1. Ravnanje s komunalnimi odpadki v občini ilirska bistricaMarko Stanič, 2018, diplomsko delo/naloga Opis: Ravnanje s komunalnimi odpadki lahko danes predstavlja nerešljiv problem, lahko pa tudi novo priložnost. Občina Ilirska Bistrica je po zaprtju odlagališča nenevarnih odpadkov v Jelšanah odvisna izključno od vožnje zbranih odpadkov na odlagališča po Sloveniji, trenutno v Tržič. V diplomskem delu želimo predstaviti pred nekaj leti uveden nov način ravnanja s komunalnimi odpadki v občini Ilirska Bistrica, kako na sistem ločenega zbiranja odpadkov gledajo občani, predvsem pa raziskati, kako bi lahko z dodatnimi ukrepi povečali učinkovitost ločevanja.
Analiza trenutnega stanja je bila opravljena s pomočjo anketnega vprašalnika, ki je vseboval 13 vprašanj. Iz vsebine prejetih odgovorov ugotavljamo, da je bil sistem ločenega zbiranja odpadkov dobro sprejet in da je ostalo še nekaj neizkoriščenih možnosti, ki jih bo v bodoče treba izkoristiti. Ključne besede: ravnanje s komunalnimi odpadki, hierarhija ravnanja z odpadki, občina Ilirska Bistrica Objavljeno v DKUM: 30.08.2018; Ogledov: 1353; Prenosov: 202
Celotno besedilo (1,42 MB) |
2. Izobraževanje in ozaveščenost o ravnanju s komunalnimi odpadki v občini LogatecKatarina Sivec, 2017, diplomsko delo/naloga Opis: V diplomski nalogi je predstavljeno, kako pomembno je pravilno ravnanje s komunalnimi odpadki za nas in okolje, v katerem živimo. Predstavljeno je tudi, kako pomembno vlogo imata pri vsem tem izobraževanje in ozaveščenost. Z izobraževanjem začnemo že kot otroci, doma, pozneje v šoli in službi, ozavešča pa nas okolje, v katerem živimo s posrednimi ali neposrednimi oblikami ozaveščanja. V diplomskem delu smo se osredotočili na ravnanje s komunalnimi odpadki ter na izobraževanje in ozaveščenost o pravilnem ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Logatec. Občina Logatec je le ena od lokalnih skupnosti Slovenije, ki se trudi svojim prebivalcem čim bolj približati temo komunalnih odpadkov in ravnanje z njimi. Glede na statistične podatke in rezultate, ki smo jih dobili z raziskavo, lahko rečemo, da ji uspeva. Ampak vedno se da storiti še več, zato občina Logatec nadaljuje s svojim delom in skozi vse leto na različne načine izobražuje in ozavešča svoje občane. Tudi sami prebivalci občine Logatec so glede na rezultate ankete zadovoljni z delovanjem Komunalnega podjetja Logatec, d. o. o., a so nakazali (glede na rezultate ankete), da si želijo določenih manjših izboljšav, kar nam pove, da so željni pravilnega ravnanja s komunalnimi odpadki. Ključne besede: komunalni odpadki, izobraženost in ozaveščenost, ravnanje s komunalnimi odpadki, ločevanje odpadkov Objavljeno v DKUM: 20.12.2017; Ogledov: 1762; Prenosov: 144
Celotno besedilo (1,97 MB) |
3. RAVNANJE Z KOMUNALNIMI ODPADKI V OBČINI LENART – ZADOVOLJSTVO OBČANOV Z RAVNANJEM Z ODPADKIBojan Mihalič, 2016, diplomsko delo/naloga Opis: S problematiko komunalnih odpadkov oziroma odpadkov nasploh se srečujemo v vsakem gospodinjstvu. Občina Lenart je bila ena izmed prvih občin na območju tedanje skupne države Jugoslavije, ki je leta 1990 s podjetjem Letnik-Saubermacher pristopila k pilotnem projektu - ločenem zbiranju komunalnih odpadkov po sistemu BioPas (ločevanje odpadkov na biološke odpadke, papir in steklo).
Kljub ozaveščanju ljudi, urejenem odvozu komunalnih odpadkov in postavljenih ekoloških otokih se količine komunalnih odpadkov povečujejo tudi na račun divjih odlagališč, kjer ljudje še zmeraj odlagajo odpadke, ki jih pridelajo v gospodinjstvih.
Zakonodaja in okoljsko ozaveščanje ljudi, podjetij ter lokalnih skupnosti prispevajo k zmanjševanju nastajanja komunalnih odpadkov. Izdelava okolju in ljudem prijaznih izdelkov zaradi »prijaznih» materialov, ki se lahko vračajo v proizvodne procese oziroma ponovno predelavo, ter usmerjanje v reciklažo namesto v odlaganje odpadkov bo prav tako prispevala k zmanjšanju odpadkov.
V vseslovenski akciji »Očistimo Slovenijo v enem dnevu« leta 2010 in »Očistimo Slovenijo« leta 2012 so bila nekatera divja odlagališča očiščena, vendar so še vedno prisotna.
Problematika komunalnih odpadkov in ravnanje z njimi me je vzpodbudila, da v občini, ki je prva pristopila k ločenem zbiranju komunalnih odpadkov po sistemu BioPas, preverim zadovoljstvo občanov z ravnanjem z odpadki in problem divjih odlagališč na območju občine Lenart.
Ravnanje z odpadki predstavlja oziroma ostaja velik izziv za vse prebivalce oziroma »proizvajalce« odpadkov. Izziv vidimo v spremembi načina razmišljanja o odpadkih, saj v naši družbi še zmeraj velja splošno prepričanje, da se z odpadki naj ukvarjajo tisti, ki so za to plačani. Ključne besede: komunalni odpadki, ločevanje odpadkov, ravnanje s komunalnimi odpadki v občini Lenart, zadovoljstvo občanov z ravnanjem z odpadki, divja odlagališča Objavljeno v DKUM: 27.10.2016; Ogledov: 1551; Prenosov: 138
Celotno besedilo (2,75 MB) |
4. RAVNANJE S KOMUNALNIMI ODPADKI V OBČINI PUCONCITilen Matiš, 2016, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo predstavlja ureditev ravnanja s komunalnimi odpadki v občini Puconci in Republiki Sloveniji. Začetek diplomskega dela predstavlja pravno ureditev ravnanja s komunalnimi odpadki v Republiki Sloveniji in Občini Puconci. Predstavil in opisal sem več veljavnih predpisov, ki se nanašajo na ravnanje s komunalnimi odpadki.
Natančno je opisan potek zbiranja, prevoza, predelave in odlaganja komunalnih odpadkov na območju Občine Puconci. Predstavil sem tudi zgodovino nastanka in dejavnosti podjetja Cerop d.o.o.
Zaključek diplomskega dela predstavlja Odlagališče Puconci, ki igra veliko vlogo pri odlaganju komunalnih odpadkov v občini Puconci. Ključne besede: komunalni odpadki, Občina Puconci, pravna ureditev, ravnanje s komunalnimi odpadki, odlaganje komunalnih odpadkov Objavljeno v DKUM: 20.09.2016; Ogledov: 1571; Prenosov: 119
Celotno besedilo (843,28 KB) |
5. RAVNANJE S KOMUNALNIMI ODPADKI V OBČINI LJUTOMERRosvita Rižnar, 2013, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo predstavlja ureditev ravnanja s komunalnimi odpadki v Sloveniji in v Občini Ljutomer. Obravnavani so nekateri osnovni pojmi, kot so komunalni odpadki, ravnanje z odpadki, občinske obvezne lokalne gospodarske javne službe, zbirni centri, zbiralnica ločenih frakcij itd.
V začetku diplomskega dela je opisano kako je pravno urejeno ravnanje s komunalnimi odpadki v Sloveniji in v nadaljevanju kako v Občini Ljutomer. Natančneje je predstavljeno kako poteka zbiranje, prevoz, predelava in odlaganje komunalnih odpadkov na območju občine Ljutomer v okviru izvajanja javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki. Opisani so različni načini zbiranja komunalnih odpadkov in tudi kako pravilno razvrščati odpadke v predpisane posode.
Na koncu diplomskega dela so navedeni tudi nekateri statistični podatki nastalih komunalnih odpadkov v občini Ljutomer in na celotnem območju države v različnih obdobjih ter medsebojna primerjava med posameznimi leti glede na količino odpadkov, ki se jih letno zbere. Ključne besede: Ključne besede: odpadki, komunalnimi odpadki, ravnanje s komunalnimi odpadki, zbiranje, predelava, ločevanje odpadkov, obvezne občinske gospodarske javne službe. Objavljeno v DKUM: 10.10.2013; Ogledov: 1944; Prenosov: 256
Celotno besedilo (672,44 KB) |
6. UČINKOVITO LOČENO ZBIRANJE KOMUNALNIH ODPADKOV Z UVEDBO METODE ZBIRANJA OD VRAT DO VRATŠpela Kavčič, 2012, magistrsko delo Opis: V občinah Tržič, Mestni občini Kranj ter v petih primestnih občinah Cerklje na Gorenjskem, Šenčur, Preddvor, Naklo in Jezersko ločeno zbiranje komunalnih odpadkov poteka z uvedbo metode zbiranja od vrat do vrat ter preko ekoloških otokov in zbirnih centrov. Ena najbolj pomembnih dejavnosti na področju ravnanja z odpadki je ozaveščanje prebivalstva, kajti brez sodelovanja vsakega posameznika uspeh ni mogoč. Zato je potrebno investirati v aktivnosti na področju ozaveščanja in informiranja ključnih javnosti, da se bo v bodoče efekt ločevanja odpadkov še izboljšal.
V magistrskem delu so predstavljene ugotovitve raziskave o vključenosti prebivalcev Tržiča, Mestne občine Kranj, Cerkelj na Gorenjskem, Šenčurja, Preddvora, Naklega in Jezerskega v sistem ločenega zbiranja komunalnih odpadkov z uvedbo metode zbiranja od vrat do vrat in njihove ozaveščenosti o tej tematiki.
Rezultati analize ankete so pokazali, da 75,4% anketirancev ločuje steklo, 65,2% odpadno embalažo, 80,8% papir, 57,5% biološko razgradljive odpadke in 45,5% nevarne odpadke. V večini primerov (57%) se je za ločevanje odpadkov odločila celotna družina hkrati. Nadalje je 25,5% anketirancev odgovorilo, da so začeli ločevati starši, 9% pa, da so odpadke začeli ločevati otroci. Večina anketirancev je na vprašanje, če imajo dovolj informacij o pravilnem in doslednem ločevanju odpadkov odgovorila pritrdilno. 29,3% anketirancev je odgovorilo, da so jim bile informacije podane predvsem s strani občine in komunalnega podjetja, 28,4% anketirancev meni, da so največ informacij dobili z zabojnikov za ločeno zbiranje komunalnih odpadkov.
Prav tako se večina anketirancev strinja s trditvijo, da je ljudi potrebno denarno kaznovati, ker jih drugače ni mogoče prepričati o nujnosti ločevanja odpadkov. Ključne besede: komunalni odpadki, ravnanje s komunalnimi odpadki, ločevanje odpadkov, individualne zbiralnice, ekološki otoki, zbirni centri, ozaveščanje in informiranje prebivalstva Objavljeno v DKUM: 16.01.2013; Ogledov: 2486; Prenosov: 217
Celotno besedilo (823,02 KB) |
7. RAVNANJE S KOMUNALNIMI ODPADKI V OBČINAH TREBNJE, MOKRONOG-TREBELNO IN ŠENTRUPERTStanko Tomšič, 2011, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi sem preučil stanje na področju ravnanja s komunalnimi odpadki iz gospodinjstev v občinah Trebnje, Mokronog-Trebelno in Šentrupert in jih primerjal s strategijami in cilji Operativnega programa odstranjevanja odpadkov s ciljem zmanjšanja količin odloženih biorazgradljivih odpadkov.
Prikazan je tak koncept ravnanja s komunalnimi odpadki iz gospodinjstev, ki bo privedel do želenih ciljev, določenih v državnem operativnem programu. Ključne besede: komunalni odpadki, ravnanje s komunalnimi odpadki v občinah Mokronog-Trebelno, Šentrupert in Trebnje, ločevanje odpadkov, ravnanje z odpadno embalažo Objavljeno v DKUM: 23.08.2011; Ogledov: 2209; Prenosov: 226
Celotno besedilo (514,53 KB) |
8. LOČENO ZBIRANJE KOMUNALNIH ODPADKOV V OBČINI TRŽIČŠpela Kavčič, 2009, diplomsko delo Opis: Za celoten sistem ravnanja s komunalnimi odpadki v občini Tržič skrbi Javno podjetje Komunala Tržič, d.o.o., Mlaka 6, 4290 Tržič. Kljub ločevanju komunalnih odpadkov na ekoloških otokih po celotni občini Tržič in kljub raznim izvedenim akcijam, se količina komunalnih odpadkov v občini Tržič še povečuje. Glede na omenjeno problematiko bi bilo smiselno pridobiti podatke, kaj in kako o ločevanju komunalnih odpadkov razmišljajo občani občine Tržič. Raziskav na to ali podobno temo v občini Tržič še niso opravili, zato bi z anketiranjem naključno izbranih občanov občine Tržič pridobili pomembne podatke. Predvsem tega, ali so občani občine Tržič dovolj ozaveščeni o ločevanju komunalnih odpadkov. Na podlagi pridobljenih podatkov z izpolnjenimi anketami bodo predstavljeni predlogi nadaljnjih potrebnih pristopov in ukrepov za večji delež ločenih frakcij, kar pomeni zmanjšanje mešanih komunalnih odpadkov, ki bodo končali na deponiji v Kovorju. Ključne besede: komunalni odpadki, ravnanje s komunalnimi odpadki v občini Tržič, ločevanje gospodinjskih odpadkov v občini Tržič, ekološki otoki Objavljeno v DKUM: 30.09.2009; Ogledov: 2881; Prenosov: 468
Celotno besedilo (2,44 MB) |
9. |