| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 71
Na začetekNa prejšnjo stran12345678Na naslednjo stranNa konec
1.
Revitalizacija stavbnega otoka na Studencih v Mariboru
Ana Židanik, Uroš Lobnik, 2024, magistrsko delo

Opis: Naloga je predlog revitalizacije propadlega območja v evropskem mestu na primeru industrijske cone Studenci v Mariboru. Želja je tvoriti kvalitetno okolje za delovanje človeka, mu omogočiti prijetno bivanje in delo, oblikovati veliko površin za rekreacijo in miselno stimulacijo, skrajšati vsakodnevne poti, upoštevati naravo in okolje ter izhodišča za trajnostni razvoj. Osnove pri oblikovanju projekta so: širjenje goste pozidave centra mesta proti periferiji, vnos centralnih dejavnosti zaradi decentralizacije, mestotvorno oblikovanje, ki se ujame z obstoječo mestno strukturo, ohramba zaznanih kvalitet in njihova nadgradnja ter integracija v zasnovo. Glavne vnesene funkcije so: manjkajoča fakulteta v Mariboru, študentski dom, stanovanjska naselja, restavracije.
Ključne besede: urbanizem, revitalizacija industrijske cone, arhitektura, Studenci, Maribor, trajnostni razvoj, Fakulteta za farmacijo in dentalno medicino, študentski dom, magistrske naloge
Objavljeno v DKUM: 13.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 64
.pdf Celotno besedilo (93,56 MB)

2.
Zasnova urbanega središča za mlade v Murski Soboti : magistrsko delo
Ajša Cigüt, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo podaja predlog za revitalizacijo središča mesta Murska Sobota in kot ključno temo obravnava izzive ene izmed najbolj ranljivih skupin, mladih. Mladi in mlade družine se soočajo z nizkimi dohodki, željo po osamosvojitvi in selitvi iz domov svojih staršev ter vključevanjem v aktivno urbano življenje. Mesto Murska Sobota, kot celotna Pomurska regija, se srečuje s pomanjkanjem cenovno dostopnih, sodobnih in privlačno zasnovanih stanovanj, kar vodi v izseljevanje mladih v ostale statistične regije. Poleg tega je izseljevanje mladih spodbudilo tudi pomanjkanje podjetniških, razvojnih, inovacijskih in izobraževalnih dejavnosti. Ti dejavniki skupaj prispevajo k demografski in gospodarski stagnaciji Murske Sobote. V okviru naloge so podana teoretska izhodišča, prostorska analiza obravnavanega območja in predlog idejne urbanistično-arhitekturne rešitve Urbanega središča za mlade. Predlogi in rešitve so osredotočeni na potrebno stanovanjsko gradnjo, ki je prilagojena mladim, ter implementacijo novih hibridnih in urbanotvornih vsebin, usmerjenih v razvoj, inovacije in izobraževanje. Lokacija v središču mesta bo mladim omogočala dostop do obstoječih storitev in dejavnosti, hkrati pa ima potencial za oživitev mestnega jedra in vključitev mladih v mestno tkivo. Izbrana vsebina stremi k izboljšanju kakovosti življenja v mestu, povečanju socialne vključenosti vseh prebivalcev s poudarkom na mladih in končnim ciljem razvoja in dviga konkurenčnosti Murske Sobote kot mesta.
Ključne besede: mladi, arhitektura, revitalizacija, Murska Sobota, stanovanjska problematika mladih, hibridni program, revitalizacija mestnega središča, stanovanja za mlade
Objavljeno v DKUM: 24.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 250
.pdf Celotno besedilo (65,87 MB)

3.
Univerzitetni kampus na robu mesta Čakovec : magistrsko delo
Elena Sternad, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava območje nekdanje vojašnice v Čakovcu, zgrajene konec 19. stoletja, ki se je do leta 2004 uporabljala za vojaške namene. Leta 2007 se je začela revitalizacija obravnavanega območja, vanj pa je bil vključen javni program, med drugim Tehnološko inovacijski center z raziskovalnim inštitutom in Medžimurska univerza. V letu 2021 je bil zaključen proces revitalizacije severnega dela območja, degradirani del pa zajema objekte nekdanje konjušnice in degradirano zelenico na jugu območja, ki ima velik potencial za razvoj. Vojašnica se nahaja na vzhodnem robu mesta. Zaradi širjenja mesta je bilo v zadnjih letih ob njej zgrajenih 8 stanovanjskih blokov in trgovski center, na gradnjo katerega se je lokalno prebivalstvo odzvalo negativno. Rešitev za revitalizacijo južnega dela območja nekdanje vojašnice predstavlja umestitevjavnega programa, ki bi prispeval k razvoju in višji kakovosti vsakdanjega življenja v mestu ter bi se navezoval na obstoječe institucije na tem območju. Cilj magistrskege naloge je idejna zasnova univerzitetnega kampusa, ki se navezuje na strategijo razvoja Medžimurske univerze. Univerzitetni kampus bi s svojim programom povezoval izobraževanje ter svet dela, hkrati pa bi ponudil višji standard študija na univerzi in omogočil njen nadaljnji razvoj. Kampus bi okoliškim stanovalcem ponudil nove centralne dejavnosti in urejene zelene površine za sprehajanje in rekreacijo. Na podlagi teoretičnih raziskav in prostorskih ter programskih analiz je bila predlagana nova urbanistično-arhitekturna idejna zasnova, ki zajema prenovo obstoječih objektov nekdanjih konjušnic, izgradnjo reprezentančnega objekta in študentskega doma ter prenovo odprtega prostora na območju. Reprezentančni objekt obsega prostore za izobraževanje, dogodke in šport ter storitve. Odprti prostor se iz degradirane zelenice spremeni v trg, parkovne in športne površine.
Ključne besede: Čakovec, revitalizacija, univerzitetni kampus, reprezentančni objekt, študentski dom, arhitektura, urbanizem
Objavljeno v DKUM: 28.05.2024; Ogledov: 401; Prenosov: 260
.pdf Celotno besedilo (47,27 MB)

4.
Revitalizacija zapuščenega območja skladišč in zasnova večnamenskega kulturnega središča v Čakovcu : magistrsko delo
Ivan Krsto Blažinović, 2024, magistrsko delo

Opis: Čakovec se sooča s pomanjkanjem ustanov in prostorov za potrebe kulturnih dejavnosti in družabnega življenja prebivalcev. Degradirana lokacija starih skladišč na robu mestnega središča Čakovca kvari podobo tega dela mesta in ponuja priložnost za urbano regeneracijo. Na podlagi izvedenih raziskav, prostorskih analiz in zbranih podatkov v teoretičnem delu naloge, ki obravnava teme medgeneracijskih okolij in prilagodljivih strategij ponovne uporabe, je predlagana nova urbanistično - arhitekturna idejna zasnova. Staro skladišče, ki je v primernem stanju, se ohrani in je v koncept nove ureditve vključeno s pomočjo strateških pristopov (vstavljanje, jukstapozicija, parazit - dodatek). V novi zasnovi predvideni trije stavbni volumni zamejujejo osrednji javni prostor, ki postane povezovalni element med severnim in južnim delom Čakovca. Program obsega kulturne, izobraževalne, zabavne in športne vsebine ter hostel.
Ključne besede: revitalizacija, kulturno središče, javni prostor, medgeneracijsko okolje, arhitektura, Čakovec
Objavljeno v DKUM: 11.03.2024; Ogledov: 628; Prenosov: 351
.pdf Celotno besedilo (189,54 MB)

5.
Tekstilni industrijski turizem kot sredstvo revitalizacije majhnega mesta
Barbara Pavlakovič Farrell, Maja Turnšek, 2020, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: Industrijski turizem je nišni turistični produkt, ki lahko služi kot učinkovit način preseganja negativnih učinkov sezon na turizem. Poleg tega je industrijski turizem tudi primerno orodje za trajnostni razvoj destinacije, torej za oživitev nekdanjih industrijskih lokacij ali manj razvitih aktivnih industrijskih krajev. Prvič, industrijo lahko predstavi turistom in novim strankam. Drugič, lahko spodbudi razvoj infrastrukture in pomaga ohraniti tradicionalno tehnično znanje o industrijskih procesih. Kot študijo primera smo izbrali Metliko, majhno slovensko mesto, ki ima zelo dolgo tradicijo tekstilne industrije. Z uporabo intervjujev z lokalnimi turističnimi organizacijami ter vodstvom tekstilnih podjetij in s terenskim opazovanjem tekstilnih industrijskih lokacij smo proučili sedanje stanje in pripravljenost za razvoj ponudbe industrijskega turizma, ki bi lahko spodbudila lokalni razvoj. V ugotovitvah predstavljamo možnosti, ki jih imajo Metlika in druga podobna majhna mesta za oživitev tega območja in spodbujanje trajnostnega razvoja s pomočjo ponudbe industrijskega turizma.
Ključne besede: industrijski turizem, tekstilna industrija, revitalizacija mest, dediščina, trajnostni razvoj
Objavljeno v DKUM: 26.01.2024; Ogledov: 343; Prenosov: 25
.pdf Celotno besedilo (1,21 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Obnova turistično-rekreativnih poti in športnega parka Janina v zdravilišču Rogaška Slatina : magistrsko delo
Gorazd Krofl, 2023, magistrsko delo

Opis: Po osamosvojitvi leta 1991 je razvoj zdravilišča v Rogaški Slatini močno zamrl, s tem pa se je začela degradacija območij, ki niso bila neposredno povezana z zdraviliškim jedrom vendar tvorijo njegovo mejo in predstavljajo dostopna območja do zdraviliškega jedra. Magistrsko delo obravnava problematiko povezave zdraviliškega jedra v Rogaški Slatini z okoliškimi gozdnimi območji, ki so prepredena s turističnimi in rekreativnimi potmi in z vzpostavitvijo klubskih prostorov v športnem parku Janina, izjemno kvalitetnem, a neizkoriščenem prostoru v neposredni bližini zdraviliškega jedra, kjer se danes nahaja samo smučišče. Na podlagi prostorskih in tehničnih analiz je izdelana idejna zasnova revitalizacije ključnih območij, ki predstavljajo pomembna že obstoječa, a degradirana vozlišča preko katerih je mogoče zagotoviti kvalitetno širitev in nadgraditev zdraviliške, športne in turistične ponudbe tako domačinom kot gostom zdravilišča. Pri urejanju so uporabljeni osnovni prostorski posegi in elementi, arhitekturni jezik pa je enovit in zadržan ter prilagojen obstoječi raščeni ali grajeni krajini.
Ključne besede: Rogaška Slatina, zdravilišče, rekreacija, turizem, revitalizacija, športni park, gozdne poti, arhitekturna zasnova
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 456; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (49,20 MB)

7.
Revitalizacija vaškega jedra Majšperka z zasnovo doma krajanov in muzeja obrti : magistrsko delo
Matic Rakovec, 2023, magistrsko delo

Opis: Vaško središče je bilo nekdaj najpomembnejši del naselja, tako po funkciji kot po izgledu. Njegov pomen se je s časom spreminjal, preoblikoval do te mere, da je vaško jedro izgubilo svojo vlogo in identiteto. Na to je bistveno vplivala selitev centralnih funkcij, dejavnosti in ljudi na obrobje naselij, kar pomeni, da so središča vse bolj prazna in zapuščena, stavbe pa zanemarjene in v propadu. Majšperk je skozi zgodovino ohranil svoj vaški značaj, vendar vseskozi kazal močno tendenco po urbani ureditvi. Z razvojem industrije, modernizacijo in gradnjo sodobnih objektov, med katerimi izstopa nov kulturno-poslovni center, je vaško jedro začelo izgubljati svojo identiteto in pomen. Proces revitalizacije pomeni prenovo trenutno zapuščenega vaškega jedra, oživitev propadajoče strukture ter vrnitev dejavnosti in ljudi nazaj v središče naselja. Prostor bo tako dobil novo življenje in vsebino, ki ni pomembna le za kraj sam, ampak tudi za njegovo širšo okolico. V sklopu naloge je predstavljena obnova obstoječih objektov in ureditev odprtega prostora, umestitev programa muzeja in zasnova doma krajanov, ki bo imel namen ''dneve sobe kraja'', prostora preživljanja prostega časa prebivalcev naselja. Z revitalizacijo vaškega jedra bo Majšperk postal generator dogajanja, druženja in življenja v kraju.
Ključne besede: arhitektura, revitalizacija, vaško jedro, Majšperk, dom krajanov
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 503; Prenosov: 233
.pdf Celotno besedilo (31,66 MB)

8.
Arhitekturna ureditev starega mestnega jedra - kare ob Turški mački in revitalizacija hotela Turška mačka : magistrsko delo
Katarina Žnidarec, 2023, magistrsko delo

Opis: Tema magistrskega dela izhaja iz potrebe po ureditvi starega mestnega jedra Celja - kare ob Turški mački in ponovnem delovanju hotela Turška mačka. Slednji še danes velja za eno izmed najbolj prepoznavnih stavb v mestu. Hotel Turška mačka ima bogato zgodovino. Pomemben je predvsem zaradi umetniške in arhitekturne vrednosti ter umeščenosti v staro mestno jedro. Obdajajo ga namreč pomembne javne stavbe kot so Narodni dom, kjer ima svoje poslovne prostore Mestna občina Celje, Slovensko ljudsko gledališče Celje z Gledališkim trgom, v neposredni bližini je tudi Minoritski samostan z Marijino cerkvijo. Z rekonstrukcijo hotela smo ohranili pomembno stavbo iz časa modernizma in tako obnovili objekt, ki je pomemben za prebivalce in obiskovalce Celja. Zaradi zgodovinske pomembnosti arheoloških ostalin in bližine zahodno rimskega obzidja smo zasnovali prostor, kjer bodo le-te predstavljene. Poudarek dela temelji na prikazu kontrasta med starim in novim delom, vendar ob tem vseeno tvori celoto, ki v mestnem jedru deluje homogeno in nevsiljivo. Z novo idejno zasnovo smo pripomogli k uresničevanju strategije trajnostnega razvoja in trajnostne mobilnosti mesta, ki predvideva postopen umik prometa iz mestnega središča. Zato predlagamo, da bi se za potrebe hotela zakupila parkirišča ob obstoječih bližnjih javnih objektih.
Ključne besede: arhitektura, staro mestno jedro, kare, revitalizacija, hotel, Turška mačka
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 393; Prenosov: 115
.pdf Celotno besedilo (42,07 MB)

9.
Celovita prenova širšega območja grajske pristave v Slovenski Bistrici : magistrsko delo
Kaja Prosenjak, 2023, magistrsko delo

Opis: Mesto Slovenska Bistrica je mesto mnogih zgodovinsko pomembnih objektov in drugih znamenitosti, ki so v letih vplivali na mesto in tudi precej širše območje. Velik del zgodovine v središču mesta je dobro ohranjen. Med pričevalci prejšnjih stoletij so grad Slovenska Bistrica, grajski park, staro mesto jedro s trgom, cerkve, rotovž … Nekoliko manj prepoznavni, vendar za zgodovinski razvoj mesta in okolice vseeno pomembni objekti so glavna tema te magistrske naloge. V nalogi so podrobneje obravnavani trije objekti, ki stojijo na robu srednjeveškega dela mesta, v neposredni bližini gradu. Zgrajeni so bili za podporo življenja na gradu in v mestu, danes pa so pozabljeni, prazni, propadajoči ali brezoblično dograjeni in čakajo na nove priložnosti. Namen naloge je predstaviti možnosti za revitalizacijo in nadgradnjo širšega območja grajske pristave z umestitvijo novih programov v objekte, ureditvijo zunanjosti in prostora med njimi, s poudarkom na ohranjanju in prezentaciji originalnih arhitekturnih elementov in celote.
Ključne besede: arhitektura, Slovenska Bistrica, grajska pristava, prenova, revitalizacija
Objavljeno v DKUM: 27.09.2023; Ogledov: 685; Prenosov: 184
.pdf Celotno besedilo (55,30 MB)

10.
Urbanistična, arhitekturna, energetska in krajinska revitalizacija stanovanjske soseske Javornik, na Ravnah na Koroškem : magistrsko delo
Gregor Haber, 2023, magistrsko delo

Opis: Mesto Ravne na Koroškem leži na severu Slovenije, v Koroški regiji. Postavljeno je v manjšo kotlino in na terasasto dvignjena območja ob reki Meži. Je eno izmed gospodarskih in družbenih centrov Koroške regije, najpomembnejša panoga pa je jeklarstvo. Na jugovzhodnem delu mesta se nahaja manjša terasasta ravnina, na kateri so v 80. letih prejšnjega stoletja zgradili stanovanjsko sosesko. V stanovanjski soseski Javornik stoji 43 večstanovanjskih blokov s približno 700 bivalnimi enotami, osnovna šola, vrtec in objekt za javno rabo. Stanovanjski bloki in obodna napajalna cesta so urejeni v obroč okoli mirnega notranjega parka. Organizacija grajenega in odprtega, v kombinaciji z južno lego in orientacijo, ponujata obstoječi soseski dobre pogoje za kvalitetno bivanje. Projekt revitalizacije soseske zajema adaptacijo in modernizacijo celotne soseske na urbanistični in arhitekturni ravni, obenem pa skrbi za reševanje problemov v občinskem merilu. Zaradi omejenosti z reliefom je praznih parcel za novogradnje zelo malo, zato se je na Ravnah na Koroškem v zadnjih letih izjemno povečala potreba po novih bivalnih enotah. V magistrskem delu se prikaže in opiše različne načine dodajanja enot v zaključeno urbanistično enoto na način, po katerem se obstoječih kvalitet ne degradira. Vse dodane enote so načrtovane modularno, kar pospeši in poenostavi gradnjo, istočasno pa omogoča trajnostno in fleksibilno bivanje skozi celoten življenjski cikel stavb.
Ključne besede: Ravne na Koroškem, Javornik, Stanovanjska soseska, Bivanje, Revitalizacija
Objavljeno v DKUM: 25.09.2023; Ogledov: 667; Prenosov: 220
.pdf Celotno besedilo (166,56 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici