| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 99
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba bioelektrične impedančne analize za oceno prehranskega stanja in telesne sestave pri pacientih s kronično ledvično boleznijo
Matic Polc, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Kronična ledvična bolezen povzroča progresivne spremembe v prehranskih potrebah, kar vodi do prehranskih motenj, izgube mišične mase in povečanega tveganja za podhranjenost. Namen zaključnega dela je bil ugotoviti doprinos uporabe bioelektrične impedančne analize za oceno prehranskega stanja in telesne sestave pri pacientih s kronično ledvično boleznijo. Metode: V zaključnem delu smo izvedli pregled, analizo in sintezo znanstvene literature na temo uporabe bioelektrične impedančne analize za oceno prehranskega stanja in telesne sestave pri pacientih s kronično ledvično boleznijo. Iskanje znanstvene literature je bilo izvedeno v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL Ultimate in Cochrane Library. Potek iskanja je predstavljen z diagramom PRISMA. Rezultati: V končno analizo smo vključili šest raziskav. Ugotovili smo, da je bioelektrična impedančna analiza uporabna metoda za oceno prehranskega stanja in telesne sestave pri pacientih s kronično ledvično boleznijo. Nizka vrednost faznega kota predstavlja pomemben kazalnik celične integritete in je povezan s podhranjenostjo, beljakovinsko-energijsko izčrpanostjo, krhkostjo in povečanim tveganjem za kardiovaskularne dogodke. Pri tem je potrebno upoštevati omejitve in pristranskosti uporabljene metode. Razprava in zaključek: Bioelektrična impedančna analiza predstavlja pomembno orodje za spremljanje telesne sestave pri pacientih s kronično ledvično boleznijo, vendar ima omejitve, zlasti pri oceni telesne maščobe pri ženskah in posameznikih z večjo vsebnostjo vode v telesu. Kljub temu lahko pomembno prispeva k izboljšanju kakovosti prehranske obravnave in kliničnih izidov.
Ključne besede: kronična ledvična bolezen, telesna sestava, prehransko stanje, bioelektrična impedančna analiza
Objavljeno v DKUM: 17.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

2.
Vpliv intenzivne paše na spremembe funkcionalne sestave suhih travišč s prevladujočo pokončno stoklaso (Mesobromion)
Alenka Ljubič, 2024, magistrsko delo

Opis: V okviru magistrske naloge smo ugotavljali, kako intenzivna paša vpliva na spremembe floristične in funkcionalne sestave suhih travišč s prevladujočo pokončno stoklaso (Mesobromion). Na izbranih popisnih območjih smo popisali 18 popisnih ploskvic v velikosti 1 m2. Prvo popisno območje se je nahajalo na intenzivnem pašniku, kjer poteka dolgoletna paša drobnice. Drugi del popisa je potekal na ekstenzivnem travniku. Obe območji smo zavarovali z ogrado pred objedanjem in košnjo ter tako dobili popoln seznam rastlinskih vrst. V popise smo vključili tudi podatke, ki smo jih pridobili med popisovanjem terena leta 2019 za potrebe seminarske naloge. Skupno smo na celotnem travišču določili 77 rastlinskih vrst, ki smo jih analizirali in jim določili izbrane morfološko funkcionalne poteze (MFP). V času popisa 18-ih popisnih ploskvic smo določili 57 različnih rastlinskih vrst in njihovo pokrovnost. Za vse najdene vrste smo zbrali podatke o rastni obliki, višini rastlin, CSR strategiji, specifični listni površini (SLA), vsebnosti suhe snovi lista (LDMC) ter začetku, koncu in dolžini cvetenja, listni obstojnosti, listni anatomiji, cehu, toleranci na košnjo, toleranci na pašo in tipu vegetativnega razmnoževanja. Popise izbranih delov travišča smo izvajali dve sezoni v različnih obdobjih. Popise smo začeli meseca maja in jih zaključili konec avgusta. Poleg naštetih MFP smo analizirali tudi vrednosti Ellenbergovih indeksov za svetlobo, temperaturo, vlažnost, reakcijo tal in vsebnost dušika v tleh. Zbrane podatke smo nato statistično obdelali z multivariatnimi analizami. Ugotovili smo pomembne razlike v floristični in funkcionalni sestavi intenzivnega pašnika in ekstenzivnega travnika. Na ekstenzivnem travniku se na splošno pojavlja večje število vrst kakor na intenzivnem pašniku, njihove MFP pa kažejo prilagoditve na okolja z zmerno motnjo in močneje izraženo kompeticijo (npr. več visokoraslih trajnic z olistanim steblom in krajšim obdobjem cvetenja). Na intenzivnem pašniku prevladujejo rastline s prilagoditvami na močnejšo in pogostejšo motnjo: več je enoletnic, nizkorastočih rastlin z listi v rozeti in nizkimi vrednostmi vsebnosti suhe snovi lista (LDMC). Raziskovano travišče je predstavljalo naravovarstveno pomemben, Natura 2000 habitatni tip s kodo 6210*. Raziskave o vplivih spremenjene kmetijske rabe na floristično in funkcionalno sestavo travišč prispevajo k razumevanju procesov v teh ogroženih ekosistemih in s tem tudi k oblikovanju smernic za njihovo ohranjanje.
Ključne besede: floristična sestava, intenzivna paša, ekstenzivno upravljanje, CSR strategije, biodiverziteta, Ellenbergovi indeksi
Objavljeno v DKUM: 26.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (4,95 MB)

3.
Zasnova modularne vpenjalne naprave za obdelavo prirobnice : diplomsko delo
Gorazd Sladič, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen potek snovanja modularne vpenjalne priprave za obdelavo prirobnice. Vpenjalno pripravo smo sestavili s pomočjo modularnih komponent podjetja Halder. Cilj, ki smo si ga postavili, je bil ta, da sestavimo vpenjalno pripravo tako, da se bo lahko izvedlo čim več operacij obdelave na obdelovancu. Uspelo nam je sestaviti vpenjalno pripravo tako, da se lahko obdelovanec celotno obdela celotno v enem vpetju. To sestavo vpenjalne priprave smo potem tudi podrobneje analizirali.
Ključne besede: odkovek, analiza, sestava, vpetje, obdelovalna orodja
Objavljeno v DKUM: 16.09.2024; Ogledov: 22; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (3,98 MB)

4.
Primerjava izbora članov projektnega tima po metodologijah belbina in chatgpt
Marijana Koceva, 2024, diplomsko delo

Opis: Namen tega diplomskega dela je izvesti primerjalno analizo med uporabo Belbinove programske rešitve in klepetalnim robotom ChatGPT pri sestavi projektih timov. Raziskava preučuje prednosti in slabosti obeh pristopov in njun način uporabe. Z raziskavo smo pridobili vpogled v to, kako se ta dva pristopa razlikujeta v procesu sestavljanja timov in kako lahko prispevata k učinkoviti sestavi timov v sodobnem poslovnem okolju. Skozi analizo njunih prednosti in slabosti smo identificirali optimalne strategije za sestavo projektnih timov, kar bo pripomoglo uporabnikom pri odločanju o uporabi obeh pristopov.
Ključne besede: umetna inteligenca, sestava timov, Belbinov model, ChatGPT, primerjava
Objavljeno v DKUM: 27.08.2024; Ogledov: 57; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (2,16 MB)

5.
Vpliv ostanka sladkorja ob zapiranju steklenic na kakovost in kemijsko sestavo vina pet-nat : diplomsko delo
Jernej Podlesnik, 2023, diplomsko delo

Opis: Pet-Nat je po zelo starem postopku (fr: Pétillant naturel) samo s primarno alkoholno fermentacijo pridelano motno peneče vino. V poskusu smo primerjali vpliv različne količine prisotnih sladkorjev v moštu ob zapiranju steklenic na nekatere fizikalne in kemijske parametre končnega produkta. Ugotovljeno je bilo, da višja količina ne povretega sladkorja v trenutku zapiranja steklenic statistično značilno vpliva na: višji pritisk v steklenici, na nekoliko višji prosti SO2, na nižji končni dejanski alkohol, na višji končni ostanek sladkorja po končani fermentaciji in na večje izgube vina ob odpiranju steklenic. Razlike v količini sladkorja ob polnjenju nimajo vpliva (ali imajo minimalen vpliv) na skupni SO2, na pH in titracijske kisline ter motnost vina po odpiranju.
Ključne besede: vino Pet-Nat, kemijska sestava vina, tlak v steklenici.
Objavljeno v DKUM: 11.10.2023; Ogledov: 507; Prenosov: 53
.pdf Celotno besedilo (944,43 KB)

6.
Spolno razmerje potomstva pri govedu glede na prehranjenost matere : magistrsko delo
Janez Belšak, 2023, magistrsko delo

Opis: V živinoreji se pri potomcih pogosto favorizira določen spol. Dandanes se za namen produkcije željenega spola potomca uporabljajo izključno biotehnološke metode, predvsem seksirano seme. Vendar pa poznamo tudi biološke mehanizme, ki pod določenimi okoljskimi pogoji, na primer razpoložljivost virov in prehranska preskrba samice, povzročajo odklon spolnega razmerja pri potomstvu. V nalogi smo na podlagi podatkov Centralne podatkovne zbirke Govedo iskali povezavo med prehranjenostjo krav, predvsem na osnovi oskrbe z energijo, ocenjene posredno prek sestave mleka, in spolnim razmerjem potomstva. Ocena prehranjenosti je temeljila na razmerju med mlečnimi maščobami in beljakovinami ter na vsebnosti sečnine v mleku v obdobju od 7 do 14 dni pred uspešno osemenitvijo. Uporabili smo podatke krav različnih pasem, vključenih v kontrolo prireje od leta 2009 do 2022. Izhodiščni podatkovni set je skupno vseboval podatke za 51.766 kontrol prireje mleka od skupno 43.261 krav molznic iz 4.227 rej. Podatkov o količini sečnine v mleku smo imeli za 39.437 kontrol, podatke o številu somatskih celic (ŠSC) v mleku pa za 50.226 živali, od tega je imelo 23.300 živali ŠSC pod 150.000. ŠSC nad 150.000 nakazuje na začetek vnetnih procesov v vimenu, ki lahko pomembno vpliva na sestavo mleka, zato smo takšne živali obravnavali posebej. Rezultati kažejo, da imajo živali z nižjim razmerjem med mlečnimi maščobami in beljakovinami značilno večji delež moških potomcev, živali z visokim razmerjem pa večji delež ženskih potomcev. Krave z nizkimi in srednjimi vrednostmi sečnine v mleku imajo značilno višji delež ženskih potomcev. Živali, ki so boljše energijsko oskrbljene, imajo torej večji delež moških potomcev, pri živalih s slabšo energijsko oskrbljenostjo pa se kaže nasprotna tendenca. V vseh primerih so imele živali s ŠSC >150.000 moško odklonjeno spolno razmerje potomstva. Rezultati deloma potrjujejo Trivers-Willardovo hipotezo, ki implicira žensko odklonjeno spolno razmerje potomcev krav s slabšo preskrbljenostjo (energetsko bilanco), kar je pri poliginih živalih evolucijsko smotrnejše in rezultira z višjim biološkim fitnesom. Rezultati raziskave nakazujejo možnost uporabe prilagajanja krmnega obroka v obdobju pred osemenitvijo kot sorazmerno enostavnega načina manipulacije spolnega razmerja pri kravah molznicah
Ključne besede: govedo, spolno razmerje, prehranjenost, sestava mleka, teorija dodelitve spola
Objavljeno v DKUM: 10.10.2023; Ogledov: 563; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (1,31 MB)

7.
Zasnova in izdelava aktivnega aerodinamičnega spojlerja : diplomsko delo
Kristjan Mihael Reisman, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je opisana zasnova in izdelava aktivnega aerodinamičnega krila, v okviru česar so bili najprej raziskani in opisani osnovni fizikalni principi, ki so bili v nadaljevanju dokazani s simulacijo poteka zračnega pretoka skozi izdelan osnovni sklop krila in nosilca, ki sta bila v nadaljevanju ustrezno nadgrajena. Po izbiri ustreznih aktuatorjev za premik posameznih v nadaljevanju izdelanih komponent krila je sledil proces konstruiranja s pomočjo programskega paketa Solidworks, v okviru česar je bil najprej dovršen glavni nosilec krila, ki mu je sledila še nadgradnja osnovnega krila in izdelava ostalih potrebnih komponent. Vse zasnovane komponente so bile po dovršitvi 3D natisnjene. V naslednji fazi je sledila izbira vseh potrebnih elektrotehničnih komponent za omogočitev delovanja sistema nato pa je sledil zapis programov za krmiljenje sistema. V zadnjem delu je opisana sestava vseh izdelanih in naknadno izbranih komponent, predelava prtljažnih vrat in sestava krmilja.
Ključne besede: aerodinamika, konstruiranje, 3D tiskanje, programiranje, sestava
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 303; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (10,27 MB)

8.
Povezanost med telesnimi značilnostmi in kvaliteto izvedbe gibanja predšolskih otrok : diplomsko delo
Nina Domanjko, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu z naslovom Povezanost med telesnimi značilnostmi in kvaliteto izvedbe gibanja predšolskih otrok smo v teoretičnem delu prikazali sestavo človeškega telesa, prehrano, delovanje in vlogo kostnega, mišičnega in maščobnega tkiva, indeks telesne mase in temeljne gibalne spretnosti. Namen dela je bil preučiti povezanost med telesno sestavo in gibalno spretnostjo predšolskih otrok. V empiričnem delu smo uporabili kavzalno-neeksperimentalno metodo raziskovanja. Na vzorcu 24 dečkov in 15 deklic iz vrtcev v Mariboru smo poskušali ugotoviti, ali je količina maščobnega tkiva negativno povezana z izvedbo lokomotornih spretnosti mlajših otrok, ali je indeks telesne mase negativno povezan z izvedbo lokomotornih spretnosti mlajših otrok, ali je količina maščobnega tkiva negativno povezana z izvedbo manipulativnih spretnosti mlajših otrok ter ali je indeks telesne mase negativno povezan z izvedbo manipulativnih spretnosti mlajših otrok. Na podlagi rezultatov smo ugotovili, da ne obstaja povezava med nobeno od izpostavljenih spremenljivk, tako da hipotez nismo potrdili. Rezultati so nas presenetili, saj smo povezavo pričakovali, prav tako pa so podobne raziskave potrjevale povezave med izpostavljenimi koncepti.
Ključne besede: telesna sestava, gibanje, lokomotorne spretnosti, manipulativne spretnosti, indeks telesne mase.
Objavljeno v DKUM: 13.07.2023; Ogledov: 533; Prenosov: 79
.pdf Celotno besedilo (718,17 KB)

9.
Povezava strategije športne prehrane na sestavo telesa pri smučarskih skakalcih : diplomsko delo
Urban Jarc, 2023, diplomsko delo

Opis: Z izbrano temo smo želeli preučiti odnos, strategijo in znanje, ki jih imajo smučarski skakalci glede klinične športne prehrane ter kakšna je njihova sestava telesa. Smučarski skoki spadajo med športe, pri katerih je nizka telesna masa zelo pomembna. Opredelimo jih kot gravitacijske športe, kar pomeni, da povečana telesna masa omejuje dobro izvedbo. Nizka telesna masa je eden izmed dejavnikov uspešnosti; vendar je treba upoštevati, da lahko zelo nizka telesna masa povzroči resne težave pri telesnih zmogljivostih zaradi zmanjšanja skakalne sile, splošne šibkosti in obvladovanja sil pri doskokih. Predvsem pa se povečata tveganje za telesno in duševno zdravje. Ker je dolgotrajno ohranjanje nizke telesne mase zelo težko izvedljivo in zahteva kar nekaj znanja, je namen naloge analiza prehranskih strategij smučarskih skakalcev. Poglavitni cilj klinične športne prehrane je zadostitev energijskim in hranilnim potrebam vrhunskega športnika. To je potrebno za kakovostno telesno regeneracijo in adaptacijo na trening, ohranjanje njegovega zdravja in za preprečitev poškodb. Prehranska strategija neposredno vpliva na telesno maso skakalcev, ki je regulirana glede na indeks telesne mase (ITM). Uvedba kriterija ITM, ki določa dolžino smuči, je zmanjšala prednost lahkih skakalcev, vendar je kljub uporabi krajših smuči še vedno v določenih mejah predstavlja prednost nizka telesna masa. Zato si smučarski skakalci v športni praksi prizadevajo k optimalno nizki telesni masi. To nakazujejo tudi rezultati naše raziskave, kjer se pokaže, da zaradi želje po nizki telesni masi smučarski skakalci izpuščajo obroke in si sami prilagajajo svoje prehranske strategije. To se odraža na meritvah telesne sestave, ki kažejo na nizek delež puste mase kljub normalnemu indeksu telesne mase ob primerni stopnji hidracije in dokaj nizek fazni kot. Ravno slednji je pokazatelj splošnega zdravstvenega in prehranskega stanja posameznika ter odraža tudi športnikovo zmogljivost. V analizi rezultatov meritev sestave telesa smo tako pri smučarskih skakalcih ugotovili, da nizka telesna masa ne sovpada s strokovnimi merili zdrave sestave telesa. Zato bi bilo iz vidika zdravja pri smučarskih skakalcih, bolj optimalno določanje sestave telesne mase kot pa merjenje ITM. Na ta način, bi lažje zaščitili pusto maso športnikov, ki je determinanta njihovega zdravja. Zdravo razmerje telesnih mas je namreč ključno izhodišče za nadzor zdravja športnikov v športih, kje nizka telesna masa predstavlja tekmovalno prednost.
Ključne besede: športna prehrana, smučarski skakalci, prehranska strategija, sestava telesa
Objavljeno v DKUM: 02.06.2023; Ogledov: 604; Prenosov: 82
.pdf Celotno besedilo (1,74 MB)

10.
Vpeljava sodelovalnega delovnega mesta na mesto ročne sestave : magistrsko delo
Dominik Pritržnik, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen način vpeljave sodelovalnega delovnega mesta na mesto ročne sestave, ki temelji na realnem primeru iz podjetja. Osnovni problem je predstavljala neustrezna ureditev delovnega mesta ter s tem neustrezno opredeljene časovne izgube. Na začetku smo z izvedbo analize predhodnega stanja podrobno preučili posamezne operacije znotraj sestave, nato pa smo obstoječe delovno mesto zmodelirali v programskem okolju Autodesk Inventor Professional. Na podlagi pridobljenih rezultatov smo s pomočjo programa Autodesk Process Analysis izdelali simulacijski model, ki ponazarja obstoječ proces dela. S simulacijo različnih scenarijev smo pridobili parametre izkoriščenosti operacij in delavcev, s tem pa dober vpogled v postopek sestave kosa. Na osnovi analize in simulacijskega modela smo podali optimizacijske predloge ter izdelali optimiziran simulacijski model, ki v proces sestave kosa vključuje sodelovalnega robota. Predlagan optimizacijski model smo v zaključku stroškovno ovrednotili in izračunali lastno ceno obravnavanega kosa.
Ključne besede: sestava kosa, sodelovalno delovno mesto, simulacijski model, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 26.10.2022; Ogledov: 659; Prenosov: 122
.pdf Celotno besedilo (8,77 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici