1. PRAVNI IN RAČUNOVODSKI OKVIR ZA DELOVANJE PROSTOVOLJNIH GASILSKIH DRUŠTEV V RSKatja Smrekar, 2015, diplomsko delo Opis: V svoji diplomski nalogi sem preučevala kaj pomeni beseda društvo. Poskušala sem s pomočjo ZDru-1 in ZGas ugotoviti, ali je društvo primerna pravno-organizacijska oblika za izvajanje prostovoljne dejavnosti, saj nekatera društva izvajajo ob tem tudi pridobitno dejavnost. Veliko je bilo primerjanja iz zakonov. Na primeru PGD Slovenska Bistrica sem poskušala ugotoviti, ali so društva primerno financirana, s koliko sredstvi razpolagajo ter kako se računovodstvo vodi v društvih. Pri tem sem ugotovila, da bi mogoče bile potrebne spremembe in podala tudi nekaj predlogov za to.
Teoretičen del obsega predvsem teorijo o tem kaj je društvo, kakšne so razlike med društvi, kako poteka računovodenje v društvih, delovanje društva in sestava. Veliko pojasnjenega je iz ZDru-1 in ZGas.
V osrednjem delu sem podrobneje predstavila PGD Slovenska Bistrica, njeno zgodovino, delovanje članstva, računovodenje, ki ga uporabljajo. To je bil ključen del moje diplomske naloge, saj sem na podlagi teh podatkov lahko primerjala s podatki iz teorije in nato poiskala vzroke za spremembe in podala izboljšave. Ključne besede: prostovoljno gasilsko društvo, gasilstvo, Zakon o društvih, računovodenje društev, obdavčitev, bilanca stanja Objavljeno v DKUM: 13.11.2018; Ogledov: 1320; Prenosov: 130
Celotno besedilo (795,74 KB) |
2. RACIONALIZACIJA RAČUNOVODENJA ŠPORTNIH DRUŠTEVKatja Lamut, 2012, diplomsko delo Opis: Diplomska naloga proučuje možnosti povezovanja društev zaradi racionalizacije delovanja društev. Naloga je razdeljena na teoretični in praktični del. V teoretičnem delu je najprej opredeljen pojem društvo, predstavljena je dejavnost društev, opisujemo predpise, ki urejajo računovodenje društev ter letna poročila in davčne obveznosti društev.
V tretjem poglavju opisujemo računovodenje društev. V društvih se pojavlja tako računovodenje pridobitne dejavnosti, kot računovodenje nepridobitne dejavnosti. Zakon o društvih namreč določa, da mora društvo, ki opravlja pridobitno dejavnost, podatke o finančnem in materialnem poslovanju iz te dejavnosti voditi in izkazovati ločeno. Kot pravna oseba mora društvo predložiti pristojnemu organu DURS obrazec za obračun davka od dohodkov pravnih oseb, tudi kadar ne ugotovi davčne osnove. Za opravljanje dejavnosti je oproščeno le plačevanja davka od dohodka iz opravljanja nepridobitnega dela dejavnosti.
Zadnje poglavje je namenjeno računovodenju v Športnemu društvu Studenci in Športnemu društvu Center Maribor. Predstavili smo obe društvi ter prikazali njihove računovodske izkaze. Iskali smo možnosti skupnega upravljanja sredstev društev. Izmed treh predstavljenih možnosti: spojitev društev in enotno računovodstvo, ustanovitev zveze društev ter ustanovitev podjetja, bi se odločili za prvo možnost, saj so prednosti z računovodskega vidika najbolj ugodne. Ključne besede: Društvo, nepridobitna dejavnost, pridobitna dejavnost, bilanca stanja, izkaz poslovnega izida, računovodenje društev Objavljeno v DKUM: 26.07.2012; Ogledov: 2156; Prenosov: 173
Celotno besedilo (3,58 MB) |
3. RAČUNOVODENJE ŠPORTNIH USTANOV V SLOVENIJIPetra Senica, 2011, delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga Opis: Društvo je samostojno in nepridobitno združenje in si samo določi namen in cilje, dejavnost oziroma naloge ter način delovanja. Z novim Zakon o društvih iz leta 2006 je v Sloveniji vzpostavljena pravna ureditev na področju društev in je primerljiva s sodobnejšimi evropskimi ureditvami. Pomembne novosti je prinesel tudi Pravilnik o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti iz leta 2009.
Računovodenje v društvih in njihovih zvezah urejata Slovenski računovodski standard 33 (SRS 33), ki določa način vodenja poslovnih knjig in sestavo letnih poročil za društva ter ugotavlja in obravnava presežke prihodkov in presežke odhodkov in kontni načrt za društva in invalidske organizacije.
V zadnjem praktičnem delu diplomskega dela smo proučili ŠD Sele–Vrhe in ugotovili, da je bilo društvo ustanovljeno z namenom organizirati čim več športnih aktivnosti za člane in s tem poskušati upravičiti zaupanje, ki je bilo dano ob volitvah v upravni odbor društva. Predstavili smo primerjavo izkaza poslovnega izida v dveh zaporednih letih in ugotovili, da so se že tako nizki prihodki v letu 2009 še zmanjšali na račun zmanjšanja donacij drugih pravnih in fizičnih oseb. Bilanca stanja v obeh zaporednih letih ne vsebuje dolgoročnih sredstev, v kratkoročnih sredstvih pa prevladujejo denarna sredstva. V obveznostih do virov sredstev prevladuje društveni sklad. Pri obračunu davka od dohodka pravnih oseb se je v letu 2008 dejavnost delila na nepridobitno in pridobitno. Po novem Pravilniku o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti, ki se je začel uporabljati dne 1. 1. 2009, namenska javna sredstva spadajo v nepridobitno dejavnost (sredstva od Občine in Športne zveze). ŠD Sele–Vrhe druge pridobitne dejavnosti nima, zato v letu 2009 ni bilo osnove za obračun davka. Ključne besede: Ključne besede: društva, zakon o društvih, nepridobitna dejavnost, pridobitna dejavnost, računovodenje društev, kontni okvir, izkaz poslovnega izida, bilanca stanja, obračun davka od dohodka pravnih oseb Objavljeno v DKUM: 11.07.2011; Ogledov: 2803; Prenosov: 151
Celotno besedilo (344,35 KB) |
4. PRIMERJALNA ANALIZA RAČUNOVODSKEGA IN DAVČNEGA VIDIKA OBDAVČITVE KARATE DRUŠTVA V SLOVENIJI IN NA HRVAŠKEMMitja Čokl, 2010, diplomsko delo Opis: Diplomska naloga proučuje specifičnost računovodstva in obdavčitve društev v Republiki Sloveniji in v Republiki Hrvaški. V diplomskem delu smo najprej opredelili računovodsko in davčno zakonodajo za potrebe poročanja društev v obeh navedenih državah. V obeh državah se društva uvršajo med nepridobitne organizacije, ki omogočajo zadovoljevanje določenih družbenih potreb. Članstvo v društvih temelji na prostovoljni bazi. Načini financiranja društev so povezani z opravljanjem dejavnosti, katere društva zapišejo v ustanovni akt. Prav tako pa se društva potegujejo za sredstva preko javnih razpisov ter pridobivajo donacije. Poznavanje opravljanja pridobitne oz. nepridobitne dejavnosti je v Republiki Sloveniji zelo pomembna, saj morajo društva, ki opravljajo pridobitno dejavnost, voditi in izkazovati podatke o finančnem in materialnem poslovanju za to dejavnost ločeno. Računovodske rešitve za društva ureja v Republiki Sloveniji SRS 33. V Republiki Hrvaški računovodske rešitve ureja Uredba o računovodstvu neprofitnih organizacij. Društva so v obeh državah dolžna voditi poslovne knjige po sistemu dvostavnega knjigovodstva, razen v izjemah, ki jih določa zakonodaja. Prav tako so društva zavezana k oddaji letnih poročil, katero sestavljajo bilanca stanja in izkaz poslovnega izid s pojasnili. Davčni obračun morajo v Republiki Sloveniji predložiti vsa društva. V Republiki Hrvaški društva niso zavezanci k plačilu davka od dobička, razen v izjemnih primerih. Zato ne oddajo prijave davka na dobiček.
Zaradi nepoenotene zakonodaje v Republiki Sloveniji prihaja do različnih izkazovanj pridobitne in nepridobitne dejavnosti. Zakon o društvih namreč upošteva Slovenske računovodske standarde, prav tako pa Pravilnik o pridobitni in nepridobitni dejavnosti, ki sicer natančno opredeljuje pridobitno in nepridobitno dejavnost, vendar pa Pravilnik ni usklajen z Zakonom o društvih.
V obeh državah se društva soočajo s stalnimi spremembami zakonodaje. Davčna zakonodaja je vse zahtevnejša in obsežnejša, tako da se bo ljubiteljsko opravljanje računovodskih nalog v društvih počasi umaknilo in ga bodo nadomestili računovodski servisi. Ključne besede: društvo, računovodenje društev, obdavčitev društev, pridobitna dejavnost, nepridobitna dejavnost, letno poročilo, bilanca stanja, izkaz poslovnega izida. Objavljeno v DKUM: 05.05.2011; Ogledov: 3003; Prenosov: 186
Celotno besedilo (585,25 KB) |
5. SPECIFIČNOST RAČUNOVODSTVA IN OBDAVČITVE GASILSKIH ZVEZ IN PROSTOVOLJNIH GASILSKIH DRUŠTEV V SLOVENIJIMarta Žnidarič, 2009, diplomsko delo Opis: Gasilstvo na slovenskem ima že 140 — letno tradicijo, vse od takrat je glavni cilj njihovega delovanja pomagati ljudem ob vseh vrstah naravnih in drugih nesreč.
Diplomska naloga proučuje specifičnost računovodstva in obdavčitve Gasilskih zvez in Prostovoljnih gasilskih društev v Sloveniji. Tako smo v diplomskem delu, najprej opredelili delovanje Gasilskih zvez in Prostovoljnih gasilskih društev v Sloveniji v skladu z Zakonom o društvih ter Zakonom o gasilstvu. Z Zakonom o društvih je določena ustanovitev, organizacija ter delovanje društva, v Zakonu o gasilstvu pa so opredeljeni cilji in naloge Gasilskih zvez in Prostovoljnih gasilskih društev. Društva uvrščamo med nepridobitne organizacije, katerih cilj ni ustvarjanje dobička, temveč zadovoljevanje določenih družbenih potreb. Namen ustanovitve in delovanja društva ni pridobivanje dobička. Najvišji organ društva je skupščina, katero sestavljajo vsi člani. Po Zakonu o gasilstvu so gasilske organizacije Prostovoljna gasilska društva in njihove enote, gasilske zveze, katerih osebe prostovoljno delujejo in opravljajo naloge na področju gasilstva.
Gasilska dejavnost se financira iz proračuna Republike Slovenije in občin, sredstev zavarovalnic in gospodarskih družb, dohodkov iz lastnih dejavnosti, prispevkov, daril in volil fizičnih in pravnih oseb. Tukaj se začne presoja o tem ali predstavlja ustvarjeni prihodek v društvu pridobitno ali nepridobitno dejavnost. Društva, ki opravljajo pridobitno dejavnost, morajo podatke o finančnem in materialnem poslovanju iz te dejavnosti voditi in izkazovati ločeno. Računovodske rešitve v Gasilskih zvezah in Prostovoljnih gasilskih društvih, kot način vodenja poslovnih knjig, ter sestavo letnih poročil določa Slovenski računovodski standard 33.
Na koncu obračunskega obdobja mora vsako društvo izdelati letno poročilo, katero sestavljajo bilanca stanja in izkaz poslovnega izida z pojasnili. Poročilo obravnava in sprejme najvišji organ društva — zbor članov.
Društvo je kot pravna oseba oproščeno plačevanja davka od dohodkov pravnih oseb iz naslova opravljanja nepridobitne dejavnosti. Ne glede na to, ali opravlja samo nepridobitno dejavnost, pa mora društvo do predpisanega roka oddati obračun davka od dohodka pravnih oseb.
Zaradi nepoenotene zakonodaje prihaja do različnih izkazovanj pridobitne in nepridobitne dejavnosti, in sicer se na eni strani upošteva Zakon o društvih in Slovenske računovodske standarde, na drugi pa Pravilnik o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti, kateri natančno opredeljuje pridobitno in nepridobitno dejavnost, vendar neusklajeno z Zakon o društvih. Ključne besede: društvo, Gasilska zveza, Prostovoljno gasilsko društvo, računovodenje društev, obdavčitev društev, nepridobitna dejavnost, pridobitna dejavnost, bilanca stanja, izkaz poslovnega izida. Objavljeno v DKUM: 04.12.2009; Ogledov: 4274; Prenosov: 558
Celotno besedilo (360,50 KB) |