| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 128
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Prenos toplote : zbirka nalog za seminarske vaje
Danijela Urbancl, 2023, drugo učno gradivo

Ključne besede: prenos toplote, kemijska tehnologija, seminarske vaje
Objavljeno v DKUM: 07.02.2023; Ogledov: 141; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (409,91 KB)

3.
4.
5.
Zamenjava prenosnika toplote sistema za hlajenje komponent v turbinski zgradbi uklearne elektrarne kr?ko
Jakob Ban, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga zajema kratko predstavitev pomena jedrskih elektrarn danes, obratovanja in delovanja Nuklearne elektrarne Krško, predstavitev sistema za hlajenje komponent v turbinski zgradbi ter aktualno problematiko obstoječega prenosnika toplote v prej omenjenem sistemu. Zaradi dotrajanosti prenosnika toplote se v Nuklearni elektrarni Krško jeseni leta 2022 obeta zamenjava le-tega. V nalogi so opisani razlogi za zamenjavo ter preračun novega in obstoječega prenosnika toplote po metodi LMTD. Menjava prenosnika toplote prinaša večjo obratovalno zanesljivost in bo tako omogočila nemoteno proizvodnjo električne energije za naslednjih 20 obratovalnih let Nuklearne elektrarne Krško.
Ključne besede: prenosnik toplote, jedrska elektrarna, prenos toplote, jedrska elektrarna Krško
Objavljeno v DKUM: 02.11.2022; Ogledov: 223; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (4,32 MB)

6.
Obravnava kinetike in mehanizma reakcije pirolize smrekovega lesa : magistrsko delo
Erik Mihelič, 2022, magistrsko delo

Opis: Biooglje (BO) se vse bolj uveljavlja kot dodatek k zemlji za izboljšanje njenih lastnosti in kot metoda direktne trajne vezave ogljika. BO deluje kot inertni material z ustrezno specifično površino in drugimi koristnimi lastnostmi pri izboljševanju strukture in lastnosti rodovitnih tal. Ker je proizvodnja BO tesno povezana s postopkom pirolize lesne biomase, smo se v magistrski nalogi osredotočili na raziskavo kinetike ter mehanizma pirolize, za lesno biomaso pa smo izbrali smrekov les v obliki preizkušancev konstantnih dimenzij. Prvi namen raziskav je bil ugotoviti ustrezen kinetični model, ki bo najbolje popisal eksperimentalne podatke, poiskati kinetične parametre ter oboje primerjati z rezultati, analiziranimi preko že obstoječih kinetičnih pristopov kot so: Arrhenius-ov model (AM), Friedmanova metoda, Ozawa-Flynn-Wall (OFW) metoda in Kissinger-Akahira-Sunose (KAS) metoda. Eksperimentalne podatke termo gravimetrične analize (TGA) smrekovega vzorca smo analizirali s pomočjo programskega okolja Python in raziskali alternativni kinetični pristop, katerega smo poimenovali modificiran Arrhenius-ov model (MAM). Prednost MAM je v tem, da vključuje mehanizme glavnih lesnih komponent, hemiceluloze, celuloze in lignina, medtem ko vsi ostali modeli reakcijo pirolize obravnavajo enodimenzionalno. Naslednji namen magistrske naloge je bil popisati termodifuzijske fenomene s področja nestacionarnega prenosa toplote in z vrednostjo Biot-ovega števila dokazati, da debelina lesnega valja ne vpliva na potek pirolizne reakcije, kar pomeni da je notranji toplotni upor zanemarljiv. Na koncu smo pirolizo smrekovih valjev (debeline 5 mm) izvedli še v večjem laboratorijskem piroliznem reaktorju (volumna 1 L) in rezultate primerjali z rezultati TGA. Takšen pristop omogoča spoznavanje povečevalnih kriterijev pri inženirski obravnavi načrtovanja industrijskih piroliznih reaktorjev.
Ključne besede: piroliza, smrekov les, kinetika, mehanizem, Python, prenos toplote
Objavljeno v DKUM: 05.10.2022; Ogledov: 236; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (5,43 MB)

7.
Sušenje delcev v bobnastem sušilniku
Sara Repnik, 2022, diplomsko delo

Opis: Sušenje poroznih delcev je zahteven tehnični postopek, ki ga lahko razdelimo v več stopenj. Pri sušenju pride najprej do izločanja površinske vlage, nato pa sušimo notranjost delca. Kinetika sušenja je odvisna od prenosa toplote in snovi ter fizikalnih lastnosti. V diplomskem delu je bila analizirana kinetika sušenja na osnovi numeričnega modela za sušeči se delec pri razpršilnem sušenju in za delec v sloju v bobnastem sušilniku. Pri tem smo spreminjali velikost delca, njegovo poroznost in temperaturo sušilnega plina ter naredili primerjavo. Rezultati so prikazani na grafih, kjer smo ugotovili, da na kinetiko sušenja najbolj vpliva temperatura sušilnega plina in nižja poroznost delca.
Ključne besede: sušenje poroznih delcev, odstranjevanje notranje vlage, prenos toplote in snovi
Objavljeno v DKUM: 19.09.2022; Ogledov: 213; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (4,88 MB)

8.
Nadzor temperature v posodi na indukcijskem kuhališču : diplomsko delo
Leon Ocepek, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo z namenom hitrejšega zaznavanja spremembe temperature v posodi na temperaturni NTK senzor, ki je nameščen na sredini posamezne tuljave, dodali temperaturno prevodno ploščico. Pri izbiri materiala, debeline in oblike smo morali biti pozorni, da je iz nemagnetnega materiala, da dobro prevaja toploto in da se v ploščici med segrevanjem posode inducira čim manj vrtinčnih tokov. Pomembna je tudi namestitev toplotno prevodne ploščice z namenom čim boljšega termalnega stika ploščice z NTK senzorjem in steklom, zato smo v diplomskem delu preizkusili več različnih postavitev ploščice na NTK senzor z uporabo toplotno prevodne paste, termalne blazinice in lista sljude. Z izboljšanim zaznavanjem temperature v posodi smo napisali tudi avtomatske algoritme za segrevanje vodnih jedi, topljenje, taljenje in pečenje hrane.
Ključne besede: nadzor temperature, indukcijsko kuhališče, toplotno prevodna ploščica, prenos toplote
Objavljeno v DKUM: 21.01.2022; Ogledov: 885; Prenosov: 0

9.
Preračun toplotnih izgub enostanovanjske hiše in opis ogrevalnega ter prezračevalnega sistema : diplomsko delo
Daša Napast, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen preračun toplotnih izgub hiše z uporabo standarda SIST EN 12831 in s programskim orodjem Integra CAD Suite za enostanovanjsko hišo energetskega razreda A2. Izdelani so izračuni toplotnih prehodnosti posameznih gradbenih elementov; predstavljeni so tudi ogrevalni in prezračevalni sistem hiše ter energetska izkaznica objekta. Iz toplotnih izgub smo izračunali letno porabo energije za ogrevanje obeh metod in rezultate primerjali z dejansko letno porabo ter s porabo iz energetske izkaznice. Transmisijske toplotne izgube se ujemajo odlično; na 1 %, medtem ko se prezračevalne izgube ujemajo na 16 %. Odstopanja se pojavijo predvsem zaradi razlike v metodologiji izračunavanja.
Ključne besede: prenos toplote, toplotne izgube, ogrevanje, prezračevanje
Objavljeno v DKUM: 24.09.2021; Ogledov: 558; Prenosov: 100
.pdf Celotno besedilo (1,28 MB)

10.
Numerična analiza toka izpušnih plinov in termične obremenitve izpušnega kolektorja
Rok Peklar, 2020, magistrsko delo

Opis: Z rastočo tematiko okoljevarstvenih težav je avtomobilska industrija primorana implementirati številne ukrepe, kot so znižati potrošnjo goriva, zmanjšati neželene izpuste in celo hrup vozila. Računska dinamika tekočin je nedvomno velika gonilna sila pri razvoju tehnoloških inovacij, saj nam da vpogled v fenomene, katerih obravnava z eksperimentalnimi metodami ni mogoča, ali pa je preprosto predraga. V primerjavi z drugimi vejami industrije, je avtomobilska industrija ena izmed prvih, ki so računsko dinamiko tekočin pričele vključevati pri razvoju komponent. Magistrska naloga prestavlja numerično analizo termične obremenitve izpušnega sistema. Proces je deljen na dva dela: analizo toka izpušnih plinov in termično analizo strukture izpušnega sistema. Za vse simulacije uporabimo programski paket za računsko dinamiko tekočin z metodo končnih volumnov AVL FIRE™. Rezultati simulacij so bili primerjani z meritvami obstoječega izpušnega sistema.
Ključne besede: Računska dinamika tekočin, metoda končnih volumnov, izpušni sistem, katalizator, prenos toplote, termična analiza, AVL FIRE
Objavljeno v DKUM: 16.12.2020; Ogledov: 769; Prenosov: 57
.pdf Celotno besedilo (5,03 MB)

Iskanje izvedeno v 0.17 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici