| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 30
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Zlorabe, ki jih omogoča tehnologija, in spletna podpora žrtvam : magistrsko delo
Pia Lesar, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu so predstavljene zlorabe, ki jih omogoča tehnologija, in spletna podpora žrtev. Delo se osredotoča na različne oblike zlorab, ki se pojavljajo v današnjem digitalnem svetu, in kakšen vpliv imajo na splošno varnost posameznika ter dobro počutje. Opredelitvi pojmov v magistrskem delu sledita pravni in etični vidik zlorab, ki jih omogoča tehnologija, ter vloga spletnih platform. Sledi ozaveščanje uporabnikov sodobne tehnologije s poudarkom na spodbujanju digitalne pismenosti in kampanjah za ozaveščanje pri preprečevanju tovrstnih zlorab. Delo zajema tudi raziskovalni del, kjer so predstavljeni rezultati raziskave Zlorabe, ki jih omogoča tehnologija, in spletna podpora žrtvam. Pri izdelavi magistrskega dela sta uporabljeni deskriptivna metoda za opredelitev temeljnih pojmov in komparativna metoda za primerjavo politik in praks. V okviru raziskovalnega dela je za pridobivanje rezultatov uporabljen spletni vprašalnik na vzorcu 121 posameznikov, za analizo podatkov pa so uporabljene statistične metode. Rezultati pokažejo, da večina posameznikov pozna pojem zlorabe, ki jih omogoča tehnologija, hkrati se je večina tudi že srečala z vsaj eno od oblik omenjenih zlorab. V zaključnem delu je ugotovljena šibka negativna povezanost med ozaveščenostjo o zlorabah, ki jih omogoča tehnologija, in starostjo posameznika. Na drugi strani pa ni ugotovljena povezanost med vrsto zlorab, ki jih omogoča tehnologija, in spolom. Razumevanje pojma zlorab, ki jih omogoča tehnologija, je ključnega pomena zaradi razširjenosti v digitalni dobi, nadaljnje raziskave pa bi lahko prispevale kot vir informacij za oblikovalce politik pri oblikovanju pravnih okvirov. Pomembno je tudi ozaveščanje javnosti o varni uporabi digitalne tehnologije, ki lahko posledično prispeva k varnejšemu digitalnemu okolju.
Ključne besede: digitalna tehnologija, varnost na spletu, digitalna pismenost, spletna podpora žrtvam, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 28.08.2024; Ogledov: 78; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (1,21 MB)

2.
Phishing z uporabo QR-kod : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Tian Leljak, 2023, diplomsko delo

Opis: QR-kode so postale integralni del naše digitalne komunikacije, saj ponujajo učinkovite rešitve za različne vidike digitalne komunikacije, od plačilnih mehanizmov do marketinških strategij ali preprostega deljenja informacij. To dosežejo z izjemno kapaciteto shranjevanja informacij na zelo majhnem prostoru. Kljub njihovi široki uporabi pa, podobno kot pri mnogih drugih tehnoloških inovacijah, niso imune na varnostne grožnje. V tej študiji smo analizirali specifično varnostno tveganje – phishing napade z uporabo QR-kod. Medtem ko so bili prejšnji phishing napadi večinoma omejeni na e-pošto in različne prevare, ki so uporabljale tehnike socialnega inženiringa na digitalnih platformah, je uporaba QR-kod v phishing napadih predstavila novo obzorje možnih groženj – izvajanje digitalnih prevar skozi fizični svet. Napadalci spretno izkoriščajo neznanje uporabnikov za visoko uspešnost svojih zlonamernih prevar. Posledice napadov so lahko katastrofalne tako za posameznike kot za organizacije, ki so žrtve uspešnih napadov. V diplomskem delu je predstavljen izdelan primer napada s pomočjo QR-kod. Začnemo z idejno zasnovo in strategijo napada ter nadaljujemo z opisom razvojnih faz, od ponarejevanja spletnih strani do zbiranja podatkov žrtev. Na koncu so izpostavljene še potencialne nepravilnosti, na katere morajo biti uporabniki pozorni, da se uspešno varujejo pred tovrstnimi napadi.
Ključne besede: phishing, QR-kode, spletna varnost, socialni inženiring, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 26.09.2023; Ogledov: 340; Prenosov: 64
.pdf Celotno besedilo (1,63 MB)

3.
Penetracijsko testiranje spletnih aplikacij angular in integracija mehanizmov za njihovo dodatno zaščito : magistrsko delo
Marko Šmid, 2022, magistrsko delo

Opis: Vdori v spletne aplikacije in kraja informacij predstavljajo grožnjo poslovnim sistemom. V magistrskem delu opravljamo penetracijsko testiranje spletne aplikacije TRONoffice. Predlagali bomo različne teste in metode, s katerimi je penetracijsko testiranje mogoče opraviti. Podali bomo tudi mehanizme, s katerimi je mogoče povečati varnost spletnih aplikacij. Za boljše razumevanje najprej predstavimo spletno aplikacijo, za katero opravljamo penetracijsko testiranje ter obrazložimo tehnike in metode, ki jih je mogoče uporabiti pri testiranju. V nadaljevanju opišemo penetracijsko testiranje spletne aplikacije in podamo rešitve za najdene varnostne pomanjkljivosti. Na koncu predstavimo mehanizme, ki smo jih za dodatno zaščito, vključili v aplikacijo.
Ključne besede: Penetracijsko testiranje, spletna aplikacija, varnost spletne aplikacije, dvostopenjska verifikacija.
Objavljeno v DKUM: 19.08.2022; Ogledov: 731; Prenosov: 149
.pdf Celotno besedilo (2,28 MB)

4.
Pravni in politični okvir za regulacijo avtonomnih vozil in dronov v EU : magistrsko delo
Rami Salman, 2020, magistrsko delo

Opis: Mobilnost sestavlja pomemben del našega življenja, zato je nujno da je varna in zanesljiva. S pojavom naprednih tehnologij, kot so samovozeči avtomobili in droni, se pojavljajo določena vprašanja, ki se nanašajo na integracijo teh izdelkov v vsakdanje življenje in vpliva nanj. Uvodoma je prikazan tehnološki razvoj naprav, povezanih na omrežje in spremembe evropskega regulatornega okvirja v zvezi s tem. Nadalje sledi nekaj praktičnih primerov uporabe dronov in avtonomnih vozil. Magistrsko delo preučuje te tehnološke izdelke in storitve v luči prava EU glede na že veljavne primarne in sekundarne akte, kjer takšnih konkretnih predpisov še ni, pa si pomagamo s pomočjo splošnih načel in ostalih nezavezujočih aktov, ki so že bili sprejeti. Eden ključnih predpisov, ki je usmerjen na informacijsko varnost, je Splošna uredba o varstvu podatkov (t.i. GDPR), kar se izraža že v širši definiciji samega podatka v primerjavi s prejšnjo ureditvijo. Pomembna je predvsem zaradi velikega toka informacij v elektronski obliki. V zvezi s pravicami državljanov EU imamo še veliko drugih relevantnih predpisov na tem področju, kot je Direktiva v zvezi z odgovornostjo za proizvode z napako in Direktiva o elektronskem poslovanju. Kljub visokemu nivoju pravne regulacije zaščite državljanov Unije, se pojavljajo vprašanja, ali so trenutni pravni predpisi zadostni glede na prihod avtonomnih naprav. Podan je tudi pregled relevatnih aktov in predlogov v zvezi z umetno inteligenco in možnostmi za zaščito uporabnikov izdelkov, ki temeljijo na avtonomnosti. Prihodnost tehnologije je vsekakor tako zanimiva kot nepredvidljiva, kar pomeni da je še toliko bolj pomembna dosledna ureditev pravnih razmerjij med tehnološkimi giganti, potrošniki in drugimi pristojnimi institucijami. Pomemben vidik je tudi pravna poenotenost držav članic zaradi skupnega evropskega trga. V primeru prevelikih pravnih razlik bi lahko prišlo do zlorab in zaobhajanja pravnih predpisov, kar bi samo po sebi izničilo njihov temeljni namen.
Ključne besede: informacijska tehnologija, avtonomna vozila, droni, varstvo podatkov, elektronsko poslovanje, internetna nevtralnost, spletna varnost, GDPR, pravice državljanov EU
Objavljeno v DKUM: 16.12.2020; Ogledov: 1240; Prenosov: 238
.pdf Celotno besedilo (2,48 MB)

5.
Primerjava varnostnih svežnjev protokola TLS : diplomsko delo
Matic Koren, 2020, diplomsko delo

Opis: Ko je bil internet ustvarjen, je bilo malo poudarka na varnosti. Rezultat tega je bil, da je varnost predstavljalo medsebojno zaupanje navzočih. Internet je od takrat do danes postajal vedno bolj priljubljen in za vedno spremenil naša življenja. Osrednji predmet diplomskega dela je predstaviti protokol TLS, njene različice in njegovo evolucijo. V ta namen smo predstavili vse kriptografske svežnje znotraj protokola 1.3. Izvedli smo eksperiment, s pomočjo katerega smo analizirali in primerjali učinkovitost posameznih kriptografskih svežnjev.
Ključne besede: TLS, SSL, kriptografski svežnji, simetrična kriptografija, asimetrična kriptogragija, šifriranje, dešifriranje, uskladitev, spletna varnost
Objavljeno v DKUM: 01.12.2020; Ogledov: 1248; Prenosov: 119
.pdf Celotno besedilo (1,35 MB)

6.
Razvoj platforme za upravljanje z digitalno identiteto s pomočjo standardov OAuth2.0 in OpenID Connect : diplomsko delo
Miha Maček, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu se ukvarjamo s problematiko upravljanja in uporabe digitalne identitete v sodobnem spletnem okolju. To problematiko rešujemo s pomočjo sodobnih standardov kot sta OAuth2.0 in OpenID Connect. Praktičen del dela vsebuje implementacijo prej omenjenih protokolov in razvoj spletne platforme, ki omogoča upravljanje z identiteto ter uporabo le te iz strani neodvisnih odjemalcev, ki se prijavijo v storitev.
Ključne besede: digitalna identiteta, varnost, spletna platforma
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 997; Prenosov: 81
.pdf Celotno besedilo (837,50 KB)

7.
Izdelava spletne strani za podjetje Waffle to go
Žiga Lomovšek, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen postopek izdelave spletne strani za podjetje Waffle to go, ki se ukvarja s peko in prodajo vafljev na palčki. Izdelana je bila dinamična spletna stran, oblikovana v obliki pristajalne spletne strani, ki bo podjetju zagotovila večjo prepoznavnost in lažji stik kupcev s podjetjem. Za izdelavo smo uporabili program XAMPP in platformo WordPress. Prikazan je postopek objave spletne strani na strežnik pri ponudniku spletnega gostovanja Hostko. Osredotočili smo se tudi na zaščito spletne strani. Za to smo namestili varnostni vtičnik WordFence in brezplačni SSL certifikat »Let's Encrypt«. Izvedena je bila optimizacija za hitrejše nalaganje in boljše pozicioniranje v iskalnikih.
Ključne besede: spletna stran, Waffle to go, WordPress, XAMPP, varnost spletne strani
Objavljeno v DKUM: 15.10.2019; Ogledov: 1311; Prenosov: 126
.pdf Celotno besedilo (2,15 MB)

8.
Primerjalna analiza spletnega mesta in varnosti internetnega bančništva med nlb in dbs banko
Sara Sarjaš Kraner, 2019, magistrsko delo

Opis: Naša tema magistrskega dela je primerjava spletnih mest in varnosti NLB in DBS banke. Zaradi lažje primerjave smo ločili osebno in poslovno storitev internetnega bančništva NLB in DBS banke. Za to temo smo se odločili, da spoznamo internetno bančništvo, kakovost spletnih mest in varnost teh, saj v današnjem času brez internetnega bančništva ne gre. Dan danes je toliko bank in internetnega bančništva, da uporabniki gledajo tudi kakovost spletnih mest internetnega bančništva in varnosti spletnih mest in njihovih podatkov. V magistrskem delu smo si ogledali internetno bančništvo, spletna mesta, kakovost spletnih mest in varnost. Za lažjo primerjavo smo ločili in primerjali osebni spletni mesti in varnost NLB Klika in DBS NET-a in poslovni osebnih spletnih mest in varnost NLB Proklik-a in DBS PRONET-a. Za analizo kakovosti spletnih mest smo uporabili kriterije: oblikovna podoba, vsebina, navigacija, uporabnost in tehnični vidik. Kakovost spletnih mest je pomembna za uporabnike, še bolj je pa za uporabnika pomembna varnost spletnih mest, zato smo pri varnosti spletnih mest NLB in DBS banke primerjali različna načina vstopa v spletno bančništvo, saj se mehanizmi varnosti razlikujejo. Pri NLB Klik-u in NLB Proklik-u smo uporabili za vpis kvalificirano digitalno potrdilo pri DBS NET-u in DBS PRONET-u pa vpis s OTP generatorjem. Obe banki se dobro zavedata da je internetno bančništvo postalo nepogrešljivo za uporabnike, zato tudi skrbita, da so spletna mesta internetnega bančništva kakovostna, da se jih nadgrajuje in predvsem, da je uporaba spletnih mest varna. Saj je zaupanje in zadovoljstvo uporabnikov najpomembnejša. Vendar tudi uporabnike prosita za previdnost.
Ključne besede: Internetno bančništvo, spletna mesta, kakovost spletnih mest, varnost, NLB, DBS.
Objavljeno v DKUM: 21.05.2019; Ogledov: 1106; Prenosov: 105
.pdf Celotno besedilo (2,66 MB)

9.
NAKUPNE ODLOČITVE SLOVENSKEGA POTROŠNIKA PRI NAKUPU V TRGOVSKI VERIGI SPAR
Tina Gosar, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: Obravnavamo področje nakupnih odločitev potrošnikov, ki nakupujejo v trgovski verigi Spar Slovenija d.o.o.. Predstavljamo potrošnika v njegovi vlogi in dejavnikih, ki vplivajo nanj. Opredeljujemo potrošnika, dejavnike, procese in odločitve, ki vplivajo na nakup, ter jih podrobneje razdelamo. Opredeljujemo tudi trenutne trende in trende v prihodnosti. Zanima nas potrošnik in njegova izhodišča za nakup. V ospredju se nam vedno pojavlja kupec, ki bodisi deluje kot potrošnik, porabnik, bodisi kot kupec in ne porabnik.
Ključne besede: Nakupne odločitve, nakupni proces, dejavniki vplivanja na nakup, cena, država porekla, promocije, izkušnje z izdelkom, zdravstvena varnost izdelka, priporočila prijateljev in znancev, kvaliteta, embalaža, storitve prodajnega osebja, blagovna znamka, oglaševanje, okus, označevanje izdelkov, izgled prodajnega mesta, kupec, potrošnik, Spar Slovenija d.o.o., spletna trgovina, trendi nakupovanja, marketing, prodaja, segmentacija
Objavljeno v DKUM: 06.10.2016; Ogledov: 1960; Prenosov: 185
.pdf Celotno besedilo (1,95 MB)

10.
Raba in tveganja spletnih socialnih omrežij med otroki : magistrsko delo
Lili Brečko, 2016, magistrsko delo

Opis: Spletna socialna omrežja imajo vsak dan več uporabnikov, ki niso zanimivi le za starejše in mlade, temveč tudi za otroke. Dandanes ni nič nenavadnega, da otroci, stari devet do dvanajst let, že uporabljajo spletna socialna omrežja, čeprav predpisi določenih spletnih socialnih omrežij zahtevajo starost vsaj trinajst let. Priljubljenost spletnih socialnih omrežij zadnje čase presega vsa pričakovanja. Portali, kjer si uporabniki izmenjujejo informacije, mnenja, fotografije, se povezujejo, prijateljujejo, so nov komunikacijski fenomen in so del vsakdana mnogih ljudi. »Če nisi na Facebooku, ne obstajaš,« je rek, ki postaja resničnost. Magistrsko delo je razdeljeno na dva dela. V teoretičnem delu so predstavljene značilnosti spletnih socialnih omrežij ter definicija otrok, opisana so aktualna spletna socialna omrežja, kot so Facebook, Google Plus, Tweeter, in sicer glede na pogostost uporabe. Delo obsega tudi opis različnih možnosti dostopa do spletnih socialnih omrežij ter varnega načina uporabe spleta in spletnih socialnih omrežij. Opisane so tudi nevarnosti in tveganja, kot so kraja identitete, zloraba osebnih podatkov, spletno in mobilno ustrahovanje, neprimerne vsebine, sovražni govor na spletnih socialnih omrežjih, spodbujanje rasizma, spolna zloraba otrok na spletnih socialnih omrežjih, kibernetsko zalezovanje, otroška pornografija in med mladimi vedno bolj priljubljen seksting. Drugi del magistrskega dela predstavlja empirična raziskava, v kateri smo si zastavili cilj, da raziščemo rabo spletnih socialnih omrežij med otroki in nevarnosti, ki pretijo na njih. V empiričnem delu smo ugotavljali, ali in katera ter kako pogosto uporabljajo določena spletna socialna omrežja otroci, stari deset do trinajst let. Ugotavljali smo tudi, preko katerih naprav dostopajo do spletnih socialnih omrežij, katere podatke objavljajo na profilu spletnega socialnega omrežja, kakšne vrste fotografij objavljajo, kdo vse lahko vidi objavljene podatke, kako se zaščitijo pred nevarnostmi in tveganji, s kakšnim namenom uporabljajo spletna socialna omrežja, kolikšna sta okvirno število in starost njihovih spletnih prijateljev, ali so se že soočili z določenimi tveganji na spletnih socialnih omrežjih ter kako pogosto se s starši pogovarjajo o aktivnostih, vsebinah, tveganjih in ukrepih v primeru tveganja pri rabi spletnih socialnih omrežij. Za zaključek raziskave pa nas je tudi zanimalo, če se otroci, stari deset do trinajst let, že srečujejo s sekstingom.
Ključne besede: internet, socialna omrežja, spletna omrežja, otroci, vrstniki, raba, varnost, tveganje, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 12.05.2016; Ogledov: 2303; Prenosov: 378
.pdf Celotno besedilo (1,26 MB)

Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici