| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 44
Na začetekNa prejšnjo stran12345Na naslednjo stranNa konec
1.
Zaznavanje in odzivi na spolno nasilje nad otroki
Urška Doler, 2021, diplomsko delo

Opis: POVZETEK Pojem, ki je temelj diplomske naloge je zaznavanje in odzivi na spolno zlorabo nad otroki. V diplomski nalogi so zajeti še ostali pojmi, ki so povezani s samo temo naloge. Najprej smo opredelili nasilje in specifično spolno nasilje nad otrokom, ter kakšen vpliv ima tovrstna travmatična izkušnja. V nadaljevanju smo govorili o prepoznavnih znakih, oz. o tem, kako prepoznati žrtev spolne zlorabe. Sledijo še različne vrste pomoči in kako najučinkoviteje pomagati zlorabljenemu otroku. V empiričnem delu diplomske naloge smo zbrali rezultate, pridobljene s pomočjo strokovnih delavcev (vzgojiteljev, pomočnikov vzgojiteljev in svetovalnih delavcev), ki so izpolnili anketni vprašalnik. Raziskali smo seznanjenost strokovnih delavcev s tematiko spolne zlorabe in pojavnost le-te v vrtcu. Zanimala nas je pogostost pojava tega problema v predšolskem obdobju. Zbrali smo nekaj primerov oseb (4), ki so v obdobju otroštva, tj. do 14 leta starosti, bile žrtve spolnega nasilja in z njimi naredili vnaprej pripravljen intervju, v katerem nas je predvsem zanimalo, v kakšni meri je bila žrtvi nujena pomoč. Pridobljene podatke smo primerjali in povezali s teorijo ter s hipotezami, ki smo si jih zastavili.
Ključne besede: otrok, spolna zloraba, razkritje spolne zlorabe, znaki spolne zlorabe, pomoč v primeru spolne zlorabe
Objavljeno v DKUM: 12.10.2021; Ogledov: 820; Prenosov: 148
.pdf Celotno besedilo (2,15 MB)

2.
Spolne zlorabe otrok - analiza primera Casa Pia : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Zala Anzelc, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljene spolne zlorabe otrok na Portugalskem. V teoretičnem delu smo najprej opredelili definicijo spolnih zlorab otrok, našteli oblike, potem pa smo se osredotočili specifično na izbrano državo. Spolne zlorabe otrok smo pravno opredelili ter opisali lastnosti žrtev ter storilcev. Predstavili smo tudi značilnosti spolnih zlorab otrok v vzgojno-izobraževalnih zavodih (VIZ) in s pomočjo zlatih kriminalističnih vprašanj predstavili primer Casa Pia – primer spolne zlorabe 46 dečkov, ki so odraščali in se izobraževali znotraj VIZ v Lizboni. V diplomskem delu smo ugotovili, da se največ spolnih zlorab otrok na Portugalskem zgodi v družini, in sicer s strani odraslega moškega proti mladoletni osebi ženskega spola. Tu gre večinoma za priložnostne storilce, ki zlorabijo otroka, ko so z njim sami doma. Značilnosti zlorabe znotraj VIZ so podobne tistim, ki se zgodijo v družini. Večinoma gre za priložnostne storilce moškega spola, ki izkoristijo priložnost za zlorabo, ko so na delovnem mestu z otrokom sami. V analizi primera smo opisali prvi primer spolne zlorabe otrok v VIZ na Portugalskem, ki je bil obravnavan na sodišču. Casa Pia je primer, ki je vplival na celotni državni sistem, in sicer na: spremembo zakonodaje; izboljšanje usposabljanja strokovnjakov (policija in tožilstvo), zaostritev nadzora v VIZ; izobrazbo strokovnih delavcev v VIZ; destigmatizacijo spolnih zlorab otrok itd. Posledično so žrtve/njihovi starši ali skrbniki kot tudi osebe zaposlene v vzgojno-izobraževalnih in drugih institucijah pridobile več poguma za prijavljanje spolnih zlorab otrok.
Ključne besede: diplomske naloge, spolne zlorabe otrok, Portugalska, Casa Pia
Objavljeno v DKUM: 22.09.2020; Ogledov: 750; Prenosov: 69
.pdf Celotno besedilo (2,23 MB)

3.
Odnos do spolnih zlorab otrok v Sloveniji : magistrsko delo
Sabrina Tomažič, 2020, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga obravnava spolne zlorabe otrok v Sloveniji, zakonsko ureditev, predstavitev in naloge državnih organov, odgovornih za obravnavo, preiskovanje in pregon spolnih zlorab otrok ter naloge in oblike pomoči nevladnih organizacij, ki s svojim delom pomagajo državnim ustanovam pri zagotavljanju pomoči žrtvam zlorab in nudenju strokovnih izobraževanj. V Sloveniji so žrtve spolnih napadov najpogosteje deklice, storilci so v večini moškega spola, različnih starostnih skupin, od 18. do 64. leta in moški nad 64. letom starosti. Največ spolnih zlorab je storjenih v družinskem krogu, med katerimi so storilci večinoma očetje, očimi, strici in dedki. V Sloveniji se odnos do obravnavanja spolnih zlorab otrok spreminja na boljše. Podatki o kriminaliteti so za večino državnih institucij javni in objavljeni na spletu, prav tako so le- te pripravljene sodelovati in nuditi pomoč za študijske zadeve. Tudi pri nevladnih organizacijah je opazen pozitiven odnos do obravnave spolnih zlorab otrok, saj je z njihovim porastom vedno več pozornosti posvečene zlorabljenim otrokom, prav tako organizacije nudijo pomoč žrtvam zlorab. Slovenija želi slediti evropskemu modelu iskanja rešitev, zaradi česar je v nastanku Berghaus model, ustanovljeno je bilo tudi društvu za očete, ki so bili po krivem obtoženi spolne zlorabe otroka.
Ključne besede: spolne zlorabe, otroci, zakonska opredelitev, preiskovanje, odkrivanje, pomoč žrtvam, institucije, policija, centri za socialno delo, nevladne organizacije, Slovenija, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 07.07.2020; Ogledov: 1081; Prenosov: 145
.pdf Celotno besedilo (2,21 MB)

4.
Protokoli preiskovalnih intervjujev za ugotavljanje spolne zlorabe otrok
Igor Areh, 2012, strokovni članek

Opis: Namen prispevka: V članku je kratek pregled osnovnih načel izvedbe preiskovalnih intervjujev z otroki, ki so v vlogi domnevnih žrtev spolnih zlorab. Opisane so najpogostejše oblike preiskovalnih protokolov, ki strukturirajo potek izvedbe intervjujev, predstavljene so tudi njihove prednosti in slabosti. Podrobneje je predstavljen protokol NICHD, ki je v tujini med najbolj uporabljenimi. Metode: Podatki o načinih izvedbe protokolov preiskovalnih intervjujev so zbrani iz različnih strokovnih virov. Ugotovitve: V praksi preiskovanja spolnih zlorab se uporabljajo različne oblike preiskovalnih protokolov, v katerih se uporabljajo intervjuji, ki so bolj ali manj podobni kognitivnemu intervjuju. V primerjavi s klasičnim policijskim intervjujem ali informativnim razgovorom sodobni protokoli preiskovalnih intervjujev omogočajo, da pridobimo večjo količino bolj verodostojnih podatkov in tako zmanjšujejo verjetnost vložitve zmotnih kazenskih ovadb. V Sloveniji se prikazani protokoli ne uporabljajo. Omejitve/uporabnost: Članek ni podrobna predstavitev protokolov preiskovalnih intervjujev, zato je uporaben le kot sredstvo za osveževanje ali širjenje strokovnega znanja. Praktična uporabnost: Avtor je skušal nazorno prikazati različne oblike protokolov in opozoriti na razlike med njimi. Uporaba protokolov, kot je na primer NICHD, ali vsaj njihovo posnemanje v preiskovalni praksi, lahko pomembno prispeva k večji točnosti in veljavnosti preiskovanja spolnih zlorab otrok, obenem pa tudi bistveno zmanjšuje nivo sekundarne viktimizacije žrtev. Izvirnost/pomembnost: V slovenskem prostoru je malo napisanega o protokolih preiskovalnih intervjujev, kar še posebej velja za objave v strokovnih revijah z recenzentskimi postopki. Avtor skuša zapolniti vrzel in opozoriti na pomembne sodobne raziskovalne ugotovitve in v tujini uveljavljene prakse.
Ključne besede: spolne zlorabe, otroci, preiskovalni intervju, NICHD
Objavljeno v DKUM: 30.04.2020; Ogledov: 922; Prenosov: 96
.pdf Celotno besedilo (908,32 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
Spolno nasilje v olimpijskih borilnih veščinah : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Dunja Lemajić, 2019, diplomsko delo

Opis: Spolno nasilje se pojavlja v vseh družbenih slojih, povsod po svetu, ne glede na spol, raso, vero, itd. Pri večini ljudi spolno nasilje vzbuja občutke neprijetnosti in sramu, zato si le stežka priznajo, da bi se zloraba lahko zgodila njim ali osebam, ki jih poznajo. Po podatkih Slovenske policije (n. d. a) spolne zlorabe predstavljajo veliko temno polje kriminalitete. Žrtve naj bi se zelo redko javno izpostavile in prijavile storilca, večinoma zaradi strahu pred nerazumevanjem družbe, stigmatizacijo in izločitvijo iz okolja. Policijske statistike kažejo, da naj bi bili najpogostejši storilci spolnega nasilja ravno žrtvi dobro poznane osebe (Policija, n. d. b). Storilec spolnega nasilja ima nad žrtvijo vedno določeno moč in prevlado, katero skuša na različne načine obdržati (grožnje, izsiljevanje, itd.). Kljub temu, da spolno nasilje v Sloveniji še vedno predstavlja tabu, ga je mogoče zaznati v vseh življenjskih področjih posameznika, tudi v športu. V diplomskem delu predstavljamo spolno nasilje v olimpijskih borilnih veščinah, in sicer: v boksu, judu, rokoborbi in taekwondoju. Z opravljeno raziskavo smo ugotovili, da je spolno nasilje v olimpijskih borilnih veščinah v Sloveniji redko prisotno. Najpogosteje so športniki žrtve verbalnega spolnega nasilja (komentiranje fizičnega izgleda, osebna vprašanja o spolnem življenju, nezaželene šale na račun spolnosti…), redkeje fizičnega (otipavanje, slačenje, udarjanje po intimnih delih telesa, siljenje v spolne aktivnosti ...). Večina športnikov se s svojim trenerjem dobro razume in mu zaupa, kot najpogostejše izvajalce kaznivih dejanj pa športniki navajajo sotekmovalce v klubih. Skoraj vsi anketiranci so mnenja, da spolno nasilje ne bi smelo biti prisotno v športu, da bi ga ob morebitni zaznavi prijavili in da spolnih zlorab ne bi dopuščali niti zaradi športnih uspehov.
Ključne besede: diplomske naloge, spolno nasilje, spolne zlorabe, borilne veščine, žrtve
Objavljeno v DKUM: 03.09.2019; Ogledov: 1083; Prenosov: 129
.pdf Celotno besedilo (2,05 MB)

6.
Spolne zlorabe otrok v Črni gori : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Ajna Huremović, 2019, diplomsko delo

Opis: Vsaka spolna zloraba je edinstvena zgodba zase. Številni primeri niso javno znani ravno zaradi občutljivih podatkov, ki jih takšne zgodbe zadevajo. V Črni gori so spolne zlorabe neslišne in globoko zakopane v okolje, kjer so prisotne. V vmesnem času so jih otroci zlahka deležni in kot kaže vselej več. Spolni delikti so še vedno tabu, zaradi katerega jih skrivajo in ne posvečajo pozornosti. Kadar je prisoten diskurz o spolnih zlorabah otrok, se občuti pomanjkljivo poznavanje te tematike. Zgražanje nad dogajanjem, ko se le-to pojavi in premajhna seznanjenost o škodljivem vplivu spolnih zlorab sta samo ena izmed mnogih indikatorjev zaradi katerih odkrivanje navsezadnje ostaja zapleteno. V diplomskem delu so uporabljeni sekundarni viri in analize dosedanjih raziskav na to temo. Prvi del zajema splošno predstavitev spolnih zlorab otrok, oblik, značilnosti, žrtev in storilcev, v drugem delu je vse našteto podrobneje preučeno za Črno goro, tretji del pa predstavlja problematiko odkrivanja. Bistvene ugotovitve diplomskega dela so pokazale, da so spolne zlorabe otrok v Črni gori relevantno in zakonsko urejene ter so lahko dane v vednost vsem, ki njihovo subsistenco spodkopavajo in zanikajo. Značilnosti so primerljive z drugimi evropskimi državami in odstopajo le za odtenek. Problematiko odkrivanja spolnih zlorab spremlja stigmatizacija, ki je pogojena s strahom tako pred odkritjem zlorabe kot tudi posledicami odkritja.
Ključne besede: diplomske naloge, spolne zlorabe, žrtve, storilci, odkrivanje
Objavljeno v DKUM: 31.05.2019; Ogledov: 1412; Prenosov: 127
.pdf Celotno besedilo (933,98 KB)

7.
Duhovniki kot storilci spolnih zlorab otrok v Sloveniji : magistrsko delo
Ivana Pavlič, 2019, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu so predstavljeni duhovniki kot povzročitelji spolnih zlorab otrok v Sloveniji. Za izhodiščno razumevanje je v teoretičnem delu magistrskega dela opredeljen termin spolna zloraba otrok. Z definicijami s strani različnih avtorjev sledi podroben opis različnih oblik in faz spolnih zlorab otrok, ki so v nadaljnjem besedilu tudi kazenskopravno opredeljene. Poleg navedenega je podana razlaga, po katerih znakih lahko prepoznamo žrtev spolnega nasilja, in tudi zmotne predstave o spolnih zlorabah, ki se največkrat pojavljajo. Opisane so posebnosti žrtev, tako deklic kot dečkov, in povzročiteljev spolnega nasilja, predvsem duhovnikov, ki izstopajo zaradi narave poklica. Storilci spolnih zlorab so lahko navzoči v vseh verskih in različnih družbenih skupinah, med župniki cerkvenih občestev, učitelji zasebnih šol, jehovskimi pričami, konservativnimi turškimi muslimani, komunisti ali umetniki (Waiss in Galle, 2001). Empirični del magistrskega dela temelji na raziskavi, ki smo jo opravili s pomočjo spletnega anketiranja. V naši raziskavi so bili ciljna populacija prebivalci Republike Slovenije, starejši od 18 let, vzorec raziskave pa je bil izbran po principu snežne kepe. Z raziskavo smo ugotovili, da so izpraševanci pripravljeni v večini primerov prijaviti katerokoli obliko spolne zlorabe otrok s strani duhovnikov, bodisi povzročene prek informacijske tehnologije ali zlorabe s fizičnim stikom. Spolne zlorabe otrok bi prej prijavili policiji kot pa nevladnim organizacijam. Izpraševanci, ki so bolj verni, bi kasneje prijavili spolno zlorabo otrok s strani duhovnikov, čeprav zaradi obveščenosti javnosti in medijev o spolnem nasilju otrok s strani duhovnikov upada zaupanje v poštenost duhovnikov.
Ključne besede: spolne zlorabe, spolno nasilje, otroci, žrtve, duhovniki, storilci, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 09.05.2019; Ogledov: 1356; Prenosov: 208
.pdf Celotno besedilo (1,56 MB)

8.
Otroške risbe kot pomoč pri prepoznavanju spolnih zlorab : magistrsko delo
Maša Kališek, 2018, magistrsko delo

Opis: Dejanskega obsega spolnih zlorab ne poznamo, saj jih veliko ostaja neprijavljenih. Spolna zloraba je za otroka težka izkušnja, ki na njem pušča posledice in vpliva na njegov razvoj. Pridobivanje materialnih in osebnih dokazov pri spolni zlorabi je oteženo, zato je pregon težak. Raziskovalci so v zgodnjih osemdesetih letih objavili poročila o tem, kako risbe spolno zlorabljenih otrok vsebujejo določene značilnosti, ki jih ločijo od risb nezlorabljenih otrok. Študije risb spolno zlorabljenih otrok se osredotočajo predvsem na risbe človeških figur in kinetične risbe. V magistrskem delu so uporabljeni sekundarni viri in analizirane so dosedanje raziskave ter študije na temo otroških risb. Magistrsko delo je sestavljeno iz treh delov: prvi del predstavlja opredelitev pojma spolne zlorabe in preiskovalnega intervjuja, v drugem delu so podrobneje preučeni načini, s katerimi lahko otroška risba pripomore pri prepoznavanju spolne zlorabe, tretji del pa predstavlja razpravo. Glavne ugotovitve dela so, da so otroške risbe lahko v pomoč, če jih razumemo kot znake, da bi se lahko dogajalo nekaj posebnega. Smiselno je raziskati, zakaj je otrok narisal nekaj nenavadnega, tako, da ga preprosto vprašamo. Vendar pa otroške risbe niso zanesljivi indikatorji, niti dokazi, za obstoj spolne zlorabe. Raziskave jasno kažejo, da je risanje vprašljiva tehnika, ki ima nezadostno veljavnost, zato jo lahko odsvetujemo za odkrivanje spolnih zlorab. Za uporabo otroških risb v primerih spolnih zlorabah so potrebne nadaljnje, metodološko ustrezne raziskave.
Ključne besede: spolne zlorabe, otroci, preiskovanje, metode, risanje, otroške risbe, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 29.05.2018; Ogledov: 1321; Prenosov: 229
.pdf Celotno besedilo (1,61 MB)

9.
Glasbena terapija in travma : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Dominika Bricelj, 2018, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je pojasnjeno, kaj sploh je psihična travma, saj je zapleteno psihološko stanje. Predstavljene so oblike travme, kratka zgodovina razumevanja travme, razlike v pogledu javnosti na travmo nekoč in danes ter situacije, ki lahko travmo povzročijo. Travme ne razvije vsak posameznik, ki je izpostavljen travmatskemu dogodku, pač pa je zato potrebna mešanica dejavnikov, ki do tega pripeljejo. Diplomska naloga se osredotoča predvsem na specifične skupine s posttravmatsko stresno motnjo: žrtve spolnih zlorab, vojaki in veterani ter pacienti na oddelkih za forenzično psihiatrijo. Predstavljen je tudi nevrološki pogled na razvoj travme. Pojasnjeno je, zakaj je dandanes manjša stigma vezana na travmo – predvsem boljše poznavanje vzrokov zanjo in več možnosti za njeno zdravljenje. Ker je travma kar precej razširjena, je predstavljena oblika terapije, ki je vedno bolj priljubljena pri njenem zdravljenju in je primerna tudi za ljudi z oteženo komunikacijo. Uporaba glasbene terapije je sicer zelo široka, vendar je v diplomski nalogi opisan predvsem vpliv in učinkovitost glasbene terapije pri ljudeh s posttravmatsko stresno motnjo. Podan je nevrološki vidik v glasbeno terapijo, predstavljeni so glavni cilji glasbene terapije in učinki na fiziološke procese v telesu, kot so bitje srca, frekvenca dihanja in galvanski odziv kože. Predstavljene so različne populacije, ki pogosto uporabljajo glasbeno terapijo kot sredstvo pri premagovanju travme. Izpostavljeni so predvsem veterani, žrtve spolnih zlorab in pacienti na oddelkih za forenzično psihiatrijo. Omenjena pa je tudi skupinska glasbena terapija pri ljudeh s posttravmatsko stresno motnjo. V diplomski nalogi smo ugotovili, da je glasbena terapija učinkovito sredstvo pri premagovanju travme, žal pa v Sloveniji ni glasbenih terapevtov, ki bi se ukvarjali še posebej z zdravljenjem ljudi s travmo.
Ključne besede: travme, posttravmatske stresne motnje, spolne zlorabe, veterani, terapije, glasbena terapija, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 25.05.2018; Ogledov: 1502; Prenosov: 244
.pdf Celotno besedilo (848,20 KB)

10.
Dvojni storilci spolnih zlorab otrok : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Urban Oktavijan Kocjan, 2017, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo se osredotočili na predstavitev dvojnih storilcev. Zanimale so nas njihove značilnosti, uvrstitev v tipologijo, njihov način delovanja in kako jih prepoznamo. Prišli smo do ugotovitev, da področje dvojnih storilcev še ni tako zelo raziskano. Naše ugotovitve so, da so dvojni storilci osebe, ki so otroke zlorabili nekontaktno preko interneta in prestopili mejo samokontrole ter otroka zlorabili tudi kontaktno. Dvojni storilci lahko zlorabo storijo prikrito in je ne zabeležijo, lahko pa zlorabo posnamejo in jo distribuirajo širšemu občinstvu. V večini primerov dvojni storilci živijo s partnerji in otroki (njihovi ali partnerjevi). Prav tako imajo dvojni storilci večjo možnost dostopa do otrok v primerjavi z nekontaktnimi storilci, saj so samozavestnejši in uporabljajo internet predvsem za pridobivanje žrtev spolnih zlorab preko različnih informacijskih ali komunikacijskih tehnologij in jih prek teh virov nagovarjajo za srečanje v živo (t. i. »grooming«). Dvojni storilci v večini primerov posedujejo manj obsežno zbirko posnetkov spolnih zlorab otrok, pri čemer pa njihove zbirke obsegajo vsebino, ki je podobna njihovim seksualnim fantazijam. Če se osredotočamo na njihove spolne preference, dvojni storilci, katerih zbirke v večji meri obsegajo posnetke spolnih zlorab dečkov, zlorabijo dečke, dvojni storilci, katerih zbirke pa v večji meri obsegajo posnetke spolnih zlorab deklic pa zlorabijo deklice. Dvojni storilci, ki nimajo posebne preference glede na spol otroka v večini primerov zlorabijo deklice. Dvojni storilci veljajo predvsem za priložnostni in predatorski tip storilca. So zelo pazljivi in prek teh lastnosti kažejo svojo kriminalno naravo. Ugotovili smo tudi, da dvojne storilce k storitvi spolnega napada na osebo mlajšo od petnajst let, spodbudi ogledovanje posnetkov spolnih zlorab otrok in da približno 50 % oseb, ki poseduje posnetke spolnih zlorab otrok tudi fizično izvrši napad na osebo mlajšo od petnajst let. Za njihovo odkrivanje in prepoznavo ter tako posledično povečano delo na področju preventive je zelo pomembno, da poznamo njihov profil.
Ključne besede: spolne zlorabe, internet, otroci, žrtve, storilci, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 31.08.2017; Ogledov: 1267; Prenosov: 175
.pdf Celotno besedilo (683,93 KB)

Iskanje izvedeno v 0.24 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici