| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 63
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Obdelava plošče za vakuumsko posodo : diplomsko delo
Jure Kralj, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema opis obdelave plošče, ki v končni obliki služi kot vrata vakuumske posode. Namen diplomskega dela je optimizacija posameznih operacij, ki imajo največji vpliv na obdelovalni čas. Na začetku smo definirali potrebne stroje in predpostavili ustrezen način vpenjanja obdelovanca. V tehnologiji obdelave smo opisali vsebino delovnih potekov, ki zajemajo več operacij ter orodja, uporabljena pri izvedbi operacij. Preverili smo ustreznost obdelave z merjenjem oblik, tolerančnih mer in izvedli smo kontrolo kvalitete hrapavosti površine, ter rezultate meritev zapisali v merski protokol. Zadnji del diplomskega dela smo namenili simulaciji poti orodja, kjer smo s spremembo ključnih parametrov dosegli optimizacijo časa obdelave.
Ključne besede: obdelava, optimizacija, rezkanje, plošča, simulacija
Objavljeno v DKUM: 08.06.2023; Ogledov: 210; Prenosov: 0

2.
Spremljanje obrabe rezalnega orodja z uporabo umetne inteligence : diplomsko delo
Andrej Jukić, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so na začetku predstavljena obravnavana področja, kjer se teoretično spoznamo s proizvodnimi sistemi, umetno inteligenco, klasifikacijo, učnimi algoritmi, merami za ocenjevanje in z obdelovalnim postopkom rezkanja. Bistvenega pomena je področje klasifikacije in mer za ocenjevanje, zaradi tega sta ti dve področji bolj podrobno opisani. Po teoretičnem izhodišču sledi poglavje praktične izvedbe, pri katerem smo predstavljeno teorijo uresničili. V tem sklopu so opisani trije poizkusi, kjer smo preverjali zastavljene teze s pomočjo gravirnega stroja Lakos 150 in računalniškega programa Matlab, ki je podpiral strojno učenje (klasifikacijo). S poizkušanjem smo tako potrdili vse teze, dosegli večino zastavljenih ciljev, pri čemer nismo dosegli glavnega cilja dela (uspešna klasifikacija glede na status orodja) zaradi strokovne zahtevnosti področja.
Ključne besede: umetna inteligenca, strojno učenje, klasifikacija, rezkanje
Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 269; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (2,03 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Priprava tehnologije izdelave prirobnice
Jure Stopinšek, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena priprava tehnologije izdelave prirobnice. V prvem delu so podane teoretične osnove struženja, rezkanja, vrtanja in CNC-programiranja. Sledi predstavitev programske opreme Mastercam in stružno-rezkalnega CNC-centra DMG MORI CLX 450. V zadnjem delu je obravnavan tehnološki postopek. Določili smo vrstni red izvajanja operacij in ustrezna orodja ter prikazali merilne priprave za preverjanje merske ustreznosti izdelka.
Ključne besede: CAD/CAM, tehnologija, CNC-programiranje, CNC, struženje, rezkanje
Objavljeno v DKUM: 22.09.2022; Ogledov: 237; Prenosov: 48
.pdf Celotno besedilo (4,18 MB)

4.
Določitev tehnološkega postopka in izdelava obroča rezervoarja za zadrževanje olja : diplomsko delo
Jan Vivod, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je opisana tehnologija izdelave za mehansko obdelavo obroča rezervoarja za reverzibilno črpalko, ki jo bomo v zaključni fazi tudi mersko preverili, če so uporabljeni tehnološki postopki zagotovili želeni rezultat izdelave. Diplomska naloga je vsebinsko razdeljena na tri dele. V prvem bodo opisani osnovni postopki odrezovanja, v drugem obdelovalni stroji in merilna naprava za prednastavljanje orodja, v tretjem delu pa bomo na podlagi pregledane tehnološke dokumentacije določili ustrezno tehnologijo. Določili bomo vrste obdelav in njihov vrstni red izvajanja, izbrali rezalna orodja in določili potrebne parametre za obdelavo obroča rezervoarja. Na koncu smo s pomočjo različnih merilnih instrumentov preverili mersko ustreznost izdelanega obroča rezervoarja in meritve zapisali v merilni protokol, kjer smo primerjali želene mere z dejanskimi. Zapisane meritve, ki smo jih izmerili sami ter ji zabeležili na merilnem protokolu, so bile skladne z želenimi merami, ki so bile podane v tehnološki dokumentaciji, kar pomeni, da je bila tehnologija ustrezno določena. Obroč rezervoarja je bil prav tako izdelan in sestavljen v želeni obliki. Obdelane so bile vse površine, za katere je bila predvidena mehanska obdelava z ustrezno kakovostjo obdelave in z upoštevanjem tolerančnih območij.
Ključne besede: tehnologija, tehnološki postopki, mehanska obdelava, rezkanje, struženje, rezervoar, reverzibilna črpalka
Objavljeno v DKUM: 24.09.2021; Ogledov: 578; Prenosov: 92
.pdf Celotno besedilo (3,38 MB)

5.
Uporaba umetne nevronske mreže za klasifikacijo obrabljenosti orodja pri rezkanju : diplomsko delo
Žan Pudič, 2020, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema reševanje problema klasifikacije obrabljenosti orodja pri rezkanju s pomočjo umetne inteligence. Namen dela je bil spoznati delovanje umetnih nevronskih mrež in postaviti arhitekturo ter optimizirati njeno delovanje. Za objektivno oceno sposobnosti napovedovanja postavljene nevronske mreže smo dobljene rezultate primerjali z rezultati, ki so bili dobljeni z metodo odločitvenih dreves. Rezultat dela je napovedovalni model z visoko stopnjo prilagojenosti na učnih in testnih podatkih, ki lahko v realnem času klasificira obrabljenost orodja.
Ključne besede: rezkanje, klasifikacija obrabljenosti orodja, strojno učenje, umetna nevronska mreža, odločitvena drevesa
Objavljeno v DKUM: 08.10.2020; Ogledov: 745; Prenosov: 193
.pdf Celotno besedilo (1,23 MB)

6.
Izdelava kinematičnega modela in poprocesorja za 3 osni cnc rezkalni stroj s programom imspost : diplomsko delo
Patrik Lampret, 2020, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava pripravo kinematičnega modela CNC rezkalnega stroja CV-14B in njegovega poprocesorja. Na začetku je predstavljena splošna teorija kinematike strojev, koordinatnih sistemov in CNC programiranja. V nadaljevanju je obravnavano modeliranje komponent stroja. Po korakih je predstavljeno sestavljanje komponent CNC stroja v kinematični model, kjer je prikazano, kako sestaviti geometrijske modele sestavnih delov stroja in kako določiti posamezne parametre stroja glede na dane zahteve. Obrazložen je postopek priprave poprocesorja in vsi koraki, s katerimi definiramo format krmilnika, kinematiko stroja in programsko kodo. Na koncu je predstavljena verifikacija CAM programa z namenom testa učinkovitosti poprocesiranja ter zaznave trkov orodij in stroja. Diploma se zaključi z rezultati in njihovo obrazložitvijo.
Ključne besede: CNC programiranje, CNC rezkanje, izdelava poprocesorja, IMSpost
Objavljeno v DKUM: 24.09.2020; Ogledov: 613; Prenosov: 76
.pdf Celotno besedilo (2,63 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Uporaba strojnega učenja za modeliranje tehnoloških procesov : magistrsko delo
Klemen Kovič, 2020, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi predstavimo metode strojnega učenja in njihovo rabo za modeliranje treh različnih tehnoloških procesov: trdega struženja, visokohitrostnega struženja in rezkanja. Podatke smo pridobili iz znanstvenih člankov, objavljenih v mednarodnih revijah. Za modeliranje tehnoloških procesov smo uporabili multiplo linearno regresijo, naključne gozdove, stohastično gradientno pospeševanje in metodo cubist. Na koncu predstavimo prediktivne sposobnosti posameznih metod in primerjamo rezultate. Napovedi omenjenih štirih metod tudi primerjamo z rezultati, ki so jih poročali avtorji člankov, in identificiramo najuspešnejšo metodo strojnega učenja za vsak proces. Za zaključek še teoretično raziščemo vpliv strojnega učenja na industrijo in poslovanje podjetij.
Ključne besede: tehnološki procesi, struženje, rezkanje, visokohitrostne obdelave, modeliranje, strojno učenje, optimizacija poslovnih procesov
Objavljeno v DKUM: 01.07.2020; Ogledov: 893; Prenosov: 86
.pdf Celotno besedilo (1,69 MB)

8.
Rezkanje z industrijskim robotom ABB IRB1200 : diplomsko delo
Matevž Pisnik, 2019, diplomsko delo

Opis: Rezkanje je precizno odstranjevanje materiala iz surovca z uporabo rezalnega orodja. Z uporabo tri, štiri, pet ali celo šest osnimi rezkalnimi centri lahko brez omejitev izdelamo kakršenkoli izdelek, torej na trgu že imamo primerne delovne stroje, vendar lahko z veliko cenejšim robotom dosežemo uporabo pet-osne obdelave. Pri klasičnem tri-osnem obdelovanju nam robot omogoča večje območje delovanja, kot stroj, ki ga uporablja širša množica ljudi. Delovanje je dokaj preprosto, na robotsko roko imamo nameščen motor, ki za določen material primerno hitrostjo vrti delovno orodje, s katerim odstranjujemo material. Robota programiramo indirektno. Predstavili bomo postopek pridobitve g-kode, pretvorbo le-te preko programa RobotStudio v Rapid jezik, katerega razume ABB robot. Robot se pomika po prej določenih koordinatah in postopoma plast za plastjo odstranjuje material.
Ključne besede: rezkanje, industrijski robot, obdelava materiala, RobotStudio, g-koda, rapid jezik
Objavljeno v DKUM: 22.11.2019; Ogledov: 978; Prenosov: 125
.pdf Celotno besedilo (2,56 MB)

9.
Izdelava tlačne posode DCF312 : diplomsko delo
Tinej Babšek, 2018, diplomsko delo

Opis: Naloga se ukvarja z izdelavo tlačne posode DFC312. V diplomski nalogi je predstavljeno podjetje, splošno področje dela ter cilji in predpostavke. Predstavljena je tlačna posoda DCF312, posebnosti posode in njene lastnosti, opisan pa je tudi postopek izdelave. Sledi predstavitev tehnoloških postopkov za: laserski razrez, razrez z abrazivnim vodnim curkom, varjenje, CNC struženje in CNC rezkanje. Vsak postopek je najprej splošno predstavljen, nato so opisani obdelovalni stroji, ki smo jih uporabili, glavni del pri vsakem tehnološkem postopku pa je prikaz načina programiranja in priprave tehnološke dokumentacije.
Ključne besede: tlačne posode, izdelava tlačne posode, tehnologija obdelave, CNC obdelava, lasersko rezanje, razrez, rezkanje, struženje
Objavljeno v DKUM: 08.10.2018; Ogledov: 880; Prenosov: 144
.pdf Celotno besedilo (3,37 MB)

10.
Napovedovanje izdelovalnega časa ročajev filtrnih plošč v podjetju Isokon d.o.o. : magistrsko delo
Aljaž Golub, 2018, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo vsebuje izdelavo napovedi izdelovalnega časa rezkanja ročajev za filter plošče v podjetju Isokon d. o. o. na osnovi predhodno izvedenih naročil. Napoved smo pripravili s statistično metodo večkratne regresije in metodo nevronske mreže. Izbrali smo vplivne veličine, ki vplivajo na čas izvedbe že izvedenih primerov ročajev filtrnih plošč, in pridobili njihove dejanske izdelovalne čase. Pridobljeni izdelovalni časi so skupaj z vplivnimi veličinami služili za izdelavo napovedi z nevronskimi mrežami in večkratno regresijo. Ugotovili smo, da je napoved primerna predvsem za določen razred izdelkov s podobno izdelovalno tehnologijo.
Ključne besede: rezkanje, napoved izdelovalnega časa, večkratna regresija, nevronska mreža
Objavljeno v DKUM: 27.09.2018; Ogledov: 947; Prenosov: 135
.pdf Celotno besedilo (2,68 MB)

Iskanje izvedeno v 0.14 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici