| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 170
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Integracija nadzornega sistema checkmk
Jernej Zatler, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava integracijo nadzornega sistema Checkmk v informacijsko infrastrukturo organizacije z namenom izboljšanja učinkovitosti in varnosti informacijskega sistema. Sistem omogoča avtomatizirano spremljanje omrežij, strežnikov, aplikacij in baz podatkov, kar pripomore k hitrejšemu odkrivanju in odpravljanju napak, s čimer se zmanjšujejo izpadi in hkrati izboljšuje uporabniška izkušnja. V nalogi so obravnavane teoretične osnove nadzornih sistemov in podrobnosti delovanja sistema Checkmk, vključno z njegovo arhitekturo, funkcionalnostmi in načinom integracije. Definirane so rabljene tehnologije, kot so navidezno zasebno omrežje, PuTTY, različne vrste strežnikov ter metode za pripravo naprav nadzora. Raziskava poudarja pomembnost hitrega in učinkovitega zaznavanja napak ter prednosti avtomatizacije v IKT sistemih. Cilj dela je bil uspešno integrirati Checkmk v organizacijo, kar vključuje spremljanje vseh gostiteljev in storitev, da bi zagotovili stabilno in varno delovanje celotnega informacijskega okolja. Zaključki dela kažejo, da je raba Checkmk prinesla izboljšave v učinkovitosti delovanja sistemov, zmanjšala nepredvidene izpade ter izboljšala uporabniško izkušnjo in varnost sistema.
Ključne besede: Checkmk, nadzorni sistem, informacijski sistem, enostaven protokol za upravljanje omrežij (SNMP), agent
Objavljeno v DKUM: 15.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (2,52 MB)

2.
Vpliv uporabe sedacijskih protokolov na klinične izide pri mehansko ventiliranih pacientih
Ana Krajnc, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Pacienti v enoti intenzivne terapije pogosto potrebujejo sedacijo za obvladovanje vznemirjenja in bolečine. Vendar lahko neurejena sedacija negativno vpliva na njihovo zdravstveno stanje, zato so bolnišnice uvedle sedacijske protokole za doseganje optimalne sedacije. Namen zaključnega dela je raziskati, kako sedacijski protokoli vplivajo na klinične izide pri mehansko ventiliranih pacientih. Metode: V zaključnem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela. Izvedli smo pregled znanstvene in strokovne literature. Literaturo smo iskali v podatkovnih bazah Wiley Online Library, PubMed in CINAHL Ultimate. Identificirane raziskave smo razvrstili glede na hierarhično strukturo in jih analizirali ter predstavili v evalvacijski tabeli. Izvedli smo sintezo identificiranih raziskav. Rezultati: V podrobno analizo pa smo vključili osem raziskav. Prišli smo do ugotovitve, da uporaba sedacijskih protokolov pozitivno vpliva na klinične izide mehansko ventiliranih pacientov. Razprava in zaključek: Uporaba sedacijskih protokolov pri mehansko ventiliranih pacientih zmanjšuje trajanje hospitalizacije v enoti intenzivne terapije, potrebo po mehanski ventilaciji ter posledično stroške zdravljenja in smrtnost. Zaposleni v zdravstveni negi igrajo pomembno vlogo pri izvajanju sedacijskih protokolov.
Ključne besede: sedacijski protokol, mehansko ventilirani pacienti, klinični izidi
Objavljeno v DKUM: 23.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (967,04 KB)

3.
Dobro počutje telic različnih starosti v dveh sistemih reje : magistrsko delo
Ernest Plemenitaš, 2024, magistrsko delo

Opis: Dobro počutje domačih živali, ki je premisa sodobne živinoreje, je močno odvisno od sistema reje. V govedoreji je sistem vezane reje še vedno zelo pogost, čeprav zaradi omejene možnosti gibanja velja za manj primernega. Alternativa temu sistemu je kot minimalni standard predlagana hlevska prosta reja, ki živalim omogoča prosto gibanje na omejenem območju. Čeprav se zdi samoumevno, da je prosta reja boljša od vezane, še vedno ni raziskav o tem, ali to velja za vse kategorije in starosti govedi. Namen raziskave je bil primerjati dobro počutje telic v vezani in prosti reji v obdobju pitanja pri različnih starostih. Raziskava je vključevala pet telic v vsakem sistemu na ponovitev (skupaj 20 živali). Počutje telic smo ocenili z uporabo protokola Welfare Quality®, ki vključuje oceno štirih opazovalnih področij: krmljenje, bivalni pogoji, zdravje in obnašanje. Meritve in opazovanja živali in hleva se pretvorijo/preračunajo v ocene dobrega počutja od 0 (neprimerno stanje) do 100 (optimalno stanje). Ocenjevanja so bila izvedena sedemkrat v obdobju pitanja (7–27 mesecev starosti) v trimesečnih intervalih. Rezultati so pokazali značilne razlike v ocenah dobrega počutja živali med vezano in prosto rejo le pri bivalnih pogojih ter tendenco razlik pri obnašanju. Pri obeh področjih so bile ocene razmeroma nizke v primerjavi s področjem krmljenja in zdravja živali, kjer med sistemoma reje ni bilo ugotovljenih razlik. Tudi časovna dinamika ocen meril in področij je bila značilno različna le pri bivalnih pogojih. Pri obeh sistemih reje so se vrednosti s starostjo zmanjševale. V sistemu proste reje so bile ocene pri mladih živalih skoraj optimalne (> 90), a so se s starostjo hitro znižale, v sistemu vezane reje pa ocene niso bile optimalne že pri mladih živalih (≈ 40). Rezultati kažejo, da je vezana reja manj primerna z vidika dobrega počutja živali zlasti za mlade živali. Zaradi tega je priporočljivo, da se mlade živali, če sta v vzrejnih objektih na voljo oba sistema, nastanijo v ograde s prosto rejo.
Ključne besede: dobro počutje živali, govedo, telice, sistem reje, protokol ocenjevanja
Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (1,38 MB)

4.
Razvoj vremenske postaje : diplomsko delo
Anže Jošovc, 2024, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil razviti in izdelati vremensko postajo, ki bi delovala neodvisno od omrežja z uporabo vgrajene baterije in sončnega panela kot vira energije. Cilj vremenske postaje je merjenje ključnih meteoroloških parametrov, kot so temperatura, vlaga, tlak, osvetljenost, jakost UV žarkov in smer ter hitrost vetra. Izmerjeni podatki so nato z uporabo modula GSM in protokola MQTT poslani in prikazani na spletni strani. V zaključnem delu je predstavljeno teoretično ozadje tehnike MPPT, protokola I2C in protokola MQTT. Opisane so glavne komponente in uporabljeni senzorji. V nadaljevanju je predstavljeno načrtovanje vezja in izbira komponent. Opisana je programska koda za spletno stran in koda, ki se nahaja na mikrokrmilniku. Na koncu so predstavljeni še potek izdelave projekta in meritve vezja ter končni rezultati.
Ključne besede: mikrokrmilnik STM, protokol MQTT, vremenska postaja, senzorji, sončni panel
Objavljeno v DKUM: 03.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 31
.pdf Celotno besedilo (14,83 MB)

5.
Model ogljičnega odtisa organizacije in predlog za njegovo komuniciranje za podjetje emo-orodjarna d.o.o.
Hana Brecl, 2024, magistrsko delo

Opis: Proizvajalci avtomobilov se soočajo z vse večjim pritiskom, da zmanjšajo emisije iz vozil, ki jih proizvajajo, saj je približno 15 % skupnih emisij CO2 po vsej EU mogoče zaslediti v osebnih avtomobilih. Glede na stroge predpise sprejetih uredb EU v zvezi z avtomobilsko zakonodajo, proizvajalci avtomobilov vedno bolj zahtevajo odgovorno ravnanje svojih dobaviteljev do poročanja o izpustih TGP. Namen magistrske naloge je predstaviti in analizirati metodologijo določanja ogljičnega odtisa organizacije na podlagi metode Greenhouse Gas Protocol za Obseg 1 in Obseg 2 podjetja EMO – Orodjarna d.o.o. , identificirati vse ključne vire emisij TGP, postavitit model izračuna in izračunati ogljični odtis organizacije ter v nadaljevanju pripraviti predlog za komuniciranje ogljičnega odtisa organizacije na primeru podjetja EMO – Orodjarna d.o.o. , ki posluje izključno na trgu avtomobilske industrije, kar pomeni, da mora slediti trendom in smernicam avtomobilskih proizvajalcev na področju nizkoogljičnih zahtev. Glavni cilj magistrske naloge je postavitev modela ogljičnega odtisa za podjetje EMO – Orodjarna d.o.o. po mednarodno uveljavljeni metodologiji GHG Protokola. Izračun ogljičnega odtisa organizacije podjetja je pokazal, da največ emisij TGP v dveh poslovnih letnih povzroči Obseg 2 – električna energija. V nalogi smo se omejili na postavitev izračuna ogljičnega odtisa za Obseg 1 in Obseg 2. Cilj marketinške raziskave je preučiti načine komuniciranja ogljičnega odtisa naših poslovnih partnerjev in na podlagi tega oblikovati predlog za promocijo ogljičnega odtisa podjetja EMO – Orodjarna d.o.o. Osredotočili smo se na poslovne partnerje podjetja EMO – Orodjarna d.o.o. in sicer sistemske orodjarne; Voestalpine, Gestamp, Gedia in Benteler. V zadnjem delu marketinške raziskave smo pripravili predlog komuniciranja aktivnosti ogljičnega odtisa organizacije, s katerimi bo podjetje EMO – Orodjarna d.o.o. lahko učinkovito komuniciralo aktivnosti svojega ogljičnega odtisa ter okrepilo svojo trajnostnostno zavezo in ugled med poslovnimi partnerji, kupci ter širšo javnostjo. Rezultati, ki smo jih zasledovali skozi marketinški del naloge, so pokazali najbolj optimalne načine komuniciranja ogljičnega odtisa organizacij v avtomobilski industriji in kazali, kako lahko ocena ogljičnega odtisa organizacije pripomore k marketinškim aktivnostim za pridobivanje novih kupcev in partnerjev podjetja.
Ključne besede: ogljični odtis, GHG Protokol, avtomobilska industrija, orodjarstvo, emisije TGP.
Objavljeno v DKUM: 09.09.2024; Ogledov: 74; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (5,28 MB)

6.
Virtualni proces paletiranja in avtomatskega skladiščenja izdelkov z uporabo programskih orodij festo fluidsim in factory i/o
Uroš Farazin, 2024, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomske naloge je izdelati virtualni industrijski proces avtomatskega paletiranja in skladiščenja v programskem okolju »Factory I/O«. Krmiljenje bo izvedeno preko krmilnika v programskem okolju »FluidSIM«, komunikacija pa bo zagotovljena z OPC strežnikom preko Festo Didactic EzOPC. Izvedena bo simulacija proizvodnega procesa. Dobljeni rezultati kažejo, da je z uporabo programskega okolja »FluidSIM« mogoče nadzorovati virtualni industrijski proces.
Ključne besede: Factory I/O, FluidSIM, Festo Didactic EzOPC, OPC komunikacijski protokol, virtualni industrijski proces, elektro-pnevmatski sistem
Objavljeno v DKUM: 11.07.2024; Ogledov: 103; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (5,26 MB)

7.
Merilni protokol za končno testiranje kolesnih motorjev : magistrsko delo
Klemen Božič, 2024, magistrsko delo

Opis: V podjetju Elaphe smo na naprednih avtomatiziranih merilnih mestih izvedli testno proceduro, preko katere smo določili ključne lastnosti serije desetih kolesnih motorjev. Testna procedura je sestavljena iz testa prostega teka na začetku, testa sistemskega izkoristka, trajnega testa in testa prostega teka na koncu. Po evaluaciji rezultatov smo določili največja dovoljena odstopanja, kar smo nadgradili z uporabo statistične metode standardnega odklona. Osredotočili smo se na drugi standardni odklon, s katerim smo določili kriterij ustreznosti proizvedenih motorjev.
Ključne besede: kolesni elektromotor, končno testiranje, merilni protokol, določitev kriterijev ustreznosti, drugi standardni odklon
Objavljeno v DKUM: 09.05.2024; Ogledov: 275; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (2,10 MB)

8.
Zasnova senzorskega omrežja za zaznavanje aktivnosti dnevnega življenja : magistrsko delo
Jan Cokan, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo opisali čedalje večjo problematiko glede ohranjanja zdravja in kakovosti življenja starejših oseb ter predstavili potrebo po zaznavanju aktivnosti dnevnega življenja. V ta namen smo zasnovali dva različna sistema senzorskih omrežij. K obema sistemoma smo dodali podatkovno bazo na oddaljenem računalniku za zajemanje podatkov. Eden od sistemov senzorskega omrežja deluje na komunikaciji RF, medtem ko drugi na komunikaciji WiFi. Njuno delovanje smo preverili v testnem okolju. Ker sta omrežji napajani z baterijo, smo opravili meritve porabe toka ter napajalne napetosti. Rezultate smo predstavili v zaključku magistrskega dela.
Ključne besede: senzorsko omrežje, aktivnosti dnevnega življenja, modul RF, modul WiFi, protokol MQTT
Objavljeno v DKUM: 01.03.2024; Ogledov: 363; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (3,33 MB)

9.
Razvoj IIoT vmesnikov za procesno avtomatizacijo : magistrsko delo
Dominik Bajec, 2023, magistrsko delo

Opis: Zaradi naraščajoče potrebe po upravljanju procesov na daljavo in prilagajanju ali spreminjanju obstoječih regulatorjev smo razvili vmesnik IIoT za procesno avtomatizacijo. Vmesnik IIoT je sestavljen iz strojne naprave IIoT, ki jo povežemo s senzorjem in aktuatorjem, in strežnika, s katerim sprejemamo podatke senzorjev in nadzorujemo proces. Vmesnik IIoT je mogoče namestiti v analogne signalne povezave sistema vodenja proizvodnega procesa. Lokalni regulator deluje nemoteno in naprava IIoT ne vpliva na njegovo delovanje. Lokalni regulator in vmesnik IIoT istočasno sprejemata podatke iz senzorja, medtem ko vmesnik IIoT odloča, ali bo z aktuatorjem krmilil lokalni regulator ali oddaljen regulator.
Ključne besede: industrijski internet stvari, protokol MQTT, procesna avtomatizacija, mikrokrmilnik, strežnik
Objavljeno v DKUM: 01.03.2024; Ogledov: 445; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (3,78 MB)

10.
Ocena stanja dobrega počutja v rejah krav molznic : diplomsko delo
Ines Kramberger, 2023, diplomsko delo

Opis: V rejah krav molznic se soočamo s številnimi problemi in izzivi, povezanimi z zagotavljanjem dobrega počutja živali. Predpogoj za spremembe in napredek je učinkovit sistem ocenjevanja. Razviti so bili različni protokoli, a imajo vsi pomanjkljivosti, ki ovirajo njihovo širšo uporabo v praksi. V naši raziskavi smo za ocenjevanje dobrega počutja krav molznic v prosti reji uporabili protokol Welfare Monitor, ki je poenostavljena in hitrejša različica protokola Welfare Quality®, pri katerem so nekatere meritve na živalih zamenjane z meritvami virov, hleva in menedžmenta. Protokol Welfare Monitor zajema opazovalna področja krmljenja, bivalnih pogojev, zdravstvenega stanja in obnašanja. Vsako področje je razdeljeno na 12 meril, ki jih preverimo z meritvami in ocenami v hlevu in na živalih. Opisan postopek smo izvedli na desetih kmetijah s prosto rejo krav molznic različnih velikosti, in sicer 16–90 krav molznic. Meritve in ocene, ki smo jih pridobili na kmetijah, cca. 30 meritev/ocen, smo uporabili za izračun ocen meril in te za izračun ocen opazovalnih področij, na osnovi katerih smo kmetijo uvrstili v eno izmed kategorij primernosti reje, in sicer neuvrščeno, sprejemljivo, izboljšano ali odlično. Čeprav so se kmetije glede ocen meril in opazovanih področij med seboj precej razlikovale, jih je bilo devet uvrščenih v kategorijo izboljšano, ena pa v kategorijo sprejemljivo. Rezultati, dobljeni v slovenskih rejah krav molznic, so spodbudni, a hkrati kažejo, da obstajajo številne možnosti za izboljšanje rejskih pogojev, kar pa se od reje do reje razlikuje. Na osnovi rezultatov bi bilo potrebno v rejah izvesti prilagoditve in spremembe in čez čas ponovno preveriti stanje dobrega počutja krav molznic.
Ključne besede: dobro počutje živali, krave molznice, prosta reja, ocenjevanje, protokol Welfare Monitor, protokol Welfare Quality.
Objavljeno v DKUM: 12.10.2023; Ogledov: 504; Prenosov: 41
.pdf Celotno besedilo (1,27 MB)

Iskanje izvedeno v 0.26 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici