1. Večkriterijsko optimiranje strege pri montaži z evolucijskim pristopomPrimož Gerčar, 2014, magistrsko delo Opis: Magistrsko delo obravnava večkriterijsko optimizacijo strege v prilagodljivem montažnem sistemu z evolucijskim pristopom.
Prvi del magistrskega dela vsebuje splošen pregled inteligentnih proizvodnih sistemov, naprednih montažnih sistemov, strege v prilagodljivih montažnih sistemih ter pregled nekaterih pomembnih sodobnih evolucijskih algoritmov. Sledijo opisi večkriterijske optimizacije in različni pristopi za njeno izvedbo. Drugi del naloge zajema praktičen primer optimiranja strege, zasnovo in izdelavo lastnega sistema za večkriterijsko optimiranje razmestitve in strege ter ovrednotenje dobljenih rezultatov v obliki preglednic in diagramov. Optimizacija montažnega procesa je bila izvedena z lastnim sistemom s poljubno določenim tlorisom montažne hale, poljubno umestitvijo montažnih strojev v prostor ter določitvijo karakteristik montažnih strojev in izdelkov za montažo. Sledila je optimizacija po stroškovnem kriteriju z izborom strojev, razvrstitvijo izdelkov med stroje ter optimizacijo strege. Med izvajanjem montažnega procesa po stroškovnem optimizacijskem kriteriju se je zaradi potrebe po pohitritvi procesa izvršil prehod na nov montažni scenarij po časovnem optimizacijskem kriteriju. Dosežena je bila pohitritev montažnega procesa z nekaj višjimi obdelovalnimi stroški in sposobnost prilagajanja optimizacijskega sistema različnim zahtevam.
Raziskava je pokazala, da je v nalogi razvit sistem praktično uporaben in sicer za optimizacijo v prilagodljivih proizvodnih sistemih kot so montažni sistemi, obdelovalni sistemi, skladiščni sistemi ali sistemi s serijsko proizvodnjo. Uporabimo ga lahko tudi pri snovanju novega prilagodljivega proizvodnega sistema ali pri razporejanju novih strojev v obdelovalni proces. Ključne besede: prilagodljivi obdelovalni sistemi, prilagodljivi montažni sistemi, optimiranje strege, razmeščanje naprav, večkriterijska optimizacija, evolucijsko računanje, genetski algoritmi Objavljeno v DKUM: 13.05.2014; Ogledov: 2228; Prenosov: 161 Celotno besedilo (7,08 MB) |
2. Tehnološka in ekonomska analiza prilagodljivih obdelovalnih sistemov - Arcont d.d.Benjamin Bokan, 2013, diplomsko delo Opis: Prilagodljivi obdelovalni sistemi zagotavljajo boljše karakteristike kot nepovezani stroji. Te karakteristike se kažejo v zmanjšanju pretočnih časov, povečanju produktivnosti, ceni izdelave in razbremenitvi delavca. Uvedba avtomatizacije pripomore k doseganju večje konkurenčnosti podjetja in je nujno potrebna za njegov obstoj.
Diplomsko delo se osredotoča na uvedbo avtomatizacije upogiba in tehnološko in ekonomsko analizo konkretnega primera v podjetju Arcont d.d. Cilj avtomatizacije je izboljšanje delovnih pogojev, povečanje varnosti pri delu in zmanjšanje negativnih vplivov na zdravje. Tehnološka analiza bo pokazala, da se po uvedbi avtomatizacije upogiba pretočni in izdelovalni časi bistveno zmanjšajo in s tem pripomorejo k doseganju konkurenčnosti podjetja na domačem in tujem trgu. Ključne besede: prilagodljivi obdelovalni sistemi, avtomatizacija upogiba, tehnološka in ekonomska analiza Objavljeno v DKUM: 18.10.2013; Ogledov: 3663; Prenosov: 186 Celotno besedilo (2,03 MB) |
3. RAZVOJ OHIŠJA VODNIKOV S POMOČJO INTEGRACIJE SISTEMOVIzidor Zupanc, 2011, specialistično delo Opis: Konkurenčna prednost uspešnih podjetij je predvsem hitra odzivnost na zahteve, ki jih narekuje trg. V zadnjih letih se je podjetje Gorenje na trgu pojavilo z izdelki višjega cenovnega razreda. Zaradi slabše poznane blagovne znamke in precejšnega povečanja cene aparatov nove generacije NGC 600, prodaja ni dosegla zastavljenih ciljev. Analiza trga je pokazala, da mora podjetje na trgu nastopiti z aparati nižjega cenovnega razreda.
V moji nalogi sem se osredotočil na kakšen način pristopiti k razvoju Basic aparata, z upoštevanjem časovnih in stroškovnih trendov, ki jih zahteva trg. Z združevanjem različnih metod optimizacije stroškov, dela in materiala, sem skozi nalogo pokazal postopek razvoja in integracije novega izdelka (ohišja vodnikov), ter njegovo uvedbo v proizvodnjo.
Za uspešen razvoj novih izdelkov sem predstavil pravila, ki jih je potrebno upoštevati pri načrtovanju prilagodljivih obdelovalnih sistemov za njihovo optimalno delovanje, z vključevanjem vseh zaposlenih v podjetju. Ključne besede: Prilagodljivi obdelovalni sistemi, proces nenehnih izboljšav, organizacija dela, integracija CAD sistemov, zmanjševanje stroškov, kakovost Objavljeno v DKUM: 07.11.2011; Ogledov: 2289; Prenosov: 122 Celotno besedilo (2,78 MB) |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
9. |
10. |