| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 61
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
3D modeliranje : Napredne tehnike in aplikacije v računalniško podprtem modeliranju
Miran Ulbin, 2024, učbenik za višje in visoke šole

Opis: Skripta s področja 3D modeliranje je namenjen kot študijski pripomoček pri izvedbi predavanj predmetov 3D modeliranje in Računalniško oblikovanje. Vsebuje razlago večjega dela učne snovi, ki jo morajo študentje pri teh predmetih osvojiti, in je skladen z učnim načrtom omenjenih predmetov.
Ključne besede: 3D modeliranje, računalniško podprto konstruiranje, površinsko modeliranje, vizualizacija, računalniška grafika
Objavljeno v DKUM: 22.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (11,53 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Avtomatizacija in robotizacija proizvodne linije za sestavljanje trofaznih pametnih električnih števcev : magistrsko delo
Essam Hashem, 2023, magistrsko delo

Opis: V tem magistrskem projektu bomo pokrili postopek preoblikovanja kompleksne ročne montažne delovne postaje linije pametnih električnih merilnikov v avtomatsko montažno robotno celico. Celotna linija proizvaja trofazni električni pametni števec. Glede na potrebe stranke se proizvajajo različne vrste trofaznih števcev. Robotna celica bo sposobna sestavljati različne vrste števcev. Robotna celica je oblikovana, ustvarjena, simulirana in preizkušena fizično in virtualno. Programska oprema, uporabljena za izvedbo tega projekta, so SOLIDWORKS, ROBTSTUDIO in TIA PORTAL/WINCC RUNTIME. Programska oprema SOLIDWORKS se uporablja za oblikovanje in modeliranje 3D-modela robotskih orodij, dozirnikov, blisterjev in pnevmatskih predalov za blisterje. Robotska orodja so fizično ustvarili s 3D-tiskalnikom, ki ga je mogoče namestiti na dejanskega robota, da preizkusi in preizkusi koncept ideje sestavljanja. ROBOTSTUDIO in TIA PORTAL se uporabljata za simulacijo in nadzorovanje robotne celice. Trenutno je linija avtomatizirana za 42,86% s štirimi delavci, ki delajo na liniji. Po uvedbi avtomatizacije ročne delovne postaje bo avtomatiziranih 71,43% linije, pri čemer bosta na liniji delala le dva delavca.
Ključne besede: avtomatizacija - robotna celica - modeliranje - CAD (računalniško podprto oblikovanje) - robotstudio - sestavljanje.
Objavljeno v DKUM: 17.07.2023; Ogledov: 340; Prenosov: 0

3.
Konstruiranje prijemalca na torzijsko in natezno obremenitev stopalk in analiza končnih podatkov : diplomsko delo
Žiga Rupnik, 2020, diplomsko delo

Opis: V tem diplomskem delu bom opisoval konstruiranje prijemala vse od prvih skic do končne realne konstrukcije ter njegovo uporabo. Namen prijemala je vpeti stopalko motorja tako, da bodo večino obremenitve prenesla rebra stopalke. To velja tako za natezno kot tudi torzijsko obremenitev. Vse CAD – modele in delavniške risbe so bile izdelane v programskem paketu Solidworks in nato pregledane s strani podjetja Unior d. d. Po doseganju vseh kriterijev se je prijemalo izdelalo in nato uporabilo za testiranje stopalk. Če bi stopalke test uspešno opravile, bi se začele izdelovati serijsko.
Ključne besede: stopalka, konstruiranje, nateg, torzija, obremenitev, testiranje, prijemalo, računalniško modeliranje, tehniška dokumentacija
Objavljeno v DKUM: 05.10.2020; Ogledov: 936; Prenosov: 101
.pdf Celotno besedilo (3,77 MB)

4.
Modeliranje pohištvenega elementa : diplomsko delo
Essam Hashem, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi bomo izvedli popolno zasnovo in model pohištvenih elementov - (omare) za kopalnico s podrobnostmi, ki so sposobne rešiti probleme skladiščnega prostora. Načini razvoja kopalniške omare so s projektiranjem in modeliranjem s pomočjo CAD programske opreme, kot je SOLIDWORKS, nato pa s krmiljenjem proizvodnih procesov s pomočjo programske opreme CAM, kot je CAMWORKS, nato pa s sestavljanjem delov, pripravljenih iz prejšnjih nalog, s programsko opremo RobotStudio za popolnoma avtomatizirano sestavljanje. Glavni prispevki tega dela so raziskave in pristop nove tehnologije in simulacije za razvoj tradicionalnega načina montaže z uporabo popolnoma avtomatiziranih robotov, kar je natančnejše od rok.
Ključne besede: Kopalnice (omare) - Modeliranje-CAD (računalniško podprto načrtovanje) -CAM (računalniško podprta proizvodnja) - Sestav
Objavljeno v DKUM: 11.03.2019; Ogledov: 1555; Prenosov: 94
.pdf Celotno besedilo (6,98 MB)

5.
Modeliranje elektromagnetnega aktuatorja in izračun sile na pomični del
Marko Vida, 2018, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V projektnem delu sem že obstoječ elektromagnetni aktuator modeliral s pomočjo programskega orodja Flux3D. Opravil sem izračune magnetnega polja pri različnih zračnih režah (pri zračni reži 1mm in 1,35mm) in računal silo na pomični del pri spreminjanju vrednosti toka od 2A do 10A s korakom 2A za spodnjo lego pomičnega dela in za dvig pomičnega dela za 5mm. Rezultate magnetnega polja sem prikazal na 2D ploskvi, rezultati izračunov sile pa so prikazani grafično in tabelarično.
Ključne besede: računalniško modeliranje, elektromagnetni aktuator, metoda končnih elementov
Objavljeno v DKUM: 07.02.2019; Ogledov: 1558; Prenosov: 96
.pdf Celotno besedilo (1,52 MB)

6.
Dimenzioniranje valjev v papirni industriji
Marko Leskovar, 2017, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga opisuje preračun valjev, ki so del kontinuirnega papirnega stroja v podjetju Papirnica Količevo d.o.o. V nalogi je predstavljen celoten postopek od preučevanja obstoječe dokumentacije in računalniškega modeliranja valjev do numeričnega preračuna po metodi končnih elementov. V nadaljevanju je izveden še analitični preračun kritičnih mest in določitev faktorjev varnosti. Vzporedno s praktičnim delom naloge je predstavljeno tudi teoretično ozadje, ki pripomore k razumevanju vsebine izvedenega preračuna. Na koncu naloge so predstavljeni rezultati obeh izvedenih metod (napetosti in pomiki) za vsak valj posebej.
Ključne besede: papirna industrija, valji, računalniško modeliranje, metoda končnih elementov, zarezni učinek
Objavljeno v DKUM: 03.04.2018; Ogledov: 1380; Prenosov: 163
.pdf Celotno besedilo (2,42 MB)

7.
Modeliranje elektromagnetnega aktuatorja in izračun sile na pomični del
Tadej Sel, 2017, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V projektnem delu smo opisali delovanje linearnega elektromagnetnega aktuatorja, v nadaljevanju pa smo predstavili postopek računalniškega modeliranja dejanskega aktuatorja v programskem paketu Flux 3D. Opravili smo simulacijske izračune v šestih pozicijah armature aktuatorja. Rezultati numeričnega izračuna so grafično prikazani s smermi gostote magnetnega pretoka v 3D modelu in z barvnim prikazom porazdelitve gostote magnetnega pretoka v 2D prerezu. Preverili smo obremenjenost materiala in izračunali silo, s katero armatura aktuatorja v različnih pozicijah deluje na strojni element.
Ključne besede: računalniško modeliranje, elektromagnetni aktuator, Flux 3D
Objavljeno v DKUM: 02.10.2017; Ogledov: 1906; Prenosov: 146
.pdf Celotno besedilo (2,25 MB)

8.
Konstrukcija prikolice za prevoz večjih obdelovancev
Gregor Nadelsberger, 2016, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je dimenzionirati in statično preračunati jekleno konstrukcijo prikolice za prevoz večjih komponent. Prikazan je splošen pristop dimenzioniranja in preračuna konstrukcij. Preračun izvedemo analitično, na podlagi podanih zahtev in obremenitev. S preračunom pridobimo vse potrebne rezultate za dokazovanje ustreznosti konstrukcije. V zadnjem delu diplomskega dela so prikazani rezultati, ki dokazujejo nosilnost in uporabnost konstrukcije prikolice.
Ključne besede: prikolica, jeklene konstrukcije, trdnostni izračun, računalniško modeliranje
Objavljeno v DKUM: 03.10.2016; Ogledov: 1625; Prenosov: 223
.pdf Celotno besedilo (2,42 MB)

9.
Računalniško konstruiranje poročne obleke
Kornelija Krklec, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je opisana izdelava računalniškega konstruiranja poročne obleke v programu Optitex. V okviru diplomske naloge smo oblikovali poročno obleko, izračunali konstrukcijske mere za predhodno določeno velikostno številko, opisali pojme nato pa jo računalniško skonstruirali, zmodelirali. Dodali smo dodatke za šiv, povezali krojne dele, ter jo zvirtualizirali in sešili prototip. Podrobno smo opisali potek konstruiranja ter modeliranja, opisali simulacijo in možnosti simulacije. Na koncu smo simuliran model primerjali s prototipom.
Ključne besede: Računalniško konstruiranje, poročna obleka, računalniško modeliranje, virtualizacija
Objavljeno v DKUM: 30.09.2016; Ogledov: 1035; Prenosov: 97
.pdf Celotno besedilo (10,65 MB)

10.
Razvoj modela za napovedovanje zdržljivosti preoblikovalnih orodij za vroče kovanje s trdimi prevlekami
Martin Podgrajšek, 2016, doktorska disertacija

Opis: V priloženi doktorski disertaciji je obravnavana tematika razvoja modela za določevanje zdržljivosti orodja za vroče kovanje, zaščitenega s trdo prevleko. Kovaško orodje za delo v vročem je med obratovanjem izpostavljeno visokim cikličnim termomehanskim, kemičnim in tribološkim obremenitvam, ki po določenem času na tribološkem stiku povzročajo nastanek različnih mehanizmov obrabe, poškodb, plastične deformacije in termomehanskega utrujanja materiala. Zdržljivost orodja lahko izboljšamo z oplemenitenjem efektivnih površin gravure na osnovi ustrezne difuzijske plasti in trde prevleke. Pri oplemenitenju površin je vedno bolj v uporabi tehnologija zaščite gravure s postopkom »dupleks«, ki ga sestavlja kemo-termična obdelava ter nanos trde obrabno obstojne prevleke. V okviru računalniških simulacij je bil izdelan numerični model vročega kovanja, na podlagi katerega je bila izdelana analiza glavnih parametrov vročega kovanja. Na osnovi numeričnega modela smo v gravuri kovaškega orodja določili temperaturno in napetostno – deformacijsko polje, ki predstavljata osnovo za izvajanje eksperimentalnega dela ter določitve dobe trajanja kovaškega orodja. Pri eksperimentalnem delu je bila izvedena podrobna metalografska analiza poškodb in obrabe kovaškega orodja, zaščitenega s trdo prevleko. S pomočjo elektronskega mikroskopa smo določili karakteristična področja gravure in analizirali glavne mehanizme poškodb površine orodja. Z uporabo trdomera smo analizirali potek trdote v odvisnosti od globine delovne plasti gravure. Metalografska analiza je na izpostavljenih mestih gravure pokazala izrazite poškodbe površine v obliki luščenja materiala zaradi prisotnosti razpok v difuzijski coni. Kritične poškodbe delovne plasti gravure so nastale že po 6.500 udarcih kladiva. Nanos trde prevleke na kovaškem orodju ni prispeval k izboljšanju zdržljivosti kovaškega orodja. Zdržljivost orodja je bila pri izbrani konstrukciji gravure in pri danih termomehanskih obremenitvah manjša od pričakovane. Za izboljšanje zdržljivosti orodja je potrebno optimizirati konstrukcijo orodja in karakteristike difuzijske plasti. Izvedeni sta bili tudi analizi statične trdnosti in analiza parametrov nizkocikličnega utrujanja orodnega jekla pri povišani temperaturi 150 °C in 500 °C na osnovi testiranj preizkušancev z in brez trde prevleke. Eksperimentalni preizkusi so pokazali, da je v režimu nizkocikličnega utrujanja pri napetostih okoli meje tečenja vpliv PVD površinske prevleke nezanemarljiv. V režimu visokocikličnega utrujanja pri napetostih v elastičnem področju pa ima PVD prevleka pozitiven učinek na utrujenostno obnašanje materiala, kar prispeva k daljši obratovalni dobi v primerjavi z materiali brez prevleke. Ugotovljene utrujenostne parametre je mogoče uporabiti za napovedovanje obratovalne dobe podobnih orodij za vroče kovanje v pogojih nizkocikličnega utrujanja.
Ključne besede: vroče kovanje, obraba, prevleke, doba trajanja, računalniško modeliranje
Objavljeno v DKUM: 20.09.2016; Ogledov: 2021; Prenosov: 306
.pdf Celotno besedilo (19,64 MB)

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici