| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 28
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Physical activity drops during summer holidays for 6- to 9-year-old children
Tadeja Volmut, Rado Pišot, Jurij Planinšec, Boštjan Šimunič, 2021, izvirni znanstveni članek

Opis: Regular physical activity (PA) reduces the health risk of childhood obesity and associated chronic diseases as well as mental health problems. Since PA declines as children age as well with future generations it is of highest importance to intervene in school and out-of-school settings. Out-of-school periods affect children's PA as it is mainly left to the interest and motivation of their parents. We compared accelerometer-based PA patterns in 93 6- to 9-year old children assessed four times: before (May/June), during (August), and after (September) summer holidays and at a 1-year follow up (May/June). Before summer holidays children were assessed also for anthropometry and motor tests. During summer holidays overall PA decreased by 18% (p < 0.001), physical inactivity increased by 5.5% (p < 0.001), moderate PA decreased by 53% (p < 0.001) and moderate to vigorous PA decreased by 45% (p < 0.001) when compared to before summer holidays. Furthermore, overall PA remained diminished also after summer holidays by 8.8% (p = 0.001) but recovered to baseline values at 1-year follow up. About 30% of overall PA and moderate to vigorous PA decrease during summer holidays could be explained by children's fitness level as a greater decrease was found in children with better results in standing long jump and 300-meter running time. Our finding detects an alarming summer holiday decrease in children PA that should not be neglected in future studies and intervention designs.
Ključne besede: MVPA, otroci, poletne počitnice, gibalna neaktivnost, sedentarnost, pospeškometer, children, vacations, physical inactivity, sedentary behavior, accelerometer
Objavljeno v DKUM: 15.05.2024; Ogledov: 254; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (421,77 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Intuitivno vodenje robotske roke s kretnjami
Domen Ulbl, 2018, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: Pomembno področje razvoja v robotiki so novi pristopi k učenju robotov, ki bi njihovo uporabo približali ljudem brez strokovnega znanja iz robotike. V Projektnem delu je predstavljen princip vodenja robotske roke na podlagi kretenj rok uporabnika. Za zajem kretenj rok smo izbrali senzorski zapestnici Myo Armband, ki nam nudita meritve pospeška, kotne hitrosti in smeri magnetnega polja, iz katerih algoritem senzorske fuzije izračuna orientacijo v prostoru. V projektu smo predstavili možno teoretično razlago algoritma združevanja meritev za pridobivanje orientacije. Na podlagi informacije o orientaciji obeh zapestnic smo razvili kinematični model človeške roke in ga simulirali v simulacijskem programu V-REP. Algoritem vodenja s pomočjo kretenj in kinematičnega modela človeške roke smo preizkušali na simulaciji robotske roke Kinova Mico. Rezultate simulacije vodenja robotske roke s kretnjami smo predstavili v obliki videa.
Ključne besede: C++, kinematika, Kinova, kretnje, Mico, magnetometer, Myo Armband, pospeškometer, simulacija, robotska roka, vodenje, žiroskop
Objavljeno v DKUM: 07.02.2019; Ogledov: 2085; Prenosov: 170
.pdf Celotno besedilo (1,45 MB)

3.
Vgrajen sistem za varovanje osebnih predmetov
Nejc Poglajen, 2018, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V zaključnem delu sta opisana delovanje in razvoj varnostnega vezja za osebne predmete. V delu smo se dotaknili problematike varovanja osebnih predmetov in razvili elektronsko napravo za varovanje le teh. Opisane so nekatere funkcije mikrokrmilnika, SPI in UART komunikacija, ter bluetooth modul HC-05 in inercijski MEMS modul LSM6DS0. Napravo smo razvili z namenom varovanja osebnih predmetov in preprečitev kraj. Pri tem smo upoštevali kriterije za čim preprostejšo, zanesljivo in robustno napravo.
Ključne besede: varovanje, pospeškometer, bluetooth, mikrokrmilnik
Objavljeno v DKUM: 06.02.2019; Ogledov: 1062; Prenosov: 98
.pdf Celotno besedilo (1,15 MB)

4.
Konstruiranje preizkuševališča avtomobilskih vlečnih kljuk : diplomsko delo
Blaž Rošer, 2018, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga zajema konstruiranje preizkuševališča avtomobilskih vlečnih kljuk, ki omogoča mehansko nastavitev horizontalne vlečne sile priklopnika (t. i. D-vrednost). Glavni cilj diplomske naloge je bil skonstruirati preizkuševališče, na katerega bi lahko pritrdili vlečno kljuko in jo testirali z izbrano obremenitvijo ter določenim številom ciklov. Preizkuševališče smo modelirali v programu CREO 3.0 in SOLIDWORKS 2017. Obremenitve merimo s pomočjo pospeškometra in se beležijo, tako da je omogočeno kasnejše preučevanje le teh. Izdelali smo manjšo maketo, na kateri smo lahko izvajali testiranja in programiranje pospeškometra.
Ključne besede: vlečna kljuka, preizkuševališče, pospeškometer, konstruiranje naprav, testiranje
Objavljeno v DKUM: 22.11.2018; Ogledov: 1219; Prenosov: 111
.pdf Celotno besedilo (2,04 MB)

5.
Analiza in ovrednotenje meritev tresljajev z uporabo nizkocenovnega merilnika pospeškov MEMS
Sergej Lipnik, 2018, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil zasnovati, izvesti in ovrednotiti merjenje in analizo vibracij z uporabo nizkocenovnega MEMS – pospeškometra. Naredili smo primerjavo med industrijsko profesionalno opremo ter našo rešitvijo. S časovno analizo in FFT – frekvenčno analizo zajetih signalov smo ocenili primernost predlagane rešitve za merjenje vibracij in podali omejitve.
Ključne besede: MEMS – pospeškometer, analiza vibracij, Beaglebone Black, LabVIEW, FFT – analiza, Arduino
Objavljeno v DKUM: 07.11.2018; Ogledov: 1241; Prenosov: 128
.pdf Celotno besedilo (2,09 MB)

6.
DALJINSKO VODEN SAMO-RAVNOTEŽNI ROBOT
Tadej Vovk, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena izvedba samo-ravnotežnega robota. Cilj diplomskega dela je bila izdelava robota, ki bo lovil pokončen položaj z možnostjo upravljanja preko brezžične komunikacije. Robot je opremljen s krmilnim sklopom, senzorji za ravnotežje in brezžičnim modulom. V delu so podrobno opisani posamezni sklopi, vse uporabljene komponente, delovanje programske opreme in izvedba prototipa. Prototipna zasnova omogoča nadgradnjo sistema z novimi funkcionalnostmi. V sklopu podamo predloge za izboljšave samo-ravnotežnega robota.
Ključne besede: mikrokrmilnik, elektronska krmilna enota, pospeškometer, giroskop.
Objavljeno v DKUM: 27.09.2016; Ogledov: 2126; Prenosov: 147
.pdf Celotno besedilo (2,85 MB)

7.
MODELIRANJE DINAMIKE VOŽNJE Z ANALIZO MULTIMODALNIH PODATKOV O DELOVANJU VOZILA
Tom Marn, 2016, diplomsko delo

Opis: Za komunikacijo z računalnikom v vozilu se pojavlja vedno več aplikacij in naprav, ki zahtevajo branje podatkov preko standardiziranega priključka. Kadar je to edina dovoljena ali mogoča poveza za zbiranje telemetričnih podatkov, naletimo na problem, ko zajeti podatki niso v želeni resoluciji ali razpoložljivi, kot zahteva njihova nadaljnja uporaba. V diplomski nalogi smo predlagali, kako priti do večje ločljivosti podatka o hitrosti vozila, kot je ločljivost, ki ustreza standardu ISO 15031-5 ali SAE J1939-71. Razvili smo merilni modul s pospeškometrom, žiroskopom in magnetometrom. S Kalmanovim filtrom smo združili senzorske podatke in jih povezali s podatki, zajetimi iz avtomobilskega računalnika. Tako smo nekoliko izboljšali ločljivost. Rezultate smo statistično potrdili z 30 krajšimi in 31 daljšimi vožnjami, na katerih smo ocenjene hitrosti in prevožene poti primerjali z referenčnimi podatki.
Ključne besede: modeliranje dinamike vožnje, Kalmanov filter, OBD, pospeškometer, žiroskop, magnetometer
Objavljeno v DKUM: 21.09.2016; Ogledov: 1492; Prenosov: 103
.pdf Celotno besedilo (1,92 MB)

8.
ZAJEMANJE IN OZNAČEVANJE PODATKOV O HOJI Z MOBILNIM TELEFONOM ANDROID
Tadej Jakolič, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo opisali operacijski sistem Android in sloje platforme Android. V naslednji fazi smo predstavili strojno opremo, ki smo jo uporabili za preizkus aplikacije. Nato je sledil opis razvoja mobilne aplikacije Android, katere namen je zajemanje in označevanje podatkov o hoji uporabnika. Predstavljeno je tudi delovanje senzorja žiroskopa in pospeškometra, ki sta bila ključna za delovanje aplikacije, ter senzorja GPS, ki je ključen za prikaz lokacije uporabnika. Aplikacija je bila testirana in uspešno deluje na Android različici 4.3 (telefon Samsung Galaxy SIII) in najnovejši Android različici 5.1.1 (telefon LG Nexus 5).
Ključne besede: zajemanje podatkov, mobilni telefon, žiroskop, GPS, pospeškometer
Objavljeno v DKUM: 14.10.2015; Ogledov: 1829; Prenosov: 115
.pdf Celotno besedilo (2,34 MB)

9.
SPROTNA ROTACIJA 3D VIRTUALNIH OBJEKTOV S POMOČJO MOBILNEGA TELEFONA Z OPERACIJSKIM SISTEMOM ANDROID
Petar Stojkovski, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo s pomočjo ţiroskopa in pospeškometra, ki ju vsebuje vsaka mobilna naprava, izdelali mobilno aplikacijo za sprotno rotiranje navideznega 3D-objekta na zaslonu osebnega računalnika. Aplikacija je omejena na mobilne naprave z operacijskim sistemom Android ter omogoča hitro in intuitivno vzpostavitev komunikacije med njimi in streţniškim okoljem, ki skrbi za rotacijo izbranega 3D-objekta. Slednjega je mogoče poljubno spreminjati in s tem aplikacijo enostavno prilagoditi različnim poslovnim modelom, ki zahtevajo upravljanje in pregledovanje 3D-objektov (npr. ogled računalniških modelov, turističnih znamenitosti, oblek, avtomobilov, pričesk itd.).
Ključne besede: senzorji, pospeškometer, ţiroskop, mobilna naprava, Android, 3D-virtualni objekti.
Objavljeno v DKUM: 14.10.2015; Ogledov: 1577; Prenosov: 96
.pdf Celotno besedilo (1,50 MB)

10.
TREMORSENS - MOBILNA APLIKACIJA ZA VREDNOTENJE PATOLOŠKEGA TREMORJA MED UPORABO MOBILNEGA TELEFONA
Goran Paligora, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo implementirali mobilno aplikacijo za detekcijo in analizo patološkega in fiziološkega tremorja med vsakdanjo uporabo mobilnega telefona. Aplikacija je omejena na mobilne naprave z operacijskim sistemom android verzije 4.0 in vgrajenim pospeškometrom. Uporabniku omogočimo spremljanje pridobljenih podatkov iz pospeškometra v obliki grafa, ki se v tekom zajema podatkov samodejno posodablja. Aplikacija omogoča pregled obdelanih podatkov in prikaz frekvenčnega spektra pridobljenih signalov iz katerega ocenjujemo tip tremorja ter njegovo amplitudo in frekvenco.
Ključne besede: tremor, android, mobilna aplikacija, mobilna naprava, senzor, pospeškometer
Objavljeno v DKUM: 14.10.2015; Ogledov: 1162; Prenosov: 102
.pdf Celotno besedilo (2,23 MB)

Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici