| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Ustvarjalne rajalne igre na pesmi iz Zbirke So ptičice zbrane : diplomsko delo
Katarina Jereb, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo z naslovom Ustvarjalne rajalne igre na pesmi iz zbirke So ptičice zbrane zajema teoretični in praktični del. V teoretičnem delu smo se osredotočili na ples in gibanje v predšolskem obdobju in vpliv plesa na otrokov razvoj. Izpostavili smo socialni vidik plesne vzgoje in se osredotočili predvsem na ustvarjalne rajalne igre. Otroci preko telesnega stika, stiska rok, skupnega gibanja in petja sodelujejo v skupini in krepijo odnose med vrstniki. Zato je bil naš namen pripraviti in izvesti ustvarjalne rajalne igre s skupino otrok, starih 3-4 leta, spremljati njihove odzive in vpliv teh iger na njihove odnose v skupini. V praktični del naloge smo vključili priprave in evalvacije izvedenih dejavnosti. Ugotovili smo, da ustvarjalne rajalne igre pozitivno vplivajo na komunikacijo in odnose otrok. Ti so bili med samo dejavnostjo sproščeni, motivirani in so si med seboj pomagali in se spodbujali.
Ključne besede: ustvarjalne rajalne igre, predšolski otrok, socialni vidik.
Objavljeno v DKUM: 10.11.2021; Ogledov: 1984; Prenosov: 252
.pdf Celotno besedilo (2,64 MB)

2.
Rajalne igre v 1. starostnem obdobju vrtca
Klavdija Roškar, 2018, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela z naslovom Rajalne igre v 1. starostnem obdobju vrtca je bil zbrati in preučiti uporabo rajalnih iger v vrtcu. Izbrali smo osem rajalnih iger, od tega štiri ljudske in štiri avtorske pesmi, ki smo jih nato predstavili otrokom, starim 2–3 leta. Na koncu smo zabeležili odzive otrok. Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in praktičnega dela. V teoretičnem delu smo najprej predstavili otroško poezijo in njene značilnosti. Opisali smo otrokov gibalno-plesni in glasbeni razvoj. Poudarili smo tudi pomembnost rajalnih iger v vrtcu. V praktičnem delu diplomskega dela smo predstavili izbrane rajalne igre, njihovo besedilo, melodijo in gibalni del. K opisu vsake rajalne igre smo dodali še fotografijo otrok, posneto v Vrtcu Ptuj, in analizo z odzivi otrok. Odgovore na zastavljena raziskovalna vprašanja smo dobili s pomočjo analiz rajalnih iger.
Ključne besede: rajalne igre, poezija, predšolski otrok, razvoj otroka
Objavljeno v DKUM: 28.11.2018; Ogledov: 4570; Prenosov: 804
.pdf Celotno besedilo (1,34 MB)

3.
Rajalne igre v vrtcu pri otrocih starih 5-6 let
Katja Meško, 2018, diplomsko delo

Opis: Namen zaključnega dela z naslovom Rajalne igre v vrtcu pri otrocih, starih 5–6 let, je bil poiskati rajalne igre iz Prlekije, jih izvesti v skupini pet- in šestletnih otrok ter ob evalvaciji ugotoviti, ali smo v otrokov svet prenesli igre, ki so se jih igrali otroci nekoč. Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in praktičnega dela. V teoretičnem delu smo se posvetili rajalnim igram, njihovi delitvi in učinkom na otroke. Teoretično smo opisali tudi poezijo, saj so del rajalnih iger govorjene pesmi. Poudarili smo še pomen razvoja govora v predšolskem obdobju. V praktičnem delu smo predstavili izbrane igre. Pri vsaki so zapisani cilji ter opis igre z evalvacijo ter fotografijo, ki smo jo posneli v Vrtcu pri OŠ Sveti Tomaž. Odgovore na zastavljena raziskovalna vprašanja smo dobili z evalvacijo vseh izvedenih rajalnih iger.
Ključne besede: Igra, otrok, govor, rajalne igre, gibanje
Objavljeno v DKUM: 25.09.2018; Ogledov: 3149; Prenosov: 534
.pdf Celotno besedilo (2,04 MB)

4.
Rajalne igre na področju Podravske in Koroške regije
Anja Kager, 2017, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela z naslovom Rajalne igre na področju Koroške in Podravske regije je raziskati uporabnost rajalnih iger v dveh različnih regijah v prvem in drugem starostnem obdobju. Teoretični del naloge obsega predstavitev plesa, njegovih značilnosti ter razvoja skozi zgodovino. V nadaljevanju sta opredeljena pojma plesnost in plesna vzgoja, predstavljene pa so tudi plesne spodbude, povezanost plesa z drugimi področji in vpliv plesa na predšolskega otroka. Poglavje gibalnih iger v predšolskem obdobju zajema primere rajalnih iger ter bibarij. V empiričnem delu je prikazana analiza raziskave, v kateri je sodelovalo 80 vzgojiteljev/-ic iz Koroške ter Podravske regije. Z anketnim vprašalnikom kvantitativne ter kvalitativne tehnike zbiranja podatkov smo anketirali vzgojitelje/-ce vrtca Črne na Koroškem, Mežica, Prevalje, Ravne na Koroškem, Slovenj Gradec, ter vrtca Studenci in Borisa Pečeta v Mariboru. Prišli smo do ugotovitev, da vzgojitelji/-ce Koroške regije nekoliko pogosteje izvajajo rajalne igre kot vzgojitelji/-ce na Podravskem in da se rajalnih iger bolj poslužujejo v 1. starostnem obdobju. Velika večina anketiranih obeh regij je mnenja, da rajalne igre izvajajo dovolj pogosto, zanje pa se odločijo večinoma v času prehajanja med dejavnostmi. Bela, bela lilija velja za najbolj priljubljeno rajalno igro tako na Koroškem kot tudi na Podravskem. Vzgojitelji/-ce se ob posebnih priložnostih rajalnih iger navadno poslužujejo ob rojstnih dnevih, za prostor izvajanja pa največkrat izberejo igralnico. Analiza raziskave je pokazala, da vzgojitelji/-ce Podravske regije rajalne igre izvajajo predvsem z razlogom, ker plesna dejavnost pomembno vpliva na otrokov celostni razvoj, vzgojitelji/-ce Koroške regije pa zaradi ohranjanja ljudskega izročila.
Ključne besede: rajalne igre, ples, plesnost, plesna vzgoja, plesne spodbude, gibalne igre, bibarije, predšolski otrok.
Objavljeno v DKUM: 10.10.2017; Ogledov: 2239; Prenosov: 370
.pdf Celotno besedilo (1,43 MB)

5.
OTROŠKI LJUDSKI PLES IN PREDŠOLSKI OTROK
Marjeta Kundih, 2011, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo z naslovom OTROŠKI LJUDSKI PLES IN PREDŠOLSKI OTROK je teoretično-empirično delo. V teoretičnem delu je predstavljeno plesno izročilo: pojem ljudskega plesa, ples v predšolski vzgoji, plesni pojmi in izrazi, cilji plesne vzgoje, načela plesne vzgoje, metode plesne vzgoje, plesne oblike; otroško plesno izročilo: otroško ljudsko izročilo, otroške rajalne igre; spremljava otroških pesmi in otroški instrumenti: ljudski instrumenti; otroške ljudske igre: izštevanke, igre, prstne igre, norčljivke in posmehulje. V empiričnem delu je preko enomesečnega načrtovanja v vzgojnem delu na predšolski stopnji podana integracija plesne vzgoje z ljudskim izročilom oziroma z otroškimi pesmimi. Evalvacija vzgojnega dela je pokazala, da so otrokom všeč rajalne in prstne igre, to pa je tudi najlažji način, da se otrokom približa ljudsko izročilo, saj ga spoznajo preko igre.
Ključne besede: Ključne besede: predšolska vzgoja, gibanje, ljudsko izročilo, plesno izročilo, plesna vzgoja, rajalne igre, prstne igre.
Objavljeno v DKUM: 13.05.2011; Ogledov: 16271; Prenosov: 2946
.pdf Celotno besedilo (914,87 KB)

6.
OTROŠKO LJUDSKO IZROČILO ŠALEŠKE DOLINE
Anita Pačnik, 2010, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo OTROŠKO LJUDSKO IZROČILO ŠALEŠKE DOLINE je teoretično delo. Izkušnje dela v vrtcu narekujejo potrebo po raziskovanju tega področja, vendar se postavlja vprašanje literature. V Šaleški dolini delujejo folklorna društva za odrasle. Otroci večinoma spoznajo ljudsko izročilo v vrtcih ali doma, vendar je literature iz tega področja premalo. Vzgojiteljice si pomagajo z razno literaturo v kateri so združene rajalne igre iz celotne Slovenije ali sveta, ne morejo pa približati otrokom ljudskega izročila iz področja v katerem živijo. Gibanje je za predšolske otroke pomembno, prav tako pa se gibalne aktivnosti prepletajo s področjem plesne vzgoje. Tako se lahko otrokom preko gibanja približa ples in ljudsko izročilo. V raznih literaturah zasledimo, da sta gibanje in ples pomembna v predšolskem obdobju, prav tako pa ima vzgojiteljica pomembno vlogo pri otrokovem celostnem razvoju. Otrokom so všeč rajalne in prstne igre, to pa je tudi najlažji način, da se otrokom približa ljudsko izročilo, saj ga spoznajo preko igre. Vedno pogosteje se uporabljajo tudi bansi, ki sicer niso ljudsko izročilo, se pa v današnjem času vedno več uporabljajo tudi v vrtcih ter pri delu z otroki.
Ključne besede: Ključne besede: Predšolska vzgoja, gibanje, ljudsko izročilo, plesno izročilo, plesna vzgoja, rajalne igre, prstne igre, bansi
Objavljeno v DKUM: 23.03.2010; Ogledov: 4263; Prenosov: 955
.pdf Celotno besedilo (584,10 KB)

Iskanje izvedeno v 0.13 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici