| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 548
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Ergonomska analiza delovnega mesta z Xsens sistemom za zajemanje gibanja : diplomsko delo
Luka Kolar, 2024, diplomsko delo

Opis: Oblikovanje delavnih mest je en najpomembnejših aspektov ergonomije. Človek preživi velik del svojega življenja na delavnem mestu, zato je pomembno da je to mesto oblikovano karseda njemu ugodno da se omogoči čim večja produktivnost proizvodnje, hkrati pa zmanjšamo možnost poškodb. Ta proces oblikovanja je možno optimizirati z uporabo tehnologije za zajemanja gibanja. Diplomsko delo je razdeljeno na teoretičen in praktičen del. V teoretičnem delu bo opravljena raziskava ergonomije na delavnem mestu, v praktičnem pa opravljen eksperiment z uporabo Xsens tehnologije za zajemanja gibanja.
Ključne besede: ergonomija, ergonomska analiza, delavno mesto, Xsens, simulacija, zajemanje gibanja
Objavljeno v DKUM: 11.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (3,14 MB)

2.
Konstruiranje testne priprave za pbc sklope s pomočjo analize mke : diplomsko delo
Mitja Dšuban, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so opisane različne vrste testnih priprav, ki se uporabljajo v proizvodnji elektronik. Diplomsko delo govori o konstrukciji testne priprave za določeno elektroniko, na kateri je potrebno preveriti funkcionalnost elektronike. Po končani konstrukciji se s pomočjo MKE analize preveri, ali je elektronika med samim testiranjem preobremenjena. Po uspešni analizi je potrebno sprogramirati programe za elemente testne priprave, ki bodo izdelani na CNC rezkalnem stroju. Za elemente, ki so bili izdelani na klasičnem rezkalnem stroju ali univerzalni stružnici, se pripravijo delavniške risbe. Za lažjo sestavo testne priprave so se izdelale sestavne risbe, s katerimi si je sestavljalec pomagal.
Ključne besede: testna priprava, elektronika, simulacija, CNC, programiranje, risbe
Objavljeno v DKUM: 11.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (6,54 MB)

3.
Analiza in modeliranje adsorpcijske naprave z nihanjem tlaka za čiščenje vodika v sistemih elektrolize vode : diplomsko delo
Jure Čas, 2024, diplomsko delo

Opis: V sistemih za proizvodnjo vodika z elektrolizo vode je potrebno zagotoviti neprekinjeno delovanje procesa adsorpcije za eliminacije vodne pare. To zagotovimo z uporabo ločevalnega postopka adsorpcije z nihanjem tlaka (PSA). PSA je ciklični postopek z vsaj dvema adsorpcijskima enotama, ki vsebujeta trden adsorbent. V nalogi so prikazane ravnotežne karakteristike adsorbentov za adsorpcijo vodne pare, karakteristike sproščanja adsorpcijske toplote, brezdimenzijski model PSA v simulacijskem orodju AVL CRUISETM M in rezultati numeričnih simulacij. Med preučevanimi materiali so se tipi silikagela izkazali za primerno izbiro, medtem ko zeoliti kažejo slabše rezultate za primer uporabe PSA v sistemih za elektrolizo vode. Model predvideva delovanje PSA z izkoristki nad 90 % in stopnjo čistosti vodika nad 99,99 %.
Ključne besede: Adsorpcija, adsorpcija z nihanjem tlaka (PSA), adsorpcijska izoterma, AVL CRUISE M, numerična simulacija
Objavljeno v DKUM: 06.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (2,80 MB)

4.
Uporaba superelastičnega materialnega modela za numerične simulacije stiskanja žilne opornice : magistrsko delo
Jernej Rihter, 2025, magistrsko delo

Opis: Žilne opornice omogočajo neoviran krvni obtok. Pogosto se za material žilnih opornic uporablja zlitina niklja in titana, znana pod komercialnim imenom Nitinol. Ta spada v skupino materialov z oblikovnim spominom. Posebna značilnost teh materialov je pojav superelastičnosti. Magistrsko delo proučuje vpliv uporabe superelastičnega in linearno elastičnega materialnega modela na rezultate simulacije stiskanja obroča žilne opornice, ki je parametrično modeliran v programskem jeziku Python in z uporabo knjižnic projektov PyAnsys (PyMAPDL). Rezultati so osredotočeni na napetosti in radialno togost, kjer opazujemo reakcijsko silo. Numerična simulacija temelji na metodi končnih elementov in je izvedena v programu Ansys. Analiza ob različnih materialnih modelih primerja tudi vpliv diskretizacije modela z enodimenzionalnimi in trodimenzionalnimi končnimi elementi. Rezultati magistrskega dela ugotavljajo, da ima materialni model pomemben vpliv na pravilen opis napetosti ob stiskanju obroča žilne opornice kot tudi na vrednosti reakcijske sile. Opazimo, da različna diskretizacija ne vpliva na reakcijsko silo, povzroča pa razlike v napetosti med obema modeloma.
Ključne besede: žilna opornica, spominske zlitine, superelastičnost, Nitinol, numerična simulacija, metoda končnih elementov, Ansys, Python, PyAnsys
Objavljeno v DKUM: 27.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (1,94 MB)

5.
DIGITALNI DVOJČEK LINIJE S12 V PODJETJU BSH : magistrsko delo
Jure Golavšek, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen digitalni dvojček linije S12 v podjetju BSH Nazarje. Zaključno delo zajema predstavitev linije in programske opreme Tecnomatix Plant Simulation. Prikazano je izdelovanje digitalnega dvojčka in nastavljanje parametrov za pravilno delovanje. Sledi analiza, v kateri smo preizkusili različne scenarije, kot so spreminjanje števila delavcev in parametrov ter postavitev elementov, ki bi lahko pripomogli k optimizaciji proizvodnje linije. Na koncu so predstavljene ugotovitve in izboljšave, načrtovana je tudi paletizacija s pomočjo robotske roke in avtomatiziranega transporta. S pomočjo digitalnega dvojčka smo uspešno dosegli cilj magistrske naloge in izboljšali proizvodni sistem.
Ključne besede: digitalni dvojček, optimizacija, simulacija, robotika
Objavljeno v DKUM: 06.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 0

6.
Razvoj simulatorja kinematike satelita za zemeljske tirnice
Jernej Volk, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu opišemo postopek izdelave simulatorja kinematike satelita za zemeljske tirnice. Najprej predstavimo teoretično ozadje simulatorja, kamor spada opis vektorja stanja satelita in njegovega spreminjanja skozi čas. V naslednjem poglavju opišemo cilje in arhitekturo programske opreme ter njeno uporabo. V predzadnjem poglavju predstavimo končen produkt tega dela. Prikažemo in obrazložimo grafe, ki prikazujejo potek simulacije. V zaključku povzamemo glavne ugotovitve in predstavimo možnosti za nadalnje delo.
Ključne besede: simulacija, satelit, vesolje, senzor, aktuator
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (1,74 MB)

7.
Vpliv odboja svetlobe od panelov sončne elektrarne
Vid Irgl, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je opravljena analiza vpliva odboja svetlobe od panelov sončne elektrarne. S pomočjo programske opreme so bile izvedene simulacije in analiza vplivov odboja svetlobe. Pri analizi so bili upoštevani trenutno veljavni predpisi in smernice. Simulacija odboja svetlobe je pokazala, kakšne vrednosti svetlosti dosega odbita svetloba, kakšna je jakost svetlobnega toka odbite svetlobe in kakšen je vpliv na človeško oko.
Ključne besede: sončna elektrarna, simulacija, analiza bleščanja
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (4,56 MB)

8.
Simulacija postopka brizganja plastike s konformnim hlajenjem
Marcel Hojnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Cilj naloge je bil nastaviti in izvesti simulacijo postopka brizganja plastike s konformnim hlajenjem za zagotovitev kratkega časa cikla izdelave ter visoke kakovosti procesa in izdelka. Naloga zajema kratko predstavitev področja brizganja plastike in primerjavo klasičnega hlajenja s konformnim. Na izbranem modelu se nato izvajajo simulacije in primerjave med tema postopkoma z namenom ugotovitve optimalnih parametrov, kot so velikost deformacije, temperature, čas in drugi. Na osnovi tega lahko sklepamo o učinkovitosti enega in drugega pristopa ter primerjamo velikost razlik.
Ključne besede: simulacija brizganje plastike, konformno hlajenje, hladilni kanali
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (3,60 MB)

9.
Numerična simulacija aerodinamike dna dirkalnika Lotus 78
Uroš Radovanović, 2024, diplomsko delo

Opis: V okviru diplomskega dela je opisana časovno neodvisna numerična simulacija aerodinamike dirkalnika dna Lotus 78. Na začetku diplomskega dela je opisano, zakaj je aerodinamika tako pomembna v motošportu in kateri so osnovni fizikalni zakoni, ki nam pomagajo bolje razumeti aerodinamiko. Prav tako je opisan postopek izvedbe numerične simulacije tekočin, ki vključuje ustvarjanje in uvoz geometrije, določanje robnih pogojev, izdelavo računske mreže in nastavitev simulacije. Izvedeni sta bili dve simulaciji, pri katerih je bila edina razlika v geometriji dirkalnika, tančneje v tako imenovanih zavesah na robu dna dirkalnika. Ugotovljeno je, da ti elementi igrajo pomembno vlogo pri aerodinamičnih silah in da lahko z učinkovito uporabo pozitivno prispevajo k zmogljivostim dirkalnika.
Ključne besede: numerična simulacija, RDT, aerodinamika, Lotus 78, talni efekt
Objavljeno v DKUM: 17.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (3,46 MB)

10.
Koncept vozila za transport palet po neurejenem terenu
Žan Primik, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema načrtovanje in konstruiranje koncepta vozila za transport palet po neurejenem terenu. Pri načrtovanju smo se omejili na zahtevano nosilnost, vrsto transporta in vrsto pogona. V programskem paketu SolidWorks smo modelirali 3D model vozila. Začeli smo s konstruiranjem osnovne konstrukcije, dodali dvižni sistem in zanj izbrali primeren hidravlični sistem. Na vozilo dodamo elektromotorje v pestu kolesa in za pravo izbiro le-teh opravimo izračun celotne potrebne moči. Na koncu preverimo še konstrukcijo z izdelavo simulacije in preverimo napetosti in deformacije, ki se pojavijo v modelu.
Ključne besede: transport palet, vozilo, 3D modeliranje, elektromotor v pestu, simulacija
Objavljeno v DKUM: 17.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (3,14 MB)

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici