1.
DRUŽINSKA POKOJNINA V RSDarja Grudnik, 2009, diplomsko delo
Opis: Razvoj socialne varnosti lahko uvrstimo med enega izmed največjih dosežkov 20. stoletja. Socialna varnost kot pojem se lahko definira kot sistem, katerega naloga je zagotavljati varnost ljudi z določenimi sredstvi in dajatvami, ko se ti soočajo s problemi, kot so starost, preživetje, nezmožnost za delo, brezposelnost ali vzgajanjem otrok.
Država kot pravni subjekt mora v svoji zakonodaji zagotoviti ustrezne ukrepe in sredstva pomoči, s katerimi se lahko prepreči nastanek nezavarovanih socialnih primerov. V naši državi je zavarovanje ustanovljeno v dveh skupinah. V eno skupino spadajo pokojninska in invalidska zavarovanja, v drugo pa zdravstveno zavarovanje. Na področju socialnih problemov je eden izmed najpomembnejših zakonov Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ( ZPIZ-1-UPB4). Zagotavljanje socialne varnosti pa ni le naloga države temveč tudi pristojnih ustanov, katerih naloga je presoja vsakega socialnega primera posebej.
Dejstvo pa je, da je dandanes vse več novo nastalih socialnih primerov, ki nastanejo predvsem zaradi trenutnega problema recesije ali pa zaradi smrtnih primerov zavarovancev, ki za seboj pustijo pomoči potrebne svojce. Tako država kot tudi pristojne ustanove se morajo zavedati svoje družbene dolžnosti, da na svojem teritoriju zagotovijo lahkotnejše in socialno ter ekonomsko stabilnost življenja osebam, ki so v svojem življenju že utrpele takšne ali drugačne izgube. Del zagotavljanja tega, je tudi družinska pokojnina kot sredstvo zagotavljanja socialne, a predvsem ekonomske sigurnosti potomcev umrlega zavarovanca.
Ključne besede: socialna varnost, socialni primer, ekonomska sigurnost, obveznost države, pristojne ustanove, družinska pokojnina, …..
Objavljeno: 15.12.2009; Ogledov: 1937; Prenosov: 136
Celotno besedilo (332,92 KB)