| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Pregled stanja in smernice razvoja preciznega kmetijstva v sloveniji
Erik Rihter, 2020, magistrsko delo

Opis: Precizno kmetijstvo (PK) z uporabo inovativnih tehnologij predstavlja koncept upravljanja kmetijskih gospodarstev, s pomočjo katerega je mogoče dolgoročno povečevanje učinkovitosti, obvladovanje nenadzorovanih sprememb in zmanjševanje negativnih vplivov na okolje. Magistrsko delo obravnava analizo vplivnih dejavnikov in karakteristik slovenskega kmetijstva na (ne)implementacijo tehnologij preciznega kmetovanja (TPK) ter določa spremenljivke, pomembne pri določanju (ne)uveljavitev teh tehnologij. S pregledom strategij in ukrepov na ravni Evropske unije in Slovenije ter z anketno raziskavo je ocenjeno trenutno stanje PK za množičnejšo integracijo. S pomočjo strateškega orodja SWOT-analize so podane smernice za prihodnost. Rezultati ankete kažejo, da 57,5 % anketirancev še nikoli ni implementiralo TPK. Izkazalo se je, da višina stroškov začetne investicije pri anketirancih predstavlja glavni razlog in oviro pri implementiranju TPK. Večina anketirancev (80 %) meni, da bi se za množičnejšo implementacijo moralo največ spremeniti v političnih instrumentih. Za preverjanje povezanosti posameznih specifičnih značilnosti anketiranih (velikost kmetije, starost in izobrazba upraviteljev) je bil uporabljen Fisherjev natančni test neodvisnosti, kjer je bilo ugotovljeno, da slednje značilnosti ne vplivajo na vpeljevanje TPK. Skupna kmetijska politika z različnimi akcijskimi načrti, resolucijami in podpornimi shemami financiranja zadnja leta aktivno spodbuja razvoj PK v EU in Sloveniji, prav tako se obetajo pozitivne smernice za prihajajoče programsko obdobje, vendar pa pomembno oviro za množičnejšo širitev PK predstavlja široka raznolikost kmetijstva. Za uspešnejšo vzpostavitev PK so pomembni inovativni pristopi, ki temeljijo na medsebojnem sodelovanju, krepitvi znanja in sooblikovanju rešitev v prakso.
Ključne besede: precizno kmetijstvo (PK), tehnološke inovacije, implementacija, kmetijska politika, pregled stanja
Objavljeno v DKUM: 04.06.2020; Ogledov: 1684; Prenosov: 350
.pdf Celotno besedilo (1,20 MB)

2.
UPRAVIČENOST NAKUPA PODJETJA S POMOČJO FINANČNE ANALIZE
Karmen Korošec, 2011, magistrsko delo/naloga

Opis: V magistrski nalogi sem želela prikazati, kako poteka nakup podjetja ter kako pomembni so pri tem temeljit skrbni pregled, finančna analiza in ocena vrednosti podjetja. Poglavitni namen naloge je slonel na ugotovitvi, ali je bil nakup podjetja Pršutarna Lokev na Krasu d.o.o. upravičen. Glede na to, da kupec ciljnega podjetja v danem trenutku nakupa ni razpolagal z poglobljeno finančno analizo ter ni imel ocene vrednosti podjetja s strani pooblaščenih ocenjevalcev vrednosti, sem v nalogi sama izvedla finančno analizo podjetja Pršutarna Lokev na Krasu d.o.o. ter podala oceno vrednosti podjetja s pomočjo dveh metod ( metode diskontiranih denarnih tokov in metode likvidacijske vrednosti). Ugotavljam, da je dober skrbni pregled poslovanja osnova za izvedbo finančne analize ter določanja vrednosti podjetja, saj s pomočjo podatkov, ki jih finančno analiziramo tudi lažje in bolj natančno napovemo prihodnost. Finančna analiza podjetja je pokazala, da je finančna slika v podjetju dokaj dobra. Podjetje ima relativno dobre možnosti za rast, ki pa seveda morajo biti podprte z ustrezno strategijo. Rezultat ocene vrednosti podjetja je pokazal, da je bil nakup podjetja Pršutarna Lokev na Krasu d.o.o. upravičen, saj je bila kupnina nižja od vrednosti podjetja, pridobljene s pomočjo obeh metod vrednotenja. Seveda pa nobena ocena vrednosti podjetja ne daje čisto natančne slike, saj ima vsaka metoda številne slabosti, predvsem odvisnost od številnih parametrov, ki jih je potrebno napovedati. Vsaka napoved pa vemo, da je lahko tudi napačno ocenjena. Tako kot pri vsakem poslu ima tudi pri nakupu podjetja ključno vlogo faza pogajanja, ki je bila v tem konkretnem primeru izvrstno izpeljana. S pomočjo magistrske naloge sem poglobila svoje znanje na področju finančne analize, prav tako pa sem spoznala tudi osnove vrednotenja podjetij.
Ključne besede: nakup podjetja, poslovni načrt, skrbni pregled, finančna analiza, analiza bilance stanja, analiza izkaza poslovnega izida, analiza računovodskih izkazov s kazalniki, vrednotenje podjetja, modeli vrednotenja podjetja, model diskontiranih denarnih tokov, model likvidacijske vrednosti, pogajanje, financiranje...
Objavljeno v DKUM: 22.02.2012; Ogledov: 3568; Prenosov: 598
.pdf Celotno besedilo (943,29 KB)

3.
Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici