| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 39
Na začetekNa prejšnjo stran1234Na naslednjo stranNa konec
1.
Vpeljava sodelovalnega delovnega mesta na mesto ročne sestave
Dominik Pritržnik, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen način vpeljave sodelovalnega delovnega mesta na mesto ročne sestave, ki temelji na realnem primeru iz podjetja. Osnovni problem je predstavljala neustrezna ureditev delovnega mesta ter s tem neustrezno opredeljene časovne izgube. Na začetku smo z izvedbo analize predhodnega stanja podrobno preučili posamezne operacije znotraj sestave, nato pa smo obstoječe delovno mesto zmodelirali v programskem okolju Autodesk Inventor Professional. Na podlagi pridobljenih rezultatov smo s pomočjo programa Autodesk Process Analysis izdelali simulacijski model, ki ponazarja obstoječ proces dela. S simulacijo različnih scenarijev smo pridobili parametre izkoriščenosti operacij in delavcev, s tem pa dober vpogled v postopek sestave kosa. Na osnovi analize in simulacijskega modela smo podali optimizacijske predloge ter izdelali optimiziran simulacijski model, ki v proces sestave kosa vključuje sodelovalnega robota. Predlagan optimizacijski model smo v zaključku stroškovno ovrednotili in izračunali lastno ceno obravnavanega kosa.
Ključne besede: sestava kosa, sodelovalno delovno mesto, simulacijski model, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 26.10.2022; Ogledov: 214; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (8,77 MB)

2.
Strategija trženja vin z Meranovega in ekonomska analiza : magistrsko delo
Petra Štuhec, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi smo analizirali prodajo vin z Meranovega med leti 2002 in 2019, obenem pa smo raziskovali zgodovinski pomen blagovne znamke Meranovo. Hkrati smo pregledali zakonodajo s področja varnosti živil, ki se navezuje predvsem na trženje različnih sort vina. Na podlagi pridobljenih podatkov iz leta 2019 smo razvili simulacijski model, ki zajema skupne stroške in skupne prihodke pridelave in predelave grozdja na posestvu Meranovo. Z elektronsko preglednico smo ocenili vse pomembnejše ekonomske parametre. Rezultati simulacijskega modela so pokazali, da je predelava grozdja ekonomsko upravičena, saj je koeficient ekonomičnosti večji od 1 (Ke = 1,19). Po pregledu literature lahko zaključimo, da je Meranovo prepoznavna blagovna znamka vin, ki temelji na tradiciji iz časov nadvojvode Janeza.
Ključne besede: Meranovo, nadvojvoda Janez, pridelava vina, analiza trga, simulacijski model
Objavljeno v DKUM: 28.02.2022; Ogledov: 424; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (3,28 MB)

3.
Razvoj tehnološko-ekonomskega modela za oceno investicije v hlev za rejo brojlerjev : diplomsko delo
Veronika Kolar, 2021, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je analiza reje piščancev (brojlerjev) za meso glede na tehnološko-ekonomske parametre, glede na finančno upravičenost investicije ter glede na povrnitev investicije v izgradnjo novega hleva v 30. letih. S pomočjo tehnološko-ekonomskega simulacijskega modela smo razvili kalkulacijo skupnih stroškov, ter ocenili investicijo glede na parametre neto sedanje vrednosti in interne stopnje donosa s štirimi različnimi diskontnimi stopnjami. Ugotovili smo, da znaša koeficient ekonomičnost 2,03 kar pomeni, da je reja brojlerjev ekonomsko upravičena. Investicija pa bi se nam pri 6,85 odstotni obrestni meri vrnila že v trinajstem letu, ko bi bila neto sedanja vrednost prvič pozitivna
Ključne besede: tehnološko-ekonomski simulacijski model, investicija, hlev, brojlerji
Objavljeno v DKUM: 03.12.2021; Ogledov: 573; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (1,36 MB)

4.
Simulacijski model intraaortne balonske črpalke
Boris Tomanič, 2021, magistrsko delo

Opis: Uvod: Intraaortna balonska črpalka (IABP) je bila uvedena v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja, z namenom zdravljenja hudih bolezni, npr. srčnega popuščanja in kardiogenega šoka. Še vedno je pogosta metoda zdravljenja nujnih bolezenskih stanj v enotah za intenzivno oskrbo. Metode: V zaključnem delu je bila uporabljena kvantitativna metodologija. Z eksperimentalnim delom smo izdelali simulacijski učni model intraaortne balonske črpalke. V magistrskem delu smo povprašali še naše sodelavce o tipičnih spremenljivkah na sami napravi. Rezultati: Rezultati so pokazali uspešno zdravljenje z IABP kot podpori srčni mišici. Z ugodnimi hemodinamskimi učinki izboljša kardio-cirkulatorno stanje pacienta. Znanje, ki smo ga preverili pri zaposlenih, nas ni prepričalo o tem, da imajo le-ti dovolj pridobljenih informacij in znanja za delo z IABP. Izdelali smo učni simulacijski model, ki bo služil za predstavitev in demonstracijo delovanja IABP. Razprava in sklep: Delo z IABP zahteva določena specifična znanja, saj ne gre za vsakdanjo uporabljeno metodo zdravljenja. Predlagamo dodatna izobraževanja na področju zdravljenja pacienta z IABP na simulacijskem modelu, ki smo ga tudi izdelali.
Ključne besede: IABP, mehanična podpora, srce, hemodinamika, simulacijski model
Objavljeno v DKUM: 22.11.2021; Ogledov: 597; Prenosov: 80
.pdf Celotno besedilo (1,05 MB)

5.
Simulacije tehnologije monitoringa intrakranialnega tlaka
Valerija Rošer, 2020, magistrsko delo

Opis: Uvod: Uporaba simulacije je zelo pomembna za usposabljanje študentov zdravstvene nege in zdravstvenih delavcev, saj pripomore k osnovam varne prakse. Monitoriramo z namenom spremljanja in nadzorovanja stanja pacienta, pri pacientih po poškodbi možganovpa spremljamo intrakranialni tlak. Glavni cilj magistrske naloge je narediti simulacijski model, na katerem se bodo lahko študentje učili. Metode: V empiričnem delu smo uporabili eksperimentalno metodo dela s pomočjo simulacijskega modela. Na simulatorju SimMan 3G smo simulirali tehnologijo, ki je potrebna za zunanjo ventrikularno drenažo (ZVD). Za izvedbo te simulacijske tehnologije smo pri zastopnikih pridobili vse potrebne medicinske pripomočke. Rezultati: Simulirali smo merjenje ICP preko ZVD in rokovanje z ZVD. S simulacijskim modelom smo prikazali prenos tlačnega vala iz ventriklov do tlačnega pretvornika. Opazovali smo krivulje intrakranialnega tlaka (ICP) in jih analizirali. Na simulatorju SimMan 3G in METI HPS smo raziskovali funkcije glede merjenja ICP. Diskusija: ZVD omogoča merjenje ICP in dreniranje cerebrospinalne tekočine. Njena slabost pa je, da se merjenje ICP in dreniranje cerebrospinalne tekočine ne more istočasno izvajati. Študentje se lahko učijo pravilnega rokovanja z ZVD sistemom, odčitavanja cerebrospinalne tekočine in merjenja ICP. Na tak način bodo z omenjeno tehniko v času kliničnih vaj že seznanjeni. Sklep: Na trgu obstajajo katetri, ki omogočajo istočasno drenirane cerebrospinalne tekočine in merjenje ICP. Menim, da bi na tem področju bile potrebne dodatne raziskave, saj je takšna oblika katetra zelo praktična in bo vedno bolj v uporabi v intenzivnih terapijah ter bi bilo priporočljivo prikazati na simulacijskem modelu.
Ključne besede: simulacijsko okolje, monitoring, zunanja ventrikularna drenaža, simulator, znotrajlobanski tlak, simulacijski model, merjenje.
Objavljeno v DKUM: 04.06.2020; Ogledov: 955; Prenosov: 110
.pdf Celotno besedilo (2,72 MB)

6.
Ekonomika preusmeritve kmetije v ekološko - študija primera
Valentina Vučak, 2019, diplomsko delo

Opis: V svetu je vedno večje povpraševanje po ekoloških izdelkih. Tudi v Sloveniji je o ekološkem kmetijstvu vse več ozaveščanja, zato smo se z namenom ocene ekonomike odločili razviti preusmeritveni načrt za lastno kmetijo Vučak. Na kmetiji je rastlinska pridelava in reja govejih pitancev. Načrt pridelave na kmetiji je predstavljen v konvencionalni pridelavi, v preusmeritvenem obdobju in v ekološki pridelavi. Kmetija je velika 56,18 ha in se nahaja na severovzhodnem delu Slovenije. Ker polovica kmetije spada pod Krajinski Park Goričko so na kmetiji tudi dodatne omejitve v sklopu zakonodaj. Razvili smo tehnološko-simulacijski model skupnih stroškov s kalkulacijami. S kalkulacijami skupnih stroškov smo prišli do zaključka, da je ekološka pridelava ekonomsko upravičena. Finančni rezultat v konvencionalni pridelavi je bil 12.819,06 €, po prehodu v ekološko pa 90.691,73.
Ključne besede: simulacijski model / preusmeritveni načrt / kalkulacije / ekološko kmetovanje
Objavljeno v DKUM: 25.09.2019; Ogledov: 797; Prenosov: 141
.pdf Celotno besedilo (1,10 MB)

7.
Simulacija uporabe sistema za inhalacijsko sedacijo »AnaConDa« v enoti intenzivne terapije
Rok Kolarič, 2019, magistrsko delo

Opis: Uvod: In-situ simulacije so posebne vrste simulacij, ki potekajo v dejanskem kliničnem okolju z namenom, da dosežemo čim bolj realno in natančno okolje. »AnaConDa« (naprava za ohranjanje anestezije) je medicinski pripomoček, ki je varen, zanesljiv in stroškovno učinkovit ter omogoča sedacijo z vdihovanjem hlapnih anestetikov v EIT. Glavni cilj magistrskega dela je bil pripraviti izhodišča za izdelavo navodila za delo. Metode: V empiričnem delu smo uporabili eksperimentalno metodo dela s pomočjo simulacijskega modela. Bolnika je predstavljal simulator Laerdal Airway Mangement Trainer. Pri uporabi medicinskih pripomočkov, ki omogočajo inhalacijsko sedacijo, smo se omejili na izdelke švedskega podjetja Sedana Medical, »AnaConDa«. Rezultati: Simulirali smo pripravo, delovanje in monitoring sistema za inhalacijsko sedacijo »AnaConDa«. Sproti smo si tudi zapisovali komentarje s strani udeležencev simulacije. S pomočjo Likertove lestvice smo pridobili ocene posameznih stopenj simulacije. Priprava sistema: 4,85; delovanje sistema: 4,75; monitoring sistema: 4,9. Diskusija: Medicinske sestre so odgovorne za delovanje in uporabo sistema za inhalacijsko sedacijo. S pomočjo simulacije smo udeležence simulacije poučili o uporabi in razumevanju tega sistema. Udeleženci so visoko ocenili tak način edukacije in si jih v prihodnje želijo več. Simulator je omogočal izvedbo vseh treh stopenj simulacije. Sklep: V Sloveniji bi lahko večji poudarek namenili izobraževanju s pomočjo simulacij. Udeleženci simulacij bi pridobili dodatna znanja, ki bi jih prenesli v prakso in bi na delovnem mestu bolj suvereno in samozavestno izvajali najrazličnejše postopke in posege.
Ključne besede: hlapni anestetik, naprava za ohranjanje anestezije, simulacijski model, priprava, delovanje, monitoring
Objavljeno v DKUM: 07.05.2019; Ogledov: 1201; Prenosov: 150
.pdf Celotno besedilo (4,26 MB)

8.
Študija o stroškovnem vidiku smiselnosti ukinitve skladišča v hčerinski družbi ETI Madžarska podjetja ETI d.d.
Katja Plesnik, 2018, magistrsko delo/naloga

Opis: Skladišča podjetjem služijo kot blažilci negotovosti materialnega toka, ki kljub zastojem v proizvodnji in transportu omogočajo pravočasno dostavo blaga končnim odjemalcem. S tem podjetja dvigujejo zadovoljstvo svojih končnih odjemalcev s poslovanjem podjetja in preprečujejo beg h konkurenci. Prav zaradi teh razlogov je odločitev o ukinitvi skladišča strateškega pomena in jo je potrebno podrobno analizirati. V magistrskem delu smo analizirali stroškovni vidik smiselnosti ukinitve skladišča ETI HU, saj le-to podjetju trenutno predstavlja najbolj pereč problem. Raziskave smo se lotili z dvostopenjskim procesom reševanja problema, kjer smo v prvi fazi izdelali simulacijski model poslovanja podjetja s skladiščem ETI HU, v drugi fazi pa smo izdelali simulacijsko-optimizacijski model za neposreden transport blaga grosistom na Madžarskem z novim manjšim optimalno upravljanim skladiščem v matičnem podjetju. Na podlagi razvitih modelov smo nato oblikovali dve stroškovni funkciji, s katerimi smo izračunali celotne stroške poslovanja podjetja, tako v trenutni, kot tudi v simulirani situaciji. Stroškovna funkcija je sestavljena iz treh glavnih kategorij stroškov, in sicer letnih stroškov priprave blaga na odpremo v podjetju, letnih stroškov celotnega transporta in letnih stroškov skladiščenja. Simulacijske modele smo oblikovali v programskem okolju Netlogo, izračune stroškov pa smo zaradi njihove kompleksnosti sprogramirali v programu Matlab. Čeprav smo na stroške gledali skozi izračunana matematična upanja, predvsem pri izračunu stroškov skladiščenja, in je končen rezultat neka groba ocena skupnih stroškov poslovanja podjetja, lahko brez večjih tveganj trdimo, da so dobljeni rezultati dovolj dobri za sprejemanje tako strateško pomembnih odločitev.
Ključne besede: skladišče, transport, simulacijski model, stroškovni vidik, optimalno upravljanje zalog, »Inventory routing« problem, ETI d. d.
Objavljeno v DKUM: 04.06.2018; Ogledov: 835; Prenosov: 88
.pdf Celotno besedilo (4,21 MB)

9.
Realizacija dogodkovne simulacije v JavaScriptu
Peter Florjan, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: Diplomsko delo obravnava razvoj dogodkovnega simulacijskega modela strežnega mesta v jeziku JavaScript. Predstavljene so osnove dogodkovne simulacije in jezik JavaScript. Z uporabo tehnologije WebGL smo izdelali 3D grafiko, ki je bila uporabljena za predstavitev modela. Sam namen izdelave simulacije je bila hitra analiza rezultatov, ki so v realnem času in preprosto razumljivi uporabniku. Razviti simulacijski model omogoča takojšnje razumevanje dogajanja.
Ključne besede: Dogodkovna simulacija, JavaScript, WebGL, simulacijski model, brskalnik
Objavljeno v DKUM: 12.10.2016; Ogledov: 1041; Prenosov: 86
.pdf Celotno besedilo (4,04 MB)

10.
Model za podporo pri odločanju uporabe tehnologij pridelave krme
Ben Moljk, 2016, magistrsko delo/naloga

Opis: Za iskanje možnosti učinkovitejšega gospodarjenja na živinorejskih kmetijah je prehrana živali zagotovo področje, ki to dopušča. Četudi se številni raziskovalci lotevajo raziskav pridelave travniške krme z njiv le s tehnološkega vidika, se ugotovitve navezujejo tudi na ekonomiko pridelave. Za ocenjevanje ekonomske upravičenosti uporabe tehnologij ali odločitev zanje si pomagamo z uporabo simulacijskih modelov, programskih orodij ter primernih metod. Pri računanju krmnih obrokov prehranske strokovnjake pretežno zanima pokritost potreb živali glede na intenzivnost proizvodnje, medtem ko agrarne ekonomiste zanima zlasti stroškovni vidik v razmerju s prihodki. V nalogi z vidika pogojev za pridelavo travniške krme z njiv ugotavljamo njihov vpliv na sestavo in vrednost krmnih obrokov za krave molznice. Razvito je orodje, ki poleg ocenjevanja ekonomskih vplivov omogoča tudi načrtovanje pridelave krme ter ocenjevanje primernosti tehnologij s stroškovnega vidika. Pri tem je uporabljena metoda klasičnega determinističnega linearnega programiranja. V nalogi je pristop testiran na primeru ravninskega kmetijskega gospodarstva, ki je specializirano v prirejo mleka. Dobljeni rezultati kažejo prednosti in slabosti linearnega programiranja. Hkrati je ugotovljeno, da je linearno programiranje lahko primerno orodje za načrtovanje pridelave krme in ocenjevanje tehnologij, a je pri tem kakovost rezultatov in razpoložljivost vhodnih podatkov pomembna omejitev.
Ključne besede: travniška krma z njiv, krmni obrok za krave molznice, ekonomika, simulacijski model, matematično programiranje, linearno programiranje
Objavljeno v DKUM: 06.10.2016; Ogledov: 1284; Prenosov: 114
.pdf Celotno besedilo (1,80 MB)

Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici