| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Lactobacillus plantarum PCS 26 as a probiotic dietary supplement in Slovenian patients with metabolic syndrome : a pilot clinical study
Mario Gorenjak, Dejan Škorjanc, Pavel Skok, 2015, izvirni znanstveni članek

Ključne besede: presnovni sindrom, debelost, holesterol, probiotične bakterije
Objavljeno v DKUM: 11.04.2024; Ogledov: 148; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (113,25 KB)
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

2.
Iskanje mesta začetka podvajanja ter vezavnih mest proteina dnaa pri izbranih probiotičnih bakterijah z uporabo algoritmov
Larisa Anžel, 2021, magistrsko delo

Opis: Uvod: Človeško telo je naseljeno s številnimi bakterijami, arhejami, virusi in enoceličnimi evkariotskimi organizmi, ki na različne načine vplivajo na naše zdravje. Probiotične bakterije so tiste, ki v zadostnih količinah pozitivno vplivajo na zdravje gostitelja. Slednje se morajo razmnoževati, da so pozitivni učinki vidni. Bakterije se razmnožujejo s procesom podvajanja, pri čemer je v začetnih fazah vključeno podvajanje DNK. Metode: S pomočjo grafa odklona števila gvaninov in citozinov (GC), ki ga pridobimo iz DNK zaporedja, smo ocenili položaj mesta začetka podvajanja za vsak izbran bakterijski sev. V okolici mesta začetka podvajanja se nahajajo posebna zaporedja, na katera se vežejo DnaA proteini. Z iskanjem najpogostejših motivov v okolici nukleotida z najnižjo vrednostjo na grafu GC smo pridobili možno sekvenco vezavnih mest DnaA, kar omogoča vpogled v sekvenco, ki igra pomembno vlogo pri podvajanju bakterijske DNK. Rezultati: Konsenzna sekvenca vseh izbranih bakterijskih sevov je 5'-TTATCCACA-3', kar sovpada s podatki iz literature, kjer je sekvenca DnaA škatle opredeljena kot 5’-TT(A/T)TNCACA-3'. Razprava in sklep: Izbrane metode se lahko uporablja za določevanje približnega mesta začetka replikacije, vendar so za dokazovanje le-tega potrebni še dodatni laboratorijski poizkusi.
Ključne besede: probiotične bakterije, mesto začetka replikacije, GC odkon, najpogostejši motivi
Objavljeno v DKUM: 23.09.2021; Ogledov: 837; Prenosov: 69
.pdf Celotno besedilo (1,10 MB)

3.
Mehanizmi delovanja probiotičnih in protektivnih bakterij PCS 20, PCS 26 ter LGG v preprečevanju metaboličnega sindroma
Mario Gorenjak, 2014, doktorska disertacija

Opis: Metabolični sindrom, znan tudi kot »sindrom X« ali »sindrom inzulinske rezistence«, narašča po vsem svetu, vključno z državami v razvoju. Presnovni sindrom je sestav klinično izraženih znakov, kot so centralna debelost, visok krvni tlak, povišana raven plazemske glukoze na tešče ali diagnosticirana sladkorna bolezen, nizek HDL in povišani serumski trigliceridi. Vse te sestavine skupaj ali posamezno vplivajo na razvoj srčno-žilnih bolezni, ki so vodilni vzrok smrti v sodobnem svetu. Izsledki preteklih raziskav so pokazali, da lahko probiotične/protektivne bakterije vplivajo na izboljšanje zdravja s pozitivnimi učinki na bolezni, ki so sestavine presnovnega sindroma, in sicer sladkorna bolezen, povišan krvni tlak, dislipidemija in nizkostopenjsko vnetje. Cilji doktorske disertacije so bili, ugotoviti, kateri izmed probiotičnih/protektivnih sevov Lactobacillus plantarum PCS 20, Lactobacillus plantarum PCS 26 in Lactobacillus rhamnosus GG deluje pozitivno v kaskadi molekularnih reakcij na ravni tankega črevesja, remodeliranja monocitov/makrofagov in adipocitov v humanem celičnem modelu nekarcinogenega izvora, ter podati znanstveno razlago mehanizmov možnega pozitivnega večnivojskega delovanja izbranih probiotičnih/protektivnih sevov pri bolnikih s presnovnim sindromom. V ta namen smo raziskavo razdelili na dva dela. Prvi del je zajemal predklinično in vitro laboratorijsko študijo, ki je ena izmed prvih v svetovnem merilu, ki je preučevala mehanizme delovanja probiotičnih/protektivnih bakterij v preprečevanju presnovnega sindroma z uporabo funkcionalnih celičnih modelov nekarcinogenega izvora, natančneje z uporabo celičnih linij humanega črevesnega epitelija, humanih monocitov/makrofagov in humanih visceralnih preadipocitov. Z in vitro laboratorijsko študijo smo dokazali, da probiotični/protektivni sev Lactobacillus plantarum PCS 26 izraža pozitivne učinke, ki bi v gostitelju s presnovnim sindromom lahko pripomogli k lajšanju posameznih sestavin sindroma, in hkrati uvedli tudi nov pristop k raziskovanju biosubstanc z uporabo funkcionalnih celičnih modelov humanega nekarcinogenega izvora. Drugi del raziskave je zajemal prospektivno, dvojno slepo in s placebom kontrolirano in vivo pilotno klinično študijo, v katero je bilo zajetih 16 prostovoljcev s presnovnim sindromom. Rezultati raziskav so pokazali, da probiotični protektivni sev Lactobacillus plantarum PCS 26 pozitivno vpliva na zmanjšanje obsega pasu, na znižanje koncentracije serumskega holesterola in na vzdrževanje ravni adiponektina v serumu. Ti vplivi skupaj pa lahko pripomorejo k lajšanju presnovnega sindroma predvsem z vidika klinične manifestacije in tveganj v povezavi s srčno-žilnimi boleznimi. Izvedene raziskave predstavljajo temeljno izhodišče za načrtovanje in izvedbo dolgoročne klinične študije v velikem obsegu, ki bi nam omogočila podrobnejši vpogled v mehanizme delovanja probiotičnih/protektivnih bakterij v preprečevanju ali lajšanju presnovnega sindroma.
Ključne besede: presnovni sindrom, debelost, inzulinska rezistenca, dislipidemija, probiotične bakterije, funkcionalni celični modeli.
Objavljeno v DKUM: 05.11.2014; Ogledov: 3005; Prenosov: 523
.pdf Celotno besedilo (26,41 MB)

Iskanje izvedeno v 0.08 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici