1. Izdelava večplatformnega okolja za agilni razvoj aplikacij v programskem jeziku C++ : diplomsko deloNiko Kolar, 2019, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu smo na podlagi proučevanja izdelali razvojno okolje, namenjeno razvoju novih razširitev s programskim jezikom C++ za razširjanje programske opreme Dewesoft. To okolje je bilo razvito kot del zelo uporabljanega razvojnega orodja Microsoft Visual Studio ter njihovo tehnologijo Visual Studio Extensibility (VSIX). Z izdelavo lastnega okolja smo podprli tudi agilen način razvoja programske opreme, ki se v industriji tudi vse bolj uporablja. Podporo agilnosti smo realizirali z uporabo raznih praks, ki so med razvijalci precej razširjene, kot na primer podpora grafični izdelovi uporabniškega vmesnika. Ključne besede: Microsoft Visual Studio, VSIX razširitve, agilen način razvoja, metodologije razvoja programske opreme, programska oprema Dewesoft Objavljeno v DKUM: 04.09.2019; Ogledov: 1765; Prenosov: 210
Celotno besedilo (903,99 KB) |
2. CMS Joomla! v izobraževanjuDejan Žmavc, 2016, diplomsko delo Opis: Danes si več ne predstavljamo življenja brez interneta in prav spletne strani so tiste, katere obiskujemo vsak dan. Včasih je bilo izdelovanje zahtevnih spletnih strani težavno, ampak v sedanjosti ob poplavi različnih CMS, LMS itd. temu ni več tako.
Sistemi za upravljanje vsebin (angl. Content Management Systems) so aplikacije, ki omogočajo postavitev dinamičnega spletnega mesta. Osnovna ideja in osnovna prednost teh sistemov je poenostavitev postopkov za izdelavo in vzdrževanje spletnih strani. Uporabnikom omogočajo, da se izognejo programiranju in urejanju kode HTML, hkrati pa nudijo kompleksne rešitve za dodajanje, posodabljanje, strukturiranje, povezovanje, arhiviranje, iskanje in komuniciranje spletnih vsebin.
Eden izmed teh je ravno odprtokoden sistem Joomla!, ki je zelo popularen pri nas in v svetu. Šli smo skozi vse različice Joomle, zato smo v diplomskem delu podrobneje predstavili in opisali zadnje različice, njihove razlike, prednosti itd. V Sloveniji obstaja tudi t.i. Slovenska Joomla skupnost, ki je bila včasih pod okriljem Slovenskega izobraževalnega omrežja (SIO) in v tesni povezavi z zavodom Arnes. Predstavljeno je tudi njihovo poslanstvo na področju slovenskega izobraževalnega sistema in e-šolstva.
Veliko osnovnih šol, srednjih šol, gimnazij, fakultet ter univerz se poslužuje sistema Joomla, zato smo podrobneje predstavili sam sistem, zgodovino, razvoj ter na primeru predstavili kako se ga namesti. Nato smo ponazorili prve osnovne korake po namestitvi, kako se sistem upravlja ter na kaj je potrebno paziti.
Raziskali smo tudi kako se vzpostavi »most« med Joomlo ter sistemom Moodle. Ob koncu smo poiskali še nekaj šolskih spletnih portalov, ki uporabljajo Joomlo ter opravili njihovo analizo. Kriterije za ocenjevanje in analizo smo razvrstili v devet kategorij ter na njihovi podlagi analizirali izbrane portale. Navedli smo tudi primere dobre prakse, značilnosti dobrih spletnih strani ter priporočila za šolske spletne strani. V sklepu diplome smo ponazorili ugotovitve, rezultate ter prihodnost omenjenega sistema. Ključne besede: sistemi za upravljanje vsebin, CMS, Joomla, internet, dinamična spletna stran, odprtokodna programska oprema, razširitve, izobraževanje, Moodle, analiza izobraževalnih spletnih portalov Objavljeno v DKUM: 25.03.2016; Ogledov: 2760; Prenosov: 266 (1 glas)
Celotno besedilo (6,67 MB) |
3. |
4. ANALIZA OBSTOJEČIH RAZŠIRITEV V SISTEMU JOOMLAZmagoslav Šalamun, 2012, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu ocenjujemo in opisujemo obstoječe razširitve za odprtokodni sistem za upravljanje vsebin Joomla. Uporabili smo samo obstoječe in brezplačne razširitve, ki smo jih naložili z uradne spletne strani Joomla Extensions Directory. Razširitve smo ocenili s pomočjo večparametrskega odločitvenega modela. Obstajajo številni brezplačni sistemi za upravljanje vsebin; mi smo se odločili za Joomlo, saj je lani ponovno zmagala na The Open Source CMS. Ugotovili smo, da obstaja za Joomlo več kot 5000 razširitev. Nekatere imajo dobro tehnično podporo in hiter razvoj, druge pa so bistveno slabše tehnično podprte. Ugotavljamo, da postajajo številne razširitve plačljive ali pa jih lahko s spleta naložimo brezplačno le z zelo okrnjenimi funkcijami. Pri razširitvah za Joomlo je največji problem nihanje kakovosti razširitev. Ključne besede: sistemi za upravljanje vsebin, CMS, dinamična spletna stran, Joomla, razširitve, komponenta, modul, vtičnik, predloga, večparametrski odločitveni model Objavljeno v DKUM: 26.11.2012; Ogledov: 6164; Prenosov: 233
Celotno besedilo (3,87 MB) |
5. JOOMLA! ANALIZA PROBLEMOV IN IMPLEMENTACIJA LASTNIH GRADNIKOVJaka Kužnik, 2011, diplomsko delo/naloga Opis: V zadnjih letih smo priča porastu uporabe brezplačnih sistemov za upravljanje vsebin. Zaradi svojih prednosti je odprtokodni sistem Joomla! eden izmed najzmogljivejših in najpopularnejših sistemov za upravljanje s spletnimi vsebinami na svetu. V diplomskem delu je ta sistem natančno predstavljen, natančno so opisani tudi triki in uporabni nasveti, ki nam olajšajo delo z Joomlo!. Ker je Joomla! izdelana kot odprtokodni sistem se na kratko dotaknemo tudi njene licence. V diplomi se prav tako soočamo s posameznimi razširitvami Joomle!, njihovo uporabo in implementacijo. V zadnjem delu diplomskega dela je prikazan tudi primer izdelave lastnih gradnikov, s katerimi si lahko z malo znanja programiranja popolnoma prilagodimo izgled, kot tudi funkcionalnost spletnega mesta. Omejeni smo predvsem z lastno kreativnostjo. Ključne besede: Joomla!, sistem za upravljanje spletnih vsebin, dinamična spletna mesta, razširitve, predloga, komponenta, modul, vtičnik, GNU General Public License. Objavljeno v DKUM: 16.11.2011; Ogledov: 2565; Prenosov: 287
Celotno besedilo (5,85 MB) |