| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 93
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Primerjava proizvodnje v lastnem podjetju s proizvodnjo pri zunanjem izvajalcu
Maša Petrič, 2024, magistrsko delo

Opis: Brez proizvodnje ni podjetja in brez podjetja ni končnih izdelkov. Izdelki, ki jih ljudje v današnjem času želijo, morajo biti nekje proizvedeni. Za proizvodnjo so potrebne surovine in material, oprema in delavci, zato se podjetja sprašujejo, katero metodo proizvodnje izbrati. Odločajo se med lastno proizvodnjo v podjetju, pri čemer izdelke proizvajajo sami. Druga možnost je outsourcing oziroma proizvodnja pri zunanjem izvajalcu, ki izdelke za podjetje proizvede pogodbeno. Največji dejavnik odločitve za podjetja je denar. Zavedati se morajo vseh stroškov, ki jih proizvodnja prinese, največji motivator pa je dobiček, ki ga ustvarijo. Zraven stroškov je veliko vprašanje kakovost in nadzor izdelkov, s katero vrsto proizvodnje podjetja dosežejo najvišje standarde. Največji proizvajalki na svetu sta še vedno Kitajska in Južna Amerika, kjer so stroški proizvodnje in delavcev najnižji. Posledično je cena izdelkov nizka, taka pa je tudi kakovost. Tamkajšnje proizvodnje se soočajo z veliko kritiko, saj razmere za delavce v nizkocenovnih državah niso idealne. Hkrati pa so podjetja z lastno proizvodnjo ena izmed najbolj cenjenih, ampak so izdelki posledično dražji. V sklopu magistrskega dela smo opredelili prednosti in slabosti obeh vrst proizvodnje in za lažje razumevanje za vsako navedli primer podjetja. Ugotovili smo, da je izbira proizvodnje odvisna predvsem od vrste izdelkov, ki jih želijo proizvajati, od dostopnosti surovin in materiala ter finančne zmogljivosti. Vsak, ki je pred to odločitvijo, mora natančno analizirati tako svoje podjetje kot tudi proizvodnjo in zunanje vplive. Dejavnikov, ki vplivajo na to izbiro, je veliko in so različni za vsako podjetje in državo, v kateri se podjetje nahaja. V analizi primera podjetij Seltron in IKEA smo te vplive združili in pojasnili, zakaj sta se odločili za te vrste proizvodnje. V natančnejši analizi pa smo ugotovili, da je metod proizvodenj več in da obstajajo tudi mešane, pri katerih se združijo in med seboj sodelujejo lastna proizvodnja in zunanji izvajalci.
Ključne besede: Koncept proizvodnje, lastna proizvodnja, proizvodnja pri zunanjem izvajalcu, outsourcing, primerjalna analiza.
Objavljeno v DKUM: 29.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (1,60 MB)

2.
Podjetništvo čez meje: Razlike in podobnosti med mladimi podjetniki v Sloveniji in na Portugalskem
Filip Štamberger, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo proučevali podjetništvo mladih v Sloveniji in na Portugalskem, podatke obeh držav pa smo primerjali tudi z evropskim povprečjem. V teoretičnem delu smo najprej obravnavali ekonomsko teorijo podjetništva, kasneje pa smo se osredotočili na podjetništvo mladih. Pri podjetništvu mladih smo obravnavali starostno kategoriziranje in posebnosti podjetništva mladih, ki ga definirajo. Ugotovili smo, da se mladi podjetniki soočajo s številnimi izzivi in ovirami, ki jim otežujejo vstop na trg, kot so finančne omejitve in pomanjkanje izkušenj. Drugi del naloge temelji na primerjalni analizi podatkov obeh držav, ki so bili zbrani v sklopu različnih raziskav o stanju podjetništva. Za analizo smo uporabili podatke raziskav Globalnega podjetniškega monitorja (GEM), raziskave Flash Eurobarometer (Evropska komisija) in raziskav Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). V analizi smo iskali podobnosti in razlike v razumevanju, obnašanju in načinu delovanja mladih podjetnikov v obeh državah. Pri tem smo ugotovili, da je podjetništva med mladimi na Portugalskem več kot v Sloveniji, a da je to lahko posledica nuje, saj je tudi podjetništvo iz nuje na Portugalskem višje kot v Sloveniji. Preverjali smo tudi prisotnost vrzeli med spoloma, ki je pokazala, da so razlike med spoloma v podjetništvu mladih na Portugalskem manjše kot v Sloveniji. Pri primerjanju motivacijskih dejavnikov smo ugotovili, da portugalske mlade za podjetništvo v najvišji meri motivira želja po neodvisnosti, medtem ko je v Sloveniji glavni dejavnik boljša možnost za dohodek. Raziskavo smo zaključili s primerjavo gospodarskih sektorjev, v katerih mladi podjetniki obeh držav najraje delujejo, in primerjavo podpornih programov ter spodbud, ki so mladim podjetnikom v obeh državah na voljo. Primerjava je pokazala, da tako portugalski kot tudi slovenski mladi podjetniki v največji meri delujejo v IT sektorju, podporno okolje za mlade podjetnike v Sloveniji pa je boljše od tistega na Portugalskem.
Ključne besede: Podjetništvo, podjetništvo mladih, Portugalska, Slovenija, primerjalna analiza, GEM.
Objavljeno v DKUM: 29.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

3.
Vloga javnega sektorja v gospodarstvu skozi čas: primerjalna analiza med državami članicami EU, Veliko Britanijo in ZDA
Tjaša Koisek, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo analizira razvoj in vlogo javnega sektorja v gospodarstvu v obdobju od leta 2000 do 2023. Delo se osredotoča na vlogo javnega sektorja v gospodarstvu in na primerjalno analizo med državami članicami EU, Veliko Britanijo oziroma Združenim kraljestvom in Združenimi državami Amerike. Cilj raziskave je pregledati napredek javnega sektorja ter njegov vpliv na gospodarsko rast, razvoj in stabilnost. Raziskava temelji na analizi sekundarnih virov, vključno z znanstveno literaturo, statističnimi podatki in poročili relevantnih institucij. V teoretičnem delu naloga obravnava definicijo javnega sektorja, njegov pomen, strukturo, zgodovino in teoretične perspektive o njegovi vlogi. V empiričnem delu pa naloga analizira različne kazalnike, ki merijo lastnosti in učinkovitost javnega sektorja. Empirični del vsebuje analizo različnih spremenljivk oziroma kazalcev lastnosti javnega sektorja, kot so delež sektorja države v BDP, dolg sektorja države, zaposlenost v javnem sektorju ter javnofinančni primanjkljaj in izdatki za izbrana leta v obdobju od 2000 do 2023. V nalogi primerjamo javne sektorje različnih držav ter se osredotočamo na njihove razlike in podobnosti. Zlasti preučujemo, kako je javni sektor v obravnavanem obdobju vplival na gospodarsko uspešnost, stabilnost in odzivanje na gospodarske krize ter druge večje izzive. Na podlagi ugotovitev diplomsko delo prikazuje, kateri ključni dejavniki vplivajo na uspešnost in učinkovitost javnega sektorja v različnih državah.
Ključne besede: javni sektor, gospodarstvo, primerjalna analiza, Evropska unija, Združene države Amerike
Objavljeno v DKUM: 16.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (1,12 MB)

4.
Primerjalna analiza regulacije prostitucije v izbranih državah : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Tea Okorn, 2024, diplomsko delo

Opis: Prostitucija ostaja izjemno kontroverzna tema v politiki mnogih držav, ker zahteva ustrezno regulacijo, ki spoštuje pravice in temeljne svoboščine oseb, povezanih s prostitucijo. Izvedena je bila primerjalna analiza regulacije prostitucije v šestih državah, in sicer v ZDA, Belgiji, Sloveniji ter na Švedskem, Nizozemskem in Kitajskem. Analiza je temeljila na šestih merilih: pravna ureditev prostitucije in kazenske sankcije, model prostitucije, pogoji za opravljanje prostitucije, socialne in zdravstvene storitve, stigmatizacija ter vloga rdečih četrti. S pomočjo primerjalne metode so bile ugotovljene podobnosti in razlike med njimi ter ugotovitve predstavljene v obliki tabele. Ugotovljeno je bilo, da države z reguliranim pristopom, kot so ZDA, (predvsem okrožje Nevada) in Nizozemska, dosegajo boljše rezultate glede zdravja in varnosti spolnih delavcev. Nasprotno pa kriminalizacija in delna dekriminalizacija pogosto vodita k večjemu tveganju za zlorabe in otežujeta dostop do življenjskih potrebščin. Švedski model, ki je usmerjen v zmanjšanje povpraševanja po prostituciji, kaže na upad števila storitev, vendar ne zagotavlja izboljšanja pravic spolnih delavcev. Slovenija se nahaja v okolju, kjer je prostitucija dekriminalizirana, vendar ostaja neregulirana. Značilna je zmerna stopnja stigmatizacije marginaliziranih skupin, hkrati pa so socialne in zdravstvene storitve omejene. Pomen mehanizmov za nudenje pomoči spolnim delavcem se zmanjšuje zaradi nejasnosti v delovanju prostitucije. Naloga zaključuje z ugotovitvijo, da ni enotnega pristopa, ki bi bil univerzalno uspešen, temveč je učinkovitost regulacije prostitucije odvisna od politik držav in družbene sprejemljivosti. Vsaka država mora prilagoditi svojo strategijo glede na specifične socialne, kulturne in pravne pogoje, da bi dosegla optimalne rezultate pri zaščiti pravic spolnih delavcev in obvladovanju prostitucije.
Ključne besede: pravna ureditev, regulacija, primerjalna analiza, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 13.09.2024; Ogledov: 61; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (948,79 KB)

5.
Prevalence of adjacent-level fractures after osteoporotic vertebral compression fractures : a prospective non-randomized trial comparing percutaneous vertebroplasty with conservative therapy
Igor Movrin, 2011, izvirni znanstveni članek

Opis: Purpose: The purpose of this prospective non-randomized study was to analyze the prevalence and possible risk factors of adjacent-level fractures comparing percutaneous vertebroplasty (PVP) with conservative therapy. Methods: Consecutive patients satisfying the inclusion criteria of acute vertebral fracture pain (occurring within 1-6 weeks of the event and not relieved by oral analgesia) and imaging criteria of acute fracture activity were enrolled. All patients meeting the inclusion criteria were offered PVP. Patients who declined PVP and agreed to longitudinal evaluation were treated conservatively and constituted the control group. Results: In 2 of 27 patients (7.4%) treated with PVP and in 10 of 61 patients treated conservatively (16.4%), adjacent-level fractures occurred within 1 year. The degree of local kyphosis and bone mineral density (BMD) were identified as possible predictive factors for adjacent-level fractures. Conclusion: These results indicated that PVP carries a low risk of adjacent-level fractures. Lower BMD values and altered biomechanics in the treated area of the spine due to resistant kyphosis are possible predictive factors for adjacent-level fractures. A positive effect of PVP over conventional treatment was observed upon reduction of the prevalence of adjacent-level fractures, vertebral morphology, and pain reduction.
Ključne besede: zlom sosednjega vretenca, vertebroplastika, primerjalna analiza, lokalna kifoza, kostna mineralna gostota
Objavljeno v DKUM: 12.04.2024; Ogledov: 209; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (350,40 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

6.
Nastajanje novih podjetij in vloga starejših podjetnikov: primerjalna analiza med Slovenijo, Avstrijo in Hrvaško
Eva Klezin, 2023, diplomsko delo

Opis: Zaradi staranja prebivalstva v državah po vsem svetu, je pozornost vse bolj usmerjena v politiko in raziskave, povezane s povečevanjem participacije starejših oseb na trgu dela. Številne starejše osebe potrebujejo in želijo nadaljevati delo tudi po upokojitveni starosti, a njihovo sposobnost za delo, na tradicionalnem trgu dela, pogosto omejujejo stereotipi in diskriminacija na podlagi starosti, zastarele veščine ter tveganje dolgotrajne brezposelnosti. V teoretičnemu delu diplomskega dela smo opisali pojav staranja prebivalstva, kaj so njegovi vzroki in posledice ter kakšno je stanje staranja v Sloveniji, Avstriji, na Hrvaškem ter v Evropski uniji. Opredelili smo prav tako pojav aktivnega staranja prebivalstva in kakšen pomen ima ta v gospodarstvu. V nadaljevanju smo opredelili podjetništvo starejših, predstavili njegov pomen in razloge starejših za udejstvovanje v podjetniških aktivnostih. Nato smo predstavili prednosti starejših podjetnikov, vključno z razvitimi osebnimi mrežami, dobrim finančnim položajem in delovnimi izkušnjami. Opisali smo še izzive, v katere smo vključili človeški in družben kapital, omejen dostop do financ, starostno diskriminacijo in zdravstvene težave ter strah pred neuspehom. V teoretičnem delu smo opredelili prav tako faze podjetniškega procesa. V aplikativnem delu smo s pomočjo publikacije The Missing Entrepreneurs 2021 in desetih kazalnikov ugotavljali stopnje dejavnosti v življenjskem ciklu podjetništva v celotni populaciji ter med starejšimi. Rezultati so pokazali, da so stopnje v opazovanih državah, pri večini kazalnikov za starejše nižje, kot za celotno prebivalstvo, kar pomeni, da na tem področju še vedno obstaja prostor za izboljšave.
Ključne besede: podjetništvo starejših, izzivi starejših podjetnikov, prednosti starejših podjetnikov, aktivno staranje, primerjalna analiza.
Objavljeno v DKUM: 12.10.2023; Ogledov: 469; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (997,82 KB)

7.
Analiza razvojnih potencialov in trajnosti turizma v primerljivih državah
Urška Brajnik, 2023, magistrsko delo

Opis: Turizem je strateško pomembna gospodarska panoga v številnih državah. Zagotavlja delovna mesta v več panogah, ki so s turizmom povezane neposredno ali posredno, znatno prispeva k bruto domačemu proizvodu, davčnim prihodkom, gospodarski rasti in krepitvi prepoznavnosti držav v svetu. Turizem pa je hkrati odgovoren za visok delež svetovnih emisij ogljikovega dioksida. K visokemu ogljičnemu odtisu turizma prispevajo različne panoge, ki razvoj turizma podpirajo, kot npr. transport, prenočitvene zmogljivosti in druge dejavnosti turistične infrastrukture. Zaradi tega se v svetu vedno bolj poudarja pomen implementacije trajnosti v turizem. Slednja obsega ekonomsko, družbeno in okoljsko dimenzijo. Pomembna predhodna faza v procesu načrtovanja implementacije trajnosti v turizem je ocena razvojnih potencialov turizma. Razvojni potencial v turizmu se nanaša na sposobnost destinacije za privabljanje in sprejemanje turistov. Razvojni potencial turizma je opredeljen kot skupek virov, ki jih ima določena destinacija, in jih je mogoče preoblikovati v turistično ponudbo in turistične produkte. V magistrskem delu smo primerjali razvojne potenciale ter trajnost turizma Slovenije, Češke in Estonije. Doprinos panoge turizma je v zadnjem desetletju v Sloveniji vztrajno rasel, še posebej kot posledica mednarodnih prihodov turistov, ki so se v obdobju od 2010 do 2019 več kot podvojili. V Sloveniji je turizem v letu 2019 neposredno prispeval 5,4 % celotnega BDP, z vključenimi posrednimi učinki pa kar 8,5 % BDP. Turizem na Češkem je imel konstantno stabilno rast skoraj celo desetletje pred pojavom pandemije COVID-19. V letu 2019 je turizem na Češkem neposredno predstavljal 2,9 % BDP in je zaposloval 239.506 ljudi (4,4 % vseh zaposlenih). Turizem pomembno prispeva tudi k estonskemu gospodarstvu, saj je pred pandemijo COVID-19 neposredno zagotavljal 5,4 % BDP in 4,4 % vseh delovnih mest. Z raziskavo v magistrskem delu smo potrdili, da je Slovenija na področju razvojnega potenciala in trajnosti turizma primerljiva in konkurenčna Češki in Estoniji. Rezultati naše raziskave kažejo, da so te tri države v svetovnem vrhu po uspešnosti panoge turizma, kar je izrednega pomena še posebej za majhno državo kot je Slovenija. Potrdili smo tudi, da obravnavane tri države kažejo dobre rezultate glede trajnosti turizma: Med 99 preučevanimi državami v raziskavi Euromonitorja so se vse tri obravnavane države uvrstile med prvih 15.
Ključne besede: turizem, razvojni potencial, trajnost, destinacija, primerjalna analiza, Slovenija, Češka, Estonija
Objavljeno v DKUM: 27.06.2023; Ogledov: 503; Prenosov: 95
.pdf Celotno besedilo (2,73 MB)

8.
Primerjalna analiza orodij za izdelavo 2D animacije na primerih FlipaClip, Krita in Live2D : diplomsko delo
Jelena Grgić, 2023, diplomsko delo

Opis: Za izdelavo animacije je na trgu že veliko orodij. V diplomskem delu smo se osredotočili na analizo treh brezplačnih orodij za izdelavo 2D animacije in jih med seboj primerjali. Preučili smo njihovo teoretično ozadje ter ga s pridobljenimi ugotovitvami in izkušnjami nadgradili. Orodja smo z vidika uporabnosti primerjali in rezultate primerjav na koncu povzeli ter predstavili objektivne ugotovitve s ciljem olajšanja izbire najprimernejšega brezplačnega orodja za izdelavo 2D animacije.
Ključne besede: animacija, primerjalna analiza, FlipaClip, Krita, Live2D
Objavljeno v DKUM: 29.05.2023; Ogledov: 648; Prenosov: 64
.pdf Celotno besedilo (1,25 MB)

9.
Odgovornost organov vodenja in nadzora v insolvenčnih postopkih s primeri sodne prakse
Jaka Topič, 2022, diplomsko delo

Opis: Družba preneha delovati iz različnih razlogov. V večini primerov se izvede postopek likvidacije, v katerem se unovči celotno njeno premoženje. Če je družba insolventna, pa se izvede eden izmed postopkov zaradi insolventnosti. A v času pred insolvenčnim postopkom in med njim lahko organi vodenja in nadzora storijo tudi deviantna dejanja, ki upnikom povzročijo škodo. Proučevali smo prav ta dejanja, in sicer s primerjavo sodnih praks Slovenije, Avstrije in Velike Britanije. Diplomsko delo zaključimo s sklepom, v katerem na kratko povzamemo naše ugotovitve.
Ključne besede: Insolvenčno pravo, odškodninska odgovornost, primerjalna analiza, Avstrija, Velika Britanija
Objavljeno v DKUM: 24.11.2022; Ogledov: 589; Prenosov: 66
.pdf Celotno besedilo (1,45 MB)

10.
Analiza poslovanja nogometnih klubov v Sloveniji za obdobje od 2017 do 2020
Luka Sobočan, 2022, diplomsko delo

Opis: Nogomet je zmeraj spadal med najbolj priljubljene športe na svetu, danes pa zanj pravimo, da je postal več kot le šport. Postal je namreč velik posel, v katerem se obrača ogromno denarja. V teoretičnem delu diplomskega dela smo proučevali, katere so posebnosti analiziranja poslovanja slovenskih nogometnih klubov v primerjavi s pridobitnimi podjetji, kakšne so lastniške strukture klubov, kakšna je njihova sestava prihodkov in kakšne so dozdajšnje izkušnje klubov z vstopom tujega kapitala v slovenski nogomet. V nadaljevanju diplomskega dela smo s pomočjo različnih kazalcev in kazalnikov podrobno analizirali poslovanje treh najbolj izpostavljenih slovenskih klubov NK Maribor, NK Olimpija in NŠ Mura in s tem ponudili številne informacije novim potencialnim investitorjem ter nogometnim analitikom. Primerjalna analiza nam je ponudila odgovor na vprašanje, kateri izmed proučevanih slovenskih klubov je imel v obdobju 2017–2020 najuspešnejše poslovanje z vidika novih potencialnih investitorjev.
Ključne besede: nogometni klubi, primerjalna analiza, uspešnost, učinkovitost, finančni položaj, investitorji.
Objavljeno v DKUM: 19.10.2022; Ogledov: 1059; Prenosov: 108
.pdf Celotno besedilo (1,66 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici