| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 12
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Kompakten spektralni analizator za optične vlakenske senzorje : magistrsko delo
Luka Grah, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo opisuje načrtovanje, izdelavo in delovanje optičnega spektralnega analizatorja, ki temelji na uporabi uklonske mrežice in linearnega polja fotodetektorjev. Spektralni analizator he združljiv s spektralno razločljivimi optičnimi senzorji. Uklonska mrežica, je bila izdelana s postopkom elektronske litografije in pod različnimi koti uklanja posamezne spektralne komponente, ki jih nato zajamemo z linearnim poljem fotodetektorjev. Algoritmi posamezne spektralne komponente ustrezno shranijo, jih obdelajo ter pripravijo za prikaz na uporabniškem vmesniku kar omogoča nadaljnjo obdelavo za pridobivanje informacij o merjeni veličini skriti v zajetem spektru. Realiziran spektralni analizator temelji na preprosti sestavi optičnih elementov in detektorju kar omogoča cenovno učinkovito rešitev za spektralno analizo optičnih vlakenskih senzorjev.
Ključne besede: Spektralni analizator, optični vlakenski senzorji, uklonska mrežica
Objavljeno v DKUM: 15.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 25
.pdf Celotno besedilo (5,48 MB)

2.
Izdelava nizko-koherentnega optičnega spektralnega razločevalnika na osnovi cenovno ugodnih LED virov in nizkoločljivega optičnega spektralnega analizatorja : diplomsko delo
Matevž Šavora, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo predstavlja izdelavo nizko-koherentnega optičnega spektralnega razločevalnika na osnovi cenovno ugodnih infrardečih LED virov, nizkoločljivega spektralnega analizatorja in mikrokontrolerja. Slednji s pomočjo programa v okolju Labview omogoča preklapljanje med večimi viri, ter ob tem shranjuje podatke, ki jih ločuje glede na trenutno izbrano LED. Optični del končnega izdelka sestavljajo optična vlakna in vlakenski delilniki, ki skupaj s spektralnim analizatorjem omogočajo priklop, opazovanje in merjenje večih različnih senzorjev. Celoten sistem je izveden z enorodovnimi vlakni in enim optičnim spektralnim analizatorjem, kar predstavlja ekonomsko ugodno rešitev.
Ključne besede: IR LED, nizko-koherenten, spektralni, razločevalnik
Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (3,29 MB)

3.
Čiščenje odpadne vode tekstilnega podjetja Galeb d. d. s šaržnim bioreaktorjem in predobdelava s Fentonovo oksidacijo
Larisa Gorenjak, 2019, magistrsko delo

Opis: Glavni cilj naloge je bil obdelati surovo odpadno vodo hrvaškega tekstilnega podjetja Galeb d. d. s šaržnim biološkim reaktorjem (ang. Sequence Batch Reactor (SBR)) do te mere, da bodo zadoščeni kriteriji zapisani v obratovalnem dovoljenju podjetja. Proces čiščenja s šaržnim biološkim reaktorjem smo izbrali zaradi cenovne ugodnosti, nezahtevnosti procesa in neuporabe kemikalij v procesu čiščenja. Proces čiščenja odpadne vode v šaržnem bioreaktorju je identičen procesu samočiščenja, ki poteka v naravi, s to razliko, da poteka hitreje zaradi velike koncentracije mikroorganizmov v aktivnem blatu. Analize vzorcev surove in prečiščene odpadne vode smo opravljali na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru in v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NZLOH) v Mariboru. Od podjetja Galeb d. d. smo pridobili šest vzorcev surove odpadne vode, ki smo jih v petih procesih čistili le v šaržnem bioreaktorju, v šestem procesu pa smo testno izvedli še predobdelavo s Fentonovo oksidacijo, ki ji je sledil standardni postopek čiščenja v SBR. Za predobdelavo odpadne vode smo se odločili predvsem zaradi želje po zmanjšanju obarvanosti prečiščene odpadne vode. Od enajstih parametrov, ki so presegali maksimalno dovoljeno koncentracijo (MKD), določeno z obratovalnim dovoljenjem podjetja, smo jih s procesom čiščenja v SBR uspeli zmanjšati šest. V šestem procesu, kjer smo odpadno vodo pred vstopom v SBR obdelali s Fentonovo oksidacijo, nam je v povprečju uspelo zmanjšati vrednost spektralnega absorpcijskega koeficienta (SAK) na zadanih valovnih dolžinah kar za 96,89 %. Prav tako se je predobdelava s Fentonovo oksidacijo izkazala kot učinkovito pri zmanjševanju kemijske potrebe po kisiku (KPK), ki je bila v vseh iztokih iz SBR pod MDK.
Ključne besede: tekstilna odpadna voda, šaržni bioreaktor, Fentonova oksidacija, spektralni absorpcijski koeficient, kemijska potreba po kisiku
Objavljeno v DKUM: 15.03.2019; Ogledov: 1254; Prenosov: 135
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

4.
Spektralno razločevanje Fabry Perot interferometra z nizkoločljivim spektralnim analizatorjem
Emanuel Nikl Hutinski, 2018, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V diplomski projektni nalogi smo izdelali senzor, s katerim lahko zaznavamo spremembo dolžine Fabry Pérot interferometra. To spremembo lahko izračunamo preko spremembe faznega kota spektralne karakteristike našega senzorja. Fazni kot lahko uporabimo za nadaljnje izračune pozicije ali majhnih premikov, izračun sile, ki deluje na senzor, spremembo temperature v okolici interferometra in druge dejavnike, katerim je izpostavljen Fabry Pérot interferometer. Najprej je predstavljeno teoretično ozadje interference in Fabry Pérot interferometra, nato merilna proga, ki je uporabljena na našem senzorju. Sledi kratka predstavitev prototipa, narejenega na mikrokrmilniku Arduino mega in programskem orodju Processing 3. Opisana je izgradnja in načrtovanje ohišja za spektralni analizator, vezje, ki je potrebno za delovanje LED luči, tako da lahko z njo upravljamo preko mikrokrmilnika. Nekaj besed o spektralnem analizatorju, mikrokrmilniku in pa izdelavi tiskanega vezja. Na koncu pa še rezultati in meritve, ki smo jih pridobili s senzorja.
Ključne besede: Fabry Perot, spektralni analizator, optična vlakna
Objavljeno v DKUM: 06.02.2019; Ogledov: 1153; Prenosov: 250
.pdf Celotno besedilo (1,43 MB)

5.
Matrične norme
Sonja Zorman, 2016, diplomsko delo

Opis: V uvodnem poglavju so podane osnovne definicije in lastnosti povezane z matrikami. Predstavljene so nekatere posebne oblike matrik in pripadajoče lastnosti. Podana je tudi definicija vektorskega prostora in osnovni primeri le teh.Drugo poglavje obravnava vektorske norme. Podana je definicija vektorske norme in nekateri najbolj znani primeri.V tretjem poglavju spoznamo osrednji pojem diplomskega dela: matrično normo. Na začetku je podana definicija matrične norme in nekaj osnovnih primerov matričnih norm. Predstavljen je koncept matrične norme inducirane z vektorsko normo. Na koncu je dokazano, da je za poljubno matrično normo spektralni radij matrike manjši ali enak kot norma te matrike.
Ključne besede: matrika, vektorski prostor, vektorska norma, matrična norma, spektralni radij
Objavljeno v DKUM: 11.11.2016; Ogledov: 2327; Prenosov: 113
.pdf Celotno besedilo (376,55 KB)

6.
7.
NIZKOCENOVNI OPTIČNI SPEKTRALNI ANALIZATOR
Matic Lilek, 2012, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo govori o različnih vrstah spektralnih analizatorjih, njihovem delovanju. Poudarek je na optičnih spektralnih analizatorjih z uklonsko mrežico. Naš sistem temelji na takšnem spektralnem analizatorju. Opisane so komponente tega sistema, način sestave in na koncu umerjanje sistema. Sistem sestavljajo enorodovna optična vlakna, konkavne in konveksne leče, optični delilnik, prepustna uklonska mrežica, detektor in vir, ki je superluminiscenčna dioda. Predstavljeni so tudi eksperimentalni rezultati. Končen produkt je uspešno izdelan nizkocenovni optični spektralni analizator. Njegovo delovanje in umerjanje je predstavljeno s pomočjo optičnega senzorja raztezka, ki deluje na principu Fabry-Perot interferometra.
Ključne besede: optični spektralni analizator, uklonska mrežica, linijsko polje fotodetektorjev, spektralna analiza, Fabry-Perot
Objavljeno v DKUM: 13.01.2012; Ogledov: 3296; Prenosov: 315
.pdf Celotno besedilo (1,83 MB)

8.
Robustna polinomska sinteza regulatorja z optimizacijo norme Hinf
Andrej Sarjaš, 2011, doktorska disertacija

Opis: V disertaciji je predstavljena nova metoda sinteze robustnega regulatorja s tehniko pomikanja polov. Metoda vključuje rešitev polinomske enačbe na osnovi izbranega karakterističnega polinoma, s pomočjo Manabe-jeve standardne oblike polinoma ter vpeljanimi parametričnimi rešitvami. Parametrične rešitve so vpeljane direktno v strukturo regulatorja. Na osnovi izbranih parametričnih rešitev se s pomočjo modelov odstopanj in vrednotenjem norme ‖∙‖_∞ oceni robustnost zaprto zančnega sistema. Postopek načrtovanja z optimizacijo je izvedena z genetskim algoritmom Diferencialna evolucija – DE. Optimizacijski algoritem DE tekom optimizacije določa sub-optimalno rešitev na osnovi koeficientov spektralnega kvadratičnega polinoma in Šiljakovim absolutnim testom stabilnosti. Stabilnost sintetiziranega regulatorja je možno, ob postavljeni zahtevi stabilnosti regulatorja tekom optimizacije testirati s Lipatov-im kriterijem. Oba uporabljena pristopa; Šiljakov test in Liaptov kriterij, preverjata lastnost robustne stabilnosti in stabilnost regulatorja na osnovi koeficientov danega polinoma. Kriterija sta primerna, za avtomatizirano načrtovanje zaprto zančnega sistema in uporabo v sklopu optimizacijskih algoritmov, kot je DE. Primer načrtovanja regulatorja z razvito metodo, je predstavljen za izbran problem servo sistema z enosmernim elektromotorjem. Tekom postopka sinteze upoštevamo odstopanje parametrov motorja ter spremembo delovne točke zaradi spremenljivega bremena.
Ključne besede: robustno vodenje, tehnika pomikanja polov, nestrukturirana odstopanja, Lipatov stabilnostni kriterij, spektralni polinom, Šiljakov test pozitivnosti, numerična optimizacija
Objavljeno v DKUM: 25.08.2011; Ogledov: 3044; Prenosov: 306
.pdf Celotno besedilo (5,63 MB)

9.
SPEKTRALNA TEORIJA V HILBERTOVIH PROSTORIH
Brigita Ferčec, 2009, diplomsko delo

Opis: V tem diplomskem delu je predstavljena osnovna teorija sebi-adjungiranih omejenih linearnih operatorjev na Hilbertovem prostoru. V začetnem delu so zajeti predvsem pojmi in izreki povezani z normiranimi, metričnimi in Banachovimi prostori. Nato so predstavljeni prostori s skalarnim produktom oz. Hilbertovi prostori, na katerih je več poudarka. Opisani so pojmi, povezani z ortogonalnostjo in vpeljani so adjungirani operatorji. Kasneje so obravnavani sebi-adjungirani omejeni linearni operatorji na Hilbertovih prostorih kot posebej pomembni operatorji na tem področju. Navedene so različne vrste teh operatorjev in njihove lastnosti, pomembne za dokaz glavnega izreka v zadnjem poglavju diplomskega dela. Spektralni izrek za sebi-adjungirane omejene linearne operatorje je pomembno orodje v funkcionalni analizi, s katerim lahko vprašanja o sebi-adjungiranih omejenih linearnih operatorjih reduciramo na vprašanja o ortogonalnih projektorjih. Na njih pa je pogosto lažje odgovoriti.
Ključne besede: Normiran prostor, Banachov prostor, Hilbertov prostor, sebi-adjungirani omejeni linearni operator, spektralni izrek.
Objavljeno v DKUM: 17.06.2009; Ogledov: 4559; Prenosov: 369
.pdf Celotno besedilo (397,90 KB)

10.
Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici