| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 363
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Identifikacija in analiza orodij za merjenje in izračun programskih metrik
Saša Dokić, 2022, diplomsko delo

Opis: Merjenje je zelo pomemben del programskega inženirstva, saj nam pomaga pri ocenjevanju in razumevanju kakovosti programske opreme ter izboljšanju procesov in produktov, povezanih z njo. V diplomskem delu smo raziskali pomen merjenja programske opreme, metrike programske opreme ter podrobneje opisali nekatere programske metrike in orodja, ki se uporabljajo za njihov izračun. Izbrali smo odprtokoden projekt, na katerem smo preizkusili tri orodja. Rezultate izračunanih metrik smo analizirali in jih med seboj tudi primerjali.
Ključne besede: programska oprema, metrike programske opreme, katalog orodij, kakovost programske opreme
Objavljeno v DKUM: 24.10.2022; Ogledov: 179; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (1,32 MB)

2.
Dobre prakse uporabe diagramov zaporedja : diplomsko delo
Lundrim Racaj, 2022, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil spoznati dobre prakse uporabe diagramov zaporedja in preveriti kako so le-ti podprti v izbranih modelirnih orodjih. Predstavljeni so osnovni gradniki diagramov zaporedja in smernice za izdelavo le-teh. V praktičnem delu smo primerjali namizno orodje »Visual Paradigm« in orodje »StarUML«. S pomočjo pregleda sorodnih del smo oblikovali seznam kriterijev za primerjavo in nato ovrednotili izbrani orodji. Obe orodji zagotavljata ključne funkcionalnosti, kot so: preverjanje sintakse, generiranje kode, povratno inženirstvo ter uvoze in izvoze v različne formate. Na osnovi rezultatov primerjave pa ugotavljamo, da orodje »Visual Paradigm« nudi boljšo in celovitejšo podporo pri oblikovanju in uporabi diagramov zaporedja.
Ključne besede: programska oprema, modeliranje, UML, diagrami zaporedja, modelirna orodja, primerjava.
Objavljeno v DKUM: 24.10.2022; Ogledov: 248; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (2,33 MB)

3.
Uporaba načrtovalskih vzorcev v programskem jeziku Python : diplomsko delo
Ivana Lavrič, 2022, diplomsko delo

Opis: Načrtovalski vzorci pomagajo pri hitrem, kvalitetnem in stabilnem razvoju informacijskih rešitev. Nanašajo se na princip ponovne uporabe, kjer namesto konkretne programske kode ponovno uporabimo ideje. V diplomskem delu smo analizirali katalog načrtovalskih vzorcev GoF z vidika programskega jezika Python. Za prikaz dinamičnosti in uporabnosti jezika, smo pri implementaciji izbranih vzorcev uporabili objektno usmerjeno programiranje, metaprogramiranje in knjižnico PyPattyrn. Ugotovili smo, da lahko, tudi s pomočjo modula ABC, na standardni način implementiramo katerikoli vzorec, hkrati pa zaradi narave jezika Python takšna implementacija ni vedno smiselna. Preverili smo združljivost vzorcev z jezikom Python in ugotovili, da uporaba nekaterih načrtovalskih vzorcev ni smiselna, če pri tem žrtvujemo naravo programskega jezika.
Ključne besede: programska oprema, načrtovanje, ponovna uporaba, načrtovalski vzorci, GoF, Python
Objavljeno v DKUM: 20.10.2022; Ogledov: 220; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (5,19 MB)

4.
Razvoj namizne aplikacije za izračun potnih stroškov
Karin Planinšek, 2022, diplomsko delo

Opis: Pridobivanje podatkov o prevoženi kilometrini zaposlenih in pretvorba le-teh v potne stroške lahko vzame podjetju veliko dragocenega časa, sploh v primerih večjih organizacij z večjim številom zaposlenih. Pri reševanju tovrstnega problema nam lahko najbolje pomaga programska oprema, ki lahko komunicira s specifičnim API-jem oziroma neko javno dostopno hrambo točno določenih informacij, ki je namenjena vračanju geolokacijskih podatkov. V diplomskem delu predstavljamo proces razvoja in nadgradnje namizne aplikacije za izračun razdalj med lokacijami za končnega naročnika s pomočjo tehnologije API. Aplikacija je razvita v programskem jeziku C# in ogrodju .NET ter uporablja Google Maps Directions API. Osnovno verzijo programske rešitve smo na željo naročnika nadgradili z dodatnimi funkcionalnostmi. Z uporabo aplikacije se proces izračuna potnih stroškov skrajša in poenostavi, v prihodnosti pa načrtujemo tudi nadgradnjo v spletno aplikacijo.
Ključne besede: potni stroški, programska oprema, API, aplikacija
Objavljeno v DKUM: 14.10.2022; Ogledov: 231; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

5.
Spletna prodaja personaliziranih čokolad
Žan Smrkolj, 2021, diplomsko delo

Opis: Z željo po izdelavi in prodaji personaliziranih čokolad preko spletne trgovine na bolj atraktiven način, kot je vizualno urejanje, smo se odločili izdelati spletno trgovino. Naša želja je predvsem ta, da si lahko kupec preko vizualnega urejevalnika ustvari čokolado, ki mu je pisana na kožo. Potem, ko si kupec sam uredi čokolado pa mu jo izdelamo točno takšno s pomočjo rezkarja. Izdelek nato shranimo v ustrezno embalažo in jo pošljemo kupcu. Cilj diplomskega dela je vzpostaviti spletno trgovino s funkcionalnim vtičnikom za vizualno urejanje čokolad. Za izdelavo diplomske naloge smo uporabili deskriptivno metodo dela, s katero smo opredelili osnovne značilnosti, procese in pojme naše teme. V teoretičnem delu smo opisali okolje WordPress ter zakaj smo se zanj odločili. Nato smo opredelili zakaj smo izbrali določeno temo in vtičnik za vizualno urejanje izdelkov ter to naredili še za ostale vtičnike, ki smo jih uporabili pri izdelavi spletne strani. V praktičnem delu smo predstavili postopek izdelave spletne strani z uporabljenimi vtičniki. V zaključnem delu pa smo naredili analizo uspešnosti spletne strani s spletnim orodjem Google Lighthouse.
Ključne besede: spletna prodaja, personalizirane čokolade, programska oprema WordPress
Objavljeno v DKUM: 01.12.2021; Ogledov: 563; Prenosov: 94
.pdf Celotno besedilo (2,46 MB)

6.
Licenčna pogodba v teoriji in praksi
Jon Bonajo, 2021, diplomsko delo

Opis: Danes si poslovanja podjetja brez strojne in programske opreme sploh ne moremo več predstavljati. Podjetja vedno bolj intenzivno investirajo v digitalizacijo poslovanja, saj se zavedajo njenega pomena pri zagotavljanju konkurenčne prednosti. Zaradi ogromnega povpraševanja po inovativni programski opremi, se je na trgu znatno povečalo tudi število programerskih podjetji. Zavedati se moramo, da je programska koda zelo zahtevna za napisati in zelo enostavna za kopiranje. To je tudi razlog, da podjetja vedno več pozornosti namenjajo licenčnim pogodbam, kot učinkovitemu sredstvu pri zaščiti intelektualne lastnine, predvsem avtorskih pravic in patentov. Obstaja več različnih tipov kot tudi modelov licenčnih pogodb, zato je za dajalca licence ključno, da analizira vse možnosti in zavzame pravo strategijo distribucije svojega produkta.
Ključne besede: Licenčna pogodba, programska oprema, licenčni modeli, patent, avtorske pravice.
Objavljeno v DKUM: 09.11.2021; Ogledov: 789; Prenosov: 87
.pdf Celotno besedilo (651,79 KB)

7.
Uporaba domensko vodenega načrtovanja in vzorcev mikrostoritvenih arhitektur : diplomsko delo
Eftimije Tomovski, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo opisali uporabo vzorca domensko vodenega načrtovanja in drugih vzorcev mikrostoritvenih arhitektur pri načrtovanju informacijskih sistemov na osnovi mikrostoritvene arhitekture. Osredotočili smo se na načela in taktične vzorce domensko vodenega načrtovanja in njihov prispevek pri načrtovanju mikrostoritvene aplikacije. Postopek domenskega vodenega načrtovanja smo uporabili pri implementaciji praktičnega primera ter prikazali uporabo vzorcev lastna podatkovna baza, CQRS in dogodkovni vir.
Ključne besede: informacijski sistemi, programska oprema, arhitekture, domensko vodeno načrtovanje, mikrostoritve, načrtovalski vzorci
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 474; Prenosov: 31
.pdf Celotno besedilo (1,77 MB)

8.
Potek razvoja proti-piratske zaščite videoiger skozi čas : diplomsko delo
Luka Kovačič Budiša, 2021, diplomsko delo

Opis: Dandanes imamo na voljo veliko število medijev, kot so na primer knjige, glasba in film. V skupini najuspešnejših medijev najdemo videoigre. Znano je, da za vsako uspešno franšizo videoiger, stojijo ogromni založniki, katerih cilj je zagotoviti čim več dohodka. Tukaj pa se pojavijo posamezniki, ki ne želijo plačati ne za videoigre niti za ostale vrste medijev. Seveda v takšnem primeru, pride do konflikta med posameznikom in založnikom. V tej diplomski nalogi raziščemo kako piratstvo vpliva na delovanje založnikov ter na kakšne načine se založniki borijo proti piratstvu.
Ključne besede: dobiček, piratstvo, programska oprema, videoigre, zaščita
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 437; Prenosov: 46
.pdf Celotno besedilo (905,51 KB)

9.
Digitalizacija v proizvodnji podjetja Dorninger Hytronics d.o.o. : diplomsko delo
Mitja Medved, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljeni različni načini, s katerimi podjetje Dorninger Hytronics d.o.o. digitalizira svojo proizvodnjo. Na tržišču je na voljo že mnogo programske opreme, ki tako ali drugače pomaga pri proizvodnih ter organizacijskih procesih z namenom izboljšav. Poudarek diplomskega dela je na programu Doku DHSI, ki predstavlja informacijsko središče proizvodnje. Gre za program, ki je nadgrajen na osnovi obstoječega informacijskega sistema. Zasnovan je bil s strani vodje proizvodnje s pomočjo delavcev v podjetju in implementiran v proizvodnjo s pomočjo podjetja Stroka d.o.o. V proizvodnji služi predvsem pregledu nad dogajanjem, planiranju, kontroli kakovosti ter izpisovanju raznih poročil. V okviru mojega dela v podjetju so bila za omenjen program izdelana preprosta navodila za uporabo, ki so skupaj s primerom uporabe ter predlogi za izboljšave predstavljena v diplomskem delu.
Ključne besede: Digitalizacija, vodenje proizvodnje, kontrola kakovosti, programska oprema, predlogi izboljšav
Objavljeno v DKUM: 13.10.2021; Ogledov: 794; Prenosov: 99
.pdf Celotno besedilo (4,40 MB)

10.
Vodenje servo motorja z delovno postajo Mitsubishi Electric : diplomsko delo
Antonio Hulec, 2021, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil izdelati sistem za vodenje servo motorja, ki se temelji na delovni postaji Mitsubishi Electric. Z uporabo CAD in ECAD, ter Mitsubishi inženirske programske opreme je bilo potrebno delovno postajo fizično oblikovati in izdelati. Nato je bilo potrebno zapisati ustrezen sekvenčni program preko Mitsubishi PLK-ja za vodenje in pozicioniranje osi servo motorja na točno določene pozicije z možnostjo nastavitve parametrov smeri, pospeška, hitrosti in pojemka, ki jih vpisujemo v posebne registre, kot tudi spremljanje simulacije preko Mitsubishi HMI-ja. Delovna postaja bo služila kot odličen učni pripomoček na katerem se bodo prikazali principi vodenja servo motorjev.
Ključne besede: Mitsubishi Electric, delovna postaja, vodenje servo motorja, pozicioniranje servo motorja, Mitsubishi PLK, Mitsubishi HMI, Mitsubishi inženirska programska oprema, učni pripomoček, sistem
Objavljeno v DKUM: 05.10.2021; Ogledov: 554; Prenosov: 49
.pdf Celotno besedilo (6,21 MB)

Iskanje izvedeno v 0.17 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici