| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 14
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Spremembe slovenskih računovodskih standardov 2024
Lara Hribar Kresnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Slovenski računovodski standardi so pravila stroke, ki jih oblikuje Slovenski inštitut za revizijo in narekujejo norme o strokovnem ravnanju na področju računovodenja. S 1. januarjem so se na področju računovodenja zgodile spremembe, saj so v veljavo stopile spremembe in dopolnitve Slovenskih računovodskih standardov. Osredotočila se bom na vprašanje, v kolikšni meri gre pri posameznih spremembah za pomembne vsebinske spremembe, v kolikšni meri pa zgolj za manjše tehnične popravke, ter kakšen je njihov pričakovani vpliv na računovodsko poročanje. Razumevanje sprememb je pomembno, saj so pravila stroke ključna za evidentiranje, razumevanje in prikaz poslovnih dogodkov. Analizirala bom nove standarde in jih primerjala z obstoječimi. Moj cilj pri tem je, da preučim, kako močno so se standardi v letu 2024 spremenili v primerjavi s prejšnjo različico, ter ali te spremembe bolj vsebinske ali bolj redakcijske narave. Prišla sem do ugotovitve, da so bili standardi, ki obravnavajo opredmetena osnovna sredstva, neopredmetena sredstva, finančne naložbe, zaloge in časovne razmejitve, podvrženi večjim vsebinskim popravkom. V ostale standarde pa so bile uvedene spremembe redakcijske narave, ki so prispevale k izboljšanju jasnoti in natančnosti teh standardov.
Ključne besede: Slovenski računovodski standardi, računovodsko poročanje, spremembe in vpliv.
Objavljeno v DKUM: 15.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (1,86 MB)

2.
Ali računovodje dojemajo napačno računovodsko poročanje kot etični problem?
Neja Novak, 2023, diplomsko delo

Opis: Računovodstvo je neizogibna dejavnost vsakega podjetja, in ker je računovodsko poročanje del tega, je pomembno, da je le-to pripravljeno skladno s pravili. Nenamerne napake so človeške in se lahko pripetijo vsakomur, za namerne napake pa je potrebno, da zanje odgovarja vsak posameznik. Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu je predstavljeno računovodsko poročanje, pri katerem smo se osredotočili na njegovo pojmovno opredelitev in odgovornost za računovodsko poročanje. Teoretičen del zajema tudi poglavje o etičnosti zaposlenih, v sklopu katerega smo predstavili kodeks poklicne etike računovodje, načela obnašanja računovodje in navedli, katere so prevare računovodskih strokovnjakov. V empiričnem delu smo želeli ugotoviti, ali računovodje dojemajo napačno računovodsko poročanje kot etični problem. Ugotovili smo, da več kot polovica anketiranih računovodij meni, da je napačno računovodsko poročanje etični problem sodelavcev v računovodstvu.
Ključne besede: Računovodsko poročanje, računovodja, etični problem, prevara.
Objavljeno v DKUM: 13.10.2023; Ogledov: 461; Prenosov: 75
.pdf Celotno besedilo (839,96 KB)

3.
Kako meriti kvaliteto računovodskega poročanja?
Žana Novak, 2023, diplomsko delo

Opis: Računovodsko poročanje je vse bolj zapleteno in številna podjetja se soočajo z izzivom, kako izpolniti zahteve standardov glede računovodskega poročanja in hkrati bralcem zagotoviti informacije, ki so zanje smiselne in razumljive. Prav tako so za delovanje podjetja kot tudi njihovo poslovanje pomembna skrbno in kvalitetno izdelana računovodska poročila. Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu smo na začetku zapisali pojmovno opredelitev računovodskega poročanja in opisali vrste računovodskih poročanj, ki jih poznamo, ter navedli in pojasnili njegove cilje. V nadaljevanju smo se osredotočili na merjenje kvalitete računovodskega poročanja. V sklopu tega poglavja smo spoznali vpliv merjenja kvalitete računovodskega poročanja, katere vrste napovedi poznamo, katera merila se uporabljajo za ocenjevanje informacij v računovodskem poročanju ter navedli modele za merjenje le-tega. V empiričnem delu je opisana raziskava usmerjenih intervjujev, ki smo jih izvedli z uporabniki računovodskih poročil. Na podlagi odgovorov na zastavljena vprašanja smo ugotovili, da večina intervjuvancev meni, da je za merilo kvalitete računovodskega poročanja najbolje izbrati različne kontrole računovodskih informacij ter z njimi preveriti resničnost, verodostojnost in natančnost le-teh. Ugotovili smo, da so intervjuvancem predlagana merila zelo pomembna, saj se lahko z njimi zagotovi kvalitetno računovodsko poročanje; tako lahko namreč pridemo do dejanske slike poslovanja podjetja.
Ključne besede: Računovodsko poročanje, računovodski standardi, računovodski izkazi, merjenje.
Objavljeno v DKUM: 13.10.2023; Ogledov: 383; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (1,16 MB)

4.
Poročanje slovenskih bank po MSRP 7
Silva Kočnik, 2016, diplomsko delo

Opis: V Sloveniji so ena izmed pomembnih vej v finančnem posredništvu banke. Kot vsaka družbe, tudi banka pri svojem delovanju prevzema določena tveganja. Po Zakonu o bančništvu je ta tveganja dolžna ugotoviti, meriti, obvladovati in spremljati. Cilj uvedbe MSRP 7, Finančni instrumenti: razkritja, je ravno ta, da bi uredil razkrivanje obvladovanja tveganja in finančnih instrumentov ter s tem poskrbel za večjo preglednost. MSRP 7 tako uporabnikom omogoča, da ocenijo pomen finančnih instrumentov za finančni položaj organizacije in njeno uspešnost. MSRP 7 tako vpeljuje številne nove in obsežne zahteve po razkritjih, kot na primer zagotavljanje kvantitativnih podatkov o izpostavljenosti finančnemu tveganju, pripravo analize občutljivosti za vsako vrsto tržnega tveganja in številne druge zahteve. Dopolnitev Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-H) je uvedla obvezno uporabo MSRP po letu 2005 za banke, zavarovalnice in vsa podjetja, katerih vrednostni papirji kotirajo na organiziranem trgu vrednostnih papirjev. V diplomskem delu se bomo osredotočili na razkritja, ki jih MSRP 7 predpisuje in morajo biti vključena v letno poročilo bank. V teoretičnem delu bomo predstavili in pojasnili pojme in zakonske podlage, ki jih je potrebno upoštevati pri pripravi letnih poročil. V praktičnem delu bomo primerjali poročanje izbranih bank, ki poslujejo v Sloveniji glede na vrsto in obseg razkritij. Zanimalo nas bo predvsem ali so razkritja primerjanih bank ustrezna in ali povprečnemu bralcu letnega poročila dajejo bistvene informacije, ki bi ga utegnile zanimati.
Ključne besede: banke, letno poročilo, MSRP 7, razkritja, BASEL II, računovodsko poročanje
Objavljeno v DKUM: 02.09.2016; Ogledov: 1739; Prenosov: 187
.pdf Celotno besedilo (779,43 KB)

5.
PRIMERJAVA KAZENSKE ODGOVORNOSTI ZA RAČUNOVODSKO POROČANJE V EU
Nives Lugarič, 2015, diplomsko delo

Opis: Resnične in poštene računovodske informacije so temelj uspešnega korporativnega upravljanja. Poslovne listine so podlaga za managerske odločitve in predstavljajo tudi vir informacij za vlagatelje, zaposlene ter upnike. Zato je pomembno, da so v družbi in organizaciji vzpostavljene notranje kontrole in zunanje regulative, ki segajo tudi na področje računovodskega poročanja in preprečujejo kršitve in malomarnosti. Da se zagotovijo resnične in poštene poslovne listine obstajajo v Evropski uniji razni zakoni, direktive in uredbe, ki urejajo to področje. Ti zakoni veljajo tudi v državah članicah, od vsake posamezne države pa je odvisno, kako podrobno in natančno imajo urejeno zakonodajo na področju računovodskega poročanja. Slednje je osrednji problem mojega diplomskega seminarja, skozi katerega bom raziskala, kako so Slovenija, Nemčija in Hrvaška implementirale direktivo 2006/46/ES EU v nacionalno zakonodajo, ki zahteva, da so kazni na področju računovodskega poročanja učinkovite, sorazmerne in odvračilne. Natančno tudi ni znano, kako je slovenska zakonodaja primerljiva s tujo, kar bom poskušala skozi diplomski seminar tudi raziskati.
Ključne besede: računovodsko poročanje, direktive, poslovne knjige, poslovodstvo, sankcije
Objavljeno v DKUM: 20.10.2015; Ogledov: 1245; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (663,05 KB)

6.
Model za preučevanje vpliva dejavnikov na spletno računovodsko poročanje slovenskih podjetij
Tatjana Dolinšek, 2015, doktorska disertacija

Opis: Znanstveno preučevanje spletnega računovodskega poročanja se je sistematično začelo že pred več kot petnajstimi leti, in to najprej v ZDA, od tam pa se je razširilo tudi v ostale države. To nam je bil povod, da smo z doktorsko nalogo želeli podrobneje raziskati omenjeno področje tudi v Sloveniji. Zastavili smo si dva temeljna cilja: analizirati trenutno stanje na področju spletnega računovodskega poročanja in ugotoviti pričakovanja uporabnikov glede tega poročanja. Za dosego prvega cilja smo analizirali 110 spletnih strani podjetij glede na obseg, vsebino in obliko računovodskih informacij. Glede vsebine ugotavljamo, da so razmeroma dobro predstavljena obvezna razkritja, medtem ko pri obsegu prihaja pri prostovoljnih razkritij do precejšnjih razlik med podjetji. Pri obliki pa ugotavljamo, da podjetja sicer sledijo trendom na področju spletne tehnologije, vendar ne znajo v celoti izkoristiti prednosti, ki jih nudi svetovni splet. Tu mislimo zlasti na dinamično obliko predstavitve računovodskih informacij, ki omogoča tudi njihovo nadaljnje obdelovanje, analiziranje in primerjavo. Prav tako so slabo izkoriščene možnosti interaktivnih in multimedijskih predstavitev poslovanja. Ker pa naš namen ni bil le posnetek stanja, ampak tudi ugotavljanje dejavnikov, ki vplivajo na to, da nekatera podjetja objavljajo več informacij kot druga, smo v nadaljevanju raziskave oblikovali kvantitativno mero, ki smo jo imenovali indeks IFR. Ta indeks je predstavljal agregirano in ponderirano vrednost tako vsebinskih kot tudi oblikovnih elementov ocenjevanja in nam je v modelu predstavljal odvisno spremenljivko. Neodvisne spremenljivke pa smo izbrali glede na teoretična izhodišča. Preučili smo osem teorij, ki smo jih razdelili na ekonomske in inovacijske. Z ekonomskimi smo želeli pojasniti vsebinske vidike razkritij, z inovacijskimi pa oblikovne. Tako smo dobili nabor petih dejavnikov, in sicer velikost, dobičkonosnost, starost, panoga in pravna oblika podjetij, ki smo jih kot neodvisne spremenljivke vključili v model. Prav zadnji dejavnik je tisti, ki našo raziskavo loči od ostalih, saj nismo zasledili, da bi katera druga raziskava obravnavala vpliv statusne oblike podjetja na razkritje računovodskih informacij. Glavni prispevek te naloge je v oblikovanju modela, s katerim lahko pojasnimo, kateri so tisti dejavniki, ki statistično značilno vplivajo na indeks IFR. Pri tem smo si pomagali z multiplo regresijsko analizo, s katero smo ugotovili, da so se kot statistično značilne izkazale naslednje spremenljivke: velikost podjetja (merjena s številom zaposlenih in prihodki), pravna oblika (merjena s koncentracijo lastništva, statusno obliko in kotacijo na borzi) in panoga (finančna, energetska, IKT). Večja podjetja, podjetja z manjšo koncentracijo lastništva, delniške družbe, še zlasti tiste, ki kotirajo na borzi in podjetja iz finančne, energetska in IKT panoge v večji meri razkrivajo spletne računovodske informacije kot ostala podjetja. Regresijski model je pojasnil 59,7 % variabilnosti odvisne spremenljivke od neodvisnih spremenljivk. Za dosego drugega cilja pa smo anketirali uporabnike spletnih računovodskih informacij v slovenskih podjetjih, pri čemer smo se osredotočili predvsem na komercialiste, finančnike, računovodje in investitorje. Oblikovali smo spletno anketo, ki smo jo poslali 2.612 podjetjem, odzivnost pa je bila okoli 5 %. S to raziskavo smo želeli ugotoviti, kako pogosto se uporabniki poslužujejo spletnih strani za pridobivanje računovodskih informacij, ter preučiti njihova stališča glede zanesljivosti, verodostojnosti, koristnosti in zadostnosti teh informacij. Ugotovili smo, da so uporabniki vse štiri lastnosti ocenili nad povprečjem, pri čemer so najvišje ocenili koristnost, najmanj pa zadostnost.
Ključne besede: spletno računovodsko poročanje, indeks IFR, pričakovanja uporabnikov, računovodske informacije, model
Objavljeno v DKUM: 08.09.2015; Ogledov: 1967; Prenosov: 342
.pdf Celotno besedilo (5,03 MB)

7.
DEJAVNIKI VPLIVA NA POROČANJE ODPRTIH SLOVENSKIH DRUŽB O INTELEKTUALNIH ZMOŽNOSTIH
Nina Jelenovec, 2015, magistrsko delo

Opis: Vse večji del aktivnosti sodobnih organizacij je neotipljiv in očem neviden. Ob vse večji odprtosti in povezanosti svetovnega gospodarstva je organizacijam težko ohranjati konkurenčnost zgolj na osnovi tradicionalnih proizvodnih faktorjev in fizično obstoječih sredstev, pripoznanih v računovodskih izkazih. Ustvarjanje, uporaba in izkoriščanje znanja je postalo kritično za to, kako podjetja, regije in gospodarstva razvijajo in ohranjajo svoje konkurenčne prednosti. Slednje je v sodobnih gospodarskih razmerah potrebno graditi na prvinah poslovanja, ki so drugačne, trajne (obstojne), ki jih je možno reproducirati, podvajati in s strani konkurentov težko posnemati. Vse to predstavljajo znanja, inovacije, informacije, izkušnje in sposobnosti ljudi, poslovne povezave, ugled v javnosti in podobne prvine, imenovane intelektualne zmožnosti. Enega največjih izzivov za računovodsko stroko v sodobnih gospodarskih razmerah, ko vse bolj narašča njihov pomen med strateškimi potenciali organizacije, zato predstavlja zagotavljati informacije o teh, v tradicionalnem računovodstvu v pretežni meri "skritih" prvinah poslovanja. V tem delu ugotavljamo v kolikšni meri odprte slovenske družbe, tj. tiste katerih delnice so predmet trgovanja na slovenskem organiziranem trgu vrednostnih papirjev, prostovoljno poročajo o intelektualnih zmožnostih v letnih poročilih in s katerimi dejavniki je moč pojasniti tovrstne poročevalske prakse odprtih slovenskih družb. Izsledki raziskave kažejo, da med družbami obstajajo precejšnje razlike v stopnji poročanja o intelektualnih zmožnostih, ki je v povprečju slabša kot v primerljivih tujih raziskavah. Pokazalo se je, da značilnosti družb, ki so se v predhodnih raziskavah pokazale kot bolj ali manj vplivni dejavniki na tovrstna razkritja (dejavnost, zadolženost, poslovna uspešnost in vrsta revizijske družbe), ne vplivajo statistično značilno na stopnjo razkritij o intelektualnih zmožnostih slovenskih odprtih družb. Dokazan je zgolj statistično značilen vpliv velikosti družb na število razkritih podkategorij intelektualnih zmožnosti, ki tudi sicer velja kot dejavnik katerega vpliv na prostovoljna razkritja družb je bil največkrat dokazan. Velikost družbe (merjena z vrednostjo sredstev družbe) značilno pozitivno vpliva na stopnjo tovrstnih (prostovoljnih) razkritij odprtih slovenskih družb.
Ključne besede: Intelektualne zmožnosti, računovodenje, računovodsko poročanje, letno poročilo, prostovoljna razkritja, stopnja poročanja, dejavniki vpliva.
Objavljeno v DKUM: 25.08.2015; Ogledov: 1736; Prenosov: 88
.pdf Celotno besedilo (1,27 MB)

8.
9.
VPLIV MEDNARODNEGA STANDARDA ZA MALA IN SREDNJE VELIKA PODJETJA NA USPEŠNOST, FINANČNI POLOŽAJ IN OBDAVČITEV MALEGA PODJETJA V SLOVENIJI IN NEMČIJI
Tatjana Marsel, 2011, magistrsko delo/naloga

Opis: V času globalnega gospodarstva veliko podjetij posluje v mnogih državah, tako smo bili v preteklosti priča potrebam po nastanku enotnih računovodskih standardov MSRP (Mednarodni standardi računovodskega poročanja), ki pa so z vidika manjših podjetij preobsežni in prezahtevni. Zato se je pojavila potreba po posebnem mednarodnem standardu za manjša podjetja. Temeljni cilj magistrskega dela je predstaviti vsebino Mednarodnega standarda za mala in srednje velika podjetja (v nadaljevanju MSRP za MSP) ter ugotoviti najpomembnejše razlike v zunanjem poročanju po Slovenskih računovodskih standardih, nemških standardih in po MSRP za MSP ter tako izpostaviti glavne spremembe, ki bi jih uvajanje MSRP za MSP prineslo malim in srednje velikim podjetjem v Sloveniji in Nemčiji. Kolikšna bo dejanska uveljavitev MSRP za MSP v praksi, pa bo pokazal čas.
Ključne besede: Slovenski računovodski standardi (SRS), MSRP, MSRP za MSP, nemški standardi, zunanje računovodsko poročanje, letna poročila malih družb, vrednotenje ekonomskih kategorij.
Objavljeno v DKUM: 20.09.2011; Ogledov: 2423; Prenosov: 365
.pdf Celotno besedilo (691,09 KB)

10.
PRESOJANJE PRIMERNOSTI RAČUNOVODSKEGA POROČANJA V GORENJU D.D. OB PODPORI INFORMACIJSKEGA SISTEMA SAP R/3
Alenka Oštir, 2011, diplomsko delo

Opis: Na področju zunanjega poročanja pridobiva računovodstvo v slovenskem prostoru vedno večji pomen, kar je rezultat poglabljanja njegove vsebine in doseganja visoke stopnje mednarodne primerljivosti. Prav tako pa predstavljajo računovodska poročila pomembno vlogo pri upravljanju vodstva podjetij s poslovnimi podatki ter s tem presojanju učinkovitosti poslovanja. Zaposlenci, ki so odgovorni za sestavljanje RI, morajo biti pri upravljanju svojih zadolžitev seznanjeni z določenimi pravili in zakonodajo, med katerimi so za slovenska podjetja najbolj pomembni ZGD-1, SRS in MSRP. V diplomski nalogi so v teoretičnem delu poleg zakonskih podlag za sestavljanje RI ter njihovih uporabnikov natančneje prikazani tudi posamezni RI, v nadaljevanju pa je predstavljeno računovodsko poročanje v podjetju Gorenje d.d. Opisano je kreiranje računovodskih poročil tako za notranje kot zunanje poročanje ob podpori informacijskega sistema SAP R/3. Ob primerjavi obeh načinov poročanj so vidne številne razlike in neenakovredna izkoriščanja funkcij, ki jih omenjeni program za potrebe računovodskega poročanja ponuja. Izboljšave so možne predvsem na področju sestavljanja RI za zunanje uporabnike informacij, saj se v teh primerih zaposlenci poslužujejo ročnega načina oblikovanja informacij. Naši predlogi za izboljšanje računovodskega poročanja ter s tem celotnega poslovanja, so ob koncu diplomske naloge tudi predstavljeni.
Ključne besede: računovodsko poročilo, zunanje poročanje, notranje poročanje, SAP R/3, Business Warehouse sistem, Nova glavna knjiga
Objavljeno v DKUM: 07.07.2011; Ogledov: 2197; Prenosov: 238
.pdf Celotno besedilo (1,98 MB)

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici