| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 25
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Gospodarski kriminal in računovodje
Martina Kotnik, 2024, magistrsko delo

Opis: Stopnja gospodarskega kriminala je vsako leto višja, saj se razvijajo nove tehnologije in pojavljajo številne globalne in regionalne geopolitične krize. Storilci gospodarskih kaznivih dejanj kažejo nova znanja, postajajo spretnejši v izkoriščanju priložnosti, prizadevajo več žrtev, kot kadarkoli prej ter znajo vzpostaviti večjo ''navidezno distanco'' med njimi in kriminalnimi dejanji. Računovodski poklic velja za enega najbolj zaupanja vrednih poklicev in ima ključno vlogo pri preprečevanju gospodarskih kaznivih dejanj. Kljub temu pa smo priča številnim gospodarskim prevaram, ki so jih zagrešili ravno računovodje. V raziskavi smo preverjali kakšno vlogo imajo računovodje pri preprečevanju in odkrivanju gospodarskih kaznivih dejanj, ter ali se na znake, ki nakazujejo na možno gospodarsko kaznivo dejanje, vedno odzovejo in ga poskušajo preprečiti oz. ga prijavijo. Zanimajo nas tudi razlogi, ki vodijo računovodje v zagrešitev takšnih kaznivih dejanj, ter kako pogosto se računovodje v praksi srečujejo z različnimi oblikami le teh. Uvodnemu delu sledi pregled literature s področja gospodarskega kriminala in teorije računovodstva, napravili pa tudi primerjalno analizo pravne ureditve gospodarskega kriminala v Sloveniji, Nemčiji in Veliki Britaniji, preverili pa smo tudi trenutno ureditev in smernice na področju pravne ureditve gospodarskega kriminala v Evropski Uniji. V empiričnem delu smo z anketo respondente povprašali kako pogosto se pri svojem delu srečujejo z gospodarskim kriminalom in o razlogih in motivih za storitev gospodarskega kriminalnega dejanja. Z analizo rezultatov raziskave smo preverili hipoteze.
Ključne besede: Gospodarska kazniva dejanja, računovodje, pravna ureditev, forenzično računovodstvo, prevara
Objavljeno v DKUM: 04.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (3,21 MB)

2.
Ali računovodje dojemajo napačno računovodsko poročanje kot etični problem?
Neja Novak, 2023, diplomsko delo

Opis: Računovodstvo je neizogibna dejavnost vsakega podjetja, in ker je računovodsko poročanje del tega, je pomembno, da je le-to pripravljeno skladno s pravili. Nenamerne napake so človeške in se lahko pripetijo vsakomur, za namerne napake pa je potrebno, da zanje odgovarja vsak posameznik. Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu je predstavljeno računovodsko poročanje, pri katerem smo se osredotočili na njegovo pojmovno opredelitev in odgovornost za računovodsko poročanje. Teoretičen del zajema tudi poglavje o etičnosti zaposlenih, v sklopu katerega smo predstavili kodeks poklicne etike računovodje, načela obnašanja računovodje in navedli, katere so prevare računovodskih strokovnjakov. V empiričnem delu smo želeli ugotoviti, ali računovodje dojemajo napačno računovodsko poročanje kot etični problem. Ugotovili smo, da več kot polovica anketiranih računovodij meni, da je napačno računovodsko poročanje etični problem sodelavcev v računovodstvu.
Ključne besede: Računovodsko poročanje, računovodja, etični problem, prevara.
Objavljeno v DKUM: 13.10.2023; Ogledov: 461; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (839,96 KB)

3.
Goljufije s predplačili - pregled trendov v Sloveniji : magistrsko delo
Erik Tekavec, 2023, magistrsko delo

Opis: Goljufije s predplačili predstavljajo dobičkonosno obliko goljufije z več pojavnimi oblikami (klasična nigerijska prevarantska pisma, romantična goljufija in odzivi na oglas). Kibernetski prostor storilcem ponuja nove priložnosti in ga uporabljajo kot orodje za izvrševanje kaznivih dejanj. Pri goljufijah s predplačili storilci aktivnosti najpogosteje izvajajo s pomočjo informacijske tehnologije (elektronska pošta, družabna omrežja, aplikacije, kriptovalute in plačilni mehanizmi). Uporaba spletnih orodij storilcem namreč zagotavlja večjo anonimnost in otežuje delo organom pregona. V zaključnem delu smo s statističnimi metodami analizirali podatke, pridobljene iz sistema policije, in pridobili vpogled v dinamiko goljufij s predplačili. Z analizo demografskih značilnosti oškodovancev smo ugotovili, da so ženske najpogosteje oškodovanke romantičnih goljufij, moški pa so bolj verjetno oškodovanci odzivov na oglas. Z analizo metod storilcev se nakazuje, da goljufije s predplačili predstavljajo organizirano kriminalno dejavnost, ki najpogosteje delujejo iz afriških držav s klicnimi centri in denarnimi mulami v Evropi. V Republiki Sloveniji se v obdobju 2011–2021 kaže naraščajoč trend števila primerov goljufij s predplačili in višine povzročene protipravne premoženjske koristi. Slovenska policija je v času epidemije COVID-19, tj. v letih 2020 in 2021, obravnavala bistveno večje število dejanj, kar kaže na dobro prilagoditev storilcev na aktualne razmere po svetu.
Ključne besede: goljufije s predplačili, nigerijska prevara, romantične goljufije, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 25.09.2023; Ogledov: 437; Prenosov: 37
.pdf Celotno besedilo (1,90 MB)

4.
Forenzično računovodstvo in izzivi korupcije pri javnem naročanju
Denis Fras, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo raziskovali uporabnost forenzičnega računovodstva v boju proti korupciji v poslovnem svetu. O sami korupciji in njenem preprečevanju se v zadnjem času veliko govori, saj se novi sumi o koruptivnih dejanjih pojavljajo dnevno, med njimi sta še posebej izrazita pojava nepotizma in klientelizma. Ker je zaradi velike mere kreativnosti posameznikov prevare v poslovnem svetu vse težje odkrivati, se je razvila nova veja računovodstva, ki se je specializirala za preiskovanje, odkrivanje in dokazovanje poslovno-finančnih prevar, poneverb in kriminalnih dejanj »belih ovratnikov«. Nova veja računovodstva se imenuje forenzično računovodstvo in zajema uporabo računovodskih pojmov, razumevanj, rešitev in tehnik za reševanje pravnih poslov. V zadnjem desetletju so se spremenila gospodarska razmerja, poslabšala se je kultura nosilcev poslovnih dejavnosti. Ob tem sta se razvili predvsem negotovost in turbulenca, ki vplivata in ogrožata temeljne vrednote v poslovnem svetu. Etično obnašanje je v želji po pridobivanju lastne koristi in uspeha zamenjalo neetično. Razvil se je gospodarski kriminal, ki se širi na vsa področja in povzroča nepopravljivo škodo. Tako je tudi dejavnost javnega naročanja podvržena koruptivnim dejanjem, kar je glavna tema magistrskega dela. Javno naročanje je dejavnost, ki predstavlja oskrbo javnega sektorja z blagom, storitvami in gradbenimi deli s ciljem pridobiti na podlagi vnaprej določenega postopka in na podlagi pridobitve čim več konkurenčnih ponudb najugodnejšega ponudnika (Kos, 2013). Zaradi neupoštevanja temeljnih načel javnega naročanja in etičnih meril javnih uslužbencev ter posledičnega nepravilnega ravnanja v postopkih javnega naročanja (ki so lahko tudi posledica nepoznavanja veljavnih predpisov) pogosto prihaja do koruptivnih dejanj v postopku. Nemalokrat se zgodi, da naročnik prilagodi javno naročilo ali njegov element z namenom, da bo izbran točno določen ponudnik. Kljub nadzoru določenih institucij nad postopki je korupcija še vedno močan del sistema javnega naročanja, kar dokazujejo prijave sumov koruptivnih dejanj s strani neizbranih ponudnikov. S čim bi torej lahko uspešno zatrli koruptivna dejanja? Morda s spremembo zakonodaje, še bolj poostrenim nadzorom nad delom naročnikov in ponudnikov ter uvajanjem forenzičnega računovodstva z namenom vzpostaviti sistem transparentnosti in integritete ter dokazati, da se korupcija ne izplača.
Ključne besede: forenzično računovodstvo, forenzični računovodja, prevara, korupcija, gospodarski kriminal, obvladovanje tveganj, odkrivanje kaznivih dejanj, preprečevanje kaznivih dejanj, javno naročilo, javni sektor
Objavljeno v DKUM: 20.12.2022; Ogledov: 824; Prenosov: 133
.pdf Celotno besedilo (2,30 MB)

5.
Dojemanje prevar in korupcije študentov v Sloveniji : magistrsko delo
Ana Marija Poplašen, 2022, magistrsko delo

Opis: Korupcija je globalen problem, posledice pa se največkrat kažejo kot ogromne finančne izgube. Mnoge države se zavzemajo za preprečevanje korupcije, še posebej pomembno pa je preventivno delovanje, kjer med ključne prioritete uvrščamo ozaveščanje mladih. V zaključni nalogi je tako poudarek na dojemanju korupcije študentov in razširjenosti korupcije v javni upravi. Prvotno so predstavljena teoretična izhodišča, ki nakazujejo, da je razumevanje korupcije kot pojma in poznavanje njenih pojavnih oblik še vedno nezadostno. Med drugim se to kaže tudi v pomanjkanju enotne definicije. Še posebej problematično je dejstvo, da stopnje korupcije zaradi prikritosti kaznivih dejanj ne moremo natančno izmeriti. Rezultati raziskave prikazujejo, kako študenti različnih fakultet dojemajo korupcijo v Sloveniji. Študenti izkazujejo visoko nezaupanje do ustanov javnega sektorja, med katerimi izstopajo: parlament, zdravstvo in lokalne uprave. Obenem je večina študentov prepričana, da je korupcije vsako leto več. Čeprav so študenti do korupcije kritični, so predvsem mladi pripravljeni na koruptivne dogovore v lastno korist. Med bolj izpostavjenima oblikama korupcije med mladimi sta nepotizem in klientelizem, ki mladim omogočata karierni razvoj in preskrbljenost. Problematično je dejstvo, da je družba do korupcije tolerantna. Veliko je tudi takih, ki korupcije ne bi prijavili. Mladi, z visoko stopnjo integritete, pa so postali kjučni gradnik za razvijanje družbe z ničelno toleranco do korupcije.
Ključne besede: korupcija, prevara, javna uprava, dojemanje korupcije, študenti, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 26.09.2022; Ogledov: 692; Prenosov: 56
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

6.
Percepcija študentov o forenzičnem računovdstvu in reviziji
Patricija Nigerl, 2020, magistrsko delo

Opis: S forenzičnim računovodstvom in zunanjo revizijo želimo doseči različne cilje. Zunanja revizija je usmerjena v skladnost z računovodskimi predpisi, medtem ko je forenzično računovodstvo usmerjeno v dokazovanje, ali se je v podjetju zgodila prevara oz. kriminal v dokumentaciji. Kriminalna dejanja so še danes trn v peti marsikateremu državnemu organu. Izpostaviti moramo vprašanje, zakaj se kriminal v podjetju dogaja tako pogosto. Ali zaradi pohlepnosti osebe, ki deluje po načelu »več imaš, več potrebuješ« ali zaradi drugih vzrokov? Morda so vzrok finančne tegobe ali »samo« življenjski slog osebe? Z vidika podjetja zagotovo obstajajo tudi drugi razlogi, vendar moramo kljub temu poznati lastnosti in značilnosti oseb na vodilnih položajih. Vzroki, zakaj se v podjetju dogajajo ali so se dogajala kriminalna dejanja, so različni. Podjetje je lahko zelo zadolženo in priredi podatke, da zavede banke, investitorje in poslovne partnerje, ali pa se enostavno zgodi napaka, ki igra veliko vlogo pri sestavi računovodskih poročil. Poznavanje forenzičnega računovodstva nedvomno vpliva na zaznavanje kriminalnih dejanj. Menimo tudi, da bo večja ozaveščenost ljudi ugodno vplivala na odločitve posameznikov, ali se bodo zares podali na kriminalno pot, naj gre za velika ali majhna kriminalna dejanja. Dejstvo je, da na vse ljudi ne moremo vplivati. Zunanja revizija preverja resničnost in poštenost informacij v računovodskih dokumentih. Če v procesu zunanje revizije odkrijemo napako ali prevaro, je zunanji revizor dolžan o tem poročati poslovodstvu ali vodilnim v podjetju. V naši raziskavi smo želeli izvedeti, kakšno je poznavanje forenzičnega računovodstva in zunanje revizije med študenti prve in druge stopnje študija smeri Računovodstvo, revizija in davščine na Ekonomsko poslovni fakulteti Univerze v Mariboru. Magistrska naloga »Percepcija študentov o forenzičnem računovodstvu in reviziji« bo zanimivo branje za vsakogar, ki želi izvedeti več o forenzičnem računovodstvu in zunanji reviziji.
Ključne besede: prevara, kriminal, revizor, forenzični računovodja, raziskava.
Objavljeno v DKUM: 04.02.2021; Ogledov: 1053; Prenosov: 112
.pdf Celotno besedilo (1,58 MB)

7.
Prevare v bankah
Eva Perušek, 2020, diplomsko delo

Opis: Bančni sektor predstavlja temelj gospodarstva vsake države. Cilj vsakega gospodarstva je stabilnost in varnost bančnega sistema. Banke so se prvič v zgodovini pojavile že pred našim štetjem, z njimi pa tudi prvi zametki bančnih prevar. Z nenehnim razvojem informacijske tehnologije in posledično tudi bančnega sistema se venomer pojavljajo nove vrste prevar. Motivi za njihov nastanek so najrazličnejši, pa vendar je najpogostejši koristoljubje. Poznamo več vrst prevar, katerih izvor je lahko zunanji ali notranji. Slednji za bančne institucije predstavljajo večjo nevarnost, saj so storilci prevare ravno bančni uslužbenci ali celo management banke. Njihova primarna naloga bi moral biti vpliv na pozitiven ugled, uspešnost in varovanje banke pred raznimi zunanjimi vplivi. Med zunanjimi prevarami je najpogostejša zloraba plačilnega prometa, torej plačilnih kartic, saj so le-te med prebivalstvom poleg gotovine še zmeraj najbolj priljubljeno plačilno sredstvo. Bančnim prevaram se ne moremo v celoti izogniti, vendar jih lahko bistveno omejimo. Z raznimi sistematičnimi ukrepi lahko vplivamo na stroške, ki ob tem nastanejo, oplemenitimo uspešnost poslovanja in posledično pozitivno vplivamo na ugled banke.
Ključne besede: banka, prevara, izguba, bančne storitve, vrste prevar, preprečevanje prevar
Objavljeno v DKUM: 10.11.2020; Ogledov: 1026; Prenosov: 111
.pdf Celotno besedilo (879,34 KB)

8.
Odgovornost poslovodstva in revizorjev za resničnost in poštenost podatkov v letnih poročilih gospodarskih družb
Marija Narat, 2017, diplomsko delo

Opis: Gospodarske družbe oziroma poslovni subjekti, ki opravljajo pridobitno dejavnost, morajo zaradi javne objave Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence vsako leto oddati letno poročilo. Za slovenske gospodarske družbe je temeljni pravni vir za izdelavo letnih poročil Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1). V diplomskem delu sem raziskovala, kakšna je odgovornost poslovodstva in revizorjev za resničnost in poštenost podatkov v letnih poročilih gospodarskih družb. Želela sem predstaviti zakonske podlage za pripravo letnih poročil gospodarskih družb, obvezo razkritja podatkov v letnih poročilih, zakonske določbe in načela, ki zavezujejo poslovodstvo in revizorje pri prikazu resničnih in poštenih podatkov v letnih poročilih, ter politiko predpisanih kazni za nezakonito delovanje poslovodstva in revizorjev v zvezi z resnično in pošteno predstavitvijo premoženjsko-finančnega položaja gospodarske družbe in poslovnega izida v letnih poročilih. Na začetku sem razložila, kaj je letno poročilo in kakšna sta postopek ter zakonska podlaga pri njegovi izdelavi. Podrobneje sem predstavila tudi ZGD 1, Slovenske računovodske standarde, Mednarodne standarde računovodskega poročanja, Zakon o revidiranju in Zakon o računovodstvu. Predstavila sem, kdo so uporabniki letnih poročil in kakšna je pomembnost informacij v letnih poročilih, ki so obvezni deli letnega poročila, ter katera so obvezna razkritja ter značilnosti izkazov. Raziskala sem tudi, kako je z revizijo računovodskih izkazov. Poslovodstvo in revizorji morajo dobro poznati zakonske določbe, saj kršitve zakonskih določb povzročajo uporabo primernih sankcij. Napake so lahko zavedne ali nezavedne. Vsa letna poročila mora pregledati revizor. Zato sem nadalje ugotavljala, kakšne so dolžnosti in naloge poslovodstva in revizorjev v zvezi z izkazi v letnih poročilih. Preverila sem tudi, kako je z napačnimi navedbami dejstev v letnih poročilih in kaj se zgodi, če poslovodstvo zagreši prevaro.
Ključne besede: Letno poročilo, ZGD-1, gospodarska družba, prevara, poslovodstvo, revizija.
Objavljeno v DKUM: 18.03.2020; Ogledov: 1549; Prenosov: 150
.pdf Celotno besedilo (3,65 MB)

9.
Vloga zunanje revizije pri odkrivanju in preprečevanju prevar v računovodskih izkazih
Ines Slana, 2018, diplomsko delo

Opis: Tako kot nekoč tudi danes poznamo posameznike, ki so za lastno obogatitev pripravljeni narediti vse. Tudi podjetja morajo nenehno konkurirati svojim tekmecem na trgu, kar pa še ne pomeni, da lahko izbirajo vsa sredstva za dosego cilja. Če želijo dandanes postati ali ostati konkurenčni na velikem in fleksibilnem trgu, se ne smejo posluževati vseh sredstev. Zato se bomo v diplomskem delu osredotočili na nedovoljena sredstva, kar so v našem primeru prevare v računovodskih izkazih in kakšna je vloga zunanjega revizorja pri odkrivanju le teh in kaj lahko naredi, da jih prepreči. V diplomskem projektu bomo predstavili kakšne vrste prevar v računovodskih izkazih poznamo ter katere so najpogostejše pojavne oblike. Opredelili bomo vlogo zunanjega revizorja pri odkritju vseobsegajoče napake, za katero predvideva, da je prevara, kakšni postopki sledijo ter s katerimi zakonskimi in strokovnimi pravili je opredeljeno njegovo delo. Radi bi ugotovili tudi, kakšne informacijske tehnologije uporablja pri svojem delu. V primerjalnem delu diplomskega projekta se bomo osredotočili na statistične podatke o računovodskih prevarah, saj bi radi ugotovili kaj se dogaja pred, med in po gospodarski krizi, oziroma nas zanima če število prevar s pojavom krize naraste. Primerjali bomo tudi nekatere izmed največjih afer na področju računovodskih prevar po svetu ter kakšne postopke uporabljajo revizorji v navedenih državah.
Ključne besede: prevara, računovodski izkazi, zunanja revizija, informacijska podpora, zunanji revizor
Objavljeno v DKUM: 08.11.2018; Ogledov: 1647; Prenosov: 188
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

10.
Obvladovanje tveganj poslovodskih prevar in zlorab insolvenčnega sistema pred začetkom postopka zaradi insolventnosti v Sloveniji
Maja Kolenc, 2018, magistrsko delo

Opis: V času gospodarske krize so se pričeli prvi odmevni stečaji večjih gospodarskih družb. V mnogih insolvenčnih postopkih teh družb so bila ugotovljena nedovoljena ali celo nezakonita dejanja poslovodstva. Največja tveganja za nedopustna dejanja se pojavijo v času, ko poslovodstvo ugotovi, da ne bo zmožno poplačati svojih dolgov v z upniki dogovorjenem roku. Pritiski upnikov, da zasežejo, kar je v dolžnikovem premoženju še ostalo, se stopnjujejo, poslovodstvo dolžnika pa lahko posledično prične z dejanji onemogočanja upnika, da pride do svojega poplačila ter da sproži stečajni postopek nad organizacijo. Dolžnik lahko z zakonsko dopustnimi dejanji obljubi v prisilni poravnavi nerealno poplačilo upnikom ali pa zavlačuje predlog upnika za začetek stečajnega postopka. Za preprečevanje zlorab insolvenčnega sistema je možno vgraditi notranje mehanizme za preprečevanje prevar in zlorab poslovodstva. Vendar kadar je lastništvo razkropljeno ali kadar ima poslovodstvo prevladujoč vpliv nad organizacijo, notranji mehanizmi niso več učinkoviti. Takrat je pomembna vloga zunanjih mehanizmov, ki jih države na različne načine implementirajo v zakonodajo. V insolvenčnem sistemu, kjer obstajajo večja tveganja prevar in zlorab, na primer v ZDA, na osnovi izbranih razpoznavnih znakov ločujejo med poštenimi predlogi in nepoštenimi predlogi za začetek insolvenčnega postopka. Raziskava je pokazala, da v Sloveniji nimamo zapisanih meril za razlikovanje med poštenimi in nepoštenimi predlogi za začetek insolvenčnega postopka, kar povzroča večje tveganje, da interesi upnikov insolventnega dolžnika ne bodo zaščiteni. Ne glede na to sodišča po lastnih oblikovanih stališčih presojajo ali gre v posameznem primeru za zlorabo insolvenčnega sistema ali ne. V večini sodišča ugotavljajo, da je namen zlorabe insolvenčnega sistema, predvsem vlaganje ugovorov in predlogov za začetek prisilne poravnave, zavlačevanje z začetkom stečajnega postopka. V proučevanih primerih se je izkazalo, da je večina obravnavanih nepoštenih dolžnikov uporabljala pravna sredstva, s katerimi je uspešno zavlačevala postopek, sodišče pa praktično ni imelo sredstev, s katerimi bi lahko takoj po zaznani zlorabi ter prevari postopek ustavilo in začelo stečajni postopek.
Ključne besede: poslovodska prevara, poslovodska zloraba, insolvenčni postopek, insolventnost, prisilna poravnava, stečaj, mehanizmi za preprečevanje prevar in zlorab.
Objavljeno v DKUM: 12.10.2018; Ogledov: 1454; Prenosov: 234
.pdf Celotno besedilo (3,55 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici