| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Načrtovanje sistema centralnega ogrevanja hiše : diplomsko delo
Zoran Popović, 2023, diplomsko delo

Opis: Učinkovita raba energije je izjemno pomembna za zmanjševanje energetskih potreb v stavbah in ključna v boju proti podnebnim spremembam, pri trajnostnem razvoju ter prehodu v nizkoogljično družbo. V diplomski nalogi so predstavljene različne vrste sistemov centralnega ogrevanja, opisane so njihove značilnosti ter osnovne komponente. Praktični del diplomske naloge zajema zasnovo sodobne stanovanjske hiše in načrtovanje energetsko učinkovitega sistema centralnega ogrevanja z lesno biomaso. V praktičnem delu naloge je vsebina osredotočena na analizo energetske učinkovitosti, določitev potrebne toplote za ogrevanje ter izračun projektne toplotne moči s pomočjo programskih orodij KI Energija in Audytor 7.0 PRO. Pridobljeni rezultati izvedenih analiz bodo ključni za sam postopek načrtovanja sistema centralnega ogrevanja. Usklajenost teoretičnih konceptov in praktičnega izvajanja omogoča celovit vpogled v proces načrtovanja ter obravnavo ekonomskih in energetskih vidikov sistema centralnega ogrevanja.
Ključne besede: energetska učinkovitost, sistemi centralnega ogrevanja, načrtovanje, KI Energija, Audytor HL
Objavljeno v DKUM: 18.01.2024; Ogledov: 346; Prenosov: 54
.pdf Celotno besedilo (4,26 MB)

2.
Ocena ekonomike vzreje brojlerjev z različnimi sistemi ogrevanja hleva
Denis Vasle, 2019, magistrsko delo

Opis: Cilj magistrske naloge je pripraviti finančno analizo za novogradnjo hleva za piščance pitance. Osredotočili smo se predvsem na različne sisteme ogrevanja hleva, medtem ko je gradbeni del v vseh analiziranih scenarijih enak. V analizo smo vključili devet različnih scenarijev, ki se med seboj razlikujejo le v načinu ogrevanja. Ločili smo jih glede na vir toplote (lesna biomasa, plin, elektrika), nato pa smo vsakemu energentu dodali ustrezne kombinacije načinov ogrevanja. Metodika naloge je razvoj simulacijskega modela, kjer se je v prvi fazi ocenila ekonomika vzreje brojlerjev ob različnih sistemih ogrevanja, v nadaljevanju pa še finančna analiza investicije. Izkazalo se je, da so med različnimi sistemi ogrevanja velike razlike in da moramo biti pozorni predvsem na opremo, s katero ogrevamo hlev. Najvišji koeficient ekonomičnosti smo ocenili v scenariju 4, in sicer 3,50, najnižjega pa v scenariju 5, kjer znaša 1,27. V nalogi smo ocenjevali tudi neto sedanjo vrednost (NSV), kjer je najnižja NSV ocenjena na 10 let in smo jo dobili pri scenarijih 3 in 4. Najvišja je v scenariju 5, kjer je vrednost NSV po 20 letih še vedno negativna.
Ključne besede: ekonomika, vzreja brojlerjev, sistemi ogrevanja hleva
Objavljeno v DKUM: 16.04.2019; Ogledov: 1642; Prenosov: 176
.pdf Celotno besedilo (1,22 MB)

3.
Primerjava investicijskih in obratovalnih stroškov med različnimi vrstami toplotnih črpalk (za novejšo nizkoenergijsko hišo in starejšo slabo izolirano hišo)
Mišo Cvišić, 2014, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi so predstavljene prednosti in slabosti posameznega tipa toplotnih črpalk (zrak/voda, voda/voda in zemlja/voda) ter njihove prednosti in slabosti pred konvencionalnimi viri ogrevanja (zemeljski plin, kurilno olje, biomasa). Prikazan je izračun toplotnih izgub za novejšo nizkoenergijsko hišo in starejšo slabo izolirano hišo. Narejena je primerjava investicijskih in obratovalnih stroškov posameznega tipa toplotnih črpalk za oba objekta in ekonomska analiza odplačilne dobe investicije za 15 let. Investicijske in obratovalne stroške ter odplačilno dobo investicije posameznega tipa toplotnih črpalk smo primerjali s stroški za sisteme na konvencionalne vire ogrevanja (zemeljski plin, kurilno olje, biomasa).
Ključne besede: toplotna črpalka, toplotne izgube, investicijski stroški, obratovalni stroški, sistemi ogrevanja, nizkoenergijska hiša, starejša slabo izolirana hiša
Objavljeno v DKUM: 12.11.2014; Ogledov: 2229; Prenosov: 271
.pdf Celotno besedilo (1,72 MB)

4.
VODENJE TEMPERATURE POVRATNEGA VODA UPLINJEVALNEGA KOTLA NA LESNA POLENA
Andrej Knuplež, 2010, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema analizo, modeliranje in načrtovanje vodenja temperature povratnega voda uplinjevalnega kotla na lesna polena. Za doseganje maksimalnega toplotnega izkoristka in popolnega zgorevanja lesne biomase mora uplinjevalni kotel delovati v svojem optimalnem delovnem področju. To pomeni konstantno proizvodnjo toplotne energije ne glede na potrebe sistema ogrevanja. Zato je v sistem ogrevanja vgrajen hranilnik toplote, ki akumulira višek proizvedene toplotne energije, ki jo lahko sistem ogrevanja porablja, ko kotel toplotne energije ne proizvaja. V diplomskem delu je opisan način povezave med uplinjevalnim kotlom na lesna polena in hranilnikom toplote. Temperatura povratnega voda kotla mora presegati kritično vrednost, ki še ne povzroča kondenzacije dimnih plinov. Zato je v povezavo med kotlom in hranilnikom toplote vgrajen sistem za mešanje hladnega medija iz hranilnika in vročega medija iz kotla, za katerega je bilo izvedeno načrtovanje in izvedba sistema vodenja.
Ključne besede: regulacije, sistemi ogrevanja na lesno biomaso, uplinjevalni kotel na lesna polena, temperatura povratnega voda, mešalni ventil, enofazni sinhronski motor
Objavljeno v DKUM: 28.06.2010; Ogledov: 4621; Prenosov: 444
.pdf Celotno besedilo (5,68 MB)

Iskanje izvedeno v 0.13 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici