1. Otrokov prvi stik z bibarijami in prstnimi igramiInes Vidovič, 2020, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo z naslovom Otrokov prvi stik z bibarijami in prstnimi igrami je sestavljeno iz teoretičnega in praktičnega dela. Njegov poglavitni namen je srečanje otrok z bibarijami in prstnimi igrami.
V teoretičnem delu smo podrobneje predstavili razvojne značilnosti otrok, starih od 12 do 24 mesecev, bibarije in prstne igre. Opisali smo značilnosti govornega, kognitivnega, gibalnega, socialnega in emocionalnega (čustvenega) razvoja otrok. Opredelili smo, kaj so bibarije in prstne igre, njihovo vlogo in pomen v obdobju malčka, našteli vrste in nekaj primerov. Pomemben poudarek je na tem, kako se bibarije igramo, kaj je pri bibarijah pomembno (tekst, mimika) in katere elemente vsebujejo (igra, gibanje, neverbalna komunikacija in čustva).
V praktičnem delu smo z desetimi izvedenimi dejavnostmi želeli otroke seznaniti in jim približati bibarije in prstne igre. Praktičen del smo izvedli v vrtcu Osnovne šole Gustava Šiliha Laporje v skupini 14 otrok, starih od 1 do 2 let. V dejavnosti so bili vključeni vsi otroci, ki so bili v vrtcu tisti dan prisotni, ne glede na starost. Ob sami izvedbi smo opazovali njihove odzive in le-te zapisali v obliki evalvacije v analizi. Otroci so ob izvedbah bibarij in prstnih iger neizmerno uživali in se sprostili. Večkratno ponavljanje bibarij in prstnih iger je pri otrocih vzbudilo pozitivna čustva. Izražali so se preko neverbalne komunikacije (smeh, iskrice v očeh, želja po ponovitvi, plezanje v naročje). Otroci so v vseh dejavnostih venomer aktivno sodelovali. Realizirati smo uspeli vse cilje, ki smo si jih zastavili v pripravah. Ključne besede: otrokov razvoj, bibarije, prstne igre Objavljeno v DKUM: 27.10.2020; Ogledov: 987; Prenosov: 182 Celotno besedilo (3,85 MB) |
2. Projektno delo z lutko pri predmetu naravaVeronika Vimer, 2015, diplomsko delo Opis: Diplomska naloga v delu s teorijo splošno opisuje lutke in lutkovno gledališče. Na kratko smo predstavili prstne igre, katere se pričnemo z otroki igrati že zelo zgodaj. Predstavili smo izdelavo lutk in omenili spodbude za razvijanje otrokovega govora. Razložili smo, kako otrok ob lutki razvija domišljijo in ustvarjalnost. Opisali smo vrste lutk in razlike med njimi. Osredotočili smo se na ročne in mimične lutke, saj smo jih otrokom v praksi predstavili. Poudarili smo, da lutka otroku služi kot motivacijsko sredstvo, ker ji zaupa in jo dobro sprejema. Omenili smo vključitev lutk v kurikulum. Povedali smo, kakšna je vloga vzgojitelja in katere metode dela uporabljamo. V drugem delu smo se nagibali k naravi, opisali smo gozd. Opisali smo, kako razvijati odnos do naravnega okolja in kakšen je otrokov stik z njim. Osredotočili smo se na vzgojo in učenje otrok v naravnem okolju. Podrobneje smo opisali rastline in živali, ki jih najdemo v gozdu, predvsem mravlje, saj smo v praktičnem delu za zaključek več časa namenili spoznavanju le-teh kot nekakšno zanimivost v gozdu. Omenili smo še ogrožanje in varovanje gozdov. V praktičnem delu smo pripravili 6 priprav s cilji, ki smo jih skozi izvajanje dejavnosti tudi uresničevali. Otrokom smo približali lutke in jih vseskozi povezovali z gozdom. Poglavitni namen praktične naloge je bil otroke seznaniti z izdelavo različnih lutk ter hkrati predstaviti značilnosti gozda s pomočjo lutke. Ključne besede: Lutke, prstne igre, domišljija in ustvarjalnost, motivacijsko sredstvo, gozd, mravlje. Objavljeno v DKUM: 08.12.2015; Ogledov: 1910; Prenosov: 319 Celotno besedilo (5,47 MB) |
3. UPORABA PRSTNIH LUTK V VRTCUMonika Plohl, 2014, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu Uporaba prstnih lutk v vrtcu je predstavljen projekt Prstne lutke v vrtcu v skupini, kjer so otroci stari od 3 do 4 leta.
V teoretičnem delu je na podlagi strokovne literature opisana igra, ki je temeljna dejavnost v vrtcu. Podrobno sta opisani simbolna in dramska igra, ki vključujeta lutke. Opredeljen je pojem lutke in opisan vpliv lutke na otrokov razvoj. V nadaljevanju so predstavljeni načini uporabe lutke v vrtcu. Med različnimi tehnikami lutk, ki jih poznamo, smo podrobneje opisali prstne lutke, ki so osrednja tema naše diplomske naloge. V nadaljevanju smo predstavili prstne igre in igre s prsti s primeri za izvedbo teh znanih slovenskih iger.
V praktičnem delo pa je bil namen, da se otroci seznanijo s prstnimi lutkami, z izdelavo le-teh in njihovo uporabo. V začetku smo se osredotočili na igre s prsti in prstne igre, ki so osnova za izvedbo predstav s prstnimi lutkami. Otroke smo seznanili z znanimi slovenskimi igrami s prsti in prstnimi igrami. Sledilo je spoznavanje prstne lutke. S pomočjo prstne lutke smo spoznali zgodbo, ki je postala vodilo za izvedbo predstave s prstnimi lutkami. Iz različnih materialov smo izdelali tri različne prstne lutke. Na koncu smo s pomočjo izdelanih lutk izvedli kratko lutkovno predstavo, kjer so se otroci vživeli v svoje vloge in se poizkusili v vlogi lutkarja. Ključne besede: Igra, lutke, vpliv lutk na otroka, različni načini uporabe lutk v vrtcu, prstne lutke, prstne igre, igre s prsti, projektno delo v vrtcu. Objavljeno v DKUM: 27.01.2015; Ogledov: 2365; Prenosov: 359 Celotno besedilo (2,71 MB) |
4. KO PRSTNE LUTKE OŽIVIJOAndreja Majer, 2014, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu z naslovom Ko prstne lutke oživijo je predstavljeno projektno vzgojno delo v oddelku otrok, starih od 5 do 6 let.
V teoretičnem delu projektne diplomske naloge so opisane prstne igre, prstno gledališče, prstne lutke, prstna lutka kot motivacija za učenje deklamacij, pesmi in uprizoritev zgodbe, vpliv lutk na otrokov razvoj ter izdelava lutk in dramatizacija s prstnimi lutkami.
Namen praktičnega dela je bil, da otroke seznanimo s prstnimi igrami in prstnimi lutkami, skupaj z njimi uredimo lutkovni kotiček ter jih skozi spontano igro in vodene dejavnosti popeljemo do izdelave prstnih lutk ter dramatizacije z izdelanimi in kupljenimi prstnimi lutkami.
Projektno delo smo izvedli v Vrtcu Jožice Flander, v enoti Vanček Šarh, v skupini Srn, v oddelku so otroci, ki so stari od 5 do 6 let. Pri projektu smo uporabili zgodbo Frana Levstika z naslovom Kdo je napravil Vidku srajčico in ljudski zgodbi Mojca Pokrajculja ter Volk in trije prašički. Ključne besede: prstne igre, prstne lutke, prstno gledališče, lutkovni kotiček, dramatizacija zgodbe, projektno delo, vrtec Objavljeno v DKUM: 25.09.2014; Ogledov: 3363; Prenosov: 466 Celotno besedilo (3,23 MB) |
5. BIBARIJE IN PRSTNE IGRE (v prvem starostnem obdobju predšolskih otrok)Vida Grušovnik, 2012, diplomsko delo Opis: Naslov diplomskega dela je BIBARIJE IN PRSTNE IGRE (v prvem starostnem obdobju predšolskih otrok).Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh delov, in sicer iz teoretičnega ter empiričnega dela. V teoretičnem delu diplomskega dela smo bibarije in prstne igre opredelili ter se seznanili z vrstami in elementi bibarij. Opisali smo vlogo in pomen bibarij ter prstnih iger v prvem starostnem obdobju predšolske vzgoje in predstavili razvojne značilnosti otrok v prvem starostnem obdobju.
V empiričnem delu diplomskega dela smo predstavili analize desetih bibarij in prstnih iger, ki smo jih izvedli v skupini otrok prvega starostnega obdobja predšolske vzgoje. Ugotavljali smo, ali so bibarije in prstne igre primerna literarna oblika besedila za otroke najmlajšega starostnega obdobja, da jih z njimi očaramo in navdušimo nad literaturo ter hkrati v njihovo življenje vnašamo toplino, sproščenost, srečo, veselje in radost.
Pri izvajanju bibarij smo prišli do ugotovitve, da so bibarije in prstne igre v tem obdobju zelo pomembne, saj jih otroci radi izvajajo oziroma v njih sodelujejo, hkrati pa vzpodbujajo lepa doživetja, globoka čustvovanja, domišljijo in ustvarjalnost. Med odraslim in otrokom ustvarjajo topel odnos, nudijo ugodje ter čustveno toplino. Ključne besede: bibarije, prstne igre, otroška književnost, otroška poezija Objavljeno v DKUM: 02.04.2012; Ogledov: 16575; Prenosov: 3123 Celotno besedilo (1,75 MB) |
6. IZVEDBA LUTKOVNE IGRE S PRSTNIMI LUTKAMITjaša Intihar, 2012, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu z naslovom Izvedba lutkovne igre s prstnimi lutkami je predstavljeno projektno vzgojno delo v vrtcu z otroki, starimi od 4 do 5 let.
V teoretičnem delu diplomske naloge je na podlagi strokovne literature je opisana otroška igra; simbolna igra in dramska igra. Pojasnjen je pojem lutke, predstavljene so različne lutkovne tehnike in različni načini uporabe lutk v vrtcu. Nekoliko podrobneje so predstavljene prstne lutke, saj se le-te v gledališčih in literaturi redkeje pojavljajo. V nadaljevanju so podrobneje predstavljene prstne igre s primeri najbolj priljubljenih prstnih iger na Slovenskem.
Namen praktičnega dela je bil, da otroke seznanimo z lutkovno tehniko, ki se redkeje pojavlja. To so prstne lutke. Prvi teden izvajanja projektnega dela smo se osredotočili na spoznavanje prstkov in iger z njimi. Igrali smo prstne igre in izštevanke. Drugi teden izvajanja projektnega dela smo izbrali zgodbo, izdelali lutke in sceno, ter izvedli lutkovno igro s prstnimi lutkami, s katero smo se predstavili ostalim oddelkom v vrtcu. Ključne besede: simbolna igra, dramska igra, lutke, različni načini uporabe lutk v vrtcu, prstne lutke, prstne igre, projektno vzgojno delo, lutkovna igra. Objavljeno v DKUM: 27.02.2012; Ogledov: 4159; Prenosov: 771 Celotno besedilo (7,97 MB) |
7. PRIMERJAVA GIBALNEGA ODZIVANJA OTROK PRI BIBARIJAH V STAROSTNI SKUPINI 1-2 LET IN 2-3 LETSuzana Trobentar, Janja Leskovar, 2011, diplomsko delo Opis: Naloga je sestavljena iz dveh delov: teoretičnega in empiričnega.V teoretičnem delu smo najprej opisali razvojne značilnosti otrok 1-3 let. V nadaljevanju smo se dotaknili bibarij,jih opisali,razdelili na različne vrste in spoznali elemente, ki jih bibarije vsebujejo. Naloga je sestavljena iz dveh delov: teroretičnega in empiričnega.
V teoretičnem delu smo najprej opisali razvojne značilnosti otrok 1–3 let. V
nadaljevanju smo se dotaknili bibarij, jih opisali, razdelili na različne vrste in
spoznali elemente, ki jih bibarije vsebujejo.
V empiričnem delu smo predstavili dvanajst različnih bibarij, ki smo jih izvedli v
dveh različnih starostnih skupinah. Zaradi lažje analize in primerjave med
oddelkoma smo dejavnosti posneli.
Prioriteta našega raziskovanja je primerjava gibalnega odzivanja otrok pri
bibarijah v starostni skupini 1–2 in 2–3 let.
Pri izvajanju bibarij v skupinah smo prišli do ugotovitve, kako pomembne so
bibarije v tem starostnem obdobju in kako zelo radi se jih otroci igrajo. Dajo jim
občutek pripadnosti, povezanosti, varnosti, zaupanja in topline. Ključne besede: bibarije, prstne igre, gibanje Objavljeno v DKUM: 05.09.2011; Ogledov: 4470; Prenosov: 919 Celotno besedilo (389,20 KB) |
8. GLEDALIŠKE IGRICE V PRVEM STAROSTNEM OBDOBJU V VRTCUBarbara Finkšt, Alja Žunter, 2011, diplomsko delo Opis: V teoretičnem delu diplomske naloge smo predstavili, kako poteka gledališče v vrtcu. Pri tem smo se podrobneje posvetili gledališki pedagogiki in gledališču kot skupnem doživetju otrok, staršev in vzgojiteljev v vrtcu. Del diplomske naloge smo namenili tudi simbolni igri, s katero se lotevamo gledališke igre. Preko gledaliških igric smo predstavili otrokov čustveni, kognitivni, motorični in verbalni razvoj in ugotavljali, kako so gledališke igrice vpete v vsa področja kurikula.
V praktičnem delu diplomske naloge je opisano uvajanje gledališke vzgoje v prvo starostno obdobje v vrtcu. Pripravili smo gledališke igrice, primerne za prvo starostno obdobje, v katere smo vključili vsa področja kurikula. Preko prstnih iger in gledaliških igric smo želeli otrokom približati gledališče. Praktični del smo izvajali v vrtcu Nazarje, z otroki starimi od 2 do 3 leta. V skupini smo želeli ustvariti prijetno vzdušje, kjer bi otroci sodelovali in bili strpni drug do drugega. Pripravljene gledališke igrice so temeljile na razvoju otrokove ustvarjalnosti in spodbujanju domišljije. Ključne besede: otrok, vzgojitelj, gledališke igrice, prstne igre, simbolna igra, prvo starostno obdobje Objavljeno v DKUM: 27.06.2011; Ogledov: 7184; Prenosov: 1114 Celotno besedilo (1,67 MB) |
9. OTROŠKI LJUDSKI PLES IN PREDŠOLSKI OTROKMarjeta Kundih, 2011, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo z naslovom OTROŠKI LJUDSKI PLES IN PREDŠOLSKI OTROK je teoretično-empirično delo.
V teoretičnem delu je predstavljeno plesno izročilo: pojem ljudskega plesa, ples v predšolski vzgoji, plesni pojmi in izrazi, cilji plesne vzgoje, načela plesne vzgoje, metode plesne vzgoje, plesne oblike; otroško plesno izročilo: otroško ljudsko izročilo, otroške rajalne igre; spremljava otroških pesmi in otroški instrumenti: ljudski instrumenti; otroške ljudske igre: izštevanke, igre, prstne igre, norčljivke in posmehulje.
V empiričnem delu je preko enomesečnega načrtovanja v vzgojnem delu na predšolski stopnji podana integracija plesne vzgoje z ljudskim izročilom oziroma z otroškimi pesmimi.
Evalvacija vzgojnega dela je pokazala, da so otrokom všeč rajalne in prstne igre, to pa je tudi najlažji način, da se otrokom približa ljudsko izročilo, saj ga spoznajo preko igre. Ključne besede: Ključne besede: predšolska vzgoja, gibanje, ljudsko izročilo, plesno izročilo, plesna vzgoja, rajalne igre, prstne igre. Objavljeno v DKUM: 13.05.2011; Ogledov: 16271; Prenosov: 2943 Celotno besedilo (914,87 KB) |
10. OTROŠKO LJUDSKO IZROČILO ŠALEŠKE DOLINEAnita Pačnik, 2010, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo OTROŠKO LJUDSKO IZROČILO ŠALEŠKE DOLINE je teoretično delo. Izkušnje dela v vrtcu narekujejo potrebo po raziskovanju tega področja, vendar se postavlja vprašanje literature. V Šaleški dolini delujejo folklorna društva za odrasle. Otroci večinoma spoznajo ljudsko izročilo v vrtcih ali doma, vendar je literature iz tega področja premalo. Vzgojiteljice si pomagajo z razno literaturo v kateri so združene rajalne igre iz celotne Slovenije ali sveta, ne morejo pa približati otrokom ljudskega izročila iz področja v katerem živijo.
Gibanje je za predšolske otroke pomembno, prav tako pa se gibalne aktivnosti prepletajo s področjem plesne vzgoje. Tako se lahko otrokom preko gibanja približa ples in ljudsko izročilo. V raznih literaturah zasledimo, da sta gibanje in ples pomembna v predšolskem obdobju, prav tako pa ima vzgojiteljica pomembno vlogo pri otrokovem celostnem razvoju.
Otrokom so všeč rajalne in prstne igre, to pa je tudi najlažji način, da se otrokom približa ljudsko izročilo, saj ga spoznajo preko igre. Vedno pogosteje se uporabljajo tudi bansi, ki sicer niso ljudsko izročilo, se pa v današnjem času vedno več uporabljajo tudi v vrtcih ter pri delu z otroki. Ključne besede: Ključne besede:
Predšolska vzgoja, gibanje, ljudsko izročilo, plesno izročilo, plesna vzgoja, rajalne igre, prstne igre, bansi Objavljeno v DKUM: 23.03.2010; Ogledov: 4263; Prenosov: 954 Celotno besedilo (584,10 KB) |