| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Duševno dobro počutje med študenti zdravstvene nege v Sloveniji in Severni Irski
Leona Cilar, 2017, magistrsko delo

Opis: Teoretična izhodišča: Duševno dobro počutje je ključni vir za uspešno in produktivno delovanje posameznika, osebno zadovoljstvo in kakovostno življenje. Do neravnovesja lahko pride zaradi različnih stresorjev in okolijskih dejavnikov. Posebej ranljiva skupina so študenti. Zaradi preobremenjenosti s študijskimi obveznostmi, finančnimi stiskami in oddaljenosti od doma se študenti pogosto srečajo s težavami v duševnem zdravju. Raziskovalna metodologija: Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Literaturo smo iskali s pomočjo vključitvenih in izključitvenih kriterijev po domačih (COBISS, UM:NIK, Metaisklanik) in mednarodnih (PubMed, Science Direct, ProQuest) podatkovnih bazah. Izvedli smo kvantitativno raziskavo med študentih zdravstvene nege v Sloveniji in Severni Irski s pomočjo WEMWBS vprašalnika. Rezultati: V raziskavo je bilo vključenih 199 študentov zdravstvene nege, od tega 90 študentov bilo iz Slovenije in 109 iz Severne Irske. Študenti zdravstvene nege so v povprečju občutili srednje dobro počutje v zadnjih dveh tednih v obeh državah. Srednja vrednost WEMWBS rezultatov v Sloveniji (M=53.07, 95% CI [51.24-54.89]) je višja, kot v Severni Irski (M=45.7890, 95% CI [44.32-47.26]). Obstaja statistično značilna razlika (p < 0.001) med rezultati WEMWBS med državama. Zaključek: Čeprav rezultati kažejo, da študenti zdravstvene nege imajo povprečno stopnjo duševnega dobrega počutja, vedno moramo težiti k boljšemu. Na podlagi pregledanih študij ugotavljamo, da obstajajo učinkovite preventivne aktivnosti, ki bi se lahko uporabile tudi v Sloveniji in izboljšale duševno dobro počutje študentov zdravstvene nege. Velik pomen ima izobraževalna inštitucija, ki lahko z učinkovitimi intervencijami zmanjša stigmo in ozavesti študente o pomenu duševnega dobrega počutja.
Ključne besede: duševno zdravje, duševne motnje, promocija duševnega zdravja, preventiva nastanka duševnih motenj, izobraževalna inštitucija
Objavljeno v DKUM: 19.07.2017; Ogledov: 2264; Prenosov: 522
.pdf Celotno besedilo (1,55 MB)

2.
PROMOCIJA DUŠEVNEGA ZDRAVJA IN PREVENTIVA DUŠEVNIH MOTENJ
Leona Cilar, 2015, diplomsko delo

Opis: Teoretična izhodišča: Zdravje je največja vrednota vsakega posameznika. Dobro počutje ne zajema samo telesno, temveč tudi duševno zdravje. Namen diplomskega dela je predstaviti problem duševnih motenj. Glede na izpostavljen problem smo opisali pomen promocije duševnega zdravja in preventive duševnih motenj, pojasnili, kako to poteka v Sloveniji in v svetu, ter opisali aktivnosti medicinske sestre na področju preventive in promocije duševnega zdravja. Raziskovalna metodologija: V diplomskem delu smo uporabili deskriptivno metodo, s katero smo podrobno opisali duševno zdravje, duševne motnje ter ukrepe preventive in promocije duševnega zdravja, ter komparativno metodo, s katero smo primerjali odnos do duševnih motenj v preteklosti in danes ter v Sloveniji in Svetu. Pri pisanju diplomskega dela smo najpogosteje uporabljali Resolucijo o nacionalnem programu duševnega zdravja, ki jo je izdal Državni zbor Republike Slovenije leta 2011. Na osnovi tega dokumenta smo podrobno opisali stanje v Sloveniji na področju promocije duševnega zdravja in preventive duševnih motenj. Rezultati: V Sloveniji se izvaja zelo malo programov, ki promovirajo dobro duševno zdravje. Taki programi pa niso namenjeni za vse starostne skupine. Največ pozornosti je usmerjeno k promociji duševnega zdravja mladostnikov in otrokov. Ne obstajajo pa promocijski programi na področju duševnega zdravja za starostno populacijo. Zaključek: Ugotovili smo, da je še vedno manj pozornosti usmerjene v duševno kot pa v telesno zdravje. Ključne aktivnosti na področju zdravstvene nege so vključitev zaposlenih v preventivne dejavnosti in promocijo dušenega zdravja za vsakega posameznika v vseh lokalnih skupnostih. Promocija duševnega zdravja in preventiva duševnih motenj sta prvi korak ohranjanja celotnega zdravja.
Ključne besede: duševno zdravje, promocija duševnega zdravja, preventiva duševnih motenj, medicinske sestre
Objavljeno v DKUM: 25.09.2015; Ogledov: 3563; Prenosov: 876
.pdf Celotno besedilo (623,25 KB)

Iskanje izvedeno v 0.04 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici