| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Terminologija na področju pušk, montaž za puške in strelne optike
Andraž Gradišnik, 2018, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo Terminologija na področju pušk, montaž za puške in strelne optike obravnava izbrana strokovna področja in njihovo izrazje. Teoretični del je razdeljen na tri dele: puške, montaže za puške in strelna optika. Opisani so razvoj pušk, vrste pušk, njihovi sestavni deli, strelivo, vrste montaž za puške, sestavni deli strelnih daljnogledov, izrazi, povezani z uporabo strelnih daljnogledov, vrste strelnih daljnogledov in druge vrste optičnih naprav, ki jih uvrščamo med strelno optiko. Večina pojmov, pomensko opredeljenih v empiričnem delu, je v teoretičnem delu postavljenih v strokovni kontekst. Ugotovljeno je, da je za področje montaž za puške in strelne optike v slovenščini malo strokovne literature. V teoretičnem delu sta obravnavani še področji terminologije in terminografije. Empirični del je sestavljen iz slovarskega dela (izrazje, definicije, angleške ustreznice, slikovno gradivo) in analize. Zbrano izrazje je ločeno na tri dele, znotraj vsakega dela pa so termini razvrščeni po abecedi. V analizi, ki zajema zgradbo terminov, medleksemska razmerja in izvor terminov, je ugotovljeno, da prevladujejo dvobesedni termini, da najdemo veliko sopomenskih parov oz. vzporednih poimenovanj (npr. zavóra – kompenzátor, zasúčna montáža – švénk montáža, osvetljeválec – iluminátor) in izrazov, ki smo jih prevzeli iz nemščine ali dobili z njenim posredovanjem (npr. kalíber, repetírati, báza, prízma). V obstoječih slovenskih splošnih in terminoloških slovarjih ne najdemo terminologije s področja montaž za puške in strelne optike (izjema so termini, ki so del splošne leksike, npr. daljnoglèd, léča), terminologija s področja pušk pa je le delno zajeta v Terminološkem slovarju uporabne umetnosti (2015).
Ključne besede: terminologija, terminološki slovar, puška, montaža, strelna optika
Objavljeno v DKUM: 25.09.2018; Ogledov: 1365; Prenosov: 251
.pdf Celotno besedilo (5,72 MB)

2.
UPOR V BOSNI IN HERCEGOVINI SKOZI OČI SLOVENSKEGA LJUDSTVA (1875 - 1881)
Lidija Jelić, 2012, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje upor v Bosni in Hercegovini, ki je danes znan pod poimenovanjem nevesinjska puška. To je bil boj slovanskega naroda, živečega v turških provincah Bosni in Hercegovini, proti otomanskemu cesarstvu. Upor je pripeljal do vojn med Srbijo, Črno goro in Rusijo na eni strani proti Turčiji. Pod pretvezo pomoči upornikom so hotele uveljaviti lastne politične interese in želje po novih ozemeljskih pridobitvah. Vojne so se končale s podpisom premirja v mestecu San Stefan med Turčijo in Rusijo. Posledica tega premirja je bil berlinski kongres, ki so ga izsilile nezadovoljne evropske države, ki niso želele ruske nadvlade v JV Balkanu in na Črnem morju. V mojem diplomskem delu so zbrane določbe berlinske pogodbe. To je bil čas očitnega upadanja moči nekdaj mogočnega otomanskega imperija in nastajanja novih, neodvisnih slovanskih držav. V tem obdobju se po nekaj več kot štiristo letih preneha turška oblast v Bosni in Hercegovini in ta preide v sklop Avstro-Ogrske monarhije.
Ključne besede: nevesinjska puška, srbsko-turška vojna, črnogorsko-turška vojna, rusko-turška vojna, berlinski kongres, avstro-ogrska okupacija Bosne in Hercegovine.
Objavljeno v DKUM: 03.01.2013; Ogledov: 2493; Prenosov: 293
.pdf Celotno besedilo (1,16 MB)

Iskanje izvedeno v 0.05 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici