| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 136
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Termo-Optični modulator optične poti
Jure Stošić, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na področje razvoja optičnih senzorskih sistemov, kjer za razločevanje senzorjev uporabljamo nizkokherenčno interferometrijo . Glavni cilj naloge je poglobiti razumevanje delovanja termo-optičnega modulatorja optične poti, in sicer z izvedbo simulacij toplotnega odziva sistema ter z izdelavo termo-optičnega vlakenskega modulatorja, ki omogoča modulacijo optične poti v rangu 100 mikrometrov. Delo vključuje tudi izdelavo demonstratorja za merjenje raztezka in pripadajoče simulacije mehanskih obremenitev.
Ključne besede: Nizkokoherenčna interferometrija, Modulator, Optični senzorji, Ansys, LabView
Objavljeno v DKUM: 03.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (4,57 MB)

2.
Razvoj vremenske postaje
Anže Jošovc, 2024, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil razviti in izdelati vremensko postajo, ki bi delovala neodvisno od omrežja z uporabo vgrajene baterije in sončnega panela kot vira energije. Cilj vremenske postaje je merjenje ključnih meteoroloških parametrov, kot so temperatura, vlaga, tlak, osvetljenost, jakost UV žarkov in smer ter hitrost vetra. Izmerjeni podatki so nato z uporabo modula GSM in protokola MQTT poslani in prikazani na spletni strani. V zaključnem delu je predstavljeno teoretično ozadje tehnike MPPT, protokola I2C in protokola MQTT. Opisane so glavne komponente in uporabljeni senzorji. V nadaljevanju je predstavljeno načrtovanje vezja in izbira komponent. Opisana je programska koda za spletno stran in koda, ki se nahaja na mikrokrmilniku. Na koncu so predstavljeni še potek izdelave projekta in meritve vezja ter končni rezultati.
Ključne besede: mikrokrmilnik STM, protokol MQTT, vremenska postaja, senzorji, sončni panel
Objavljeno v DKUM: 03.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (14,83 MB)

3.
Načrtovanje povezave mikrokrmilnika s spletno stranjo : diplomsko delo
Tomaž Hozjan, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo prikazali povezavo med senzorji in spletno stranjo. Njen namen je bil prikazati vidno in nevidno (digitalno) povezavo med samim začetkom (senzorjem), krmilnikom, programom, podatkovno bazo (lokalo in na daljavo povezano podatkovno bazo) ter spletno stranjo. V diplomski nalogi smo opisali tudi vezja, programe in 3d modele. Na začetku diplomske naloge smo kratko opisali osnovo: krmilnike, senzorje in jezike, ki smo jih uporabil pri izvedbi diplomske naloge. Sledi opis vezja, osnovnega delovanja, natančnega delovanja in programov (na primer VirtualStudio, Atom, …) ter opis 3d oblikovanja in tiskanja, prikaz podatkov na spletni strani ter priprav za začetek izvedbe te diplomske naloge.
Ključne besede: mikrokrmilnik, senzorji, povezave, spletna stran, 3D oblikovanje
Objavljeno v DKUM: 18.01.2024; Ogledov: 447; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (3,11 MB)

4.
Razvoj spletne aplikacije in strojne opreme za grafični prikaz temperature in vlage v objektu : diplomsko delo
Andrej Zupančič, 2023, diplomsko delo

Opis: V prvem delu diplomskega dela smo najprej predstavili tehnologije, ki smo jih uporabili za izdelavo izdelka. Razložili smo delovanje in verzije kompaktnih računalnikov Raspberry Pi s strežniško platformo Node.js in odprto-kodnih mikrokrmilnikov Arduino. Opisali smo delovanje programskega jezika Python in knjižnice pyLoRa. Poglavje smo zaključili še z opisom sprednje knjižnice React in tehnologije radijskega prenosa podatkov LoRa. V drugem delu diplomske naloge smo se najprej posvetili izbiri in sestavi strojne opreme, ki je potrebna za odčitavanje temperature in vlage, prenos podatkov in njihovo obdelavo. Predstavljeni so bili senzorji ter njihovi posamezni sestavni deli. Največji poudarek v diplomskem delu pa je namenjen programski opremi, narejeni za potrebe konkretnega sistema. Na koncu sledi še predstavitev dobljenih rezultatov in sklep.
Ključne besede: LoRa, Node.js, senzorji, React
Objavljeno v DKUM: 04.12.2023; Ogledov: 587; Prenosov: 46
.pdf Celotno besedilo (1,67 MB)

5.
Implementacija zajemanja meritev senzorjev tof s pomočjo realno-časovnega operacijskega sistema za vizualno kinestetično napravo za slepe in slabovidne : diplomsko delo
Kristjan Stopar, 2023, diplomsko delo

Opis: V nalogi smo optimizirali delovanje očal vizualne-kinestetične naprave za slepe in slabovidne. Glavna cilja sta bila pohitritev zajemanja meritve senzorjev ToF ter bolj učinkovita uporaba strojne opreme preko integracije realnočasovnega operacijskega sistema RTOS v aplikacijo očal. V teoretičnem delu smo se dotaknili področja realnočasovnih operacijskih sistemov in na kratko predstavili koncept njihovega delovanja, metodologijo primerjave le-teh ter primere uporabe v realnem svetu. V praktičnem delu smo v aplikacijo očal integrirali RTOS ESP-IDF ter implementirali funkcijo za zajemanje meritev senzorjev ToF. Ugotovili smo, da se je povprečni čas zajemanja meritev vseh desetih senzorjev ToF skrajšal za 50,43%, frekvenca zajema pa povečala za 54%.
Ključne besede: realnočasovnost, realnočasovni operacijski sistem, senzorji ToF, RTOS, očala, pas
Objavljeno v DKUM: 04.04.2023; Ogledov: 923; Prenosov: 82
.pdf Celotno besedilo (1,17 MB)

6.
Testiranje programske opreme pri hladilnih sistemih : magistrsko delo
Matija Pečovnik, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen pomen testiranja programske opreme. Opisane so aktualne metodologije kot tudi tehnike testiranja programske opreme. Nato sledi prehod na hladilne sisteme, NTK-temperaturne senzorje in z njimi povezana pomembnost testiranja. Predstavljena je izdelava merilnega sistema za snemanje odzivov oziroma za spremljanje spreminjajočih se parametrov delovanja hladilnika ob nedelovanju temperaturnih senzorjev. Opisana je uporabljena strojna oprema, komunikacijski protokol, programska koda in začetki meritev, najprej na simulacijskem modelu hladilnika ter nato še meritve na realnem hladilniku. V grafični obliki so predstavljeni rezultati meritev ter pripadajoči komentarji.
Ključne besede: testiranje programske opreme, hladilni sistemi, Arduino, temperaturni senzorji, zapisovalnik podatkov
Objavljeno v DKUM: 30.01.2023; Ogledov: 677; Prenosov: 109
.pdf Celotno besedilo (2,30 MB)

7.
Optično linearno polje za spektralno analizo svetlobe : diplomsko delo
Luka Grah, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje realizacijo linearnega polja fotodetektorjev, ki se bo uporabljalo za spektralno razločanje optičnih vlakenskih senzorjev. Sistem temelji na uklonski mrežici, ki projicira posamezne spektralne komponente vpadne svetlobe na linearno polje fotodetektorjev. Projekcija z uporabo ustreznih algoritmov omogoča rekonstrukcijo spektra vpadne svetlobe, prav tako pa sistem omogoča nadaljnjo obdelavo signalov z namenom izluščevanja merjene veličine iz zajetega spektra. Realiziran optični spektrometer ne vsebuje gibljivih delov in predstavlja cenovno učinkovito rešitev za spektralno razločanje optičnih vlakenskih senzorjev, kot je npr. Fabry-Perotov interferometer.
Ključne besede: linearno polje, optični spektrometer, optični vlakenski senzorji
Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 544; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (3,95 MB)

8.
Avtomatizacija kletke za hrčka s pomočjo platforme arduino : diplomsko delo
Iva Premoša, 2022, diplomsko delo

Opis: V tem diplomskem delu smo opisali strojno in programsko opremo Arduino. Opisana je izdelava avtomatizirane kletke za hrčke s pomočjo platforme Arduino. Avtomatizacija omogoča merjenje aktivnosti hrčka, kot so hitrost in pogostost teka po krogu s pomočjo magnetov in senzorja Hallovega pojava. Vgradili smo vodni senzor, ki nas sproti obvešča, ali je gladina vode prenizka. Izdelali smo avtomatski podajalnik, ki ga lahko preko povezave Bluetooth upravljamo z mobilno napravo. Omogočili smo nastavitev alarma za hranjenje. Delo nam z dodatnimi vpogledi v njegove dejavnosti in varnostnim sistemom olajša skrb za hrčka.
Ključne besede: avtomatizacija, Arduino, kletka, hrček, senzorji
Objavljeno v DKUM: 24.10.2022; Ogledov: 707; Prenosov: 85
.pdf Celotno besedilo (2,37 MB)

9.
Termostat z brezžičnimi temperaturnimi senzorji in storitvijo v oblaku : diplomsko delo
Aleš Pečnik, 2022, diplomsko delo

Opis: Raziskali bomo vplive temperature na človeško telo in občutljivost spremembe temperature ob različnih spremembah. Ob tem bomo ugotovili na kaj moramo biti pozorni pri zajemu temperature. Nato si bomo pogledali različne merilnike temperature in brezžične komunikacijske tehnologije ter na splošno omenili njihove dobre in slabe lastnosti. Dotaknili se bomo zasnove in projektiranja projekta z uporabo programskega okolja Altium Designer. Izdelali bomo prototip in opravili meritve porabe energije in karakteristik. Po popravkih prototipa bomo kreirali ploščico tiskanega vezja opisali programskega del projekta.
Ključne besede: termostat, brezžični, senzorji, oblak, raspberry
Objavljeno v DKUM: 01.07.2022; Ogledov: 1777; Prenosov: 98
.pdf Celotno besedilo (3,24 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Kombinirana metoda za antropomorfno preslikavo gibanja človeške roke na robotsko roko Kinova Mico z nosljivimi inercialnimi senzorji Myo : magistrsko delo
Domen Ulbl, 2021, magistrsko delo

Opis: Uporaba robotov se širi v številna nova področja, kjer roboti obratujejo v človeškem okolju. Eden izmed koristnih načinov vodenja robotske roke je teleoperacija s kretnjami. Zaželeno je, da se roboti v človeškem okolju gibljejo antropomorfno, torej človeku podobno. V ta namen smo z dvema senzorskima zapestnicama Myo zajemali gibanje človeške roke in z njegovo pomočjo vodili simulacijski model robotske roke Kinova Mico. Predstavili smo kombiniran algoritem vodenja, ki združuje direktno preslikavo poze človeške roke v sklepne koordinate robota in regulacijo orientacije konca robota z inverzno kinematiko. Sistem smo implementirali v Matlabu, ROS okolju in simulacijskem okolju CoppeliaSim. Delovanje algoritma smo preizkusili na primeru naloge pobiranja, vodeno s človeško roko.
Ključne besede: teleoperiranje, inercialni senzorji, robotska roka, antropomorfizem, Kinova Mico, Myo Armband
Objavljeno v DKUM: 30.06.2021; Ogledov: 1097; Prenosov: 118
.pdf Celotno besedilo (7,85 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici