| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 9 / 9
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Merjenje toplotne prevodnosti tankih plasti tkanin z infrardečo kamero
Matija Peruš, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljeni rezultati meritev toplotne prevodnosti tankih tkanin z nekontaktno metodo z uporabo infrardeče (v nadaljevanju IR) kamere. Z nekontaktno metodo smo izboljšali obstoječo merilno napravo za merjenje toplotne prevodnosti tankih plasti, kar prej ni bilo mogoče. Naprava je prirejena tudi tako, da ob meritvah v stacionarni fazi omogoča tudi analizo meritev, ki jih opravimo še preden se vzpostavi stacionarno stanje toplotnega toka. Gre za prve meritve take vrste in v strokovni literaturi na to temo ni opisa eksperimentalnih postopkov. Meritve so bile opravljene za 6 vzorcev bombažnih tkanin, različnih debelin in barv. Rezultati meritev kažejo, da je uporaba IR kamere pri meritvah tankih plasti primerna, sploh ko je vzorec že v temperaturnem ravnovesju. Dobljene rezultate smo primerjali s teoretičnimi napovedmi in ugotovili, da so se skladajo.
Ključne besede: toplota, prevajanje toplote, toplotno udobje, toplotna prevodnost, IR kamera, nekontakna metoda, bombažna tkanina, eksperimentalne meritve.
Objavljeno v DKUM: 11.11.2016; Ogledov: 1551; Prenosov: 158
.pdf Celotno besedilo (1,60 MB)

2.
Vpliv kapljevin na toplotno prevodnost tkanin
Eva Klemenčič, 2014, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu so predstavljeni rezultati meritev toplotne prevodnosti vpojnih tkanin pri različnih relativnih deležih kapljevine v tkanini. Eksperimentalno delo smo izvedli za tri vzorce bombažnih tkanin z različno gostoto vezave in različnih debelin. Merilno napravo smo prilagodili tako, da lahko toplotno prevodnost tkanine določimo na dva načina: z analizo rezultatov nestacionarnega dela meritve ali z analizo rezultatov v stacionarnem stanju. Izračunane vrednosti toplotne prevodnosti se v okviru napake meritev po obeh načinih analize rezultatov ujemajo. Za izračun toplotne prevodnosti tako ni treba čakati na vzpostavitev stacionarnega stanja, kar omogoča krajši čas meritve in s tem manjše napake zaradi izhlapevanja kapljevine. Meritve potrjujejo, da je efektivna toplotna prevodnost tkanine pri majhnih vlažnostih premo sorazmerna z relativnim deležem kapljevine v tkanini. Z naraščajočo vlažnostjo se efektivna toplotna prevodnost vlažne tkanine ustali okrog ene mejne vrednosti, preden je tkanina nasičeno vlažna. Vpliv kapljevin na efektivno toplotno prevodnost tkanine smo raziskali s tremi kapljevinami, ki imajo različne toplotne prevodnosti: vodo, acetonom in terpentinom. Efektivna toplotna prevodnost tkanine se v vseh primerih ustali okrog vrednosti, ki je primerljiva s toplotno prevodnostjo kapljevine prisotne v tkanini. Stopnja vlažnosti, pri kateri se efektivna toplotna prevodnost tkanine ustali, se za različne kapljevine razlikuje. Najbližje nasičeni vlažnosti se to zgodi pri vodi, vidno drugače je pri terpentinu, aceton pa je nekje vmes. Eksperimentalne rezultate meritev smo primerjali s teoretično napovedjo. Ugotovili smo, da model, ki upošteva le vpliv tkanine in kapljevine (dvoparametrični model), dobro opisuje odvisnost efektivne toplotne prevodnosti vlažne tkanine pri relativno majhnih vlažnostih. Pri večjih deležih kapljevine pa so odstopanja večja. V ta namen smo model nadgradili tako, da smo upoštevali tudi vpliv zraka v tkanini, ki ga kapljevina z močenjem izpodriva (triparametrični model). Tako izpopolnjen model se je izkazal za primernejšega predvsem pri večjih deležih vlage.
Ključne besede: toplota, prevajanje toplote, toplotno udobje, toplotna prevodnost, vlažnost, bombažna tkanina, eksperimentalne meritve, model
Objavljeno v DKUM: 08.10.2014; Ogledov: 6050; Prenosov: 284
.pdf Celotno besedilo (650,58 KB)

3.
Toplotna bilanca potapljača pri potapljanju v hladni vodi
Eva Klemenčič, 2012, diplomsko delo

Opis: V diplomskem seminarju obravnavamo toplotno bilanco potapljača v hladni vodi. Naredili smo teoretično oceno toplotne bilance posameznega dela telesa. Teoretične ocene smo primerjali z eksperimentalnimi podatki, ki smo jih pridobili z merjenjem temperature z IR kamero. Preverili smo, kateri tip potapljaške obleke najboljše izolira telo potapljača pred izgubo toplote.
Ključne besede: toplotna bilanca, potapljanje v hladni vodi, termoregulacija, prevajanje toplote, konvekcija, sevanje, IR kamera.
Objavljeno v DKUM: 27.09.2012; Ogledov: 1929; Prenosov: 211
.pdf Celotno besedilo (744,42 KB)

4.
CELOTNA TOPLOTNA PREVODNOST IN DELEŽ TOPLOTNIH MOSTOV OVOJA STAVBE IZRAČUNANA S PROGRAMSKIM PAKETOM
Marjeta Čič, 2012, diplomsko delo

Opis: V času vedno dražjih energentov in perečih emisij ogljikovega dioksida naša družba vedno večjo pozornost posveča čimbolj učinkoviti izrabi energije. Velik prispevek pri porabi energije pa predstavljajo toplotne izgube toplotno slabo izoliranih stavb. V diplomski nalogi smo se posvetili gradnji, ki je projektirana po danes zastarelih smernicah in poskusili ugotoviti pogoje za zadovoljevanje današnjih standardov toplotne izolativnosti. Računa toplotne prevodnosti v obstoječem stanju in potrebne dodatne izolativnosti smo se lotili s programskim paketom in pri tem smo ugotovili prednosti in slabosti takšnega izračuna. Posebno pozornost smo posvetili računanju prispevkov toplotnih mostov. Ugotovili smo, da se pri analizi toplotne prehodnosti tem prispevkom ne posveča zadostna pozornost, saj so razpoložljive metode relativno nenatančne in grobe.
Ključne besede: gradbena fizika, toplotna prehodnost, toplotna prestopnost, prevajanje toplote, zmanjšanje porabe energije, učinkovita raba energije, linijski toplotni mostovi, točkovni toplotni mostovi, toplotne cone, izolativnost, metoda katalogov
Objavljeno v DKUM: 17.05.2012; Ogledov: 2828; Prenosov: 292
.pdf Celotno besedilo (2,80 MB)

5.
Fourierove vrste in nekatere parcialne diferencialne enačbe
Tina Jarc, 2011, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi obravnavamo Fourierove vrste. V prvem poglavju analiziramo zgodovinski razvoj Fourierovih vrst ter predstavimo postopek za iskanje Fourierovih koeficientov na način, kot je to počel Leonhard Euler (1707—1783). Zanima nas tudi konvergenca Fourierovih vrst in računanje vsote vrst. S pomočjo Fourierovih vrst smo izračunali vsoto znane vrste . V drugem poglavju se ukvarjamo z robnimi pogoji, z lastnimi vrednostmi in lastnimi funkcijami. V tretjem poglavju obravnavamo valovno enačbo. Predstavimo metodo za reševanje te enačbe na način, kot je to počel Daniel Bernoulli (1700—1782). V zadnjem poglavju obravnavamo enačbo za prevajanje toplote.
Ključne besede: Fourierove vrste, Fourierovi koeficienti, konvergenca, robni pogoji, lastne vrednosti, lastne funkcije, diferencialne enačbe, valovna enačba, enačba za prevajanje toplote.
Objavljeno v DKUM: 17.03.2011; Ogledov: 3663; Prenosov: 368
.pdf Celotno besedilo (174,65 KB)

6.
7.
8.
9.
Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici