| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 31
Na začetekNa prejšnjo stran1234Na naslednjo stranNa konec
1.
Optimalna velikost in lokacija baterijskega hranilnika z namenom izboljšanja napetostnega profila v distribucijskem omrežju
Darijan Stipanović, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava izboljšanje napetostnega profila v realnem distribucijskem omrežju s poudarkom na uporabi baterijskega hranilnika energije (BHE). Na začetku so predstavljene različne tehnologije BHE, vključno z NMC, LTO in LFP tehnologijo. Nadalje je v delu opisana topologija obravnavanega omrežja ter postopek izvedbe meritev z analizatorjem. Predstavljen je tudi uporabljen postopek modeliranja in simulacije omrežja, kjer se analizirajo pretoki energije z algoritmom Backward Forward Sweep (BFS). Delo temelji na predpostavki, da je optimalna lokacija BHE, v vozlišču enega nizkonapetostnega (NN) izvoda, v katerem potrebujemo najmanjšo moč BHE za vzdrževanje napetostnega profila vseh vozlišč tega izvoda znotraj postavljenih meja in, da je optimalna velikost BHE, velikost prav tega BHE. Iz te predpostavke izhajamo pri snovanju algoritma, ki bo izbral optimalno velikost in lokacijo BHE. Predlagan algoritem za iskanje optimalne lokacije in velikosti BHE je ovrednoten, na osnovi primerjave napetostnih razmer v omrežju z in brez uporabe BHE. Sklepna ugotovitev nakazuje na učinkovitost predlagane rešitve za izboljšanje napetostnega profila enega NN izvoda iz transformatorske postaje v distribucijskem omrežju, ki je v pristojnosti družbe Elektro Maribor d.d..
Ključne besede: baterijski hranilnik, distribucijsko omrežje, pretoki energij
Objavljeno v DKUM: 19.03.2024; Ogledov: 261; Prenosov: 47
.pdf Celotno besedilo (3,47 MB)

2.
Simulacije priprave, delovanja in napak sistemov za dovajanje kisika z visokimi pretoki
Ilijana Ivanović, 2023, magistrsko delo

Opis: Uvod: Za aplikacijo kisika lahko uporabljamo sisteme z različnimi pretoki, zato je potrebno ustrezno znanje o kisiku in sistemih, ki jih lahko uporabljamo. Nosna kanila z visokimi pretoki je dokaj nov inovativen sistem, ki se uporablja pri bolnikih, ki dihajo spontano in potrebujejo visoke koncentracije kisika. Metode: S pomočjo simulacije sistema za visoke pretoke smo simulirali pripravo, delovanje sistema in pogoste napake na sistemu. V eksperimentalnem delu smo uporabili sistem za dovajanje kisika z visokimi pretoki WILAmed. Za ogrevanje in vlaženje plinov smo uporabili enoto AIRcon Gen2 in Laerdal Airway Management Trainer za simulacijo dihalnega sistema. Rezultati: Dobljeni rezultati kažejo, da lahko simuliramo pripravo medicinskih plinov, sistema in napak na sistemu. Prav tako nam je uspelo preveriti ustrezne tlake medicinskih plinov v inštalacijskem sistemu in sprožiti alarm. Pri simulaciji napak smo se osredotočili na pogoste opozorilne alarme in slikovno prikazane napake na zaslonu ter jih uspešno simulirali. Razprava in zaključek: Višji pretoki bolje ustrezajo zahtevam pacientov, zmanjšujejo anatomski mrtvi prostor in zagotavljajo rahlo pozitiven tlak v zgornjih dihalnih poteh. Neželeni učinki teh sistemov so epistaksa, nelagodje v nosu in suhost. Potrebnih je več raziskav, ki bi natančno opredelile pozitivne in negativne lastnosti ter jih primerjale z neinvazivno ventilacijo.
Ključne besede: aplikacija kisika, visoki pretoki kisika, zdravstvena nega, neinvazivna ventilacija
Objavljeno v DKUM: 11.12.2023; Ogledov: 499; Prenosov: 37
.pdf Celotno besedilo (1,93 MB)

3.
Zmanjševanje tehničnih izgub v distribucijskem omrežju : magistrsko delo
Uroš Zajšek, 2020, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljeno stanje in delovanje distribucijskega omrežja. Poudarek je na tehničnih izgubah v distribucijskem omrežju in sicer na joulskih izgubah v SN izvodih omrežja RTP Slovenska Bistrica. Izgube so ovrednotene za obdobje enega leta, na osnovi matematičnega modela omrežja in podatkov s časom vzorčenja na 15 minut. Izračuni pretokov energije so izvedeni po metodi Backward – Forward Sweep (BFS). Upoštevani ukrepi za zmanjšanje izgub so: rekonstrukcije omrežja, vključevanje razpršenih virov v omrežje, kompenzacija jalove moči ter zamenjava komponent omrežja (starejših distribucijskih transformatorjev).
Ključne besede: distribucijsko omrežje, tehnične izgube, pretoki energije, metoda Backward – Forvard Sweep (BFS)
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 1359; Prenosov: 190
.pdf Celotno besedilo (3,23 MB)

4.
Model hitre regulabilne naprave za distribucijska omrežja
Jerneja Bogovič, Rafael Mihalič, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: Ena izmed možnih rešitev za izboljšanje napetostnih razmer v elektroenergetskem sistemu (EES) je vključevanje hitrih regulabilnih naprav. V samem procesu načrtovanja vključitve pa se pojavi potreba po izračunu napetostnih razmer in pretokov energije, za kar potrebujemo ustrezne modele hitrih regulabilnih naprav. V preteklosti so že bili izdelani modeli hitrih regulabilnih naprav, ki so primerni za Newton-Raphsonovo metodo. Vendar pa Newton- Raphsonova metoda ni primerna za uporabo v distribucijskih oziroma radialnih omrežjih zaradi težav s konvergenco. Zaradi naštetih vzrokov bomo v članku opisali nov model hitre regulabilne naprave, ki bo primeren za U-I metodo. Nov model hitre regulabilne naprave bo testiran na dveh testnih omrežjih, IEEE 34-vozliščnem testnem sistemu in IEEE 123-vozliščnem testnem sistemu, pri čemer bojo v sistem vključeni tudi razpršeni viri električne energije.
Ključne besede: modeli, regulabilne naprave, distribucijsko omrežje, napetostne razmere, pretoki energije, FACTS
Objavljeno v DKUM: 10.10.2017; Ogledov: 974; Prenosov: 191
.pdf Celotno besedilo (1,38 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
SIMULACIJE SPLOŠNE ANESTEZIJE Z MINIMALNIMI PRETOKI SVEŽIH PLINOV
Blaž Gotovnik, 2016, magistrsko delo

Opis: Uporaba simulatorjev za izobraževanje v anesteziji ima veliko prednosti in s pomočjo le teh lahko varno raziskujemo različne situacije brez nevarnosti za bolnika. Anestezija z nizkimi pretoki ima veliko opisanih prednosti in je vse bolj pomembna tehnika v kliničnem okolju, čeprav je v povezavi z njo še vedno prisoten strah. V našem delu smo s pomočjo simulatorja METI HPS skušali ugotoviti ali obstajajo statistične razlike med spontanim in intubiranim simulatorjem, ter kaj se dogaja z simulatorjem ob različnih dostavah O2. Ugotovili smo, da med intubiranim in spontano dihajočim simulatorjem ni pomebnih statističnih razlik v vitalnih funkcijah p< 0,05. Simulator METI HPS je ustrezno simuliral premajhno dostavo O2. Ugotovili smo, da pri pretoku plinov 300 ml/min v vitalnih funkcijah v primerjavi z visokim pretokom ni razlik, povprečna vrednost SpO2 pa se celo izboljša. Ugotavljamo, da je simulator METI HPS ustreza prikazom anestezije z nizkim im metaboličnim pretokom, in je kot tak primeren za uporabo v izobraževalne namene na področju medicine in zdravstvene nege.
Ključne besede: Nizki pretoki anestezija, metabolični pretok, simulacije, simulator METI HPS, dostava O2.
Objavljeno v DKUM: 03.10.2016; Ogledov: 1432; Prenosov: 195
.pdf Celotno besedilo (9,98 MB)

6.
KARAKTERISTIKE VENTURI SISTEMOV ZA APLIKACIJO KISIKA PRI RAZLIČNIH PRETOKIH IN OBREMENITVAH
Janja Melanšek Ošlak, 2016, magistrsko delo

Opis: Teoretično izhodišče. Venturi maske so sistemi z visokim pretokom, ki dovajajo natančno vrednost kisika v vdihanem zraku (FIO2). V študiji smo analizirali vpliv različnih pretokov in nastavkov na skupni pretok in na FIO2. Metodologija raziskovanja. Kvanitiativna eksperimentalna študija je potekala na simulatorju meti HPS. Uporabljali smo 24 %, do 60 % Venturi nastavke. Pretoke smo merili z aparatom Fluke VT plus HP analizator plinov. Delež kisika med inspirijem in med ekspirijem pa z anestezijskim aparatom Draeger Primus. Rezultati raziskave. Ugotavljamo, da so problematični pretoki, ki so pod deklariranim. V teh primerih Venturi ne dovaja vrednosti FIO2. Pri višjih pretokih od deklariranih pa ostaja FIO2 stabilen, razen pri Venturi 24 %. Podaljšek vpliva na Venturi na način, da so skupni pretoki nekoliko manjši zaradi obremenitve samega Venturi nastavka. Pri 24 % Venturi nastavku opazimo zmanjšanje skupnega pretoka iz 34 l/min na 23 l/min. Pri zamašitvi stranske luknje Venturi nastavka pa smo opazili padec skupnega pretoka skozi Venturi. Sklep. Ugotovili smo, če nastavimo nedeklariran pretok kisika, kot je označeno na Venturi nastavku, ostaja odstotek kisika v vdihanem zraku nespremenjen, sam pretok pa se povečuje. Pri zamašitvi odprtin skozi Venturi nastavek je najbolj opazna sprememba pri zamašitvi dveh odprtin, saj se poveča delež kisika v vdihanem zraku.
Ključne besede: Venturi sistem, sistemi z visokimi pretoki, Venturi maske, aplikacija kisika.
Objavljeno v DKUM: 16.09.2016; Ogledov: 3649; Prenosov: 526
.pdf Celotno besedilo (2,71 MB)

7.
Hidravlična analiza vodooskrbnega sistema Senovo - Brestanica
Mitja Pompe, 2016, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava hidravlične razmere vodooskrbnega sistema Senovo – Brestanica. Po navedbah upravljavca sistema prihaja ob povečanem odvzemu vode do poslabšanja tlačnih in pretočnih razmer pri nekaterih višje ležečih porabnikih v Brestanici. Namen je poiskati vzroke za nastalo problematiko, jih analizirati in poiskati ustrezne rešitve. S pomočjo programskega paketa Epanet je izveden hidravlični izračun obstoječega stanja, na podlagi katerega je opravljena analiza sistema. Le-ta nakazuje na poddimenzioniranost primarnega sistemskega cevovoda pri maksimalnih urnih porabah ter zagotavljanju požarne varnosti. To vodi v nezadostne pritiske in pomanjkanje vode pri porabnikih Vrtne in Elektrarniške ulice v Brestanici. V zaključku so nakazane smernice za hidravlično izboljšavo vodooskrbnega sistema, ki bodo upravljavcu v pomoč pri sanaciji obstoječih razmer.
Ključne besede: vodooskrbni sistem, hidravlični model, tlačne razmere, hitrosti, pretoki
Objavljeno v DKUM: 06.09.2016; Ogledov: 1891; Prenosov: 127
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

8.
NOV PRISTOP K NAČRTOVANJU IN IZVEDBI DISTRIBUCIJSKEGA RTP
Marko Lesjak, 2016, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo se osredotočili na nov (nadgrajen) pristop k načrtovanju in izvedbi distribucijskega RTP, saj je osnovni problem, ki se pojavlja pri razreševanju omenjenih nalog, v pomanjkanju informacij iz prakse. V ta namen smo skozi poglavja razvoj distribucijskega omrežja in RTP, vodenje investicij, umestitev RTP v prostor, izvedbo naročil, razvoj in načrtovanje tehnološke opreme, stroške investicij za RTP, izračune kratkostičnih razmer in dimenzioniranje opreme predstavili ključne dejavnike ter njihove izboljšave, s katerimi bo olajšan prihodnji razvoj RTP. Za pomoč pri analizi stanj obravnavanega srednjenapetostnega sistema, kakor tudi izračunih kratkih stikov za dimenzioniranje potrebne opreme RTP, smo uporabili sodobni programski orodji DMS in Gredos. Vendar je bil poudarek na DMS, saj uporablja algoritme razvite specifično za radialno distribucijsko omrežje, od katerih je bil konkretno predstavljen tudi eden izmed njih.
Ključne besede: Distribucijska razdelilna transformatorska postaja (RTP), pretoki energije, kratki stiki, programska orodja DMS in Gredos, načrtovanje RTP, izvedba RTP
Objavljeno v DKUM: 19.07.2016; Ogledov: 1565; Prenosov: 181
.pdf Celotno besedilo (15,19 MB)

9.
Analiza vpliva razpršenih virov električne energije na distribucijsko omrežje Zgornje Savinjske doline
Damjan Hrastnik, 2016, magistrsko delo

Opis: V sodobnih sistemih vodenja distribucijskih omrežij je ena izmed glavnih funkcij izračun pretokov energije. V tem magistrskem delu je izračun pretokov energije po eni izmed obstoječih metod uporabljen v kombinaciji z optimizacijskim algoritmom na realnem primeru distribucijskega omrežja Zgornje Savinjske doline, natančneje na daljnovodih Rastke in Logarska dolina. Ovrednoten je vpliv električne energije proizvedene iz razpršenih virov na obravnavano omrežje. S postopkom optimizacije so določene referenčne vrednosti za generacijo delovne in jalove moči razpršenih virov, ki so priključeni na nizkonapetostni strani transformatorskih postaj. Pri tem je analiziran vpliv generacije delovne in jalove moči na profil napetosti ter na izgube v obravnavanem srednjenapetostnem omrežju. Preverjena je robustnost in uporabnost predlaganega algoritma za različna obratovalna stanja.
Ključne besede: distribucijsko omrežje, razpršeni viri, pretoki energije, optimizacija, napetostni profil, izgube
Objavljeno v DKUM: 14.07.2016; Ogledov: 1775; Prenosov: 176
.pdf Celotno besedilo (4,81 MB)

10.
NZ-flows in strong products of graphs
Wilfried Imrich, Iztok Peterin, Simon Špacapan, Cun-Quan Zhang, 2010, izvirni znanstveni članek

Opis: Za krepki produkt ▫$G_1 boxtimes G_2$▫ grafov ▫$G_1$▫ in ▫$G_2$▫ dokažemo, da je ▫${mathbb{Z}}_3$▫-pretočno kontraktibilen natanko tedaj, ko ▫$G_1 boxtimes G_2$▫ ni izomorfen ▫$Tboxtimes K_2$▫ (kar poimenujemo ▫$K_4$▫-drevo), kjer je ▫$T$▫ drevo. Sledi, da za ▫$G_1 boxtimes G_2$▫ obstaja NZ 3-pretok, razen če je ▫$G_1 boxtimes G_2$▫ ▫$K_4$▫-drevo. Dokaz je konstruktiven in implicira polinomski algoritem, ki nam vrne NZ 3-pretok, če ▫$G_1 boxtimes G_2$▫ ni ▫$K_4$▫-drevo, oziroma NZ 4-pretok sicer.
Ključne besede: matematika, teorija grafov, celoštevilski pretoki, krepki produkt, poti, cikli, nikjer ničelni pretok, mathematics, graph theory, integer flows, strong product, paths, cycles
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1067; Prenosov: 124
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.34 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici