| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 273
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Poslovni učinki integracije sistema za upravljanje proizvodnje in celovite informacijske rešitve
Teja Koprivica, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo prinaša celovit vpogled v integracijo rešitev za upravljanje proizvodnje (MES) in celovitih informacijskih rešitev (ERP) ter njen vpliv na poslovanje organizacij. Raziskava je uspešno izpolnila zastavljene cilje in predstavila različne vidike integracije, vključno z funkcionalnostmi, arhitekturo, prednostmi, slabostmi, ponudniki in trendi v svetu rešitev ERP in MES. Poudarek je bil na konceptu povezovanja rešitev MES in ERP rešitev MES in ERP, kjer je raziskava pokazala, da ta integracija lahko bistveno izboljša operativno učinkovitost, točnost podatkov in splošno produktivnost organizacij. Raziskava proučuje tudi ključno vlogo kritičnih dejavnikov uspeha pri uspešni uvedbi integrirane rešitve MES in ERP. Temeljito razumevanje teh dejavnikov pomembno vpliva na učinkovitost projekta integracije. Dejavniki, kot so podpora najvišjega vodstva, jasno opredeljeni cilji, usklajevanje poslovnih procesov, pripravljenost zaposlenih in učinkovita komunikacija, so ključni za dosego želenih rezultatov. Rezultati raziskave kažejo, da uvedba integrirane rešitve MES in ERP resnično izboljšuje poslovanje podjetja. S centralizirano platformo za upravljanje proizvodnih procesov in poslovnih funkcij se poenostavi poslovanje, zmanjša ročno vnašanje podatkov ter omogoči boljši nadzor in sprejemanje odločitev na podlagi podatkov. Integracija prav tako spodbuja sodelovanje in komunikacijo med oddelki ter omogoča optimalno razporejanje virov.
Ključne besede: MES, ERP, integracija rešitev, kritični dejavniki uspešnosti
Objavljeno v DKUM: 26.10.2023; Ogledov: 120; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (2,24 MB)

2.
Primerjava kritičnih dejavnikov rešitev erp med proizvodnimi in storitvenimi organizacijami
Rijad Mušović, 2023, magistrsko delo

Opis: V tej raziskavi bomo raziskovali uvedbo poslovnih informacijskih rešitev v organizacije, s posebnim poudarkom na ključnih dejavnikih uspeha in primerjavi med proizvodnimi in storitvenimi organizacijami. Uvedba ERP rešitev zahteva celostni pristop, ki obsega načrtovanje, analizo procesov, konfiguracijo, testiranje, usposabljanje in podporo. Z analizo literature in izvedbo ankete so bili pridobljeni rezultati, ki kažejo na ključne dejavnike uspeha, kot so jasno postavljeni cilji, ustrezna alokacija virov, uspešno usposobljeni uporabniki ter podpora prodajalca. Primerjava med proizvodnimi in storitvenimi organizacijami kaže na nekaj razlik v zaznavanju pomembnosti posameznih dejavnikov. Ta naloga daje vpogled v pomen pravilne uvedbe ERP rešitev v organizacije in spodbuja nadaljnje raziskovanje, da bi bolje razumeli dejavnike, ki vplivajo na uspeh uvedbe ERP rešitev.
Ključne besede: ERP rešitev, Uvedba, Kritični dejavniki uspeha, Proizvodna/Storitvena organizacija
Objavljeno v DKUM: 26.10.2023; Ogledov: 74; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (1,66 MB)

3.
Primernost uporabe erp rešitve microsoft dynamics nav v izbranem malem podjetju
Dana Obretan, 2023, diplomsko delo

Opis: ERP rešitve so postale v zadnjih letih poslovanja podjetij vitalni del poslovanja. Cilj informacijske rešitve je »posredovati prave informacije ob pravem času na pravo mestu s čim nižjimi stroški«. Informacijske rešitve danes uporablja večino malih, srednjih in velikih podjetij. Čeprav so mala podjetja bolj enostavna in manj kompleksna, pa še ne pomeni, da so vse ERP rešitve zanje primerne. Ena izmed primernih ERP rešitev za mala podjetja je Microsoft Dynamics NAV, ki je namenjen malim in srednje velikim podjetjem. Ta pomaga avtomatizirati in povezati prodajo, nabavo, računovodstvo, proizvodnjo in upravljanje zalog. Pokriva vse procese od financ, nabave, vodenja, skladiščenja, poroči in analiz. Ker je prilagodljiv, ga je mogoče prilagoditi potrebam in panogi podjetja. Naredili smo raziskavo informacijskih potreb malega podjetja, malih podjetij nasploh ter ponudbo Microsoft Dynamics NAV. Ugotovili smo, da Microsoft Dynamics NAV ne more zadovoljevati vsem informacijskim potrebam podjetja, ampak večino kriterijev vseeno zadovoljuje in je posledično primeren tako za mala podjetja kot tudi za mala podjetja z razvitim proizvodnim programom. Seveda pa zadovoljeni kriteriji niso dovolj dober pogoj za izbiro informacijske rešitve. Ker se informacijskih rešitev v podjetju ne zamenja na vsakih nekaj let, je potrebno ugotoviti, ali tudi videz informacijske rešitve, strokovna podpora, cena in drugi faktorji ustrezajo podjetju in uporabnikom rešitve.
Ključne besede: ERP rešitev, informacijska rešitev, Microsoft Dynamics NAV
Objavljeno v DKUM: 04.10.2023; Ogledov: 137; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (1,17 MB)

4.
Analiza uporabe rešitev time & space v podjetju iskra mehanizmi d. o. o.
Luka Zupan, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo temelji na poglobljeni analizi implementacije rešitev Time&Space v podjetju Iskra Mehanizmi. Osredotočili se bomo na celovito razumevanje produktov, ki sestavljajo to rešitev, in njihovo vlogo v celotni organizaciji. Poglobili se bomo v njihovo funkcionalnost, namen uporabe in raznolike modele, ki jih ponujajo. Poseben poudarek bo namenjen preučevanju različnih načinov uporabe teh izdelkov znotraj podjetja in njihovega vpliva na delovne procese. Raziskali bomo tudi različne programe, ki omogočajo učinkovito upravljanje naprav in sistemov po celotnem podjetju, s ciljem zagotoviti optimalno delovanje in varnost. Z analizo študije primerov uporabe bomo izvedli temeljito analizo, ki nam bo omogočila presojati učinkovitost uporabe teh rešitev in njihov prispevek k celostni varnosti podjetja. Ključno je razumeti, da smo za uspešno izvedbo analize najprej morali pridobiti temeljno znanje o produktih, nato smo se lotili razkritja primerov, ki ponazarjajo njihovo praktično uporabo.
Ključne besede: upravljanje delovnega časa, analiza uporabe, programska rešitev, TimeAndSpace, Iskra Mehanizmi.
Objavljeno v DKUM: 03.10.2023; Ogledov: 150; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (3,52 MB)

5.
OTS 2023 Sodobne informacijske tehnologije in storitve : Zbornik 26. konference
2023, zbornik

Opis: V zborniku šestindvajsete konference OTS 2023 so objavljeni prispevki strokovnjakov s področja informatike, v katerih so predstavljena nova spoznanja in trendi razvoja, vpeljave, prilagajanja ter upravljanja informacijskih rešitev, kot tudi konkretni uspešni pristopi in dobre prakse. Prispevki naslavljajo področja sodobnih arhitekturnih izzivov, klasične, generativne in globoke umetne inteligence, sodobnih spletnih ali mobilnih uporabniških vmesnikov, kot tudi tradicionalnih, brezstrežniških in decentraliziranih zalednih sistemov v oblaku. Tematike prispevkov obsegajo tudi zagotavljanje ustreznega skalabilnega okolja zanje ter avtomatizacijo testiranja, merjenje kakovosti in dostavo s proaktivnim naslavljanjem najpogostejših kibernetskih napadov. Rdečo nit prispevkov predstavljajo podatkovne tehnologije, ki so zastopane v obliki klasičnih podatkovnih baz, podatkovnih jezer ter učinkovitega zbiranja, obdelave in vizualizacije velepodatkov. Prispevki tako še naprej omogočajo boljšo povezanost IT strokovnjakov, informatikov, arhitektov in razvijalcev naprednih IT rešitev in storitev, kot tudi akademske sfere in gospodarstva.
Ključne besede: informatika, informacijske tehnologije, programsko inženirstvo, informacijski sistemi, informacijske rešitve, digitalna preobrazba, razvoj mobilnih in spletnih rešitev, arhitekture v oblaku, podatkovne tehnologije, poslovna inteligenca, umetna inteligenca in strojno učenje, obdelava velepodatkov in podatkovnih tokov, metode agilnega razvoja, tehnologije veriženja blokov, kibernetska varnost
Objavljeno v DKUM: 04.09.2023; Ogledov: 193; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (32,01 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Raziskava ponudnikov poslovnih informacijskih rešitev za digitalno transformacijo podjetij
Samo Bobek, Zdenko Deželak, Irena Šišovska Klančnik, Uroš Zabukovšek, Simona Sternad Zabukovšek, 2023

Opis: Znanstvena monografija Raziskava ponudnikov poslovnih informacijskih rešitev za digitalno transformacijo podjetij obravnava področje trajnostne digitalne preozbrazbe, na katero vpliva tako izbira tehnološke platforme kot tudi informacijska arhitektura digitaliziranih organizacij. Evropska unija (EU) je opredelila digitalno preobrazbo kot eno od ključnih področij razvoja. Evropska komisija je oblikovala in objavila vizijo in smernice za digitalno preobrazbo, ki vključujejo tudi cilje EU na področju digitalne preobrazbe. EU se tudi zaveda izzivov, povezanih z onesnaževanjem in podnebnimi spremembami, ki jih onesnaževanje povzroča, ter njihove povezanosti z digitalno preobrazbo. EU je objavila “European Green Deal”, ki temelji na konceptih trajnostnega razvoja Združenih narodov. Celovita trajnostno usmerjena obravnava digitalne preobrazbe tako vključuje združitev poslovnih procesov in digitalnih tehnologij v digitalizirano poslovanje. Zato je v prvem delu znanstvene monografije poudarek na digitalni preobrazbi in odgovorih na vprašanje, kako lahko informacijske tehnologije in informacijske rešitve vplivajo na trajnostni razvoj podjetij in družbe. V drugem delu znanstvene monografije je opredeljen sodoben koncept informacijske arhitekture digitaliziranih organizacij. Pomembno vlogo pri digitalni preobrazbi organizacij imajo poslovne informacijske rešitve, ki jih organizacije uporabljajo za informacijsko podporo svojih poslovnih procesov in delovnih tokov. Najpomembnejši predstavnik poslovnih informacijskih rešitev so celovite informacijske rešitve (rešitve ERP). Poleg teh pa v skupino poslovnih informacijskih rešitev uvrščamo tudi rešitve za upravljanje odnosov s strankami (rešitve CRM), rešitve za upravljanje dokumentnih sistemov (rešitve DMS), rešitve digitalnega marketinga ter mnoge druge. Za omenjene poslovne informacijske rešitve so v drugem delu znanstvene monografije opisane opredelitve in njihove značilnosti, ponudniki teh poslovnih informacijskih rešitev in podrobnejši opis posameznih poslovnih informacijskih rešitev, prisotnih na slovenskem trgu. Tako si lahko bralec za vsak sklop raziskanih informacijskih rešitev ustvari začetni vtis o uporabnosti posameznih rešitev za posamezno podjetje oz. organizacijo.
Ključne besede: digitalna preobrazba (transformacija), trajnostni razvoj, tehnološka platforma, računalništvo v oblaku, informacijska arhitektura, celovita informacijska rešitev (ERP), rešitve za upravljanje odnosov s strankami (CRM), rešitve za upravljanje z dokumenti (DMS), rešitve digitalnega marketinga
Objavljeno v DKUM: 13.07.2023; Ogledov: 207; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (22,87 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Sprejemanje poslovnih informacijskih rešitev in digitalna transformacija v podjetjih
Simona Sternad Zabukovšek, Samo Bobek, 2023

Opis: Sprejemanje novo uvedene IT/IS s strani uporabnikov je kritično za uspešno uporabo IT/IS. V splošnem je sprejetje opredeljeno kot pozitivno dojemanje IT/IS in posledično kot pozitivna odločitev posameznikov, da jih uporabljajo. Skupno vprašanje strokovnjakov in raziskovalcev je, zakaj ljudje nekatere nove IT/IS sprejmejo bolje od drugih. Zato smo se v prvem delu knjige najprej osredotočili na bibliometično analizo znanstvenih objav s področja sprejemanja IT/IS za digitalno transformacijo. Nadalje smo izpostavili razvoj ter delitev modelov in teorij sprejetja IT/IS. Na področju razumevanja človeških vidikov uporabe IT/IS obstajajo trije pristopi, vendar smo se omeji na modele sprejetja tehnologije. V znanstveni monografiji smo raziskali in predstavili najpomembnejše modele sprejetja IT/IS. V drugem delu znanstvene monografije smo se omejili na sprejemanje poslovnih informacijskih rešitev. Glede na kompleksnost rešitev ERP in stopnjo neuspešno uvedb le-teh je bilo v preteklosti izvedenih malo študij, ki bi obravnavale sprejetje tehnologije z vidika posameznih uporabnikov in ki vključujejo več dejavnikov, ki vplivajo uporabo. To je bil osnovni problem, na osnovi katerega smo pripravili in raziskali model sprejemanja poslovnih informacijskih rešitev (ERPAM), predstavljen v tretjem poglavju znanstvene monografije skupaj s pomembnejšimi ugotovitvami, do katerih smo prišli na osnovi več kot desetletnega raziskovanja tega področja.
Ključne besede: Difuzija IT/IS, modeli sprejetja tehnologije, model TAM, model UTAUT, poslovne informacijske rešitve, celovita informacijska rešitev (rešitev ERP), model sprejemanja rešitev ERP (ERPAM)
Objavljeno v DKUM: 07.07.2023; Ogledov: 466; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (12,96 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Avtentikacija in avtorizacija s pomočjo programske rešitve Keycloak : magistrsko delo
Mitja Helbl, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo predstavili področje upravljanja identitete in dostopov. Opisali smo probleme, ki jih rešitve upravljanja identitete in dostopov rešujejo ter predstavili ključne funkcionalnosti takšnih rešitev. Raziskali in opisali smo priljubljene programske rešitve s tega področja, podrobno pa smo predstavili rešitev Keycloak. Izvedli smo primerjavo funkcionalnosti priljubljenih programskih rešitev. Podrobno smo predstavili postopek vzpostavitve in konfiguracije lastne instance rešitve Keycloak. Načrtovali in izvedli smo eksperiment, kjer smo primerjali Keycloak z oblačno rešitvijo Auth0 ter rezultate predstavili in analizirali. Izvedli smo tri variacije eksperimenta, kjer smo primerjali odzivnost rešitev glede na število dodeljenih uporabniških vlog.
Ključne besede: Keycloak, upravljanje identitete in dostopov, avtentikacija, avtorizacija, primerjava rešitev
Objavljeno v DKUM: 13.03.2023; Ogledov: 496; Prenosov: 76
.pdf Celotno besedilo (2,08 MB)

9.
Uporaba umetne inteligence v modulu servis ERP rešitve Infor LN
Anej Kovačič, 2022, magistrsko delo

Opis: Nenehen razvoj elektronike, elektronskih naprav in naprav z vgrajeno elektroniko je precej vplival na razvoj umetne inteligence, saj nas ta vsakodnevno spremlja na zavedenem in nezavednem nivoju. Temu so morali svoje produkte prilagoditi tudi proizvajalci in razvijalci celovitih informacijskih rešitev (ERP rešitev), ter druge programske opreme. V magistrski nalogi je predstavljen koncept ERP rešitev, ter zgradba in namestitveni modeli ERP rešitev. Na trgu je moč najti precejšnje število ERP rešitev, zato smo s pomočjo primerjalne analize pripravili seznam najboljših ERP rešitev. Konkretneje pa je v nalogi po modulih in funkcionalnostih predstavljena ena od večjih ERP rešitev z imenom Infor LN. Ker se tematika tega dela navezuje hkrati na umetno inteligenco, je ta splošno obravnavana, predstavljena pa so tudi vsa funkcionalna področja umetne inteligence. Ponudnik predstavljene ERP rešitve je v skladu s potrebami in današnjimi zahtevami oz. pričakovanji uporabnikov razvil svojo platformo za umetno inteligenco z imenom Infor Coleman, ki deluje v okviru operacijskega sistema Infor OS in tako nadgrajuje, optimizira in avtomatizira osnovno ERP rešitev Infor LN. V sled tega smo v nalogi obravnavali Infor OS, kakor tudi Infor Coleman. Zmožnost uporabe ERP rešitev v navezavi z umetno inteligenco je neskončna, zato smo na koncu obravnavali uporabo le te na predhodno predstavljenem področju vzdrževanja strojev in naprav, ter pripravili nekaj idejnih zasnov oziroma predlogov za optimizacijo standardnih poslovnih procesov in operacij.
Ključne besede: ERP rešitev, umetna inteligenca, Infor LN, Infor Coleman, prediktivno vzdrževanje
Objavljeno v DKUM: 02.12.2022; Ogledov: 533; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (3,04 MB)

10.
Analiza učinkov prehoda informacijskega sistema COBISS na Linux
Jan Nagovnak Gradišnik, 2022, diplomsko delo

Opis: Leta 1991 je Institut informacijskih znanosti (IZUM) promoviral Kooperativni online bibliografski sistem in servisi (COBISS) kot nadgradnjo sistema vzajemne katalogizacije. Isti akronim se je začel uporabljati za pripadajočo programsko opremo. COBISS predstavlja model povezovanja knjižnic v nacionalni knjižnični informacijski sistem z vzajemno katalogizacijo. Informacijski sistemi bazirajo na velikih bazah podatkov in močnih računalniških strežnikih. Enako je s informacijskim sistemom COBISS. V Inštitutu informacijskih znanosti so se konec leta 2018 odločili, da zaradi licenčne politike, produkcijske strežnike Windows preselijo na operacijski sistem Linux. Ker je kakršen koli prehod informacijskih sistemov velik izziv v podjetjih, so se tega lotili previdno. Definirati je bilo potrebno vse knjižnice v Sloveniji in skupine podatkov ki se bodo prenašali iz zaprto kodne rešitve Windows na odprto kodno rešitev Linux. Postopek tranzicije oz. prehoda strežnikov se je dogajal ob vikendih, saj so takrat knjižnice zaprte in je takšen postopek lažje izvesti. Prehod COBISS-a na Linux samega delovanja informacijskega sistema ni spremenil. Vse bazične funkcije in poslovni procesi ostajajo enaki. Spremeni se le lokacija, kjer se te funkcije in procesi izvajajo. Končni uporabniki in knjižničarji, ki v največji meri uporabljajo COBISS tako niso zaznali kakršnih koli posebnosti v delovanju. Informatika in elektronsko poslovanje postajata vedno pomembnejši v sedanji družbi. Podjetje IZUM se tega zaveda in ne zaostaja v razvoju modernih knjižničnih sistemov. Slovenija je po zaslugi IZUM-a ena redkih držav, ki ima vse vrste knjižnic povezane v enoten knjižnični informacijski sistem, in edina država na svetu ki ima nacionalni informacijski sistem o raziskovalni dejavnosti neposredno povezan z nacionalnim knjižničnim sistemom.
Ključne besede: Informacijski sistem COBISS, Windows, Linux, IZUM, podatkovne baze, odprtokodna rešitev
Objavljeno v DKUM: 11.11.2022; Ogledov: 354; Prenosov: 37
.pdf Celotno besedilo (2,36 MB)

Iskanje izvedeno v 0.27 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici