2.
UPRAVIČENOST NAKUPA PODJETJA S POMOČJO FINANČNE ANALIZEKarmen Korošec, 2011, magistrsko delo/naloga
Opis: V magistrski nalogi sem želela prikazati, kako poteka nakup podjetja ter kako pomembni so pri tem temeljit skrbni pregled, finančna analiza in ocena vrednosti podjetja.
Poglavitni namen naloge je slonel na ugotovitvi, ali je bil nakup podjetja Pršutarna Lokev na Krasu d.o.o. upravičen.
Glede na to, da kupec ciljnega podjetja v danem trenutku nakupa ni razpolagal z poglobljeno finančno analizo ter ni imel ocene vrednosti podjetja s strani pooblaščenih ocenjevalcev vrednosti, sem v nalogi sama izvedla finančno analizo podjetja Pršutarna Lokev na Krasu d.o.o. ter podala oceno vrednosti podjetja s pomočjo dveh metod ( metode diskontiranih denarnih tokov in metode likvidacijske vrednosti).
Ugotavljam, da je dober skrbni pregled poslovanja osnova za izvedbo finančne analize ter določanja vrednosti podjetja, saj s pomočjo podatkov, ki jih finančno analiziramo tudi lažje in bolj natančno napovemo prihodnost.
Finančna analiza podjetja je pokazala, da je finančna slika v podjetju dokaj dobra. Podjetje ima relativno dobre možnosti za rast, ki pa seveda morajo biti podprte z ustrezno strategijo.
Rezultat ocene vrednosti podjetja je pokazal, da je bil nakup podjetja Pršutarna Lokev na Krasu d.o.o. upravičen, saj je bila kupnina nižja od vrednosti podjetja, pridobljene s pomočjo obeh metod vrednotenja.
Seveda pa nobena ocena vrednosti podjetja ne daje čisto natančne slike, saj ima vsaka metoda številne slabosti, predvsem odvisnost od številnih parametrov, ki jih je potrebno napovedati. Vsaka napoved pa vemo, da je lahko tudi napačno ocenjena.
Tako kot pri vsakem poslu ima tudi pri nakupu podjetja ključno vlogo faza pogajanja, ki je bila v tem konkretnem primeru izvrstno izpeljana.
S pomočjo magistrske naloge sem poglobila svoje znanje na področju finančne analize, prav tako pa sem spoznala tudi osnove vrednotenja podjetij.
Ključne besede: nakup podjetja, poslovni načrt, skrbni pregled, finančna analiza, analiza bilance stanja, analiza izkaza poslovnega izida, analiza računovodskih izkazov s kazalniki, vrednotenje podjetja, modeli vrednotenja podjetja, model diskontiranih denarnih tokov, model likvidacijske vrednosti, pogajanje, financiranje...
Objavljeno v DKUM: 22.02.2012; Ogledov: 3568; Prenosov: 598
Celotno besedilo (943,29 KB)