| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 91
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Učinki uvedbe projektne programske opreme v razvojno podjetje
Matjaž Centrih, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga temelji na analizi učinkov uvedbe projektne programske opreme v kontekstu razvojnega podjetja. Osredotoča se na kompleksno preučevanje vpliva uporabe programske opreme na procese projektnega vodenja ter razvoj in izboljšanje izdelkov. Glavna obravnava je namenjena podrobni analizi učinkovitosti sistema YouTrack v sledenju projektom, ob tem pa tudi oceni njegove uporabnosti in prilagodljivosti v realnem delovnem okolju. Raziskovalni pristop vključuje kvantitativno in kvalitativno metodo zbiranja podatkov, s poudarkom na anketiranju in intervjujih, ki omogočajo celovit vpogled v izkušnje in zadovoljstvo uporabnikov s sistemom. Sklepi naloge poudarjajo ključne dejavnike uspešne implementacije projektne programske opreme ter pomen prilagoditve rešitev glede na specifične potrebe in zahteve razvojnih podjetij.
Ključne besede: Projekt, projektno vodenje, razvojno podjetje, programska oprema, YouTrack, agilne metode, komunikacija, anketiranje, intervjuji.
Objavljeno v DKUM: 27.08.2024; Ogledov: 56; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (3,16 MB)

2.
Organiziranje projektnega dela v podjetju Venturia d. o. o.
Blaž Debeljak, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga se osredotoča na izbiro ustreznega projektnega orodja za projekte podjetja Venturia d. o. o., s področja odpraševanja in industrijske filtracije zraka. V teoretičnem delu naloge smo izvedli analizo in študijo domače ter tuje literature ter opisali različne metodologije vodenja projektov. Našteli smo najbolj pogoste funkcije in lastnosti aktualnih projektnih orodij. Za izbran, že zaključen projekt smo izdelali posnetek stanja. Zanj smo izoblikovali strukturirano členitev dela, gantogram in mrežni plan. Z njihovo pomočjo smo projekt razdelili na najmanjše enote, kar nam omogoča boljše razumevanje in lažje pripravljanje kalkulacij za projekte v prihodnosti. V aplikativnem delu naloge smo najprej izoblikovali deset kriterijev za izbiro orodja za vodenje projektov. Nato smo z metodo komparacije primerjali različna orodja, ki nam jih ponuja trg. Med primerjanimi orodji smo izbrali orodje Monday.com, ki velja za najustreznejše glede na postavljene kriterije. Menimo, da je izbira projektnega orodja ključna za izboljšanje uspešnosti v zaključevanju projektov znotraj predvidenega proračuna, v okviru dogovorjenih rokov in z uspešnim izpolnjevanjem projektnih ciljev.
Ključne besede: projektno vodenje, orodje za vodenje projektov, proces projektnega vodenja, metodologije vodenja projektov, odpraševanje in industrijska filtracija zraka
Objavljeno v DKUM: 03.07.2024; Ogledov: 153; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (4,69 MB)

3.
Primerjalna analiza agilnih in tradicionalnih pristopov k organizaciji dela v podjetjih : diplomsko delo
Irina Sobianina, 2024, diplomsko delo

Opis: Naša raziskava se osredotoča na poglobljeno analizo agilnih in tradicionalnih pristopov k organizaciji dela v podjetjih. Skozi temeljito primerjalno analizo smo sistematično preučili značilnosti obeh pristopov, z namenom identifikacije njihovih prednosti in slabosti ter razumevanja njihovega potencialnega vpliva na učinkovitost organizacije. Posebno pozornost smo namenili razlikam med metodologijami ter njihovemu vplivu na delovno okolje sodobnih organizacij. Za pridobitev celovitega vpogleda smo izvedli anketiranje posameznikov, s ciljem ustvarjanja statistično utemeljenega mnenja o praktični uporabnosti obeh pristop
Ključne besede: projektno vodenje, agilne metodologije, tradicionalne metodologije, anketa
Objavljeno v DKUM: 03.06.2024; Ogledov: 135; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

4.
Razvoj rešitve za upravljanje s človeškimi viri v projektnem managementu
Andraž Pirnat, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo predstavili razvoj rešitve za upravljanje s človeškimi viri v projektnem managementu v velikem podjetju Iskraemeco, d. d., kjer do zdaj niso imeli urejenega pregleda nad človeškimi viri. Z razvojem rešitve smo želeli izboljšati preglednost nad človeškimi viri, hkrati pa združiti vse različne informacije na eno mesto. V prvem delu magistrskega dela so podane teoretične osnove o projektnem vodenju, življenjskem ciklu produkta, sami aplikaciji Aras Innovator, znotraj katere je razvita rešitev. Sledi predstavitev okolja, kjer je opisana struktura podjetja, njihove vrednote in cilji. V naslednjem delu magistrskega dela pa sledi opis razvoja in implementacije rešitve, ki smo jo razvili s pomočjo programske rešitve Aras Innovator, Microsoft Visual Studio ter programskih jezikov SQL, C#, HTML in JavaScript. Na koncu magistrskega dela pa so podani še predlogi, s katerimi bi lahko še izboljšali rešitev in jo nadaljnje razvijali.
Ključne besede: Aras Innovator, človeški viri, projektno vodenje, upravljanje življenjskega cikla izdelka
Objavljeno v DKUM: 03.06.2024; Ogledov: 253; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (2,67 MB)

5.
Inoviranje in vodenje projekta razvoja mobilne aplikacije za mikroučenje
Urban Ploj, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo raziskuje razvoj in upravljanje mobilne aplikacije za mikroučenje z inovativnimi pristopi in učinkovitimi metodologijami. Namen dela je raziskati optimalne metode za vodenje projekta te vrste. Področje zanimanja tega študija je področje razvoja mobilnih aplikacij, predvsem v kontekstu rešitev za mikroučenje. Naraščajoče povpraševanje po dostopnih in prilagojenih učnih izkušnjah je povzročilo porast aplikacij za mikroučenje. Učinkovito vodenje tovrstnih projektov ostaja izziv, saj se zahtevajo hitre iteracije, tesno sodelovanje in nenehno prilagajanje potrebam uporabnikov. Za reševanje teh izzivov je raziskovalna metodologija, sprejeta v tej nalogi, oblikovalski sprint. Oblikovalski sprinti so strukturiran in časovno omejen proces, ki spodbuja medfunkcionalno sodelovanje, ideje in izdelavo prototipov. Za sam začetni razvoj aplikacije je potrebno ugotoviti, ali bo imela aplikacijo močno konkurenco na samem trgu, zato sta potrebni analiza trga in SWOT-analiza. Glavni rezultati tega dela kažejo, da je ogrodje Scrum najprimernejša metodologija za vodenje projekta razvoja mobilne aplikacije za mikroučenje. Scrumov iterativni in inkrementalni pristop, s poudarkom na rednih povratnih informacijah in prilagodljivosti, se je izkazal za zelo učinkovitega pri obvladovanju kompleksnosti in hitrih sprememb, do katerih prihaja med razvojem mobilne aplikacije.
Ključne besede: mikroučenje, projektno vodenje, projektni management
Objavljeno v DKUM: 05.04.2024; Ogledov: 239; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (2,10 MB)

6.
Komparativna analiza orodij za vodenje projektov : diplomsko delo
Nikolina Petrušič, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo v začetku predstavili definicijo projekta in preučili zgodovino projektnega vodenja. V nadaljevanju smo opredelili metode projektnega vodenja, jih bolj podrobno opisali in predstavili prednosti ter slabosti teh metod. Za lažje razumevanje smo v nadaljevanju opredelili orodja za projektno vodenje, opisali vrste orodij, predstavili funkcije, ki bi jih morala orodja za projektno vodenje vsebovati, in nato predstavili prednosti uporabe takšnih orodij. V diplomskem delu smo prav tako na kratko opisali obstoječa orodja in predstavili kategorije, s katerimi smo nato ocenili manjši izbor teh orodij. Za konec smo še predstavili prednosti in slabosti izbranih orodij.
Ključne besede: Projektno vodenje, agilne metode vodenja, tradicionalne metode vodenja, analiza orodij.
Objavljeno v DKUM: 03.11.2023; Ogledov: 810; Prenosov: 118
.pdf Celotno besedilo (2,68 MB)

7.
Uporaba metodologije Kanban pri razvoju spletnih aplikacij : diplomsko delo
Viktorija Cvetanova, 2023, diplomsko delo

Opis: Za uspešno izvedene projekte, še posebej v industriji razvoja programske opreme, je potrebno ogromno znanja, truda in učinkovitega upravljanja. Vodenje projektov je videti kot preprosta naloga, čeprav predstavlja kompleksen nabor veščin in tehnik. Izbira pravega načina upravljanja je ključnega pomena za učinkovit in optimiziran tok delovnega procesa. V diplomski nalogi smo opisali projektno vodenje in njegove ključne faze. Nato smo se osredotočili na agilno projektno vodenje, opisali smo njegova načela in značilnosti ter jih primerjali s tradicionalnimi načini upravljanja. V nadaljevanju smo predstavili eno od agilnih metodologij – Kanban in opisali njena načela ter prakse. Diplomsko nalogo smo zaključili s preprostim primerom razvoja spletne aplikacije. Pomembne komponente razvojnega procesa smo prikazali v aplikaciji Trello ter na koncu pregledali in prikazali metrike uspešnosti za krajše časovno obdobje.
Ključne besede: Projektno vodenje, agilne metodologije, Kanban
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 669; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (2,99 MB)

8.
Ključni dejavniki uspeha projektnega vodenja v multiprojektnem okolju
Natalija Brezarić, 2023, magistrsko delo

Opis: Danes je projektni menedžment prisoten na vseh področjih poslovanja. Številna podjetja in družbe poslujejo projektno ali delno projektno. V sodobnem in razvitem projektnem načinu poslovanja, ki deluje v multiprojektnem okolju, se podjetja soočajo s številnimi izzivi, spremembami in kriznimi situacijami, ki jih je treba ustrezno obvladati. V magistrskem delu smo raziskovali in analizirali ključne dejavnike uspeha projektnega vodenja v multiprojektnem okolju. Z osredotočanjem na ključne dejavnike uspeha je mogoče učinkovito in produktivno obvladovati in zmanjšati težave pri vodenju projektov v dinamičnem in kompleksnem okolju. V teoretičnem delu magistrskega dela smo se osredotočili na osnovne značilnosti in karakteristike pojmov projekt in projektno vodenje. V nadaljevanju smo opredelili razliko med pojmoma menedžment in vodenje, nato pa smo izpostavili dva ključna pristopa vodenja projektov, in sicer klasičnega in agilnega. V okviru ključnih pristopov smo opisali značilne metode vodenja projektov, kot so: metoda slapov, PRINCE2, vodnik PMBOK, metoda kritične poti in model EFQM. Multiprojektno okolje definiramo kot zelo dinamično in kompleksno okolje, polno stalnih sprememb, različnih izzivov in zahtev. Od organizacij, ki delujejo projektno ali delno projektno, se pričakujejo inovativnost, hitra prilagodljivost, strokovnost in samostojnost. Za uspešno obvladovanje multiprojektnega okolja so potrebne določene kompetence vodje projekta in projektnega tima. V nadaljevanju teoretičnega dela smo predstavili matriko projektnega vodenja in opredelili izzive, s katerimi se organizacije soočajo pri vodenju projektov v multiprojektnem okolju. Velik pomen za doseganje uspešnosti projektnega vodenja imata identificiranje in analiziranje ključnih dejavnikov uspešnosti vodenja projektov v multiprojektnem okolju. Na uspeh ali neuspeh projektnega vodenja vplivajo s svojimi značilnostmi in lastnostmi raznovrstni zunanji in notranji dejavniki V empiričnem delu magistrskega dela je predstavljen in analiziran način projektnega vodenja ACT Skupine, ki izvaja številne projekte in aktivno deluje v multiprojektnem okolju. Skozi analizo projektnega poslovanja te organizacije smo presojali pomen uspešnega obvladovanja ključnih dejavnikov uspeha projektnega vodenja v tipičnem multiprojektnem okolju.
Ključne besede: projekt, projektno vodenje, multiprojektno okolje, ključni dejavniki uspeha, projektne kompetence.
Objavljeno v DKUM: 22.06.2023; Ogledov: 742; Prenosov: 136
.pdf Celotno besedilo (4,63 MB)

9.
Uporaba evolucijskih metod za napovedovanje stroškov inženirskih projektov : magistrsko delo
Kristijan Šket, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obsega napovedovanje stroškov inženirskih projektov v orodjarstvu, katerih cilj so transferna orodja za preoblikovanje pločevine. Cilj dela je s pomočjo genetskega programiranja in programskega okolja BricsCAD na podlagi stroškovne analize že izdelanih transfernih orodij ustvariti napovedne matematične modele za napovedovanje stroškov vsebinsko podobnih projektov v prihodnosti. Za zadostno genetsko raznovrstnost v začetnih generacijah smo organizme ustvarili s polnim, rastočim in delno polnim, delno rastočim načinom. Kot najbolj točen napovedni model v fazi testiranja se je izkazal model z delno polnim, delno rastočim načinom stvarjenja, ki je dosegel povprečno točnost 97,59 %. Ustvarjeni napovedni model je funkcijske gene izbiral iz osnovnih matematičnih operacij: seštevanja, odštevanja, množenja in deljenja. Za uporabo priporočamo model, pridobljen z rastočim načinom in naborom funkcijskih genov iz osnovnih računskih operacij brez operacije deljenja. Model je zgolj 0,25 % manj točen, vendar je enostavnejši za uporabo in za delovanje zahteva poznavanje le trinajstih in ne sedemnajstih spremenljivk.
Ključne besede: evolucijske metode, genetsko programiranje, modeliranje in optimizacija, projektno vodenje v orodjarstvu, obvladovanje stroškov
Objavljeno v DKUM: 24.04.2023; Ogledov: 675; Prenosov: 147
.pdf Celotno besedilo (2,01 MB)

10.
Vodenje IT projekta z uporabo orodja MS Project
Daris Ćurić, 2022, magistrsko delo

Opis: Tema magistrskega dela je projektno vodenje. Projektno vodenje lahko opredelimo kot uporabo znanja, veščin, orodij in tehnik pri projektnih aktivnostih za doseganje projektnih zahtev. Vodenje projektov se izvaja z uporabo in integracijo procesov projektnega vodenja za začetek, načrtovanje, izvedbo, spremljanje, nadzor in zapiranje. Da lahko pridemo do projektnega vodenja, moramo najprej razumeti, kaj predstavlja pojem projekt. Zato smo magistrsko nalogo razdelili na tri dele. Prvi del se nanaša na projekt, drugi del na projektno vodenje, tretji pa je praktični del, v katerem smo predstavili orodje MS Project. V prvem delu smo najprej opredelili pojem projekt oziroma smo zbrali opredelitve različnih avtorjev, predstavili lastnosti in življenjski cikel projekta. Lastnosti projekta, kot so začetni in končni datum ter cilj projekta, so tiste značilnosti, zaradi katerih projekte razumemo tako, kot jih razumemo. Življenjski cikel predstavlja življenjsko dobo projekta od razvoja do samega konca. Potem smo predstavili vrste projektov glede na različne kategorije, kot so cilj projekta, kompleksnost, vir kapitala itd. Spoznali smo veliko število projektov, kot so gradbeni, poslovni, interni, javni, IT projekti itd. Nato smo predstavili, kako različne kulture vplivajo na projekte, kako projekt začeti in kateri so kritični dejavniki uspeha. Podali smo nekaj korakov, ki jih je treba narediti, preden začnemo z izvedbo projekta in našteli dejavnike, na katere je treba biti pozoren. Pri dejavnikih smo predstavili pojem projektnega trikotnika, ki se uporablja kot izhodišče za ocenjevanje uspešnosti projektov. V drugem delu smo opredelili pojem projektnega vodenja in predstavili zgodovino projektnega vodenja. Zgodovino projektnega vodenja smo razdelili v štiri faze. Potem smo opredelili metodologije projektnega vodenja in predstavili tri skupine metodologij, in sicer tradicionalno, agilno in hibridno. Vsaka izmed skupin vsebuje število različnih metodologij, ki imajo svoje prednosti in slabosti. V nadaljevanju smo ugotovili, kakšna je vloga projektnega vodje in katere lastnosti imajo dobre vodje. Kot pri vsakem vodenju je zelo pomembno, da ima vodja dobre odnose z ljudmi, da razume njihove potrebe in da z njimi komunicira. Proučili smo tudi programsko opremo, ki se danes uporablja pri vodenju projektov. Predstavili smo različna orodja, našteli njihove lastnosti, prednosti in slabosti. Eno izmed orodij, ki smo ga na kratko predstavili, je MS Project, ki smo ga v tretjem delu uporabili za načrtovanje in simulacijo projekta. V tretjem delu smo predstavili projekt uvedbe CRM rešitve skozi orodje MS Project. Najprej smo prikazali osnovne lastnosti projekta, kot sta začetni in končni datum. V projektu smo uporabili koledar, ki smo ga izdelali za potrebe projekta. Prikazali smo tudi vire, ki v projektu opravljajo določena opravila, ter podrobno opisali vsako fazo projekta. Projekt smo razdelili na štiri faze. Nato smo prikazali, kako smo uporabili vire v projektu oziroma koliko ur dela vsak vir na projektu. Na koncu smo simulirali delo na projektu in spremljali napredek ter na podlagi tega izdelali nekaj poročil, kar je ena izmed funkcionalnosti orodja MS Project.
Ključne besede: projektno vodenje, projekt, IT, kritični dejavniki uspeha, metodologije projektnega vodenja, CRM
Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 646; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (2,94 MB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici