1. Stanovanjske razmere med mladimi v Sloveniji : magistrsko deloSamantha Sever, 2022, magistrsko delo Opis: Eno izmed ključnih točk osamosvajanja mladih predstavlja prvo stanovanje oz. samostojno bivanje. V zadnjih nekaj letih so se stanovanjske razmere mladih spremenile in mladi te razmere opredeljujejo kot problem, ki je zanje pomemben iz osebnega vidika. Iz tega razloga nas zanima, kako dojemajo stanovanjsko problematiko mladi, ki živijo v večstanovanjskem objektu, in kako mladi, ki živijo v enostanovanjskem objektu. Zanimajo nas tudi stališča mladih glede življenjskega dogodka, ki je bil ključen pri odločitvi o odselitvi iz primarnega okolja. Namen magistrskega dela je primerjati dve populaciji, in sicer mlade, ki živijo v večstanovanjski namestitvi, in mlade, ki živijo v enostanovanjski namestitvi. Magistrsko delo temelji na kvalitativni analizi fokusnih skupin, ki jih sestavljajo mladi, živeči v Sloveniji, med 15 in 29 letom starosti. Podatke smo zbirali s pomočjo metode dveh fokusnih skupin. Analiza podatkov je bila opravljena z metodo vsebine, pri kateri smo si pomagali s programskim orodjem QDA Miner. Mladi, ki živijo v večstanovanjskih objektih, ne dojemajo stanovanjske problematike drugače kot pa mladi, ki živijo v enostanovanjskih objektih. Glede razlogov za odselitev so v obeh fokusnih skupinah izpostavili, da je bil ključen dejavnik za selitev želja živeti na svojem, so se pa pojavili tudi drugi razlogi, kot je nova služba, ki pa so to željo le pospešili. Cene nepremičnin in najemnin se mladim zdijo previsoke in se iz tega razloga največkrat ne odločajo za selitev od staršev. Ključne besede: mladina, stanovanja, stanovanjske razmere, stanovanjska problematika. Objavljeno v DKUM: 30.11.2022; Ogledov: 802; Prenosov: 123 Celotno besedilo (1,33 MB) |
2. Prenova večstanovanjskega objekta: vidik arhitekturne percepcijeTabita Jerant, 2017, magistrsko delo Opis: Magistrsko delo predstavlja idejno rešitev za prenovo Tomosovega bloka v Kopru. Naloga se osredotoča na problem praznega ambienta ter njegove pojavnosti. Tomosov blok zaradi svoje lokacije in volumna ponuja odlično izhodiščno točko za ureditev potencialnega večstanovanjskega objekta.
Tomosov blok se predvidi kot kombinacija javnega in zasebnega programa. V pritličju, ter na mestu nekdanje terase se uredijo javni prostori. Pritličje se nameni prostorom Javnega stanovanjskega sklada, kateri že danes domujejo na tem mestu.
Na mesto nekdanje terase Tomosovega bloka se uredi večja kavarna, katera služi kot optimalna razgledna točka, ter kot točka dogajanja in shajanja.
Zasebni program je v celoti predviden stanovanjem. Stanovanja so različnih tipologij, primerna za vse potrebe in načine bivanja.
Arhitekturni koncept zagovarja ohranjanje dela arhitekta Eda Mihevca. Osrednji volumen Tomosove stolpnice se v celoti ohrani, zgodijo se določene perforacije in širjenje severni in južni smeri, ter v višino.
Kot odgovor na potrebo po večjih zelenih površinah v samem mestnem jedru se južna stran objekta uredi v zelenem konceptu tako, da se na novo dodane balkone predvidijo korita za drevesa z manjšim koreninskim sistemom.
Pod Nazorjevim trgom se uredi garaža, katera v celoti reši aktualen problem parkiranja v samem mestnem središču.
Prenova Tomosove stolpnice ponudi nov način življenja za prebivalce mesta in hkrati zadosti kriterijem bivalnega okolja, ter ponudi določeno mero atraktivnosti.
Ureditev stolpnice pa pripomore tudi k sami identiteti in razpoznavnosti mesta Koper. Ključne besede: Tomosov blok, Edo Mihevc, prenova, participacija, Koper, stanovanjska problematika, zelena vertikala, anketa Objavljeno v DKUM: 04.10.2017; Ogledov: 2002; Prenosov: 707 Celotno besedilo (70,30 MB) |
3. STANDARD TRAJNOSTNE ARHITEKTURE: TRAJNOSTNA PRENOVA DOMAČE DRUŽINSKE HIŠEJerneja Habjan, 2012, diplomsko delo Opis: V slovenskem prostoru prevladuje enostanovanjska gradnja s potrebo po trajnostni prenovi in z zadostnimi prostorskimi kapacitetami za nove programske vsebine.
Diplomsko delo obravnava trajnostno prenovo domače družinske hiše iz 90. let v funkcionalen, arhitekturno kakovostni dvostanovanjski objekt, z nizko porabo energije.
Dvostanovanjska programska vsebina prenove je v diplomskem delu utemeljena z analizo stanovanjske problematike v Sloveniji ter s teoretičnimi izhodišči, s poudarkom na trajnostnih vidikih. V nadaljevanju naloge sledijo posnetek obstoječega stanja hiše, koncept prenove in izvedba prenove. Ključne besede: družinska hiša, stanovanjska problematika, trajnostna arhitektura, trajnostna prenova Objavljeno v DKUM: 03.10.2012; Ogledov: 2749; Prenosov: 242 Celotno besedilo (5,59 MB) |
4. Mladi v SlovenijiNelka Vertot, 2009, statistični pregled Ključne besede: mladina, prebivalstvo, demografski razvoj, družina, Slovenija, starost, problematika, statistični podatki, statistični pregledi, izobraževanje, financiranje, učenje, mladostniki, stanovanjska politika, brezposelnost, raziskovalna dejavnost, zdravje, turizem, potovanja, družbene strukture, spremembe, revščina, tveganje Objavljeno v DKUM: 30.05.2012; Ogledov: 2835; Prenosov: 124 Povezava na celotno besedilo |
5. Uspešnost delovanja Stanovanjskega sklada Republike Slovenije : delo diplomskega seminarjaTadeja Jamšek, 2009, diplomsko delo Ključne besede: stanovanjska politika, stanovanjski sklad, stanovanjska politika, trg, problematika, posojila, subvencije, varčevanje, varčevalna shema, gospodarske krize Objavljeno v DKUM: 30.05.2012; Ogledov: 1730; Prenosov: 87 Celotno besedilo (305,06 KB) |
6. Nepremičninski trg in hipotekarno bančništvo : diplomsko deloMaja Ploj, 2008, diplomsko delo Ključne besede: nepremičnine, posojila, stanovanja, financiranje, stanovanjska politika, hipoteke, hipotekarni kredit, delovanje, trg, obveznice, cene, gibanje cen, metode, ocenjevanje, vrednotenje, indikatorji, kazalniki, modeli, bančništvo, denarne ustanove, banke, problematika, ZDA, Evropa, Slovenija Objavljeno v DKUM: 28.05.2012; Ogledov: 2289; Prenosov: 115 Celotno besedilo (1,17 MB) |
7. ODLOČANJE MED FINANCIRANJEM S KREDITOM IN LEASINGOM NA PRIMERU NAKUPA NEPREMIČNINERenata Grajfoner, 2009, diplomsko delo Opis: Nepremičnina predstavlja danes eno izmed pomembnejših ekonomskih dobrin za posameznika. Je ena tistih investicij, ki jih opravimo zgolj enkrat v življenju, zato je treba to odločitev o financiranju nepremičnine opraviti zelo premišljeno.
Za nakup nepremičnine potrebujemo določen znesek denarja. Nekateri ga imajo dovolj, drugi, manj premožni, pa si morajo tukaj pomagati z najemom kredita ali leasinga. Ker je bolj malo tistih, ki imajo na voljo dovolj denarja za takšno investicijo, sem se odločila podrobneje predstaviti financiranje s kreditom in leasingom.
Moja diplomska naloga obravnava torej temo z naslovom Odločanje med nakupom nepremičnine s kreditom in leasingom, kjer sem ugotavljala prednosti ene in druge oblike, v čem se razlikujeta ter kaj imata skupnega. Na koncu sem naredila še računsko primerjavo na primeru Banke Koper. V tem delu naloge sem ugotovila, da je financiranje s kreditom za posameznika bolj varno in ugodno, saj postanejo s podpisom pogodbe pravni in ekonomski lastniki predmeta financiranja, hkrati pa imajo tudi manjše stroške kot pri financiranju z leasingom.
Odločitev vsakega posameznika pa je, za kakšen način financiranja se bo odločil, ter kaj mu več pomeni. Če je to lastništvo nad predmetom financiranja ter s tem tudi njegova varnost, se bo odločil za kredit, v nasprotnem primeru, če mu lastništvo ni toliko pomembno, pa za leasing ali katerokoli drugo obliko. Ključne besede: financiranje, kredit, leasing, leasingojemalec, leasingodajalec, banka, nepremičnine, zavarovanje kredita, finančni leasing, operativni leasing, stanovanjska problematika Objavljeno v DKUM: 24.05.2010; Ogledov: 2421; Prenosov: 350 Celotno besedilo (570,46 KB) |