| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 11
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Varstvo poslovne skrivnosti v podjetju s poudarkom na računovodskih informacijah
Larisa Trinkaus, 2019, diplomsko delo

Opis: Poslovne skrivnosti imajo velik pomen za podjetje, saj vsebujejo znanje zaposlenih, razvoj ipd., ki bi konkurenci omogočile večji napredek brez vloženih stroškov. Ob primeri izdaje le teh, je vključeno notranjo okolje podjetja in zunanjo, med temi spada tudi zaupanje odjemalcev in trga. V tem diplomskem projektu bomo spoznali kaj so poslovne skrivnosti, njihovo opredelitev po določenih zakonih, lastnosti dobrih poslovnih informacij, stroške oz. izgube ob izdaji ipd. Hkrati bomo v diplomskem delu tudi spoznali računovodske informacije in osebe, ki imajo z njimi največ stika- računovodje. Cilj tega projekta je da spoznamo pomen poslovnih informacij za podjetja in s pomočjo ankete, spoznamo tudi njihovo zavedanje o tem.
Ključne besede: Poslovna skrivnost, računovodski izkazi, zakon o poslovni skrivnosti, poslovne informacije, računovodstvo.
Objavljeno v DKUM: 14.10.2020; Ogledov: 987; Prenosov: 101
.pdf Celotno besedilo (1,42 MB)

2.
Pravno varstvo računalniških programov s poudarkom na pomenu interoperabilnosti
Matej Kraner, 2018, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava posamezna vprašanja, ki se nanašajo na avtorsko-pravno varstvo računalniških programov. V zvezi s tem ugotavlja, da glede na razlikovanje med idejnimi osnovami računalniškega programa in samim izrazom računalniškega programa, ki je varovan z avtorskimi pravicami, funkcionalnost z le-temi ni varovana, saj bi s tako širokim oziroma s takšnim načinom vrstva omogočili prilaščanje idej v škodo tehničnemu napredku. Na področje digitalnega gospodarstva in konkurence pa pomembno vpliva tudi obratni inženiring računalniških programov. Glede slednjega delo ugotavlja, da je dovoljeno opraviti tako imenovani obratni inženiring v širšem smislu (to je z dekompilacijo strojne kode) z namenom pridobivanja informacij (s strani zakonitega pridobitelja računalniškega programa), ki so potrebne za doseganje interoperabilnosti med različnimi računalniškimi programi, vendar se tako pridobljeni podatki ne smejo uporabiti za razvijanje, proizvodnjo ali trženje računalniškega programa, ki je v svojem izrazu bistveno podoben. Povedano drugače, dekompilacija računalniškega programa je dovoljena, v kolikor je ta nujna za pridobitev informacij o vmesnikih in protokolih, ki so potrebni, da lahko prihaja do izmenjave podatkov med dvema programoma. Vendar je dovoljeno, da zakoniti pridobitelj računalniškega programa brez dovoljenja imetnika avtorske pravice opazuje, proučuje ali testira delovanje tega programa zato (če ni imel dostopa do izvorne kode), da dožene ideje in načela tega programa (tako imenovano testiranje »black box«), če izvršuje dejanja, ki jih licenca dovoljuje, z namenom, da bi njegovo delovanje poustvaril v drugem programu.
Ključne besede: avtorsko pravo, računalniški program, interoperabilnost, patent, poslovne skrivnosti
Objavljeno v DKUM: 18.12.2018; Ogledov: 2623; Prenosov: 288
.pdf Celotno besedilo (710,29 KB)

3.
Varstvo tajnega znanja in izkušenj ter poslovnih skrivnosti v luči slovenskega prava in prava EU
Tanja Gole, 2017, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava poslovno skrivnost ter tehnično znanje in izkušnje v luči slovenskega pravnega reda in prava EU. V zvezi s tem ugotavlja, da pojem poslovna skrivnost ni poenoten, kar predstavlja problem in povzroča zmedo pri osebah, ki jih pravo s predpisi varuje. V slovenskem pravnem redu je poslovna skrivnost definirana v različnih zakonih, a jo določeni zakoni interpretirajo širše kot drugi. Določeni podatki se tako po enem zakonu smatrajo za poslovno skrivnost in jih zakon kot take tudi varuje, medtem ko se ti isti podatki ne štejejo za dovolj bistvene, da bi jih po drugem zakonu lahko kvalificirali kot poslovno skrivnost. Tudi v pravu EU pojem ni bil poenoten do sprejema Direktive o varstvu nerazkritega strokovnega znanja in izkušenj, katere namen je harmonizacija pravil s področja varovanja poslovne skrivnosti ter s tem pospeševanje mednarodnega sodelovanja. Različna pravila glede varstva poslovne skrivnosti ter tajnega znanja in izkušenj namreč preprečujejo nemoteno delovanje ter rast notranjega trga, kar ni dobro niti za gospodarske družbe niti za Unijo samo. Slovenski pravni red bo navedeno direktivo implementiral z Zakonom o poslovnih skrivnostih. Zakon je trenutno v pripravljalni fazi tako da se še ne ve, ali bo upošteval načelo minimalne harmonizacije in določena področja morda uredil strožje z namenom boljšega varstva poslovne skrivnosti. Z njegovim sprejetjem pa bo tako tudi v slovenskem pravnem redu poenotena definicija pojma poslovna skrivnost. Ugotoviti je mogoče, da kljub pravni naravi poslovne skrivnosti in njenemu namenu varovanja konkurenčne prednosti gospodarske družbe na trgu, zakon še vseeno daje prednost javnemu interesu v določenih primerih. Ekonomski interes se tako umakne javnemu interesu v primeru varstva javnega zdravja, varovanja okolja ter zaščiti potrošnikov. Prav tako je ugotoviti, da pojem tajno znanje in izkušnje spada pod poslovno skrivnost in sicer kot poseben del poslovne skrivnosti zaradi njegove tehnične narave in pogoja tajnosti. Kljub temu pa delo predstavi tudi mnenja različnih avtorjev, ki si niso enotni in je v literaturi zato mogoče najti tri različna stališča – tajno znanje in izkušnje so del poslovne skrivnosti, tajno znanje in izkušnje so svojevrstna kategorija ter tajno znanje in izkušnje so poseben, bolj specializiran del poslovnih skrivnosti. Pravo EU je navedeno dilemo rešilo tako, da razlaga pojem poslovna skrivnost široko in z njim razume tudi tajno znanje in izkušnje. Navedeni problemi so v magistrskem delu obravnavani predvsem s pomočjo razlage zakonov, strokovnih del in tudi s sodno prakso.
Ključne besede: poslovna skrivnost, tajno znanje in izkušnje, Direktiva o varstvu nerazkritega strokovnega znanja in izkušenj, TRIPS, nezakoniti načini pridobitve poslovne skrivnosti, pogodba o licenci, sporazum o nerazkritju informacij
Objavljeno v DKUM: 09.02.2018; Ogledov: 1793; Prenosov: 249
.pdf Celotno besedilo (933,42 KB)

4.
PRAVICE IN OBVEZNOSTI DISTRIBUTERJA OB PRENEHANJU DISTRIBUCIJSKE POGODBE
Denis Holc, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so najprej predstavljene temeljne komercialne značilnosti distribucijske pogodbe, ki odražajo odnos med dobaviteljem in distributerjem. Distribucijska pogodba pri nas ni zakonsko urejena kot samostojen pogodbeni tip. Gre namreč za mešano pogodbo, kjer se mešajo elementi prodajne in agencijske pogodbe. Predstavljeno je, kdaj se v distribucijski pogodbi lahko uporabijo zakonska pravila prodajne oziroma agencijske pogodbe. V nadaljevanju se naloga posveti prenehanju distribucijske pogodbe, kjer so pojasnjeni reden, izreden ter drugi načini prenehanja pogodbe. V zadnjem poglavju pa so predstavljene posamezne pravice in obveznosti distributerja ob prenehanju distribucijske pogodbe. Skozi celotno delo je opravljena primerjava z Direktivo 86/653, ki sicer ureja agencijsko pogodbo, ter z avtonomnima pravnima viroma, ki podrobno urejata institute prenehanja distribucijske pogodbe ter nekatere pravice in obveznosti distributerja ob prenehanju pogodbe, to sta Vzorčna pogodba za pripravo pogodb v mednarodni distribuciji blaga in Načela evropskega prava (PEL CAFDC).
Ključne besede: distribucijska pogodba, agencijska pogodba, distributer, prenehanje distribucijske pogodbe, odpravnina, odškodnina, varovanje poslovne skrivnosti, konkurenčna prepoved, zaloge in rezervni deli, blagovna znamka, servis in garancija
Objavljeno v DKUM: 15.04.2016; Ogledov: 3494; Prenosov: 756
.pdf Celotno besedilo (385,71 KB)

5.
Obravnavanje zaupnih podatkov v gospodarskih družbah posebnega pomena - primer Luke Koper : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
Marko Marancin, 2015, diplomsko delo

Opis: Živimo v času, v katerem posedovanje uporabne informacije ali podatka omogoča prednost pred ostalimi, ki te informacije nimajo. Da bi obdržali to prednost, je potrebno informacijo ustrezno zavarovati, zato je prav, da podjetja ustrezno zavarujejo podatke, ki so opredeljeni kot zaupni. Čeprav obstaja državna zakonodaja o obravnavanju zaupnih podatkov, mora za uspešno delovanje tudi gospodarska družba sprejeti in uporabljati pravilnike, ki zagotavljajo ustrezno varnost zaupnih podatkov. Za zagotovitev ustrezne ravni varovanja zaupnih podatkov mora podjetje o nevarnostih in načinu varovanja zaupnih podatkov poučiti tudi svoje zaposlene. Zaposleni v podjetju, ki ne poznajo problematike varovanja podatkov oziroma so premalo poučeni o možnih nevarnostih, predstavljajo največje tveganje pri varovanju zaupnih podatkov. Diplomsko delo predstavlja celovit postopek obravnavanja zaupnih podatkov v gospodarskih družbah posebnega pomena, s posebnim poudarkom na primeru Luke Koper d.d. Luka Koper d.d. je sprejela več pravilnikov, s katerimi implementira mednarodne in državne predpise v zvezi z obravnavanjem zaupnih podatkov, in sicer od nastanka zaupnega podatka, njegovega hranjenja in varovanja do uničenja ali preteka zaupnosti. Luka Koper d.d. je določene pravilnike sprejemala in obnavljala po varnostnih incidentih, v katerih je bilo podjetje finančno oškodovano. Kljub temu, da reševanje varnostne problematike kratkoročno predstavlja strošek za gospodarsko družbo, lahko dolgoročno s tem preprečimo bistveno večje stroške ob morebitnih varnostnih incidentih. Poleg neposrednih stroškov ima namreč gospodarska družba lahko tudi sekundarne stroške, ki se izražajo v izgubi poslov zaradi nezaupanja strank in okrnjenega ugleda med poslovnimi partnerji, s tem pa v izgubi konkurenčne prednosti podjetja.
Ključne besede: gospodarske družbe, podatki, zaupni podatki, poslovne skrivnosti, varstvo podatkov, varnostni ukrepi, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 02.11.2015; Ogledov: 1476; Prenosov: 257
.pdf Celotno besedilo (519,78 KB)

6.
Varovanje poslovnih skrivnosti s strani zaposlenih - primerjava med javnim in zasebnim sektorjem : magistrsko delo
Kristina Grill, 2015, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava temo varovanja poslovnih skrivnosti s strani zaposlenih. Poslovne skrivnosti niso nov koncept, saj so bile prisotne že v zgodovini, spreminjala se je le njihova vsebina. Zanje je značilno, da varujejo določeno znanje, podatke, ideje, posledično pa ohranjajo tajnost in prinašajo prednost pred konkurenco. Podatki in zaposleni tako prevzemajo vlogo najpomembnejšega kapitala organizacije, zato morajo le-te poskrbeti za ustrezno varovanje in izobraževanje. Razlogov za ogroženost poslovnih skrivnosti ni malo, zagotovo pa je eden izmed njih radovednost, ki izhaja iz človeške narave, pozabiti pa ne smemo niti na razlike v gospodarskih dosežkih in željo po čim krajši poti do uspeha. Vire ogrožanja poslovnih skrivnosti predstavljajo vsi tisti, ki si od njih obetajo korist, tako konkurenčne organizacije, zaposleni, kot tudi tuje vlade ter nenehni razvoj nove tehnologije. Zloraba, izdaja in gospodarsko vohunstvo pa so glavni načini omenjenih virov za pridobitev tuje poslovne skrivnosti. Motivi, ki jih pri tem ženejo, so različni. Prednjačijo želja po uspehu, finančna korist, lahko tudi osebno maščevanje in nezadovoljstvo na delovnem mestu. Organizacije morajo zato stremeti k sprejetju ustreznih ukrepov za varovanje poslovnih skrivnosti, zaposlenim pa omogočiti izobraževanje in usposabljanje, saj predstavljajo pomemben člen v varnostni verigi organizacije. Zagotovo je pomembna tudi skrb za organizacijsko kulturo, kajti zadovoljni zaposleni predstavljajo temelj uspeha organizacije. To je potrdila tudi raziskava, ki smo jo izvedli s pomočjo vprašalnika na naključnem vzorcu zaposlenih v Sloveniji. Rezultati so pokazali, da dejavniki, povezani s plačilno disciplino, občutkom pripadnosti podjetju in varnostjo zaposlitve, v manjši meri vplivajo na samo varovanje poslovnih skrivnosti ne glede na sektor zaposlitve. Podrobnejši rezultati in ugotovitve pa so predstavljeni v empiričnem delu naloge.
Ključne besede: organizacija, poslovne skrivnosti, varovanje, varnostni ukrepi, zaposleni, javni sektor, zasebni sektor, pravna ureditev, primerjave, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 26.08.2015; Ogledov: 2107; Prenosov: 519
.pdf Celotno besedilo (458,35 KB)

7.
Gospodarsko vohunstvo - upravljanje s tveganji : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
Nina Kramar, 2014, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so opisane razsežnosti gospodarskega vohunstva. V ospredju je ločnica med legalnim in nelegalnim pridobivanjem podatkov, ki se ga subjekti poslužujejo, in metod, ki jih pri tem uporabljajo. Razmejena je vloga obveščevalnih služb v slovenskem gospodarskem prostoru. Primeri nekoč in danes ponazarjajo razvoj gospodarskega vohunstva skozi zgodovino. Normativna urejenost področja vohunjenja v Sloveniji je obravnavana v sklopu različnih zakonov. Pozornost je namenjena tudi reševanju problema odtujevanja podatkov in načinom, kako zaznati tveganje ter ustrezno ukrepati. Posledice vohunjenja in odtujevanja podatkov se kažejo kot izguba konkurenčne prednosti na trgu, nastanek intelektualne in materialne škode, v skrajnosti celo propad podjetja. Skozi postavljene hipoteze sem ugotovila, da je področje gospodarskega vohunstva v Sloveniji slabo raziskano, saj v sodni praksi ni zabeleženega primera. Slovenska podjetja se nevarnosti odtujevanja podatkov premalo zavedajo in preveč pozornosti posvečajo fizičnem varovanju. Pri nas ima pooblastila za pridobivanje tajnih podatkov SOVA, in sicer le v sklopu zagotavljanja in varovanja nacionalne varnosti. Žrtve gospodarskega vohunjenja so podjetja, ki proizvajajo pomembne produkte in imajo na trgu veliko konkurentov. Podjetja se lahko pred vohunjenjem zaščitijo s sprejetjem ustrezne varnostne politike.
Ključne besede: vohunstvo, gospodarsko vohunstvo, obveščevalne službe, poslovne skrivnosti, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 26.02.2014; Ogledov: 2213; Prenosov: 320
.pdf Celotno besedilo (624,88 KB)

8.
9.
10.
Iskanje izvedeno v 0.29 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici