| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 62
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvoj integriranega sistema za čiščenje obdelanih kosov v robotski celici s stružnico : magistrsko delo
Tomaž Plajnšek, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je obravnavan razvoj sistema za čiščenje obdelanih kosov, namenjenega integraciji v robotsko celico s stružnico. Ključni cilj sistema je zmanjšanje nezaželenih zaustavitev robotske celice zaradi ostankov nečistoč in odstružkov na obdelanih kosih, kar bi pripomoglo k učinkovitejšemu delovanju celotnega sistema. Naloga se začne z opredelitvijo namena, ciljev in teoretičnih izhodišč, ki podpirajo razvoj sistema. Sledi analiza trenutnega stanja, omejitev in ključnih zahtev, ki so služile kot izhodišče za pripravo funkcijske strukture in konstrukcijskega zahtevnika. Na podlagi zasnovanih idejnih rešitev je bila razvita naprava, ki je nato integrirana v obstoječo robotsko celico. Pri tem je bila izvedena tudi stroškovna analiza in preračun kritičnih točk naprave, s katerim se zagotavlja zanesljivo delovanje naprave. Končni rezultat naloge je tehniška dokumentacija, ki omogoča izdelavo sistema za čiščenje obdelanih kosov in njegovo uporabo oziroma prodajo naročnikom.
Ključne besede: razvoj, čiščenje, konstruiranje, struženje, robotska celica
Objavljeno v DKUM: 31.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (4,53 MB)

2.
Konstruiranje robotske celice z upoštevanjem varnega obratovanja : diplomsko delo
Nino Hojnik, 2024, diplomsko delo

Opis: V okviru praktičnega usposabljanja sem se pri podjetju IB Prokons d.o.o. srečal z konstruiranjem in projektiranjem različnih strojev in naprav. Sodeloval sem pri projektu zasnove robotske celice, s katero smo avtomatizirali proces izdelave izdelka za kupca. Pri tem smo se soočili z vprašanjem, kako zagotoviti varnost delavcu v robotski celici. Zato smo zasnovali tri sklope: varnostno okno, varnostno ograjo in postajo za preverjanje kakovosti izdelkov. Sklopi, njihovo delovanje in uporabljene varnostne rešitve/elementi so predstavljeni v tem diplomskem delu. Prav tako je predstavljena tema varnosti naprav in strojev, bistvene varnostne in zdravstvene zahteve ter proces ugotavljanja skladnosti strojev z določenimi zahtevami. Na koncu pa je na primeru naprave za tiskanje predstavljeno delovanje nekaterih varnostnih elementov v realnem okolju.
Ključne besede: varnost, varnost strojev, direktiva o strojih, varnostni elementi, konstruiranje, robotska celica
Objavljeno v DKUM: 06.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 32
.pdf Celotno besedilo (6,50 MB)

3.
Zasnova, izdelava in izvedba električnega načrta robotske celice
Zala Slapnik, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je opisana zasnova, izdelava in izvedba električnega načrta robotske celice. Delo je nastalo v sodelovanju s podjetjem Roboteh d. o. o., ki se ukvarja z avtomatizacijo in robotizacijo proizvodnih procesov. Pred načrtovanjem električnega načrta se je preučilo predvideno delovanje robotske celice in uporaba programskega okolja EPLAN, v katerem je bil narisan električni načrt. Pri snovanju načrta se je sodelovalo z oddelkom za konstrukcijo in oddelkom za programiranje. Oddelek za konstrukcijo je podal predvideno postavitev robotske celice. Oddelek za programiranje je predložil seznam predvidenih digitalnih vhodov in izhodov. Prav tako so se pri zasnovi upoštevale zahteve in želje naročnika robotske celice. Po pregledu predložene dokumentacije in zahtev je bil zasnovan osnutek električnega načrta. Pri zasnovi je bilo upoštevano predvideno število motorjev, podomar, dovod, odvodi, števila varnostnih in navadnih digitalnih vhodov in izhodov. Prav tako so bile predvidene strani, namenjene vezavi vrat, varnostnih naprav, vhodnih in izhodnih enot in operaterskega pulta. Po zasnovi načrta se je določilo točne električne komponente in se jih ustrezno povezalo. Pri načrtovanju vezave komponent je bil upoštevan način označevanju in barv kablov, ki ga uporabljajo v podjetju Roboteh d. o. o.
Ključne besede: električni načrt, električna omara, senzor, aktuator, robotska celica, KUKA, PLK, Lenze, Siemens
Objavljeno v DKUM: 19.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (41,39 MB)

4.
Predelava robotske celice za poliranje izdelkov v avtomobilski industriji
Žak Fijavž, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga zajema predelavo obstoječe robotske celice pri kateri smo po željah naročnika izvedli projekt poliranja novih izdelkov v avtomobilski industriji. Izvedli smo snovanje, razvoj in konstruiranje robotske celice s prijemali, montažo komponent, programiranje in zagon. Poseben poudarek naloge je bil na sestavi prijemal. Namen predelave je bil, da izdelamo celico s katero dosegamo ustrezno ponovljivost in kvalitetno spoliranih kosov. Po zagonu smo izvedi še manjše modifikacije in podali predloge za izboljšave.
Ključne besede: robotizacija, avtomatizacija, poliranje, robotska celica, montaža
Objavljeno v DKUM: 11.07.2024; Ogledov: 101; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (12,56 MB)

5.
Digitalni dvojček KUKA : diplomsko delo
Žiga Bračko, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena izdelava digitalnega dvojčka laboratorijske robotske celice. V programskem okolju KUKA.Sim je izdelana virtualna laboratorijska robotska celica, ki je vodena preko virtualnega krmilnika s programskim okoljem S7-PLCSIM Advanced. Glavni cilj naloge je bil simulirati industrijski proces in zaznavanje izdelkov na tekočem traku. Kot aktivni varnostni element je uporabljena varnostna zavesa. Ustvarjen je bil ustrezen program za vodenje robota in vzpostavljena je bila ustrezna povezava med virtualnim krmilnikom ter virtualnim okoljem. Prav tako je bil napisan program za krmilnik in ustvarjen uporabniški vmesnik v programskem okolju TIA V18.
Ključne besede: digitalni dvojček, robotska celica, KUKA.Sim, TIA V18
Objavljeno v DKUM: 01.03.2024; Ogledov: 569; Prenosov: 136
.pdf Celotno besedilo (5,51 MB)

6.
Robotska celica za pakiranje lončkov gnojila : diplomsko delo
Matija Jurak, 2023, diplomsko delo

Opis: V podjetju Roboteh d.o.o. se ukvarjajo z avtomatizacijo in robotizacijo najrazličnejših postopkov v industriji in drugih panogah. Dobili smo zahtevek, da se razvije in izdela robotska celica, ki zlaga lončke gnojila teže 1 kg v škatlo, ki jo mora predhodno zložiti robot, nato pa te škatle robot zloži na euro paleto. Ko smo dobili natančne zahteve s strani stranke, smo razvili koncept robotske celice, ki temelji na manipulaciji lončkov in škatel s samo enim robotom. Nato smo prejeli natančen 3D model lončka in škatle in tako smo lahko začeli s konstruiranjem elementov robotske celice. Modeliranje, simulacijo in izdelavo načrtov za izdelavo robotske celice smo izvedli s pomočjo programskega orodja SolidWorks. Sledila je izdelava in montaža robotske celice. Za varnost robotske celice smo poskrbeli z laserskim varnostnim skenerjem polja, ki smo ga namestili na steno prostora, kamor smo vgradili robotsko celico. Izvedli smo testiranje in ugotovili, da robotska celica deluje ustrezno in izpolnjuje vse naročnikove zahteve.
Ključne besede: robotska celica, pakiranje lončkov gnojila, zasnova robotske celice, konstruiranje
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 306; Prenosov: 40
.pdf Celotno besedilo (2,45 MB)

7.
Konstruiranje postaje za zatis l kotnikov : magistrsko delo
Kristjan Fridrih, 2023, magistrsko delo

Opis: V sodelovanju s podjetjem Aluminium Kety Emmi, d. o. o. je bila zasnovana, skonstruirana in izgrajena postaja za zatis L kotnikov. Modeliranje celotnega sestava je bilo izvedeno s pomočjo programskega okolja SolidWorks. V procesu modeliranja so bili najbolj pomembni trije podsestavi, ki so prijemalo obdelovanca, orodje za zatis in zalogovnik L kotnikov. Postaja je najprej bila testirana kot samostojna enota, sledila je integracija postaje za zatis v robotsko celico, kjer je zatis L kotnikov ena izmed treh potrebnih operacij za dokončanje polizdelka.
Ključne besede: konstruiranje, snovanje, modeliranje, zatiskovanje, robotska celica
Objavljeno v DKUM: 27.09.2023; Ogledov: 410; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (3,69 MB)

8.
Konstruiranje vrtljive mize za robotsko celico : diplomsko delo
Vito Konjuvci, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljeno konstruiranje vrtljive mize za robotsko celico v podjetju Unior d. d. V uvodu na kratko opišem problem in predstavim podjetje. Nato sledi konstruiranje izdelka, ki se začne z zahtevami in željami, ki so mi jih zastavili v podjetju. Za tem sledi podrobnejši opis vseh komponent mize, ki so bili zmodelirani v programu Creo Parametric 8.0. Na koncu je prikazan še končni model.
Ključne besede: konstruiranje, modeliranje, vrtljiva miza, avtomatizacija, robotska celica, Unior d. d.
Objavljeno v DKUM: 12.07.2023; Ogledov: 460; Prenosov: 129
.pdf Celotno besedilo (4,35 MB)

9.
Zasnova kolaborativne robotske aplikacije za proces montaže v industriji : diplomsko delo
Urban Kolman, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava zasnovo kolaborativne robotske aplikacije za montažo sklopa iz avtomobilske industrije. Razlog za vpeljavo kolaborativnih robotov v industrijsko okolje se skriva predvsem v optimizaciji proizvodnje iz ekonomskega vidika, kot same humanizacije dela. V diplomski nalogi je naprej predstavljen kolaborativni robot UR5 in njegovo programiranje. V nadaljevanju sledi prikaz ročnega procesa montaže in delna avtomatizacija obstoječega procesa, podkrepljena s časovno analizo posameznih korakov. S smiselno in utemeljeno porazdelitvijo nalog med robotom in človekom dosežemo učinkovito sodelovanje, obenem pa zmanjšamo možnost za človeške napake in izboljšamo produktivnost same aplikacije.
Ključne besede: kolaborativni robot UR5, robotska montaža, programiranje robota, RoboDK, virtualna robotska celica
Objavljeno v DKUM: 13.03.2023; Ogledov: 1090; Prenosov: 221
.pdf Celotno besedilo (6,53 MB)

10.
Simulacija delovanja robotske celice za pobiranje izolacijskih materialov : magistrsko delo
Nejc Pregel, 2022, magistrsko delo

Opis: Pobiranje izolacijskih materialov je monoton in enostaven ročni proces z veliko ponovitvami in je zato še posebej primeren za avtomatizacijo z robotsko celico. Magistrsko delo predstavlja nadgradnjo robotske celice iz diplomskega dela z naslovom »Avtomatizacija pobiranja cevakov kamene volne z robotsko celico«. Njegov cilj je izboljšava robotske celice iz diplomskega dela tako, da se zmanjša čas cikla pobiranja, zmanjša potreba po prisotnosti operaterja med delovanje celice, ter poveča območje pobiranja celice. V magistrskem delu so najprej predstavljene prednosti celice iz magistrskega dela v primerjavi celici iz diplomskega dela. Opisani so posamezni sestavni deli izboljšane celice, na koncu pa sledi še izdelava simulacije delovanja izboljšane celice v programu Robot Studio.
Ključne besede: simulacija, avtomatizacija, robotska celica, strojni vid, Robot Studio, ABB IRB 4600
Objavljeno v DKUM: 28.09.2022; Ogledov: 537; Prenosov: 80
.pdf Celotno besedilo (5,88 MB)

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici