1. Obvladovanje vidikov sistema ravnanja z okoljem v skladu s standardom sist en iso 14001Danilo Jereb, 2021, diplomsko delo Opis: Onesnaževanje okolja je vedno večji problem današnje družbe in pomembnosti varovanja okolja bi se morali bolj zavedati. Na pereče trenutno stanje obremenjevanja okolja so bile sprejete svetovne politike in različni ukrepi za zajezitev ter izboljšanje stanja. Velik del k doprinosu za izboljšanje okolja pa pade na podjetja, ki proizvajajo različne produkte in s potrebnimi tehnologijami za delovanje okolje obremenjujejo na različne načine. Vedno večje je zavedanje, da z uvedbo okoljevarstvenih standardov in z njihovim doslednim ravnanjem in upoštevanjem močno znižajo obremenitve okolja, obenem pa tudi izboljšajo poslovni izid, na katerega vplivajo z racionalnejšo porabo potrebnih energentov ter resursov.
Skupina Kolektor se tega zaveda že vrsto let in z vpeljavo okoljevarstvenega standarda ISO 14001 je še okrepila konkurenčnost, sodelovanje ter zaupanje pri svojih kupcih. Prepoznali so dejavnike, ki vplivajo na okolje, in na podlagi teh so določili ter zastavili cilje, ki jih spremljajo, po potrebi spreminjajo ter nadgrajujejo.
V diplomski nalogi so opisani postopki obvladovanja sistema SIST EN ISO 14001 v podjetju. Velik poudarek v nalogi pa smo namenili vlogi, namenu in ciljem notranjih presoj. Ti so lahko zelo učinkovito in uspešno sredstvo za izboljšanje sistema, če so pravilno zastavljeni, natančni, razumljivi in časovno točno zastavljeni. Ključne besede: standard ISO 14001, varstvo okolja, notranja presoja Objavljeno v DKUM: 24.11.2021; Ogledov: 1029; Prenosov: 121
Celotno besedilo (1,42 MB) |
2. VAROVANJE OKOLJA V SLOVENSKI VOJSKI IN IMPLEMENTACIJA STANDARDA SIST ISO 14001Rok Magaš, 2017, diplomsko delo/naloga Opis: V današnjih časih okoljevarstvena ozaveščenost predstavlja pomemben del organizacijske kulture v podjetjih in organizacijah, ki zasledujejo dolgoročno strategijo družbene odgovornosti. Tako tudi v Slovenski vojski posvečajo čedalje večji pomen tematiki varovanja okolja, saj se zavedajo, kako pomembna je skrb in ohranjanje okolja za zagotavljanje kakovostnega življenja za prihodnje generacije. Varovanje okolja opredeljujejo tako slovenski zakoni in predpisi, kot tudi doktrina, principi in politike zveze NATO za varovanje okolja in ravnanje z odpadki.
V diplomski nalogi analiziramo trenutno stanje in podajamo nekaj priporočil za bodoče izboljšave. Najprej smo pregledali ustrezno literaturo in definirali vprašalnik, s katerim smo zbrali mnenja zaposlenih. S pomočjo rezultatov ankete smo poiskali odgovore na tri raziskovalna vprašanja, ki so se nanašala na ustreznost izvajanja okoljevarstvene politike, prisotnost mehanizmov za njeno stalno izboljševanje in skladnost s standardom SIST ISO 14001:2015.
Anketa je pokazala, da je izobraževanje zaposlenih ustrezno in da se zaposleni dobro zavedajo problemov, povezanih z varovanjem okolja. Slovenska vojska upošteva predpisano zakonodajo, vendar pa okoljevarstveni program ne vsebuje mehanizmov za stalno izboljševanje, kar prestavlja največjo pomanjkljivost pri doseganju skladnosti z zahtevami standarda SIST ISO 14001:2015.
Na podlagi naše raziskave predlagamo, da Slovenska vojska dopolni svoj okoljevarstveni program s postopki za stalno izboljševanje in nato zaprosi za pridobitev certifikata SIST ISO 14001:2015. Ključne besede: Varovanje okolja, Slovenska vojska, standard SIST ISO 14001, okoljevarstveni management Objavljeno v DKUM: 17.07.2017; Ogledov: 1437; Prenosov: 157
Celotno besedilo (1,84 MB) |
3. ISO 14001 KOT ORODJE ZA DOSEGANJE TRAJNOSTNEGA RAZVOJA ORGANIZACIJEMaša Bonča, 2015, diplomsko delo/naloga Opis: Namen diplomskega dela je proučiti dosedanja spoznanja na področju proučevanja vpeljave standarda ISO 14001 ter analizirati prednosti, ki jih standard lahko prinese organizaciji. Del diplomskega dela temelji na kritični analizi dosedanjih spoznanj iz literature. V aplikativnem delu diplome predvidevamo izvedbo konceptualne zasnove modela nadgradnje obstoječe verzije standarda ISO 14001. Priložnost obravnavane teme se izkazuje v tem, da nam poda bolj specifičen vpogled v mehanizme vpeljave standarda ISO 14001. Ravno tako diplomsko delo obravnava standard ISO 14001 v luči trajnostnega razvoja organizacije. Rezultati v diplomskem delu so podani v obliki pregleda literature s področja sistemov ravnanja z okoljem. Identificirali smo ključne korake vpeljave standarda ISO 14001, izvedli smo primerjalno analizo aktualne in prihajajoče verzije standarda. Diplomsko delo ravno tako predlaga okvir za izvedbo analize razkoraka, ki je organizacijam lahko v pomoč pri nadgradnji obstoječe verzije standarda ISO 14001:2004 v novo verzijo ISO 14001:2015. Organizacija naj bi z vpeljavo nove verzije standarda izboljšala komunikacijo na vseh ravneh v podjetju, sistematično identificirala in obvladovala tveganja ter izboljšala sistem merjenja učinkovitosti in uspešnosti na področju varstva okolja. Od nove verzije standarda lahko predvidevamo večji prispevek/učinek na doseganje ciljev trajnostnega razvoja. V tem kontekstu predvidevamo, da bo prihajajoča verzija standarda zmanjšala nekatere pomanjkljivosti obstoječe verzije, še zlasti tiste, povezane z družbenimi vidiki trajnostnega razvoja organizacije, kot tudi tiste, povezane s strateško vključitvijo okoljskih in širših s trajnostnim razvojem povezanih vprašanj. Ključne besede: ISO 14001, nadgradnja standarda ISO 14001, trajnostni razvoj, okoljska učinkovitost, prednosti, standard. Objavljeno v DKUM: 16.09.2015; Ogledov: 1733; Prenosov: 324
Celotno besedilo (1,14 MB) |
4. IZVAJANJE STANDARDOV KAKOVOSTI V SLOVENIJIGregor Mohorko, 2012, diplomsko delo Opis: Danes je zagotavljanje kakovosti za delovanje vsake organizacije temeljnega pomena, kajti samo kakovost zadovolji želje in povpraševanje odjemalcev. Sistem kakovosti deluje prav le, če so vanj vključeni vsi zaposleni.
Odjemalci določajo smernice, po katerih se more organizacije ravnati. Pričakovanja mora organizacija upoštevati in velikokrat preseči, saj je od svojih odjemalcev odvisna. Da bi bilo slednje mogoče, je na voljo veliko različnih standardov kakovosti. Rečemo jim tudi način ali kultura vodenja organizacije. Standardi kakovosti pozitivno vplivajo na veliko področij poslovanja, na primer uspešnost, konkurenčnost, stroške, varovanje okolja in zaposlenih, …
V diplomskem seminarju je opisano, kako se je na slovenskih tleh zagotavljala kakovost nekoč in danes, kateri standardi kakovosti so v Sloveniji najbolj razširjeni in kateri so v porastu ter predstavitev le-teh. Opisan je proces pridobivanja in vzdrževanja certifikata v Sloveniji. V delo diplomskega seminarja smo vključili tudi predstavitev treh največjih slovenskih družb za certificiranje. Ključne besede: kakovost, standard, Slovenija, ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 50001, Certifikat »Družini prijazno podjetje«. Objavljeno v DKUM: 12.12.2012; Ogledov: 2641; Prenosov: 488
Celotno besedilo (629,21 KB) |
5. MODEL IZBOLJŠANJA VAROVANJA OKOLJA V SKUPINI BOSCH, S POUDARKOM NA MALIH IN SREDNJE VELIKIH PODJETJIHPolona Lužan, 2009, magistrsko delo Opis: Magistrsko delo prikazuje problematiko varstva okolja na različnih ravneh, evropsko okoljsko zakonodajo in težnje ter predpise za preprečevanje industrijskega obremenjevanja v povezavi s slovensko zakonodajo. Podjetja, ki želijo preživeti v izredno konkurenčnem okolju, morajo upoštevati zahteve potrošnikov po višji kakovosti izdelkov in storitev, skladnih z družbenimi in ekološkimi standardi, hkrati pa z nižjimi snovmi in energetskimi vložki pa tudi ekološkimi outputi. Tako podjetja iščejo nove in izvirnejše načine, s katerimi uporabljajo ekološko naravnanost, visoke etične standarde in ekološki menedžment kot vir za krepitev svojega ugleda in s tem tudi konkurenčne prednosti in finančne uspešnosti.
Magistrsko delo prikazuje stanje na področju varovanja okolja z vidika skupine Bosch, s poudarkom na podjetju Bosch Rexroth, Slovenija (INDRAMAT elektromotorji d.o.o.), ter predlagan model, ki bo podjetjem omogočal uspešnejše delovanje na področju varovanja okolja. Rezultate, ki jih prinese redna uporaba modela, bodo podjetja lahko izkoristila kot svojo prednost na svetovnem trgu.
Ključne besede: - okolje
- obremenjevanje okolja
- okoljska politika
- standard ISO 14001
- ekološki menedžment
- ekološko knjigovodstvo Objavljeno v DKUM: 19.06.2009; Ogledov: 3337; Prenosov: 252
Celotno besedilo (3,14 MB) |
6. |
7. |