| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Adsorpcija ionov težkih kovin na zeolit : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje
Urban Šket, 2019, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo je rezultat preučevanja adsorpcije težkih ionov Pb2+, Cu2+ in Fe2+ na zeolit. Ker so ti ioni zelo močni onesnaževalci okolja, se pojavlja vprašanje kako zaščititi naravo pred njihovimi škodljivimi vplivi. Ena iz med možnosti je adsorpcija ionov na močen adsorbent, kar je v našem primeru zeolit. Tako je bistveno, da dobro spoznamo zeolit, preučimo njegovo strukturo in lastnosti, ter nato z različnimi kemijskimi analizami določimo, kakšne zmožnosti adsorpcije ima zeolit. Namen diplomske naloge je bil določiti adsorpcijske lastnosti zeolita v raztopini za adsorpcijo ionov težkih kovin ( Cu2+, Fe2+, Pb2+ ), določiti masne koncentracije kovinskih ionov z optično emisijsko spektroskopijo (ICP OES), ter preučiti specifiko samega zeolita (zeta potencial, specifična površina, velikost delcev). Za ugotavljanje adsopcijskih lastnosti zeolita smo spreminjali dva ključna parametra, koncentracijo raztopine težkih ionov, ter pH raztopine. S spreminjanjem teh parametrov smo prišli do ugotovitve, da so najbolj optimalni pogoji za adsorpcijo pri koncentraciji 13 mM in pri pH vrednosti 7. S preiskovanjem vpliva koncentracije težkih ionov na adsorbent smo ugotovili, da uspešnost adsorpcije pri višji koncentraciji upada, izjema je le baker. Pri spreminjanju pH vrednosti, pa se je izkazalo, da pH nima takšen velik vpliv na adsorpcijo kot jo ima koncentracija, saj smo ugotovili, da se adsorpcijska sposobnost malo zmanjša le pri zelo nizki pH vrednosti ( pH = 2,5 ). Ugotavljali smo tudi medsebojni vpliv ionov na učinkovitost adsorpcije ionov na zeolit, pri čemer se je izkazalo, da mešanica ionov v raztopini dobro vpliva na adsorpcijo, saj je bila v našem primeru učinkovitost adsorpcije za vse tri ione nad 99%.
Ključne besede: adsorpcija, zeolit, ioni težkih kovin, zeta potencial, koncentracija, pH raztopine
Objavljeno v DKUM: 10.10.2019; Ogledov: 1207; Prenosov: 109
.pdf Celotno besedilo (2,44 MB)

2.
Določevanje kritične micelne koncentracije površinsko aktivnih snovi v vodnih raztopinah na osnovi merjenja gostote
Nina Ledinek, 2015, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je določiti kritično micelno koncentracijo (CMC) vodnih raztopin različnim površinsko aktivnim snovem na osnovi merjenja gostote. CMC smo določevali dvema neionskima surfaktantoma: Oktil fenol etoksilat (40) (Triton X-405), oktil fenol etoksilat (9-10) (Triton X-100); kationskemu surfaktantu: Heksadeciltrimetilamonijev bromid (CTAB); ionskemu surfaktantu: Natrijev dodecil sulfat (SDS); in obojestranskemu surfaktantu: 3-(N,N-dimetilmiristilamonijev) propansulfonat. Raztopine smo pripravljali z Milli-Q vodo, meritve pa izvajali pri sobnih pogojih (25C  1) C, v dveh paralelkah. CMC smo lahko določili na osnovi grafičnih prikazov in sicer v presečišču dveh premic, katerih naklon se v tej točki opazno spremeni. Ugotavljamo, da je merjenje gostote primerna metoda za določevanje CMC vrednosti surfaktantov v vodnih raztopinah.
Ključne besede: površinsko aktive snovi, kritična micelna koncentracija, gostota, parcialni molski volumen, vodne raztopine, merjenje gostot
Objavljeno v DKUM: 07.09.2015; Ogledov: 2557; Prenosov: 201
.pdf Celotno besedilo (1,84 MB)

3.
Termodinamika mešanic polimerov v raztopini
Manica Ulčnik-Krump, Tatjana Malavašič, 1996, izvirni znanstveni članek

Opis: Teoretična smo proučevali termodinamsko stanje raztopin mešanic sintetiziranega termoplastičnega poliuretana (TPU) in kloriranega termoplastičnega poliuretana (CTPU) s stiren/akrilonitrili (SAN) z različnimi vsebnostmi akrilonitrila. Na osnovi modificirane Flory-Hugginsove teorije raztopin smo izračunali interakcijski parameter (X12) mešanic različnih sestav.
Ključne besede: polimeri, raztopine, mešanice, termodinamika, termoplasti
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1171; Prenosov: 46
URL Povezava na celotno besedilo

4.
5.
6.
7.
Iskanje izvedeno v 0.13 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici