| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 23
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Ocena odprtokodnega programskega okolja idaes za potrebe procesnega inženirstva : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje
Zala Arih, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo predstavlja uporabo programskega okolja IDAES za reševanje problemov v procesnem inženirstvu. Je programsko okolje, ki nam omogoča sinteze, optimizacije, reševanje problemov in mnogo več. Osredotočili smo se na dva primera in tri metode, ki zajemajo simulacijo, optimizacijo in dinamično optimizacijo, ki so ključne pri načrtovanju procesa. Programsko okolje omogoča vpogled v specifičen proces in nam poda rezultate, ki jih lahko z nadaljnjo optimizacijo in dinamično optimizacijo izboljšamo. Zaradi že vgrajenih knjižnic imamo veliko izbiro za načrtovanje in reševanje problemov. S pomočjo primerov simulacije, optimizacije in dinamične optimizacije predstavljamo sintakso modela. V prvem primeru je zajeta simulacija in optimizacija proizvodnje benzena, kjer je cilj izboljšati učinkovitost celotnega procesa. Naslednji primer je proizvodnja natrijevega acetata, kjer s pomočjo programskega okolja najprej simuliramo izbrani proces in ga nato z optimizacijo in dinamično optimizacijo še nadgradimo in izboljšamo. Dobljeni rezultati dela nakazujejo na to, da je programsko okolje primerno za načrtovanje procesov. Prednost je veliko število modelnih knjižnic, ki omogočajo reševanje problemov, izris grafov, modeliranje, simulacijo, vendar lahko pride do problema pri sami uporabi programskega okolja, saj programsko okolje zahteva določeno stopnjo razumevanja sintakse.
Ključne besede: IDAES, programsko okolje, Python, simulacija, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 23.07.2024; Ogledov: 155; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (1,56 MB)

2.
Oblikovanje proizvodnega procesa v podjetju Dorninger Hytronics d.o.o. z metodo simulacijskega modeliranja : magistrsko delo
Zala Preglau, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen postopek planiranja kapacitet in razmestitve delovnih mest ter postopek simulacijskega modeliranja. Na realnem primeru iz podjetja Dorninger Hytronics d. o. o. je v programskem okolju Simio izvedena simulacijska študija realnega in teoretično optimalnega stanja
Ključne besede: razmeščanje delovnih mest, trikotna metoda, simulacijsko modeliranje, programsko okolje Simio
Objavljeno v DKUM: 25.08.2023; Ogledov: 478; Prenosov: 49
.pdf Celotno besedilo (4,18 MB)

3.
4.
Razvoj senzorske merilne naprave za 3D zajem prostora : diplomsko delo
Uroš Cizerle, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema primerjavo različnih senzorskih tehnologij in njihove uporabe za merjenje razdalje in zajem prostora. Opisuje postopek izdelave prototipa naprave za izmero 2D prostora do 10 metrov razdalje z uporabo LiDAR tehnologije. Trenutna tehnologija omogoča mnogo senzorjev različnih cenovnih razredov, ki ponujajo širok spekter uporabe in vse večjo zanesljivost.
Ključne besede: LiDAR tehnologija, 3D tiskalnik, 2D izris prostora, programsko okolje Python
Objavljeno v DKUM: 25.08.2022; Ogledov: 1147; Prenosov: 112
.pdf Celotno besedilo (3,74 MB)

5.
Analiza in klasifikacija zvočnih posnetkov v programskem okolju Python : diplomsko delo
Lara Rantuša, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu obravnavamo okolje in orodja v programskem jeziku Python za obdelavo, analizo in klasifikacijo zvočnih posnetkov. Razložene so lastnosti glasbe in kako se te zaznavajo z naravno in računalniško analizo zvoka. Opisan je postopek izdelave programa in uporabljeni algoritmi za strojno učenje, ki zna zvočne posnetke obdelati, analizirati in klasificirati glede na njihovo glasbeno zvrst ter na posnetku prepoznati število izvajalcev.
Ključne besede: analiza zvočnih posnetkov, klasifikacija zvočnih posnetkov, programsko okolje Python
Objavljeno v DKUM: 27.05.2022; Ogledov: 1035; Prenosov: 141
.pdf Celotno besedilo (2,29 MB)

6.
Programsko okolje Snap!
Aleš Ploj, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomski seminarski nalogi z naslovom "Programsko okolje Snap!" so obravnavani različni načini in poti pri učenju prvih korakov v programiranje. V prvem delu so predstavljeni različni pogledi in definicije programiranja. Opisani so tudi nekateri zelo priljubljeni načini uvoda v programiranje, zlasti pri mlajših učencih. Drugi del podrobneje opisuje enega izmed teh načinov učenja prvih korakov programiranja - to je bločno programiranje (angl. block-based programming). Sledi osrednji del diplomske seminarske naloge, v katerem je najprej na kratko predstavljeno priljubljeno programsko okolje, ki temelji na bločnem programiranju, Scratch, zatem pa še programsko okolje, ki je neke vrste nadgradnja in izboljšava Scratcha. To je programsko okolje Snap!. Obe okolji sta med seboj primerjani z opisanimi bistvenimi razlikami in s podanimi primeri. V zaključnem delu sledi odgovor na osrednje vprašanje te diplomske seminarske naloge: "Katero programsko okolje je bolj primerno za uvod v programiranje pri predmetu Računalništvo v osnovnih šolah? Scratch 1.4 ali Snap! 4.0?"
Ključne besede: programsko okolje, SNAP!, bločno programiranje, Scratch, programiranje
Objavljeno v DKUM: 11.03.2021; Ogledov: 1527; Prenosov: 68
.pdf Celotno besedilo (2,88 MB)

7.
Avtomatizacija stroja za zamaševanje pet plastenk s servo pogonom : diplomsko delo
Matic Munda, 2020, diplomsko delo

Opis: V podjetju GEA Vipoll smo avtomatizirali klasično zamašilno glavo, kjer je uporabljen navadni asinhronski motor, ki preko jermena žene zamašilno glavo, ta pa za zamaševanje uporablja torno varnostno sklopko, ki ob prekoračitvi vrtilnega momenta prekine zvezo med gonilnim in gnanim delom zamašilne glave. Ta sistem zamašitve smo avtomatizirali s servo pogonom, ki programsko, preko servo pogona in sinhronskega servo motorja omeji moment, da se izvrši pravilna zamašitev PET plastenk. Za servo pogon ima proizvajalec napisanih že veliko programskih funkcij za merjenje in reguliranje parametrov motorja, ki smo jih uporabili v programski kodi.
Ključne besede: servomotor, servo pogon, zamaševanje plastenk, industrijski računalnik, programsko okolje B&R, avtomatizacija
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 1017; Prenosov: 123
.pdf Celotno besedilo (2,72 MB)

8.
Programsko okolje lvsim-ems - podpora pri izobraževanju mehatronikov : diplomsko delo
Gregor Bombek, 2020, diplomsko delo

Opis: Učenje na daljavo ali virtualno učenje dobiva z dostopnostjo do osebnih računalnikov, telefonov, interneta in ostalega v zadnjih letih vse večji pomen. Velik problem pa se pojavi pri izvajanju laboratorijskih vaj na tak način. LVSIM-EMS je programsko okolje, ki lahko olajša to problematiko. Skozi diplomsko nalogo je program predstavljen in opisan, z njim pa je izvedenih tudi šest primerov uporabe.
Ključne besede: programsko okolje, mehatronika, Labvolt, LVSIM-EMS, e-laboratorij
Objavljeno v DKUM: 24.09.2020; Ogledov: 941; Prenosov: 96
.pdf Celotno besedilo (3,50 MB)

9.
Uporaba okolja Tynker v zgodnjem poučevanju programiranja
Martin Fras, 2019, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu bomo obravnavali uporabo okolja Tynker kot pripomoček v zgodnjem poučevanju programiranja. Delo v izbranem okolju bomo podkrepili s koncepti konstrukcionizma, ki lahko doprinesejo k boljšemu razumevanju konceptov programiranja. Delovanje okolja bomo preizkusili na delavnicah za otroke, katerih cilj je poučevanje programiranja. Cilj naloge je ugotoviti, ali je s pomočjo okolja Tynker in uvajanjem konceptov konstrukcionizma, mogoče izboljšati kakovost dela in znanja učencev. Naša opazovanja bomo analizirali in ovrednotili predvsem z vidika kakovosti znanja učencev ter njihovega odnosa do dela.
Ključne besede: Konstrukcionizem, programsko okolje, Tynker, zgodnje poučevanje programiranja
Objavljeno v DKUM: 26.11.2019; Ogledov: 1488; Prenosov: 122
.pdf Celotno besedilo (4,44 MB)

10.
Programsko okolje za razvoj in preizkušanje stohastičnih algoritmov : diplomsko delo
Klemen Ledinek, 2019, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je narediti programsko okolje za razvoj stohastičnih algoritmov, ki bo omogočalo enostavno in hitro dodajanje novih stohastičnih algoritmov in različnih problemov. Okolje bo zasnovano tako, da bo omogočalo izvajanje eksperimentov s pomočjo neodvisnih zagonov, ki se bodo lahko izvajali na več nitih. Prav tako pa bo mogoče rezultate algoritmov tudi primerjati.
Ključne besede: programsko okolje, stohastični algoritem, primerjava algoritmov, razvoj algoritmov, reševanje težkih problemov
Objavljeno v DKUM: 22.11.2019; Ogledov: 980; Prenosov: 111
.pdf Celotno besedilo (1,01 MB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici