1. HARMONIZACIJA HRVAŠKEGA BANČNEGA SISTEMA Z ZAKONODAJO EUIvica Vincelj, 2013, diplomsko delo Opis: Hrvaški bančni sistem je v zadnjih dvajsetih letih doživel kar nekaj pozitivnih sprememb. Po osamosvojitvi in nekaterih prevzemih finančnih institucij (bančni sektor), se je hrvaško bančništvo razvilo na svetovno raven. V obdobju dvaindvajsetih let se je spremenila celotna lastniška struktura, način poslovanja bank, spremenil se je pristop bank do svojih strank, tako do privatnih kot do poslovnih. V tem obdobju se je zmanjšalo število hrvaških bank, saj se je omogočil vstop tujih finančnih skupin na hrvaški trg, ki pa so veliko večje in finančno oz. kapitalsko močnejše ter stabilnejše. Narejeni so bili številni prevzemi domačih bank s strani tujih, hkrati pa je prišlo tudi do konsolidacije bančnega sistema. To je predvsem posledica sprememb nekaterih zakonskih zahtev in sprejeti novi zakon za bančni sistem. Hrvaški bančni sektor, sedaj urejen in postavljen na višji nivo, je tako pripravljen za vstop na odprt evropski finančni trg. Ključne besede: hrvaški bančni sistem, harmonizacija, predpisi, zakoni, finančni sistem, EU. Objavljeno v DKUM: 17.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 2 Celotno besedilo (613,50 KB) |
2. Razvoj reaktivnih zalednih sistemov na osnovi platforme QuarkusNik Kovačević, Luka Pavlič, 2024, magistrsko delo Opis: V sodobnem mikrostoritevenem okolju se pogosto soočamo z visokimi stroški oblačne infrastrukture. Zato smo v magistrski nalogi raziskali reaktivne zaledne sisteme, ki omogočajo boljšo učinkovitost in nižjo porabo strojnih virov pri obdelavi zahtev. Osredotočili smo se na reaktivni zaledni sistem v ogrodju Quarkus, primerjali pa smo ga s tradicionalnima zalednima sistemoma v ogrodjih Quarkus in Spring Boot.
V nalogi smo implementirali reaktivni zaledni sistem v ogrodju Quarkus in ga primerjali s tradicionalnima zalednima sistemoma, pri tem pa smo identificirali vse izzive, s katerimi smo se soočili skozi celoten cikel razvoja. V okviru testiranja smo simulirali visoko obremenitev s pošiljanjem sočasnih zahtev in ugotovili, da reaktivni pristop kaže krajše čase obdelave in nižjo porabo virov. Pri izbiri pristopa je potrebno uravnotežiti višje stroške razvoja reaktivnega sistema z možnimi prihranki pri oblačnih stroških. Ključne besede: Quarkus, Spring Boot, zaledni sistemi, reaktivni zaledni sistem Objavljeno v DKUM: 23.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 17 Celotno besedilo (3,63 MB) |
3. Pravna ureditev shranjevanja električne energije : magistrsko deloNina Rebol, 2024, magistrsko delo Opis: Zaradi vse večjega prodora proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, bodo prihodnji elektroenergetski sistemi potrebovali več prožnosti, stabilnosti in zanesljivosti, da bodo lahko ohranjali ravnovesje med proizvodnjo in porabo. Hitro uvajanje spremenljive proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, ki je trenutno v teku, bo svoj polni potencial doseglo šele z uvajanjem shranjevanja električne energije. Lastnost, da lahko električno energijo shrani in jo pozneje dovede v omrežje, ko in kjer je potrebna, je ključnega pomena in lahko pripomore k razogljičenju ter k večji energetski učinkovitosti in zanesljivosti oskrbe z električno energijo. Vendar pa so uvajanje tehnologij shranjevanja električne energije, poleg dosedanjih visokih stroškov tehnologij shranjevanja in nepripravljenosti nekaterih tehnologij shranjevanja, ovirale tudi regulativne in tržne ovire. Med pomembnejše ovire se štejejo predvsem neobstoj oz. pomanjkljiva pravna opredelitev shranjevanja električne energije, dvojno obdavčevanje in zaračunavanje omrežnin, omejitve pri dostopu in sodelovanju na veleprodajnih energetskih trgih in nejasnost glede možnosti lastništva objektov za shranjevanje električne energije s strani omrežnih operaterjev. V magistrskem delu so na kratko predstavljene tehnologije shranjevanja in različne storitve, ki jih lahko nudijo elektroenergetskemu sistemu. Poudarek je na analizi ovir ter ključnih pravnih aktov Evropske unije, ki urejajo shranjevanje električne energije. Prihodnost shranjevanja električne energije bo v veliki meri odvisna od prilagajanja obstoječe zakonodaje in razvoja novih regulativnih okvirjev, ki bodo spodbujali vključitev tehnologij shranjevanja v elektroenergetski sistem. Ključne besede: energetski prehod, razogljičenje, obnovljivi viri energije (OVE), elektroenergetski sistem (EES), shranjevanje energije, regulativne ovire, prožnost, aktivni odjemalci, lastniška ločitev Objavljeno v DKUM: 20.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 17 Celotno besedilo (3,89 MB) |
4. Moderna zgodovina razvoja pravnega sistema na slovenskem ozemlju : magistrsko deloTadej Makoter Rožmarin, 2024, magistrsko delo Opis: V magistrski nalogi je v ospredju predvsem zgodovinski vidik razvoja celotnega slovenskega pravnega sistema, tako sodnega, kot tudi zakonodajnega. Gre za razpon zgodovinskih obdobij od Avstrijske monarhije, Avstro-Ogrske in vseh kasnejših oblik povezovanja balkanskih narodov, torej Jugoslavije, torej predvsem druga polovica 19. stoletja in 20 stoletje.
Raziskoval bom ustavne ureditve, kako so vplivale na zakonodajo in ureditev, tako civilnega, kot kazenskega, družinskega, upravnega in volilnega, tako javnega kot zasebnega prava. Prav tako se bom osredotočil na pomembnejše posameznike, ki so s svojimi revolucionarnimi idejami in modernejšimi vidiki pomembno oblikovali tok razvoja prava in demokracije. Dotaknil se bom tudi političnih smeri in kako se je glede na ta prepričanja prilagajala zakonodaja in menjavalo vodstvo države.
Pomembni vidik je tudi vpliv na razvoj in uporabo slovenskega jezika, ki ga bom preko dokumentov in arhivskih besedil v magistrski nalogi izpostavil in predstavil. Gre za enega od temeljev oblikovanja narodov in narodnega zavedanja ter oblikovanja uporabe prava v slovenščini in začetka slovenskih pravnih postopkov in sodstva.
Med drugim bom izpostavil tudi pomembnejša ozemlja, na katera je bilo razdeljeno slovensko ozemlje, med različnimi obdobji in vladavino, kajti razvoj velikokrat ni bil enoten na vseh ozemljih, predvsem zaradi različnih vplivov sosednjih dežel in ljudstev ter razlikah v ideologiji prava.
Geografsko gledano se bom najbolj osredotočil ravno na področje današnje Slovenije in okolico, predvsem Avstrijo, nekatere dele Italije in seveda bivše države SFR Jugoslavije, ker se je v moderni dobi ravno v tem času in teh vladavinah slovensko pravo najbolj razvijalo in na koncu koncev postalo samostojen in neodvisen pravni sistem. Ključne besede: Ustava, monarhija, kraljevina, republika, pravni sistem, Slovenski jezik, zakon, komunizem, socializem, kapitalizem, temeljna načela, parlament, skupščina. Objavljeno v DKUM: 20.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14 Celotno besedilo (1,53 MB) |
5. Razvoj premestitvenih strategij v večglobinskem regalnem skladiščnem sistemu avtomatskih vozičkov : doktorska disertacijaJakob Marolt, 2024, doktorska disertacija Opis: V doktorski disertaciji je obravnavan premestitveni problem transportno skladiščnih enot (TSE) v večglobinskem skladiščnem sistemu avtomatskih vozičkov (AVS/RS). Pri procesu odpreme TSE lahko zaradi več globin prednja TSE ovira dostop do ciljne TSE. Na podlagi uporabe učinkovite skladiščne in premestitvene strategije lahko ovirajočim TSE izberemo skladiščno mesto, kjer minimiramo povprečni čas enojnega in dvojnega delovnega cikla (DDC) in posledično povečamo pretočno zmogljivost večglobinskega AVS/RS skladiščnega sistema.
V kontekstu problematike stohastične odpreme TSE, kjer vrstni red odpreme TSE ni vnaprej poznan, smo z uporabo metode Markovskih verig za kombinacijo skladiščne strategije najglobljega mesta (DF) in premestitvene strategije DF izpeljali in predstavili analitični model. Zaradi izrazite kompleksnosti analitičnega modela smo prav tako razvili in predstavili empirični model, ki temelji na linearnih in kvadratnih regresijskih enačbah . Oba predlagana modela smo verificirali s pomočjo simulacijskega modela diskretnih dogodkov (DES). Analiza rezultatov je pokazala visoko ujemanje napovedi povprečnih časov DDC obeh predlaganih modelov z rezultati simulacije.
V okviru doktorske disertacije smo analizirali več različnih kombinacij skladiščnih in premestitvenih strategij. Namen te analize je bila identifikacija najučinkovitejše kombinacije skladiščne in premestitvene strategije za zmanjšanje povprečnega časa DDC in povečanje pretočne zmogljivosti večglobinskih AVS/RS skladiščnih sistemov. Pri simulacijski analizi DES smo spreminjali število globin in število stolpcev skladiščnega regala (skladiščnih mest vzdolž regalnega hodnika) pri čemer je skupno število skladiščnih mest (zalogovna velikost skladišča) ostalo enako pri vseh konfiguracijah skladišča. Analiza je pokazala, da skladiščni sistemi z večjim številom globin skladiščnega regala omogočajo doseganje krajših povprečnih časov DDC. Prav tako smo ugotovili, da kombinacija skladiščne strategije DF in premestitvene strategije najbližjega soseda (NN) velja za najbolj učinkovito, še posebej pri uporabi AVS/RS skladiščnih sistemih s petimi in šestimi globinami.
Problem deterministične odpreme TSE, kjer je vrstni red odpreme TSE poznan v naprej, smo reševali z algoritmi spodbudnega učenja. Analizirali smo učinkovitost algoritmov Deep Q-Network (DQN) in Proximal Policy Optimization (PPO). Razvili in predstavili smo štiri načine zapisa stanja večglobinskega AVS/RS skladiščnega sistema in analizirali, s katerim zapisom stanja so se agenti najučinkovitejše priučili reševanja premestitvenega problema TSE . Rezultate algoritmov DQN in PPO smo primerjali z rezultati celoštevilčnega programa in ugotovili, da so agenti priučeni z algoritmom PPO reševali premestitveni problem z manjšim povprečnim številom premestitev. Nadaljnja analiza rezultatov je pokazala, da so bili agenti priučeni z algoritmom DQN bolj zanesljivi pri reševanju premestitvenega problema TSE, v primerjavi z agenti priučenimi z uporabo algoritma PPO. V primerjalni analizi smo ugotovili, da lahko priučeni agenti rešujejo premestitveni problem TSE skoraj optimalno. Ključne besede: Intralogistika, večglobinski AVS/RS skladiščni sistem, premestitveni problem TSE, analitično in numerično modeliranje, spodbudno učenje, analiza učinkovitosti Objavljeno v DKUM: 16.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 7 Celotno besedilo (8,27 MB) |
6. Optimizacija transportnih poti in stroškov distribucije vozil z uporabo programa ArcGis : diplomsko deloPatrik Kolobarič, 2024, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo obravnava optimizacijo logističnih procesov v distribuciji gospodarskih vozil Renault iz Luke Koper, ki služi kot vhodno pristanišče za slovenski in balkanski trg. S pomočjo programskega orodja geografskega informacijskega sistema (v nadaljevanju: ArcGIS Pro) smo prikazali, kako bi potekal optimalen transport vozil do kupcev na Balkanu, ob upoštevanju ključnih kriterijev, kot so čas dostave in stroški prevoza. Renault Slovenija trenutno ne uporablja GIS tehnologije za optimizacijo transporta, kar daje temu delu poseben izviren pomen. V nalogi smo analizirali trenutne transportne poti in z uporabo programskega orodja ArcGIS Pro modelirali predlog izboljšanih poti. Poudarili smo možnosti optimizacije, kot sta boljša izraba voznih kapacitet in bolj natančno načrtovanje poti. Rezultati so pokazali, da bi uvedba GIS tehnologije lahko pripomogla k učinkovitejšemu in stroškovno ugodnejšemu transportu vozil. Ključne besede: geografski informacijski sistem, optimizacija logistike, transportna veriga, distribucija vozil, Luka Koper Objavljeno v DKUM: 12.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 3 Celotno besedilo (3,84 MB) |
7. Problematika zakonitosti izvajanja videonadzornega sistema : magistrsko deloSergeja Topolšek, 2024, magistrsko delo Opis: Splošna uredba o varstvu podatkov povečuje pomen posameznikov in skupaj z Zakonom o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-2) ter ostalo področno ureditvijo uvaja stroge zahteve za upravljavce osebnih podatkov, še posebej pri uvedbi in izvajanju videonadzornega sistema. S takšno obdelavo upravljavci namreč globoko posegajo v zasebnost posameznikov, zato problematika zakonitosti izvajanja videonadzornega sistema postaja vse bolj pereča v luči naraščajoče uporabe teh sistemov.
Videonadzor mora slediti določbam Splošne uredbe, kot so načela obdelave, pravice posameznika, na katerega se nanašajo podatki, pravne podlage za obdelavo, zavarovanje videonadzornega sistema, pogodbena obdelava in evidenca dejavnosti obdelave. Ob splošnih določbah Splošne uredbe morajo upravljavci upoštevati tudi ureditev ZVOP-2, ki videonadzorni sistem obravnava kot eno izmed področnih ureditev obdelave osebnih podatkov v členih od 76. do 80. in nadgrajuje že obstoječo ureditev ZVOP-1. Splošnim določbam o izvajanju videonadzora iz 76. člena ZVOP-2 sledijo specifične določbe, ki urejajo videonadzor dostopa v uradne službene oziroma poslovne prostore, znotraj delovnih prostorov, v prevoznih sredstvih, namenjenih javnemu potniškemu prometu in na javnih površinah.
Pri vzpostavitvi videonadzornega sistema je ključnega pomena opredelitev namenov obdelave, saj se sme obdelava izvajati le za izrecne, zakonite namene, ki morajo biti jasno določeni pred začetkom obdelave. Videonadzor se večinoma utemeljuje na podlagi zakonitega interesa upravljavca, opravljanja naloge v javnem interesu ali pri izvajanju javne oblasti, dodeljene upravljavcu in zakonske obveznosti upravljavca, pri čemer prihaja do razlik med dopustnostjo pravnih podlag v javnem in zasebnem sektorju. Upravljavci morajo med drugim poskrbeti tudi za ustrezno obveščanje posameznikov, na katere se nanašajo osebni podatki, zavarovanje videonadzornega sistema, opredelitev rokov hrambe posnetkov, vodenje dnevnikov obdelave in zagotavljanje zakonite obdelave posnetkov.
Odnos med posamezniki, na katere se nanašajo podatki in upravljavci je tako zasnovan na iskanju ravnovesja med zaščito zasebnosti posameznikov in varstvom njihovih podatkov ter potrebo upravljavcev po izvajanju videonadzora za svoje zakonite namene. Upravljavci so dolžni posameznikom olajšati uresničevanje njihovih pravic iz Splošne uredbe o varstvu podatkov in določiti učinkovit postopek njihovega uresničevanja. V primeru videonadzora še posebej pridejo do izraza pravica dostopa, pravica do izbrisa in pravica do ugovora. Ključno je, da se upravljavci videonadzornih sistemov zavedajo posega v zasebnost posameznikov in si prizadevajo k uporabi najmilejših ukrepov za dosego svojih namenov. Ključne besede: varstvo osebnih podatkov, videonadzorni sistem, Splošna uredba o varstvu podatkov, ZVOP-2, zakoniti interes, ocena učinka v zvezi z varstvom podatkov (DPIA), pravice posameznika, pravica do zasebnosti, dostop v uradne službene oziroma poslovne prostore, delovni prostori, javna prevozna sredstva, javne površine Objavljeno v DKUM: 11.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 22 Celotno besedilo (1,15 MB) |
8. Priročnik za delo s programom za optimiranje sovprežnega stropnega sistema s plastično odpornostjo nosilca z jeklenimi IPE profili : COMBOPT-PIPE, verzija 1,0Tomaž Žula, Stojan Kravanja, 2024 Opis: Priročnik predstavlja delo s programom za optimiranje sovprežnega stropnega sistema, ki se lahko uporablja pri gradnji večetažnih stavb. Konstrukcija je sestavljena iz armiranobetonske plošče in jeklenih IPE nosilcev. Optimiranje je izvedeno z mešanim celoštevilskim nelinearnim programiranjem (MINLP). Razvit je bil optimizacijski model COMBOPT-PIPE s podrobno namensko funkcijo lastnih izdelavnih stroškov. Poleg namenske funkcije optimizacijski model vsebuje vhodne podatke, spremenljivke, pogojne (ne)enačbe, poznane iz analize in dimenzioniranja sovprežnih konstrukcij, celoštevilske in mešane celoštevilske pogojne (ne)enačbe. Pogoji dimenzioniranja so definirani v skladu z Evrokod 4. Na koncu priročnika je predstavljen računski primer optimizacije sovprežnega stropnega sistema. Ključne besede: program, optimizacijski model, optimizacija, mešano celoštevilsko nelinearno programiranje, sovprežni stropni sistem Objavljeno v DKUM: 22.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 15 Celotno besedilo (3,21 MB) Gradivo ima več datotek! Več... |
9. Razvoj spletne strani AZ-FIAljaž Murko, 2024, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi smo opisali razvoj spletne strani AZ-FI, ki služi kot pomoč pri investiranju. Ker v Sloveniji še nismo zasledili spletne strani, ki bi uporabniku na bolj enostaven način prikazala osnove finančnega investiranja, je glavni cilj diplomske naloge razviti spletno stran, ki uporabniku na čim bolj enostaven in zanimiv način predstavi ključne informacije glede finančnega investiranja. Spletna stran mora biti odzivna, optimizirana in funkcionalna pri prikazu na različnih napravah.
Pri razvoju spletne strani smo uporabili storitve podjetja Neoserv, ki nam je omogočilo spletno gostovanje na njihovem strežniku ter registracijo domene. Spletno stran smo gradili s pomočjo CMS sistema WordPress, pomagali pa smo si z dodatnimi vtičniki in delno tudi z umetno inteligenco pri kreaciji aplikacije za investicijski kalkulator.
Končni rezultat diplomske naloge je razvita nova funkcionalna spletna stran, prilagojena za prikaz na več napravah. S tem smo pripomogli k boljši dostopnosti osnovnih informacij finančnega investiranja, ki pridejo prav predvsem tistim, ki so na začetku svoje investicijske poti. Ključne besede: spletna stran, Wordpress, CMS sistem, investiranje, vtičniki Objavljeno v DKUM: 19.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 8 Celotno besedilo (3,51 MB) |
10. Integracija nadzornega sistema checkmkJernej Zatler, 2024, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo obravnava integracijo nadzornega sistema Checkmk v informacijsko infrastrukturo organizacije z namenom izboljšanja učinkovitosti in varnosti informacijskega sistema. Sistem omogoča avtomatizirano spremljanje omrežij, strežnikov, aplikacij in baz podatkov, kar pripomore k hitrejšemu odkrivanju in odpravljanju napak, s čimer se zmanjšujejo izpadi in hkrati izboljšuje uporabniška izkušnja. V nalogi so obravnavane teoretične osnove nadzornih sistemov in podrobnosti delovanja sistema Checkmk, vključno z njegovo arhitekturo, funkcionalnostmi in načinom integracije. Definirane so rabljene tehnologije, kot so navidezno zasebno omrežje, PuTTY, različne vrste strežnikov ter metode za pripravo naprav nadzora. Raziskava poudarja pomembnost hitrega in učinkovitega zaznavanja napak ter prednosti avtomatizacije v IKT sistemih. Cilj dela je bil uspešno integrirati Checkmk v organizacijo, kar vključuje spremljanje vseh gostiteljev in storitev, da bi zagotovili stabilno in varno delovanje celotnega informacijskega okolja. Zaključki dela kažejo, da je raba Checkmk prinesla izboljšave v učinkovitosti delovanja sistemov, zmanjšala nepredvidene izpade ter izboljšala uporabniško izkušnjo in varnost sistema. Ključne besede: Checkmk, nadzorni sistem, informacijski sistem, enostaven protokol za upravljanje omrežij (SNMP), agent Objavljeno v DKUM: 15.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 9 Celotno besedilo (2,52 MB) |