| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 141
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Vloga in delovanje inšpekcije za delo v RS : magistrsko delo
Ana Rous, 2024, magistrsko delo

Opis: Področje dela ponazarja bistveni del družbenega sistema, ki neposredno vpliva na posameznikovo kakovost življenja, hkrati pa prispeva k širši javni koristi. Ker je področje dela tako kompleksno, je posledično podvrženo večjim možnostim za kršitve, kot so izkoriščanje delavcev, nespoštovanje delovnopravne zakonodaje ter izigravanje predpisov, kar lahko resno ogroža pravice delavcev in njihovo varnost. Iz tega vidika je reden in učinkovit sistem inšpekcijskega nadzora nujen, saj ustrezno sankcionira tovrstne kršitve, hkrati pa služi kot preventiva pred nadaljnjimi kršitvami. Inšpekcijski nadzor ima kontradiktorno naravo; na eni strani so delodajalci, ki ob ugotovljenih kršitvah in naloženih sankcijah izražajo odpor in jezo, na drugi strani pa so delavci, ki so nezadovoljni, kadar kršitve niso odkrite ter sankcionirane. Inšpekcija za delo ima ključno vlogo pri nadzoru nad izvajanjem predpisov, ki urejajo to področje. Njena glavna naloga je zagotavljanje zakonitosti ter skladnosti z delovnopravno zakonodajo, vendar pa njeno delovanje ne obsega zgolj kaznovanje kršiteljev; s svojo svetovalno funkcijo spodbuja k zagotavljanju varstva pravic delavcev ter izboljšanje delovnih razmer, kar je pomembno za vzpostavitev zdravega delovnega okolja. Inšpekcijski nadzor ima velik družbeni pomen, saj omogoča vpogled v dejansko stanje na terenu, kar pripomore k identifikaciji problemov in izzivov ter iskanju ustreznih rešitev. Seznam predpisov, ki jih je treba upoštevati, je vedno daljši, hkrati pa narašča tudi število poslovnih subjektov, zato je nujno, da se nadzorni mehanizem stalno prilagaja. Vendar pa kadrovska zasedenost inšpektorata temu ne sledi, kar posledično vodi do zmanjšane učinkovitosti inšpekcijskega nadzora. Izzivov, s katerimi se sooča inšpekcija za delo, je več in se sčasoma spreminjajo, kljub temu pa je mogoče opaziti določene kršitve in težave, ki so postale skoraj že "sistemske," saj se pojavljajo že vrsto let. Iz tega razloga je analiza vloge in delovanja inšpekcije za delo ključna, saj izpostavitev izzivov, s katerimi se soočajo inšpektorji za delo, morda privede do pomembnejših sprememb, ki bodo vlogo inšpekcije okrepile, hkrati pa prispevale k ustvarjanju bolj poštenega delovnega okolja.
Ključne besede: Delovno pravo, inšpekcijski nadzor, Inšpektorat Republike Slovenije za delo, ukrep delovnega inšpektorja, kadrovska problematika, varstvo pravic delavca, Evropski organ za delo, Mednarodna organizacija dela.
Objavljeno v DKUM: 20.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (1,79 MB)

2.
Problematika obravnave sodobne zgodovine pri pouku zgodovine : magistrsko delo
Maša Kokot, 2024, magistrsko delo

Opis: Pouk sodobne zgodovine je bistven za razumevanje sedanjosti in prihodnosti. Sodobna zgodovina po mnenju strokovnjakov predstavlja enega najpomembnejših vsebinskih delov pouka zgodovine, vendar njeno obravnavo pestijo številne problematike. V magistrski nalogi smo želeli odkriti, kaj najbolj vpliva na kakovost pouka ter kakšni so načini obravnave, da bi problematiko pri obravnavi teh tem zmanjšali ali celo preprečili. Z uporabo anketnega vprašalnika smo vključili učence, dijake, učitelje in profesorje, s čimer smo želeli ugotoviti, kaj menijo o pouku sodobne zgodovine, njegovi pomembnosti in problematiki, s katero se spopadajo. Želeli smo pridobiti njihovo mnenje o tem, kako kljub težavam, ki jih pri pouku opažajo, pridobiti oziroma predati čim kvalitetnejše znanje. S pomočjo odgovorov in vnaprej pregledanih učbenikov, učnih načrtov in literature smo izpostavili dve največji problematiki pouka sodobne zgodovine. Učenci, dijaki, učitelji in profesorji najpogosteje izpostavljajo problematiko časovne obravnave učne snovi, ki zaradi razporeditve v učnem načrtu ostaja zadnja obravnavana snov, kar se med drugim odraža v pomankanju motivacije, časa za temeljito obravnavo, v površno predelani snovi in nezainteresiranosti učencev za učenje, saj snov velikokrat ni vključena v ocenjevanje. Kot drugi večji problem smo izpostavili občutljivost ter zahtevnost tem sodobne zgodovine, ki je posledica subjektivnega vpliva družine in okolice, učenci in dijaki pa so zaradi tega posredno ali neposredno osebno vpleteni, kar zmanjša kritičnost, objektivnost in nepristranskost, vse to pa vpliva na slabšo kakovost znanja. S primeri dobre rabe smo v razredih pri izvedenih urah skušali ugotoviti, ali lahko problematiko zmanjšamo ali celo izničimo, pri čemer smo ugotovili, da lahko dobro zastavljene učne ure bistveno pripomorejo k reševanju zgoraj omenjenih težav in s tem prispevajo h kvalitetnejšemu pouku in nenazadnje tudi znanju učencev, kar je glavni cilj pouka.
Ključne besede: sodobna zgodovina, pouk, problematika, učni načrt, učbeniki
Objavljeno v DKUM: 28.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (943,35 KB)

3.
Zasnova urbanega središča za mlade v Murski Soboti : magistrsko delo
Ajša Cigüt, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo podaja predlog za revitalizacijo središča mesta Murska Sobota in kot ključno temo obravnava izzive ene izmed najbolj ranljivih skupin, mladih. Mladi in mlade družine se soočajo z nizkimi dohodki, željo po osamosvojitvi in selitvi iz domov svojih staršev ter vključevanjem v aktivno urbano življenje. Mesto Murska Sobota, kot celotna Pomurska regija, se srečuje s pomanjkanjem cenovno dostopnih, sodobnih in privlačno zasnovanih stanovanj, kar vodi v izseljevanje mladih v ostale statistične regije. Poleg tega je izseljevanje mladih spodbudilo tudi pomanjkanje podjetniških, razvojnih, inovacijskih in izobraževalnih dejavnosti. Ti dejavniki skupaj prispevajo k demografski in gospodarski stagnaciji Murske Sobote. V okviru naloge so podana teoretska izhodišča, prostorska analiza obravnavanega območja in predlog idejne urbanistično-arhitekturne rešitve Urbanega središča za mlade. Predlogi in rešitve so osredotočeni na potrebno stanovanjsko gradnjo, ki je prilagojena mladim, ter implementacijo novih hibridnih in urbanotvornih vsebin, usmerjenih v razvoj, inovacije in izobraževanje. Lokacija v središču mesta bo mladim omogočala dostop do obstoječih storitev in dejavnosti, hkrati pa ima potencial za oživitev mestnega jedra in vključitev mladih v mestno tkivo. Izbrana vsebina stremi k izboljšanju kakovosti življenja v mestu, povečanju socialne vključenosti vseh prebivalcev s poudarkom na mladih in končnim ciljem razvoja in dviga konkurenčnosti Murske Sobote kot mesta.
Ključne besede: mladi, arhitektura, revitalizacija, Murska Sobota, stanovanjska problematika mladih, hibridni program, revitalizacija mestnega središča, stanovanja za mlade
Objavljeno v DKUM: 24.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 176
.pdf Celotno besedilo (65,87 MB)

4.
Analiza strategij slovenskih občin pri obvladovanju problema prepovedanih drog : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Matic Rozman, 2024, diplomsko delo

Opis: Odvisnost od prepovedanih drog je resen problem, saj povzroča zdravstvene, socialne in gospodarske posledice, ki pa niso opazne samo pri posamezniku ampak tudi v lokalni skupnosti. Lokalne skupnosti in občine pri reševanju te problematike igrajo ključno vlogo, saj so te institucije tudi najbližje prebivalstvu in posameznikom in jim tako s pomočjo raznih programov in strategij pomagajo rešiti problematiko prepovedanih drog. Da bi pridobili vpogled v delovanje slovenskih občin na področju problematike prepovedanih drog, smo izvedli raziskavo. Na 212 spletnih naslovov slovenskih občin smo poslali sklop vprašanj glede njihovih pristopov k omejevanju problematike prepovedanih drog. Pridobili smo odgovore 60 slovenskih občin. Ugotovitve analize kažejo predvsem na pomanjkanje dobrih strategij in načinov spopadanja s problematiko prepovedanih drog v manjših slovenskih občinah; kljub majhnosti pa se veliko teh majhnih občin sooča s problematiko prepovedanih drog tako, da sodelujejo s sosednjimi občinami in drugimi institucijami, s katerimi imajo vzpostavljene strategije in programe pri obvladovanju prepovedanih drog. Večje občine imajo vzpostavljene tudi svoje strategije, ki pa se bistveno ne razlikujejo od ostalih skupnih projektov manjših občin. Naloga opozarja na pomembnost celovitega in usklajenega pristopa ter na pomembnost nadaljnje krepitve financiranja in sodelovanja med vsemi sodelujočimi institucijami, brez katere se v prihodnosti ne bo mogoče dovolj učinkovito spopasti s problematiko prepovedanih drog.
Ključne besede: slovenske občine, strategije, problematika prepovedih drog, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 20.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (1,58 MB)

5.
Esejistična recepcija slovenske književnosti
Miran Štuhec, 2014, samostojni znanstveni sestavek ali poglavje v monografski publikaciji

Opis: Slovenska esejistika je od začetkov naprej sledila književnemu dogajanju. Pisala je o posameznih literarnih opusih, književnonazorskih temah, estetskih in kriti{kih vprašanjih, literarni fenomenologiji, idejnih podlagah književnosti itn. Začetke sistematičnega ukvarjanja s slovstvom postavljam v prvo polovico 20. stoletja; kasneje so med pisci vsi pomembni slovenski esejisti.
Ključne besede: slovenska esejistika, slovenska književnost, književna problematika, literarna fenomenologija
Objavljeno v DKUM: 29.07.2024; Ogledov: 89; Prenosov: 5
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Policijski postopki z Romi - stališča prebivalcev, policistov in Romov
Janez Ogulin, 2007, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Ključne besede: policija, policijska pooblastila, Romi, romska problematika
Objavljeno v DKUM: 29.03.2024; Ogledov: 261; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (576,04 KB)

7.
8.
Poznavanje alternativ plastične embalaže v Republiki Sloveniji : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Tamara Slekovec, 2023, diplomsko delo

Opis: Plastična embalaža obstaja že vrsto let in je tesno povezana z življenjem ljudi. Plastična embalaža so izdelki, ki opravljajo funkcijo embalaže. Ne glede na svoje prednosti predstavlja vedno večji globalni problem zaradi svoje nerazgradljivosti. Zato je potrebno poiskati alternativne embalaže, ki so okolju in nam bolj prijazne in imajo potencial popolnoma nadomestiti plastično embalažo. Takšnih alternativ je vedno več, največji potencial pa imajo alternative, kot so embalaža iz bioplastike, gob, sladkornega trsa, trave in mlečnih beljakovin. V diplomskem delu smo izvedli anketo, katere namen je bil ugotoviti, kako so ljudje seznanjeni o nevarnosti plastične embalaže in kako so seznanjeni o obstoječih alternativah.
Ključne besede: plastična embalaža, alternativna embalaža, recikliranje plastične embalaže, problematika plastične embalaže, embalaža iz bioplastike, embalaža iz gob, embalaža iz sladkornega trsa, embalaža iz trave, embalaža iz mlečnih beljakovin
Objavljeno v DKUM: 04.09.2023; Ogledov: 432; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (4,23 MB)

9.
Usklajevanje družinskega in študijskega življenja študentov na gorenjskem
Norali Karin Majkić, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo ugotavljali, kako študentje, ki imajo otroka/e, usklajujejo študijsko življenje z družinskim, kako se spopadajo s stanovanjskim vprašanjem in kateri je najpogostejši vir dohodka. Osredotočili smo se tudi na to, katere pravice imajo kot starši študentje. Rezultati raziskave kažejo, da starši študentje potrebujejo več časa za izdelavo in oddajo študijskih obveznosti. Prav tako smo ugotovili, da študentske družine nimajo rešenega stanovanjskega vprašanja. S pomočjo raziskave smo tudi ugotovili, da štipendija ni najpogostejši vir dohodka, ampak anketiranci navajajo otroški dodatek, sledi ji študentsko delo, le 27 % anketirancev je navedlo štipendijo.
Ključne besede: študentje, družina, problematika, otrok, Gorenjska
Objavljeno v DKUM: 25.01.2023; Ogledov: 654; Prenosov: 62
.pdf Celotno besedilo (561,14 KB)

10.
Stanovanjske razmere med mladimi v Sloveniji : magistrsko delo
Samantha Sever, 2022, magistrsko delo

Opis: Eno izmed ključnih točk osamosvajanja mladih predstavlja prvo stanovanje oz. samostojno bivanje. V zadnjih nekaj letih so se stanovanjske razmere mladih spremenile in mladi te razmere opredeljujejo kot problem, ki je zanje pomemben iz osebnega vidika. Iz tega razloga nas zanima, kako dojemajo stanovanjsko problematiko mladi, ki živijo v večstanovanjskem objektu, in kako mladi, ki živijo v enostanovanjskem objektu. Zanimajo nas tudi stališča mladih glede življenjskega dogodka, ki je bil ključen pri odločitvi o odselitvi iz primarnega okolja. Namen magistrskega dela je primerjati dve populaciji, in sicer mlade, ki živijo v večstanovanjski namestitvi, in mlade, ki živijo v enostanovanjski namestitvi. Magistrsko delo temelji na kvalitativni analizi fokusnih skupin, ki jih sestavljajo mladi, živeči v Sloveniji, med 15 in 29 letom starosti. Podatke smo zbirali s pomočjo metode dveh fokusnih skupin. Analiza podatkov je bila opravljena z metodo vsebine, pri kateri smo si pomagali s programskim orodjem QDA Miner. Mladi, ki živijo v večstanovanjskih objektih, ne dojemajo stanovanjske problematike drugače kot pa mladi, ki živijo v enostanovanjskih objektih. Glede razlogov za odselitev so v obeh fokusnih skupinah izpostavili, da je bil ključen dejavnik za selitev želja živeti na svojem, so se pa pojavili tudi drugi razlogi, kot je nova služba, ki pa so to željo le pospešili. Cene nepremičnin in najemnin se mladim zdijo previsoke in se iz tega razloga največkrat ne odločajo za selitev od staršev.
Ključne besede: mladina, stanovanja, stanovanjske razmere, stanovanjska problematika.
Objavljeno v DKUM: 30.11.2022; Ogledov: 822; Prenosov: 140
.pdf Celotno besedilo (1,33 MB)

Iskanje izvedeno v 0.26 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici