| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza razmestitve proizvodne opreme in skladišča gotovih izdelkov : diplomsko delo
Amadej Beljev, 2018, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen izziv selitve proizvodnega procesa prenosnikov toplote, pri čemer je predmet obravnave predvsem lokacija skladišča gotovih izdelkov. Ponujata se dve možnosti, prva predvideva ohranitev skladišča na obstoječi lokaciji, druga pa selitev le-tega na novo. Analiza vsake in medsebojna komparacija vodi do utemeljitve za podjetje primernejše izbire. Rešitev danega problema je prva možnost, ki ne zahteva selitve skladišča gotovih izdelkov.
Ključne besede: projekt selitve, prenosnik toplote, skladišče gotovih izdelkov, fiksni stroški
Objavljeno v DKUM: 25.09.2018; Ogledov: 874; Prenosov: 32
.pdf Celotno besedilo (780,50 KB)

2.
Razvoj in demografske značilnosti prebivalstva v mestu Maribor med letoma 1961 in 2015
Uroš Horvat, 2015, izvirni znanstveni članek

Opis: Avtor v članku opredeli štiri faze razvoja prebivalstva v mestu Maribor. Hitri rasti števila prebivalstva v 60. letih 20. stoletja je sledila stagnacija v 80. letih in nato depopulacija v 90. letih in po letu 2000. V primerjavi z drugimi večjimi mesti v Sloveniji je bila depopulacija najbolj intenzivna prav v Mariboru (med letoma 1981 in 2008 se je število prebivalcev zmanjšalo za okoli 12 %). Naravni prirast je v mestu konstantno negativen vse od leta 1985 dalje, selitveni prirast pa je bil negativen med letoma 1992 in 2007. Maribor med večjimi slovenskimi mesti izkazuje tudi najbolj neugodno starostno sestavo prebivalstva z najvišjim deležem starega prebivalstva in najvišjim indeksom staranja, po zadnjem popisu prebivalstva pa zaostaja za drugimi mesti tudi po deležu prebivalstva z višje ali visoko šolsko izobrazbo, čeprav je drugo največje univerzitetno mesto v Sloveniji. Glede na ugotovljene demografske značilnosti se bo v naslednjih dveh desetletjih v mestu bistveno povečal delež prebivalstva v starosti nad 65 let, kar bo zahtevalo nove oblike organiziranja dejavnosti v mestu in prilagajanja starejši populaciji.
Ključne besede: demografski razvoj, nataliteta, smrtnost, selitve prebivalstva, starostna sestava, izobrazbena sestava, Maribor, Slovenija
Objavljeno v DKUM: 16.04.2018; Ogledov: 835; Prenosov: 124
.pdf Celotno besedilo (288,70 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Razvijanje strpnosti do priseljencev skozi slikanico v predšolskem obdobju
Brigita Bukovec, 2017, diplomsko delo

Opis: V zadnjih desetletjih se zaradi povečanih migracijskih tokov v vrtce in šole vključuje vse več otrok priseljencev. Diplomsko delo z naslovom Razvijanje strpnosti do priseljencev preko slikanice v predšolskem obdobju vsebuje teoretični in praktični del. V teoretičnem delu smo najprej opisali priseljence, ki živijo v Sloveniji in kako je, kadar tujina kar naenkrat postane njihov novi dom. Nekaj besed smo namenili temu, kako v naši državi poskrbimo in vključujemo otroke priseljence v vzgojo in izobraževanje. V vsakdanjem življenju se srečujemo tako s predsodki kot z diskriminacijo, ki smo ju opisali, prav tako pa smo dali poudarek na strpnost in navedli primere, na kakšen način jo predstaviti in razvijati pri predšolskem otroku. Otroci priseljenci se seznanijo z novim (tujim) jezikom, ko pridejo v drugo državo, in to lahko povzroči velike težave, zato smo podali predloge, kako jim slovenščino predstaviti na čim bolj prijazen in pozitiven način. Del teoretičnega dela posvetimo tudi slikanici, ki smo jo s pomočjo različnih avtorjev tudi opisali. Slikanice so v vrtcu zelo dobrodošle, saj z njimi otrokom razložimo odgovore na različna vprašanja. V poglavju Strpnost na primeru sodobne mladinske književnosti smo navedli nekaj del mladinske književnosti, ki pripomorejo k temu, da se otroci seznanijo z medkulturnostjo, drugačnostjo, ki vlada med nami, in da razvijajo strpnost do različnosti v vrtcu. V zaključku smo nekaj povedi namenili še drugačnosti in kako se ta kaže v slikanici. Za medkulturno vzgojo v vrtcu smo izbrali naslednje slikanice: Elmer (McKee 1995), Kulturna izmenjava (Isol 2014), Žabec in tujec (Velthuijs 1997), Moji odeji (Kobald 2014) ter Drugačen (Cave 2001). Pri izbranih slikanicah smo se osredotočili predvsem na to, da so bile kakovostne, primerne starostni stopnji otrok, predvsem, da so ustrezale kriterijem našega dela. Praktični del je bil narejen v vrtcu, ki je po sestavi glede na prebivalstvo specifičen zaradi izpostavljenosti priseljencev iz bivše Jugoslavije. Zadali smo si pet predpostavk, ki smo jih s pomočjo izbranih slikanic potrdili oziroma zavrgli. Slikanice, ki smo si jih izbrali za medkulturno vzgojo v vrtcu, smo analizirali, opisali besedilo in posamezne ilustracije. Opisali smo tudi naslovnico, vezne liste in notranjo naslovnico ter odnos med besedilom in ilustracijami. Prav tako nismo pozabili na literarne prvine v slikanici ter na pred tem napisana vprašanja, ki smo jih otrokom postavili pred ali po pripovedovanju slikanice. Po prebrani zgodbi smo z otroki izvedli različne dejavnosti ter vse skupaj na koncu tudi analizirali.
Ključne besede: predšolski otrok, priseljenci, selitve, medkulturnost, slikanica, strpnost
Objavljeno v DKUM: 18.07.2017; Ogledov: 1589; Prenosov: 314
.pdf Celotno besedilo (1,94 MB)

4.
Razvoj prebivalstva v mestu Maribor v obdobju med letoma 1981 in 2002
Uroš Horvat, 2006, izvirni znanstveni članek

Opis: V prispevku so prikazane značilnosti prebivalstvenega razvoja v mestu Maribor med letoma 1981 in 2002. Razvoj je sledil glavnim razvojnim tendencam v drugih večjih mestih v Sloveniji, vendar je bila v obravnavanem obdobju depopulacija najbolj intenzivna prav v Mariboru. V zadnjih letih trend zmanjševanja števila prebivalstva v Mariboru kaže na letno stopnjo zmanjšanja za okoli 1,2 %. Maribor ima med večjimi mesti v Sloveniji tudi najvišji delež starega prebivalstva in najvišji starostni indeks. Zaradi vpliva različnih socialnih in ekonomskih dejavnikov se demografske razmere razlikujejo po posameznih delih mesta.
Ključne besede: demografija, demografski razvoj, nataliteta, smrtnost, selitve, demogeografija, Maribor
Objavljeno v DKUM: 21.12.2015; Ogledov: 951; Prenosov: 114
.pdf Celotno besedilo (580,17 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
Smrt Jugoslavije v izbranih delih Dževada Karahasana
David Križman, 2011, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu sem se lotil raziskovanja problema in obravnave razpada Jugoslavije v izbranih treh romanih Dževada Karahasana in enem esejskem delu. To so romani: Nočni shod (Noćno vijeće), Sara in Serafina (Sara i Serafina) Šahrijarjev prstan (Šahrijarov prsten) ter esejsko delo Dnevnik selitve (Dnevnik selidbe). V diplomskem delu sem vzel v obzir predvsem pisateljevo življenje v Sarajevu med okupacijo, kar ga je odločilno zaznamovalo, ter težavo, ki nikoli prej ni predstavljala ovire, jo je pa postavila z začetkom vojne, to je vprašanje narodnosti. Pisatelja sem izbral, ker je primeren zaradi obeh razlogov: kot poročevalec o grozotah vojne, saj jih je občutil na svoji koži, in kot poznavalec vprašanja narodnosti, saj je njegova soproga srbske nacionalnosti. Ta nacionalna razklanost, ki nikoli prej ni predstavljala ovire, je vodilni motiv v njegovih romanih. V izbranih romanih in eseju je prikazano stanje v Bosni in Hercegovini pred in med vojno. Prikazan je psihološki profil protagonistov, ki čakajo na katastrofo, njihova predvojna bojazen, pisateljevo videnje stanja, kakršno je, predvsem v Sarajevu in Bosni in Hercegovini, ter iskanje odgovora na vprašanje, kako je to mogoče preseči in premagati. V dveh delih je glavni protagonist pisatelj sam, ki subjektivno opisuje dogodke v svoji državi, v ostalih delih pa sta vodilna lika izseljenec, ki se v Bosno in Hercegovino vrne po petindvajsetih letih in skuša razumeti, kaj se dogaja v državi, ter starejša gospa, ki nikakor noče zapustiti svojega doma in raje živi pod okupacijo, kot pa da bi zapustila in potem pogrešala svoj dom. Diplomska naloga obravnava življenje v Sarajevu in po drugih mestih, ki jih je vojna še posebej prizadela, odnose ljudi med vojno ter pojavnost groteske v izbranih delih Dževada Karahasana.
Ključne besede: Dževad Karahasan, Nočni shod, Sara in Serafina, Šahrijarjev prstan, Dnevnik selitve, razpad Jugoslavije, vojni roman, groteska.
Objavljeno v DKUM: 18.05.2011; Ogledov: 3152; Prenosov: 210
.pdf Celotno besedilo (504,33 KB)

6.
MOBILNOST ŠTUDENTOV FAKULTETE ZA ORGANIZACIJSKE VEDE - OVIRE IN SPODBUDE ZA SELITEV IN DELO V TUJINI
Ana Kozamernik, 2010, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava področje mobilnosti študentov na Fakulteti za organizacijske vede, raziskuje ovire in spodbude za selitev in delo v tujini, razlaga obstoječe možnosti za mobilnost v času študija, stanje mladih na trgu delovne sile ter ima namen predstaviti pomembnost mobilnosti v luči povečanih možnosti za zaposlovanje bodočih diplomantov. V teoretičnem delu so predstavljene glavne značilnosti migracij s poudarkom na navedbi potencialnih faktorjev za selitev in delo v tujini iz domače in tuje literature, predstavljeni so programi in njihov razvoj v okviru Evropske unije, katerih se študentje lahko udeležijo v času študija, po podatkih s strani evropskih ustanov, na podlagi lastnih izkušenj in gradiva, dostopnega na svetovnem spletu. Podan je pregled podatkov o stanju mladih na trgu delovne sile v Sloveniji in v Evropski uniji, in razlaga osnovnih pravic, ki se nanašajo na zaposlitvene možnosti v državah evropskega gospodarskega prostora. Empirični del vsebuje podrobno analizo raziskave med študenti, ki podaja mnenje študentov glede selitve, študijske izmenjave in dela v tujini in določa glavne spodbude in ovire za selitev. V zaključnem delu je izdelana SWOT analiza in podani so predlogi za izboljšanje stanja.
Ključne besede: mobilnost, selitve, študijska izmenjava, zaposlovanje mladih
Objavljeno v DKUM: 05.05.2010; Ogledov: 2361; Prenosov: 187
.pdf Celotno besedilo (786,07 KB)

Iskanje izvedeno v 0.11 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici