| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Določitev robnih pogojev za izračun temperaturnih razmer z metodo končnih elementov na primeru varovalčnega ločilnega stikala : magistrsko delo
Anže Jerman, 2021, magistrsko delo

Opis: Pri razvoju nove generacije varovalčnega ločilnega stikala smo se odločili za uporabo 3D simulacij z metodo končnih elementov v programskem paketu Comsol Multiphysic. V omenjenem programu smo želeli izdelati simulacijski model, ki bi omogočal vnos dejanskega 3D modela izdelka, s katerim bi lahko računali temperaturne razmere, ki nastajajo na izdelku pri različnih obratovalnih pogojih. Pri tem smo naleteli na osrednji problem magistrskega dela, uporabe robnih pogojev za prenos toplote s prevajanjem, prestopom in sevanjem. Namen je izdelati simulacijski model varovalčnega ločilnega stikala za analizo dejanskih temperaturnih razmer, kot jih je mogoče izmeriti v elektrotehničnem laboratoriju na izdelku. Pozneje bi bil takšen model uporaben tudi pri izračunih ostalih elektrotehničnih izdelkov za potrebe določitve temperatur med obratovanjem. Z namenom simulacij temperature smo morali ugotoviti postopek, po katerem bi določili robne pogoje za prehajanja toplote glede na električne lastnosti izdelka. Izdelali smo simulacijski model in določili postopek uporabe robnih pogojev prehoda temperature. Primerjalno smo varovalčno ločilno stikalo pomerili tudi v elektrotehničnem laboratoriju ter izmerjene in izračunane podatke primerjali med seboj.
Ključne besede: prehodni pojavi, temperatura, kondukcija, konvekcija, talilni vložek, varovalčno ločilno stikalo, Comsol Multiphysics
Objavljeno v DKUM: 05.11.2021; Ogledov: 927; Prenosov: 59
.pdf Celotno besedilo (5,16 MB)

2.
Napovedovanje hidravličnih prehodnih pojavov v Francisovi turbini : diplomsko delo
Jernej Jurhar, 2019, diplomsko delo

Opis: Hidravlični prehodni pojav je vsaka sprememba stacionarnega stanja v hidravličnem pretočnem sistemu. V hidroelektrarnah so vzrok hidravličnih prehodnih pojavov obratovalni manevri turbine. S simulacijskim programom SIMSEN smo simulirali trenutno razbremenitev in hitro zaustavitev Francisove turbine za dva primera hidroelektrarn. Rezultati so pokazali, da pride v pretočnem sistemu hidroelektrarne do vodnega udara. Vodni udar je hidravlični prehodni pojav, pri katerem pride do tlačnih pulzacij, ki lahko ogrozijo varnost celotnega sistema. V hidroelektrarnah vodni udar blažimo s podaljševanjem časa zapiranja vodilnika in z ventilom za vzporedni izpust vode. Rezultate programa SIMSEN smo primerjali z rezultati programa WCF. Rezultati obeh programov se dovolj dobro ujemajo, da lahko zaključimo, da je program SIMSEN primeren za napovedovanje hidravličnih prehodnih pojavov v hidroelektrarnah. 
Ključne besede: prehodni pojavi, vodni udar, Francisova turbina, hidroelektrarna, simulacijski program
Objavljeno v DKUM: 17.09.2019; Ogledov: 1464; Prenosov: 109
.pdf Celotno besedilo (2,69 MB)

3.
Analiza obratovanja baterijskega sistema med prehodnimi stanji
Boštjan Mlakar, 2017, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje delovanje litij-ionskih baterij, posebej pa je predstavljena tehnologija LTO. Sledi predstavitev baterijskega sistema s pretvornikom in sončno elektrarno, na katerem so bile opravljene meritve prehodnih stanj in izkoristkov. Predstavljena je tudi merilna oprema Sirius proizvajalca Dewesoft s pripadajočim programskim vmesnikom, ki omogoča povezavo z osebnim računalnikom. Opisana so prehodna stanja, za katera je predvideno, da jim je baterijski sistem s pretvornikom lahko izpostavljen. Za omenjena stanja so izvedene meritve in analiza rezultatov s pripadajočo razlago.
Ključne besede: baterijski sistem, pretvornik, prehodni pojavi, čas preklopa, izkoristek
Objavljeno v DKUM: 30.08.2017; Ogledov: 1836; Prenosov: 232
.pdf Celotno besedilo (4,15 MB)

4.
PREHODNI POJAVI V DISTRIBUCIJSKEM TRANSFORMATORJU MOČI 250 kVA
Jože Leskovar, 2016, diplomsko delo

Opis: V tem diplomskem delu smo se ukvarjali tako s splošno kakor tudi s konkretno obravnavo dveh značilnih prehodnih pojavov v povprečnem distribucijskem transformatorju, tj. z vklopom in s kratkim stikom. Pri obravnavi smo si pomagali s sodobnimi programskimi orodji, s katerimi smo v obliki simulacij izvajali analitično in numerično obravnavo omenjenih dveh prehodnih pojavov in njunih kombinacij, prav tako pa smo s pomočjo zmogljive merilne opreme praktično izvedli številne konkretne meritve in preskuse, s katerimi smo preverjali ujemanje rezultatov ter ugotavljali vzroke morebitnih razlik/odstopanj.
Ključne besede: distribucijski transformator, prehodni pojavi, vklopni tok, kratki stik
Objavljeno v DKUM: 15.07.2016; Ogledov: 2290; Prenosov: 191
.pdf Celotno besedilo (5,78 MB)

5.
6.
Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici