| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 87
Na začetekNa prejšnjo stran123456789Na naslednjo stranNa konec
1.
Vpliv korupcije na produktivnost dela v evropskih gospodarstvih
Evelin Landeker, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu preverjamo hipotezo o negativnem vplivu korupcije na produktivnost dela v 21 evropskih gospodarstvih v obdobju 2002–2019. Oba analizirana indikatorja korupcije (označena kot korupcija_1, korupcija_2) statistično značilno negativno vplivata na vseh osem indikatorjev produktivnosti dela v modelih, ocenjenih z White cross-section variančno-kovariančno matriko, in v primeru korupcije_1 tudi ko v modele dodamo kvadrat zaloge kapitala. Medtem ko v modelih, ocenjenih z White period variančno-kovariančno matriko, korupcija_1 statistično značilno negativno vpliva na sedem od osmih izbranih indikatorjev produktivnosti dela, korupcija_2 pa na šest od osmih indikatorjev produktivnosti dela. V modelih s kvadratom zaloge kapitala, ocenjenih z White period variančno-kovariančno matriko, korupcija_1 statistično značilno negativno vpliva na šest od osmih indikatorjev produktivnosti dela, korupcija_2 pa na pet od osmih indikatorjev produktivnosti dela. Negativni vpliv korupcije na produktivnost dela je neomajno empirično dokazan in vrednostno znaten. Precizneje ugotavljamo, da povečanje obsega, v katerem se javna oblast uporablja za doseganje zasebnih koristi, za eno enoto v povprečju zmanjša BDP na zaposlenega za 12.013 mednarodnih dolarjev oz. za 11.112 mednarodnih dolarjev, če upoštevamo model s kvadratom zaloge kapitala.
Ključne besede: korupcija, produktivnost dela, zaloga kapitala, evropska gospodarstva
Objavljeno v DKUM: 17.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 25
.pdf Celotno besedilo (1,90 MB)

2.
Analiza uporabnosti sodobnih orodij za modeliranje procesov
Anton Lajhar, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu se osredotočamo na uporabnost sodobnih orodij za modeliranje procesov in predstavitev tehnik modeliranja procesov. Glavni namen raziskave je primerjava različnih orodij za modeliranje procesov in pridobitev vpogleda v njihove tehnične zmožnosti ter učinkovitost. Za pridobitev podatkov in primerjavo orodij smo izvedli pregled literature ter v vseh orodjih modelirali in simulirali realne poslovne procese. Končni rezultati zajemajo ugotovitve glede prednosti in pomanjkljivosti posameznih orodij ter primerjavo med njimi. V sklepu so navedene smernice glede izbire najbolj ustreznega orodja glede na specifične potrebe podjetja oziroma posameznika.
Ključne besede: modeliranje procesov, primerjanje, analiza učinkovitosti, sodobna orodja za modeliranje, funkcionalnosti, analiza, optimizacija, avtomatizacija, produktivnost.
Objavljeno v DKUM: 14.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (3,77 MB)

3.
Varnost poslovnih podatkov pri implementaciji inteligentnega sistema chatgpt
Marija Koleva, 2024, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je bil raziskati implementacijo in uporabo generativnih modelov, predvsem modelov generative pre-trained transformer (GPT), v poslovnem okolju podjetja X in razumeti njihov vpliv na poslovne procese. S poudarkom na varnosti in produktivnosti smo preučili prednosti in izzive integracije teh tehnologij ter opredelili ključne ugotovitve, ki vključujejo izboljšano učinkovitost, inovativnost, kakovost storitev in varnost podatkov. Uporabljene metode vključujejo študijo primera, intervju z vodjo projekta, analizo podatkov in pregled literature. Glavni zaključki vključujejo poudarek na potrebi po implementaciji varnostnih protokolov, upoštevanju etičnih vidikov in implementaciji najboljših praks pri implementaciji generativnih modelov. Priporočila vključujejo uporabo robustnih varnostnih mehanizmov, optimizacijo poslovnih procesov in nadaljnje raziskovanje možnosti uporabe generativnih modelov v poslovnem okolju.
Ključne besede: generativni modeli, GPT, poslovno okolje, varnost, produktivnost
Objavljeno v DKUM: 03.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

4.
Predlog izboljšave pakirne linije 2 v proizvodnem procesu cevarne podjetja Impol PCP: analiza, načrtovanje in implementacija : magistrsko delo
Tilen Tič, 2024, magistrsko delo

Opis: Danes je vsako podjetje del globalnega trga, podjetja pa so prisiljena kontinuirano izboljševati konkurenčno sposobnost svojega dela. Eno od orodij za izboljševanje oziroma ohranjanje zadovoljstva kupcev je zagotavljanje kvalitete izdelkov. Zaradi pojavljanja površinskih napak na materialu med pakiranjem ter fizično zahtevnega dela zaposlenih se je podjetje odločilo za posodobitev pakirne linije. Ročno pakirno linijo je nadomestila polavtomatizirana linija. V delu je predstavljeno podjetje, organizacija in postopek posodobitve pakirne linije 2. V diskusiji so ovrednoteni rezultati ter pojasnjeni cilji, ki so bili doseženi. Predstavljene so rešitve, ki bi povečale pretočnost in izboljšale delovni proces. Projekt je temeljil na cilju izboljšanja zadovoljstva kupcev, ugodnejšemu delu zaposlenih na stroju, prav tako pa je pozitivno vplival na dodano vrednost podjetja.
Ključne besede: pakirna linija, produktivnost, kakovost izdelkov, fizična obremenitev zaposlenih, izboljšanje proizvodnega procesa
Objavljeno v DKUM: 11.06.2024; Ogledov: 118; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (12,38 MB)

5.
Tehnološka nadgradnja skladiščnih sistemov poštnega centra Krško : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Nejc Bratanič, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je analizirano skladiščno poslovanje poštnega centra Krško. Predstavljen je način delovanja skladiščnega sistema in navedene so tehnologije, ki se uporabljajo za obdelavo paketnih pošiljk. Obravnavan izziv diplomskega dela je relativno nizka produktivnosti skladiščnega poslovanja, ki je posledica uporabe obstoječe tehnologije. V diplomskem delu je cilj tehnološko nadgraditi skladiščne sisteme z namenom zmanjšanja količine ročnega dela. Prav tako pa je cilj skrajšati pretočni čas obdelave pošiljk, kar bi posledično izboljšalo skladiščno poslovanje. Tehnološka nadgradnja skladiščnega sistema Poštnega Centra Krško zajema implementacijo pasivne RFID tehnologije, novih transportnih vozičkov in nakladalne ploščadi. Z implementirano tehnologijo želimo zboljšati ergonomijo dela in zvišati dobičkonosnost podjetja.
Ključne besede: logistika, skladiščno poslovanje, skladiščna tehnika in tehnologija, pretočni čas, produktivnost
Objavljeno v DKUM: 14.02.2024; Ogledov: 265; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (1,90 MB)

6.
Razširitev avtomatizirane proizvodne linije za Podgorje d.o.o. z dodatnim strojem za ploskovno obdelavo : diplomsko delo
Andraž Požar, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo temelji na vključitvi dodatnega obdelovalnega stroja v avtomatizirano proizvodno linijo. Projekt se je izvedel v podjetju Podgorje d.o.o. v Šentjerneju, katero tudi predpisuje tehnološke zahteve delovanja stroje ter celotne linije. V delu je poleg zahtev podjetja ter delovanja proizvodnje linije opisana tudi montaža stroja, ki vključuje vse od mehanske postavitve stoja, njegov individualni vklop ter nastavljanje. V zadnji fazi projekta se je izvedlo tudi povezovanje stroja v programsko mrežo skladišča in podjetja, ter sinhronizacija delovanje z celotno proizvodno linijo. Konec projekta vključuje šolanje operaterjev in vzdrževalcev za delo na liniji, povezava z servisnim centrom proizvajalca stroja HOMAG preko oddaljene diagnostike ter potrditev vseh zahtev podjetja z testiranjem.
Ključne besede: proizvodna linija, CNC, produktivnost, montaža, lesna industrija
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 289; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (2,36 MB)

7.
Celovita učinkovitost opreme v podjetju Megras, d.o.o.
Mitja Vrbnjak, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljena analiza tematike celovite učinkovitosti opreme oz. kazalnik OEE. Delo temelji na realnem primeru procesa dveh varilnih celic v podjetju Megras, d. o. o., ki je eno vodilnih proizvajalcev prirobnic na svetu. Obravnava poteka na primeru varilne celice z varilnim avtomatom in varilne celice z varilnim robotom. Predstavljena je temeljita razlaga kazalnika OEE in ključnih dejavnikov, prednosti uporabe in skupine glavnih izgub. Magistrsko delo zajema razlago pomembnosti robotizacije v industriji, predstavitev procesa delovanja varilnih celic ter prednosti in slabosti le-teh. Opisan je potek in način zbiranja vhodnih podatkov ter njihova opredelitev. Delo vključuje temeljite izračune posamezne varilne celice in razlago ter koristi pridobljenih vrednosti. Ob koncu je opisana in izračunana metoda povrnitve investicijskih sredstev za posamezno varilno celico.
Ključne besede: celovita učinkovitost opreme, OEE, Megras, d. o. o., proizvodnja, varilna celica, razpoložljivost, kakovost, zmogljivost, produktivnost, izgube, povrnitev investicije.
Objavljeno v DKUM: 31.05.2023; Ogledov: 500; Prenosov: 71
.pdf Celotno besedilo (8,40 MB)

8.
Ekonomski pomen mest in primerjava razvitosti največjih slovenskih mest z izbranimi mesti v evropski uniji
Špela Perko, 2022, diplomsko delo

Opis: Mesta privabljajo različne skupine ljudi, pri tem tudi visoko izobražene. Razlog temu pripišemo boljšim zaposlitvenim in družbenim priložnostim kot so na podeželju. Tako se izkoriščajo potenciali posameznikov, podjetja pa lažje najdejo ustrezno delovno silo in druge produkcijske dejavnike, kar vodi k inovacijam ter višji produktivnosti. Prednost pa predstavlja tudi lokacija mesta in ukvarjanje z dejavnostjo, ki je prilagodljiva na dolgi rok. Produktivnost je tako glavni dejavnik gospodarske rasti mest. Značilno je tudi, da manjša mesta dosegajo višjo produktivnost in rast kot velika mesta. Izzivi, ki nastajajo v urbanih središčih, so stanovanjska problematika, staranje in segregacija prebivalstva ter izzivi podnebnih sprememb. V diplomskem delu smo na osnovi podatkov Eurostata in OECD podrobneje analizirali izbrane kazalnike razvitosti in anketne zaznave meščanov za glavna in prva oziroma druga največja mesta držav članic EU za leta 2006, 2008, 2009, 2011, 2012, 2015, 2018 in 2019 ter primerjali razvitost Maribora in Ljubljane z ostalimi opazovanimi mesti. Ugotovili smo, da sta slovenski mesti leta 2015 beležili eno izmed višjih stopenj brezposelnosti, skozi analizirano obdobje pa sta beležili tudi relativno visoko stopnjo odvisnosti starejših in nizko stopnjo odvisnosti mladih. Ljubljana in Maribor sodita med najvarnejša mesta EU, vendar je pri tem Ljubljana skozi leta poslabšala svoj relativni položaj. V Ljubljani se je v analiziranih letih 2011 in 2015 glede na leto 2008 BDP na prebivalca zmanjšal, v letu 2018 pa je bil BDP na prebivalca med analiziranimi leti najvišji. Pri tem je ustvarjala višji BDP na prebivalca kot nekatera več milijonska mesta, kot sta na primer Berlin ali Barcelona.
Ključne besede: mesto, produktivnost, BDP na prebivalca, trajnostni razvoj, prihodnost mest.
Objavljeno v DKUM: 04.11.2022; Ogledov: 773; Prenosov: 54
.pdf Celotno besedilo (1,34 MB)

9.
Vpliv šesturnega delovnika na individualno uspešnost, psihološko dobro počutje in produktivnost zaposlenih – Primer podjetja Plastika Skaza, d. o. o.
Emmett Clarkson, 2022, magistrsko delo

Opis: Raziskavo smo izvedli, da bi ugotovili, kakšne učinke ima krajši delovni dan zaposlenih na njihovo psihološko dobro počutje, individualno delovno uspešnost in delovno produktivnost. Da bi našli odgovore, navezujoče se na krajši delovnik in konstrukta psihološkega dobrega počutja ter individualne delovne uspešnosti, smo raziskavo opravili s pomočjo anketnega vprašalnika. Delali smo s podjetjem Plastika Skaza, d. o. o., kjer smo anketirali 45 zaposlenih. Od tega jih je 15 delalo 6 ur dnevno in 30 za polni delovni čas (8 ur dnevno). Uporabili smo faktorsko analizo in univariatna testa za primerjavo neodvisnih vzorcev ter ugotovili, da so zaposleni, ki svoje delo opravljajo 6 ur dnevno, na določenih področjih individualne delovne uspešnosti dosegli boljše rezultate v primerjavi z zaposlenimi, ki so zaposleni za polni delovni čas. V povezavi s konstruktom psihološkega dobrega počutja nismo našli statistično značilnih razlik med zaposlenimi, ki delajo 6, in tistimi, ki delajo 8 ur dnevno. Za analiziranje produktivnosti smo uporabili kombinacijo deskriptivnih in komparativnih raziskovalnih metod. Ugotovili smo, da krajši delovnik pozitivno vpliva na produktivnost zaposlenih.
Ključne besede: šesturni delovnik, individualna delovna uspešnost, psihološko dobro počutje, produktivnost, delovni čas
Objavljeno v DKUM: 07.10.2022; Ogledov: 659; Prenosov: 143
.pdf Celotno besedilo (4,80 MB)

10.
Celovita učinkovitost opreme v podjetju Arcont d. d. : magistrsko delo
Rok Antolin, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je prikazana uporaba OEE kazalnika na primeru delovnih sredstev na liniji za površinsko zaščito H6 podjetja Arcont d. d. Gre za ključen kazalnik merjenja uspešnosti obravnavanega proizvodnega procesa, ki je razdeljen na tri faktorje – razpoložljivost, zmogljivost in kakovost, ki omogoča celovit in kritičen pogled nad izkoriščenostjo razpoložljivih sredstev. Kazalnik je v proizvodnem svetu vse pogosteje uporabljen za analizo učinkovitosti proizvodnih podjetij z namenom spremljanja in izboljšanja produktivnosti proizvodnih procesov. V izbranem podjetju spremljanje in beleženje kazalnika OEE ni bila novost, saj so kazalnik že beležili v okviru službe za vitke procese. Namen naloge je bil OEE kazalnik obnoviti in sicer na način, da so faktorji točneje opredeljeni in objektivnejši, da so dobljeni rezultati verodostojnejši in, da podjetje skozi izračunane vrednosti OEE kazalnika lahko išče potencial za nadalje izboljšave v procesu.
Ključne besede: OEE, TPM, vitka proizvodnja, izgube, optimizacija, celovita učinkovitost, produktivnost, razpoložljivost, kakovost
Objavljeno v DKUM: 30.05.2022; Ogledov: 1301; Prenosov: 148
.pdf Celotno besedilo (1,33 MB)

Iskanje izvedeno v 0.29 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici