| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Tehnične in okoljske zahteve za prenehanje statusa odpadka na področju gradbenih odpadkov : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje
Jaka Banič, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnava problematika krožnega gospodarstva na področju gradbenih odpadkov. Povzete so uredbe in zakoni, ki regulirajo to področje v Republiki Sloveniji. Izpostavili smo projekte doma in po svetu, ki so se izkazali z integracijo sekundarnih surovin pri novogradnjah in rekonstrukcijah objektov. Podrobno smo preučili mednarodni projekt Cinderela, ki se je med drugim odvijal v našem okolju. Iz pridobljenega znanja smo ustvarili diagram poteka, sestavljen iz korakov, ki so potrebni, da odpadku preneha status odpadka in postane sekundarna surovina. Z njim želimo prispevati k lažjemu in preglednejšemu reševanju problematike za uporabo sekundarnih surovin. Prav tako smo uspešno potrdili naslednje postavljene hipoteze: da obstajajo odpadki s potencialom za sekundarno uporabo; da ti materiali v pravih razmerij ne poslabšajo lastnosti primarnih materialov; ter da je možna uporaba teh sekundarnih surovin pri gradnji. Ugotovili smo, da je področje uporabe sekundarnih surovin v razvojni fazi, vendar obstajajo projekti, v katerih so bile te surovine uspešno uporabljene v gradnji kot glavni ali pomožni gradniki. Prav tako smo ugotovili, da zakonodaja, ki ureja to področje, temelji na individualnem pristopu za vsak odpadek oz. sekundarno surovino. Slovenski strokovnjaki in slovenska družba so med vodilnimi na svetu na področju recikliranja in ponovne uporabe odpadkov, tako gospodinjskih kot industrijskih. Z razvojem znanosti na področju krožnega gospodarstva tako bistveno prispevamo k ohranjanju okolja in družbenih vrednot.
Ključne besede: krožno gospodarstvo, gradbeni odpadki, sekundarne surovine, prenehanje statusa odpadka, algoritem za prenehanje statusa odpadka.
Objavljeno v DKUM: 10.11.2022; Ogledov: 776; Prenosov: 89
.pdf Celotno besedilo (3,58 MB)

2.
KDAJ ODPADEK NI ODPADEK?
Patricija Majhen, 2013, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi se ukvarjam z opredelitvijo pojma odpadek. Ker ima zaradi vedno večjega števila odpadkov v sklopu pravnega področja varstva okolja ureditev postopkov ravnanja z odpadki zelo veliko vlogo, je torej za pravilno izvajanje teh postopkov nujno, da vemo kaj odpadek sploh je. V tej zvezi pa se pojavi tudi vprašanje kdaj se določeno blago še šteje kot blago – kot stranski proizvod in kdaj le-to postane odpadek, prav tako pa kdaj blagu status odpadka preneha. Skozi analizo nacionalne in zakonodaje EU sem ugotovila, da nacionalna zakonodaja definicij omenjenih pojmov ne podaja, medtem, ko nam okoljska zakonodaja EU s pomočjo sodne prakse te definicije nudi. Odpadek je tako opredeljen s pomočjo opiranja na pojem 'zavržek', ki vključuje tako predelavo kot odstranjevanje odpadkov in pomeni vsako snov ali predmet, ki jo njen imetnik zavrže, namerava ali mora zavreči. Stranski proizvod pomeni snov ali predmet, ki nastane pri proizvodnem procesu, katerega glavni namen ni proizvodnja tega procesa (t.i. ostanek proizvodnje), katere nadaljnja uporaba je zagotovljena, se lahko neposredno uporabi brez kakršne koli nadaljnje obdelave ter je proizvedena kot sestavni del nekega proizvodnega procesa, hkrati pa mora biti njena nadaljnja uporaba zakonita. Če vsi ti pogoji niso kumulativno izpolnjeni, se torej taka snov ali predmet šteje kot odpadek. Kot zadnje pa torej odpadek lahko tudi preneha biti odpadek, v primeru, ko izpolnjuje merila, ki so določena s posebnim predpisom, na podlagi pogojev, da se določena snov ali predmet običajno uporablja za določene namene, za njo obstaja trg in povpraševanje, izpolnjuje tehnične zahteve in določene standarde ter njena uporaba ne bo povzročila splošnega škodljivega vpliva na okolje in zdravje ljudi. Čeprav nacionalna zakonodaja ureja postopke ravnanja z odpadki, je torej za njihovo pravilno izvajanje potrebno poznati evropsko zakonodajo v zvezi z opredelitvijo omenjenih pojmov.
Ključne besede: varstvo okolja, ravnanje z odpadki, odpadek, stranski proizvod, prenehanje statusa odpadka
Objavljeno v DKUM: 10.01.2014; Ogledov: 2298; Prenosov: 261
.pdf Celotno besedilo (348,79 KB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici