| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 749
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Sedanjost in prihodnost energetske izrabe jedrske tehnologije v članicah EU in svetu : diplomsko delo
Jure Cukjati, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo predstavili trenutno stanje energetske izrabe jedrske energije ter skušali ugotoviti njen pomen in smer razvoja v prihodnosti. Na začetku smo predstavili današnjo rabo jedrske energije, kakšno vlogo pri tem igra uran kot energent, in prikazali pregled stanja jedrskih elektrarn na svetu. V nadaljevanju je predstavljena prihodnost jedrske energije, kako so na njeno rabo vplivale pretekle jedrske nesreče in problematika radioaktivnih odpadkov. V zaključnem delu diplomske naloge smo raziskali možne smeri razvoja jedrskih tehnologij v energetski izrabi ter na podlagi zbranih dejstev v zaključku predstavili pomen jedrske energije pri ohranjanju stabilnega energetskega sistema in čistega planeta.
Ključne besede: jedrska elektrarna, uran, fuzija, obnovljivi viri energije, proizvodnja električne energije
Objavljeno v DKUM: 25.07.2023; Ogledov: 131; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (3,56 MB)

2.
Razvoj in izdelava nosilca kompresorja zamrzovalne skrinje : magistrsko delo
Srđan Vuković, 2023, magistrsko delo

Opis: Tema magistrskega dela je razvoj in izdelava nosilca kompresorja zamrzovalne skrinje, obdelava tehnološkega procesa izdelave, konstruiranje novega izdelka, prihranek materiala ter priprava orodij za izdelavo pločevinastih delov. Metode izdelave pločevinastih delov se pogosto uporabljajo v različnih vejah kovinske predelave, predvsem v serijski in velikoserijski proizvodnji. »Nosilec kompresorja« je sestavni del vodoravnega zamrzovalnika, katerega glavni namen je predstavljati nosilni element, na katerega so pritrjeni elementi kompresorja in je izdelan iz jeklene pločevine s plastičnim deformiranjem. S pomočjo paketa Autoform je bila geometrija narisanega kosa analizirana, ugotovljeno je bilo, kje so kritične točke pri izdelavi.
Ključne besede: razvoj, nosilec kompresorja, izdelava, gorenje, proizvodnja, pločevina
Objavljeno v DKUM: 19.07.2023; Ogledov: 163; Prenosov: 0

3.
Tehnološka in ekonomska ocena alternativne oblike nastilja v reji domačih živali : Skripta – študijsko gradivo za študente Fakultete za kmetijstvo in biosistemske Univerze v Mariboru
Tamara Korošec, Jernej Prišenk, Nataša Imenšek, Maksimiljan Brus, 2023, drugo učno gradivo

Opis: Pred vami je študijsko gradivo, v osnovi namenjeno študentom Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru in drugi zainteresirani javnosti. Skripta je primerna predvsem kot dopolnilno študijsko gradivo na področjih agrarne ekonomike in živinoreje. Rezultati, predstavljeni v tej skripti, so rezultat Pilotnega projekta Tehnološka in ekonomska analiza uporabe nastilja iz odprašene in rezane slame pri vzreji različnih vrst živali. Namen projekta je bil testirati in uvesti alternativo obstoječim praksam, ki se trenutno uporabljajo pri (globokem) nastilju pri vzreji različnih vrst domačih živali, in s tem vpeljati novo (do zdaj še dokaj neznano) tehnologijo pri proizvodnji in reji domačih živali, ki bi imela pozitivne učinke tako na tehnologijo reje živali kot tudi na ekonomiko proizvodnje. Znano je, da pri živinorejskih in mešanih kmetijskih gospodarstvih strošek nastilja vpliva na ekonomske kazalnike in tako tudi na njihovo konkurenčnost – zato je smiselno iskati alternativne materiale, ki se pojavljajo kot stranski proizvod poljedelske proizvodnje, s tem pa razviti tudi morebitno novo poslovno idejo za kmetijska gospodarstva. V mislih imamo nastilj iz slame, ki je rezana, odprašena in različnih struktur (novi tehnološki pristop pridobivanja nastilja). Takšen nastilj smo v projektu testirali pri reji pitovnih piščancev, konjev in prašičev v okviru poskusov na več kmetijskih gospodarstvih in ga primerjali z drugimi vrstami nastilja, ki jih trenutno uporabljajo kmetijska gospodarstva. Rezultati so pokazali prednosti, slabosti, pomanjkljivosti in priložnosti uporabe rezane in odprašene slame kot alternativnega nastilja pri različnih vrstah rejnih živali. Ocene in priporočila smo iz rezultatov podali na podlagi uporabnosti (vzdržljivost nastilja, etoloških vplivov na živali, okoljski vidik) in ekonomičnosti uporabe tega nastilja. Problem, ki ga je obravnaval pilotni projekt, izhaja iz predpostavke, da je raba stranskih proizvodov na kmetiji (v tem primeru slame) omejena. Namen projekta je bil analizirati dvig dodane vrednosti rabe slame kot stranskega produkta kmetijske proizvodnje. Za zdaj se slama v večini primerov uporablja kot neobdelan proizvod. Njena obdelava pomeni še nadaljnji prispevek k dodani vrednosti in izboljšanju karakteristik (kot so vpojnost, boljša kakovost hlevskega gnoja, dvig vrednosti obdelanega proizvoda). Z novo tehnologijo obdelave slame smo vplivali na finančne kazalnike poslovanja kmetij, kar dalje vpliva še na mnoge druge agrarnoekonomske in socialne dejavnike na podeželju.
Ključne besede: nastilj, ekonomska analiza, reja, proizvodnja, domače živali
Objavljeno v DKUM: 30.06.2023; Ogledov: 159; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (3,44 MB)

4.
Celovita učinkovitost opreme v podjetju Megras, d.o.o.
Mitja Vrbnjak, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljena analiza tematike celovite učinkovitosti opreme oz. kazalnik OEE. Delo temelji na realnem primeru procesa dveh varilnih celic v podjetju Megras, d. o. o., ki je eno vodilnih proizvajalcev prirobnic na svetu. Obravnava poteka na primeru varilne celice z varilnim avtomatom in varilne celice z varilnim robotom. Predstavljena je temeljita razlaga kazalnika OEE in ključnih dejavnikov, prednosti uporabe in skupine glavnih izgub. Magistrsko delo zajema razlago pomembnosti robotizacije v industriji, predstavitev procesa delovanja varilnih celic ter prednosti in slabosti le-teh. Opisan je potek in način zbiranja vhodnih podatkov ter njihova opredelitev. Delo vključuje temeljite izračune posamezne varilne celice in razlago ter koristi pridobljenih vrednosti. Ob koncu je opisana in izračunana metoda povrnitve investicijskih sredstev za posamezno varilno celico.
Ključne besede: celovita učinkovitost opreme, OEE, Megras, d. o. o., proizvodnja, varilna celica, razpoložljivost, kakovost, zmogljivost, produktivnost, izgube, povrnitev investicije.
Objavljeno v DKUM: 31.05.2023; Ogledov: 156; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (8,40 MB)

5.
Napredne tehnologije in metodologije za pametno proizvodnjo : magistrsko delo
Ana Bedrač, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je predstavljen koncept pametne proizvodnje. Predstavljene so ključne značilnosti, ki po mnenju različnih avtorjev oblikujejo pametno proizvodnjo. Obravnavanih je več primerov oz. konceptov pametne proizvodnje, pri čemer se podrobneje osredotočamo na opredelitev pametne proizvodnje po avtorju A. Kusiaku. Predstavljene so ključne tehnologije in metodologije, ki so že v uporabi ali pa imajo velik potencial, da se bodo še uveljavile. Magistrska naloga vključuje sodobne trende na področju pametne proizvodnje. Izpostavljene so tehnologije in metodologije, ki so trenutno najsodobnejše, še posebej pa napredne proizvodne tehnologije, strojno učenje in tudi blokovne verige v povezavi z ekonomijo strojev. Nekatere od predstavljenih tehnologij in metodologij so obravnavane na praktičnih primerih.
Ključne besede: pametna proizvodnja, umetna inteligenca, strojno učenje, globoko učenje, blokovne verige, ekonomija strojev, veliki podatki, kibernetsko-fizični sistem, digitalni dvojček, internet stvari, pametni materiali.
Objavljeno v DKUM: 09.03.2023; Ogledov: 322; Prenosov: 71
.pdf Celotno besedilo (2,50 MB)

6.
Izdelava in krmiljenje virtualnega industrijskega procesa v programskem okolju Factory I/O s Siemens S7-PLCSIM krmilnikom : magistrsko delo
Žiga Šetar, 2023, magistrsko delo

Opis: Uporaba virtualnih proizvodnih tehnologij, kot je programsko okolje Factory I/O, je v zadnjih letih postala vse bolj pomembna, saj si proizvajalci prizadevajo optimizirati svoje proizvodne procese, zmanjšati stroške in izboljšati učinkovitost. V tem magistrskem delu smo raziskovali uporabo programskega okolja Siemens S7-PLCSIM programskega okolja za simulacijo delovanja programabilnega logičnega krmilnika (PLK), v kombinaciji s programskim okoljem Factory I/O za načrtovanje, simulacijo in upravljanje virtualnega industrijskega procesa. Glavno raziskovalno vprašanje magistrske naloge je bilo razumeti, kako učinkovito nadzorovati virtualni industrijski proces z uporabo programskega okolja S7-PLCSIM in programskega okolja Factory I/O. Da bi odgovorili na to vprašanje, smo najprej oblikovali virtualni industrijski proces v programskem okolju Factory I/O, ki je vključeval različne vrste strojev, tekočih trakov in drugih elementov. Nato smo s programskim okoljem Siemens Step 7 napisali in prevedli program PLK ter virtualni PLK povezali z virtualnim proizvodnim procesom v programskem okolju Factory I/O. Ugotovitve magistrske naloge kažejo, da je mogoče učinkovito nadzorovati virtualni industrijski proces z uporabo programskega okolja S7-PLCSIM in programskega okolja Factory I/O ter doseči rezultate, ki so primerljivi z rezultati fizičnega procesa. Ta pristop ima potencial, da proizvajalcem zagotovi prilagodljiv in stroškovno učinkovit način za optimizacijo proizvodnih procesov in sprejemanje premišljenih odločitev o svojem delovanju.
Ključne besede: Virtualna proizvodnja, programabilni logični krmilnik (PLK), Siemens S7-PLCSIM, tovarniški I/O, industrijska avtomatizacija
Objavljeno v DKUM: 03.03.2023; Ogledov: 259; Prenosov: 39
.pdf Celotno besedilo (3,29 MB)

7.
Preučitev primernosti RFID tehnologije za sledenje materiala v podjetju Tajfun Planina d.o.o. : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Tatjana Martinšek, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu obravnavamo sledljivost vhodnega materiala v podjetju Tajfun Planina d.o.o., ki se ukvarja s proizvodnjo gozdarske opreme. Zanima nas primernost uvedbe RFID tehnologije v podjetje. Predpostavljamo namreč, da bi morebitna uvedba RFID tehnologije v podjetje prinesla boljšo sledljivost, manj napak in krajši čas dela v logističnem procesu. Za lažjo predstavo v začetku povzamemo ključne informacije o RFID tehnologiji, o njenem razvoju in opišemo gradnike sistema, ki temelji na omenjeni tehnologiji. Predstavimo tudi RFID standarde, navedemo vrste izvedb ter predstavimo težave, varnost in zasebnost RFID sistemov. Nadalje predstavimo stroške uvedbe in opišemo, na katere okoljske dejavnike je tehnologija RFID občutljiva. Sledi opis obstoječega načina dela z materialom ter predstavitev avtomatiziranih zalogovnikov in kanban sistema. Pri kritični analizi opišemo potek izvedbe inventure, prikažemo časovni potek operacij z materialom in analiziramo verjetnost napak pri delu. Pri opisu rešitve je opisan način uvedbe RFID tehnologije v podjetje; in sicer na način, da nosilce materialov opremimo z RFID oznakami in pri premikih materialov uporabljamo čitalnike. Primerjava trenutnega stanja in stanja po prenovi nam prikaže, da prenova prinese krajši čas izvedbe operacij z materialom, boljšo sledljivost in manj napak pri delu.
Ključne besede: RFID, proizvodnja, sledljivost, zaloga, prenova, proces
Objavljeno v DKUM: 22.02.2023; Ogledov: 262; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (1,10 MB)

8.
Model energijskih tokov v sistemu distribuirane energetske oskrbe na osnovi metode simulacije diskretnih dogodkov : doktorska disertacija
Dušan Kragelj, 2022, doktorska disertacija

Opis: V času, ko je racionalna poraba energije in trajnostna naravnanost njenega pridobivanja postala že vsakdanja, je eden izmed že preverjenih in razširjenih načinov pridobivanja energije v javnih ustanovah kot so šole, bolnišnice, trgovski centri in podobno tako imenovana decentralizirana ali distribuirana proizvodnja električne energije, toplote in hladu, v tujini znana pod terminom Distributed Energy Resources (v nadaljevanju DER). Kot tudi na drugih področjih življenja sta tudi pri pridobivanju energije optimizacija in napovedovanje porabe esencialnega pomena za rentabilno in okoljsko sprejemljivo delovanje. V doktorski disertaciji smo proučevali sistem sestavljen iz tri-generatorja z dodatno absorpcijsko toplotno črpalko za pretvorbo toplote v hlad in dodatnega bojlerja ter kompresorske toplotne črpalke. V takšnih sistemih se za napovedovanje v večini uporabljajo samo zgodovinski podatki o porabi, saj drugih podatkov nimamo na voljo. Zaradi tega metode, ki jih avtorji uporabljajo za modeliranje oskrbe z energijo v industrijskih sistemih, niso povsem uporabne in zato je bil nujno potreben drugačen pristop.
Ključne besede: distribuirana proizvodnja energije, logistični proces, simulacije diskretnih dogodkov, optimizacija in napovedovanje, trajnostno pridobivanje energije
Objavljeno v DKUM: 22.02.2023; Ogledov: 289; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (3,48 MB)

9.
Celovita učinkovitost opreme v podjetju Eurel d.o.o. : magistrsko delo
Nace Delopst, 2022, magistrsko delo

Opis: Dinamično poslovno okolje usmerja sodobna proizvodna podjetja v nadzorovanje proizvodnih procesov v realnem času in v njihovo konstantno izpopolnjevanje. Uveljavljen kazalnik, ki je merodajen kazatelj uspešnosti podjetij pri takem delovanju, je celovita učinkovitost opreme. Magistrsko delo zajema analizo trenutnega stanja na tem področju v podjetju Eurel d.o.o., iskanje učinkovitejše alternative nadzora dotičnih procesov in analizo predvidenega stanja v primeru implementacije poiskane rešitve.
Ključne besede: proizvodnja, učinkovitost, nadzor, oprema
Objavljeno v DKUM: 03.02.2023; Ogledov: 243; Prenosov: 62
.pdf Celotno besedilo (1,96 MB)

10.
Energetska analiza količine vodika potrebnega za osebna vozila v Republiki Sloveniji : magistrsko delo
Anja Majerič, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo opravili analizo trenutnega stanja proizvodnje električne energije v Republiki Sloveniji in analizo potenciala zelenih virov energije. Za potrebe preračuna količine vodika, ki bi ga potrebovali za vsa osebna vozila smo pregledali obstoječo ponudbo proizvajalcev vozil na vodikove gorivne celice za leto 2021 in jih na kratko opisali. Izračunali smo količino emisij CO2, ki jih proizvedejo osebna vozila na bencin in dizel ter količino energije, ki jo porabijo med delovanjem.
Ključne besede: vodik, obnovljivi viri energije, proizvodnja vodika, vodikove gorivne celice, promet
Objavljeno v DKUM: 12.01.2023; Ogledov: 485; Prenosov: 57
.pdf Celotno besedilo (3,16 MB)

Iskanje izvedeno v 0.17 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici