| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 10
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Jedro operacijskega sistema Android in simulator dodeljevanja delovnega pomnilnika : diplomsko delo
Domagoj Smolić, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo preučevali jedro operacijskega sistema Android. Pregledno smo opisali najpomembnejše komponente jedra. Podrobneje smo preštudirali in opisali delovanje komponente za upravljanje z delovnim pomnilnikom. V praktičnem delu te diplomske naloge smo izdelali simulator te komponente. Namen simulatorja je olajšati učenje izbranih konceptov s področja operacijskih sistemov. Simulator za upravljanje delovnega pomnilnika je izdelan v jeziku C++ z ogrodjem Qt in vsebuje grafični vmesnik za boljšo vizualizacijo delovanja komponente. Naša rešitev simulira delovanje podsistemov za dodelitev in sprostitev pomnilnika, povračilo strani in logični spomin. Pri izdelavi simulatorja smo težili k čim večji podobnosti dejanskem jedru androida. Simulator smo izčrpno testirali, v diplomskem delu pa smo demonstrirali nekaj scenarijev uporabe našega simulatorja. Uspešnost naše rešitve smo na koncu potrdili še s preprostim preizkusom uporabnikovega zadovoljstva. Naš simulator je primeren kot demonstracijsko orodje v študijskem procesu.
Ključne besede: Android, Linux jedro, delovni pomnilnik, simulator
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 900; Prenosov: 57
.pdf Celotno besedilo (1,50 MB)

2.
PROGRAMATOR MIKROKRMILNIKOV GOSPODINJSKIH APARATOV
Robert Rebernik, 2016, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje razvoj in izdelavo programatorja mikrokrmilnikov ST7, ki so zelo razširjeni v aplikacijah gospodinjskih aparatov. Za osnovo smo vzeli platformo že izdelanega programatorja za ST10, ki smo mu dodali tudi funkcionalnosti za programiranje ST7. Opisali smo značilnosti mikrokrmilnikov ST7, popravke in dodatke na vezju programatorja, protokol programiranja v vezju, postopke brisanja, programiranja in branja pomnilnika mikrokrmilnika. Potrebna je bila tudi sprememba načina pisanja podatkov v vgrajen EEPROM. Dodan je bil večji pomnilniški čip za shranjevanje več programov. Prav tako smo izboljšali uporabniški vmesnik in pripravili kratka navodila za uporabo.
Ključne besede: mikrokrmilnik, programator, bliskovni pomnilnik
Objavljeno v DKUM: 02.06.2016; Ogledov: 1978; Prenosov: 169
.pdf Celotno besedilo (1,74 MB)

3.
PRIMERJAVA TEHNOLOGIJ MASOVNIH POLPREVODNIŠKIH IN MAGNETNIH POMNILNIŠKIH ENOT
Tim Babič, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu sta na kratko predstavljena razvoj pomnilniških enot skozi zgodovino in uporaba novih sodobnih enot za shranjevanje podatkov. Pogled je osredotočen predvsem na razvoj, opis, primerjavo in delovanje polprevodniških diskovnih enot. S pomočjo pridobljenih znanj in programskih orodij je prikazana primerjava med magnetnimi in polprevodniškimi diski. Podana sta test delovanja treh različnih polprevodniških diskov magnetnega diska in test v načinu RADIO 0, s katerim se dodatno poveča hitrost delovanja diskov. V analizi rezultatov je podan graf meritve zagona operacijskega sistema s posameznim diskom. V tabelah pa so podani rezultati vseh testov s posamično programsko opremo, iz katerih je razvidno, v katerih korakih se je posamezni disk najbolje obnesel. V zadnji tabeli so podane povprečne vrednosti posameznih meritev programov in končne ocene testiranih diskov.
Ključne besede: solide-state disk, polprevodniški, magnetni, diski, SSD, pomnilnik
Objavljeno v DKUM: 14.10.2015; Ogledov: 1047; Prenosov: 127
.pdf Celotno besedilo (3,18 MB)

4.
SIMULATOR ALGORITMOV ZA ZAMENJAVO STRANI PRI VIRTUALNEM POMNILNIKU
David Pandel, 2013, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo zasnovali in implementirali simulator za zamenjavo strani pri virtualnem pomnilniku. Simuliramo lahko naslednje algoritme: kdor prej pride, prej melje; redko uporabljen; najdalj časa neuporabljen; algoritem druge možnosti ter naključni. Po literaturi smo povzeli opise in lastnosti teh algoritmov, predstavili delovanje s psevdokodom ter izpostavili njihove prednosti in slabosti. Po zastavljenih zahtevah in specifikacijah smo zasnovali simulator, ki smo ga napisali v programskem jeziku C#, razvili pa v programskem okolju Visual Studio. Grafični uporabniški vmesnik med simulacijo nazorno kaže, kako se posamezne strani selijo iz diskovnih zapisov v delovni pomnilnik in kako ga zapuščajo, ko je poln, če so izbrane za zamenjavo. Simulator šteje napake strani, hkrati pa vodi simulirani čas za izvajanje procesov, ki vsebujejo te strani. V nalogi smo tudi analizirali delovanje simulatorja in ga preizkusili z nekaj izbranimi primeri, s katerimi smo želeli preveriti uspešnost različnih algoritmov za zamenjavo strani pri enakem naboru izvajanih procesov. Rezultate smo prikazali grafično in jih ovrednotili, primerjali obnašanje algoritmov v simuliranih situacijah.
Ključne besede: upravljanje s pomnilnikom, virtualni pomnilnik, algoritmi za zamenjavo strani, simulacije
Objavljeno v DKUM: 25.09.2013; Ogledov: 1339; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (3,31 MB)

5.
POMEN RAČUNALNIŠKO PODPRTEGA PREVAJANJA ZA ŠTUDENTE PREVAJALSTVA IN PREVAJALCE V PREVAJALSKIH AGENCIJAH
Katja Žunič, 2013, diplomsko delo

Opis: Računalniško podprto prevajanje je neločljivi del sodobnega prevajalskega procesa. Orodja za računalniško podprto prevajanje, predvsem v kombinaciji s pomnilniki prevodov in terminološkimi bankami, bistveno olajšajo, pohitrijo ter izboljšajo delo prevajalcev. Kot najbolj uporabna se dotična orodja izkažejo pri prevajanju besedil z visokim faktorjem ponavljanja znotraj besedila samega in/ali tudi skozi čas, torej tehničnih, strokovnih in pravnih besedil. Ker se je z globalizacijo in poznejšo informatizacijo izrazito povečala prav potreba po prevajanju tovrstnih besedil, se orodja za računalniško podprto prevajanje danes smatrajo kot eden od osnovnih standardov, ki jih zahteva trg. Pomena računalniško podprtega prevajanja se v tem smislu morajo zavedati tako poklicno dejavni prevajalci kot tudi študentje prevajalstva. Gre za empirično diplomsko delo, katerega namen je ugotoviti, kakšen pomen se pripisuje računalniško podprtemu prevajanju v slovenskem prostoru in kateri so tisti dejavniki, ki vplivajo na vrednotenje. Empirična raziskava je bila opravljena s spletnim anketnim vprašalnikom, pridobljeni podatki pa obdelani z deskriptivno in kavzalno neeksperimentalno metodo. Raziskava je pokazala, da se računalniško podprto prevajanje v slovenskem prostoru vrednoti kot zelo pomemben ali vsaj pomemben člen prevajalskega procesa. Ugotovljeno je bilo, da starost, stopnja izobrazbe in kraj študija oz. dela na vrednotenje ne vplivajo. Po drugi strani se pomen orodij za računalniško podprto prevajanje s poznavanjem, njihovo uporabo in pogostostjo uporabe veča, s statusom študenta in pridobivanjem znanj uporabe tovrstnih orodij v okviru študija pa nekoliko zmanjša.
Ključne besede: računalniško podprto prevajanje, orodja za računalniško podprto prevajanje, pomnilnik prevodov, študent prevajalstva, poklicni prevajalec, vrednotenje
Objavljeno v DKUM: 19.09.2013; Ogledov: 1609; Prenosov: 149
.pdf Celotno besedilo (708,38 KB)

6.
PRENOVA SISTEMA NAROČANJA OBROKOV V CINKARNI CELJE
Matej Suša, 2012, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje sodobnejši sistem naročanja obrokov, ki ga je vpeljala Cinkarna Celje v želji, da bi uredila in izboljšala zadovoljstvo svojih uslužbencev. S tem je podjetje svojim zaposlenim in zunanjim obiskovalcem omogočilo prijaznejšo obliko naročanja in plačevanje toplih obrokov v obliki brezkontaktne pametne kartice. Preučili smo standardne komponente strojne opreme in funkcije, ki se uporabljajo v sistemu naročanja, z RFID tehnologijo. Opisali smo koncept sistema naročanja obrokov in navedli pomembnejše komponente ter prikazali osnovno delovanje sistema naročanja toplih obrokov v Cinkarni Celje. Izvedli smo anketo med uporabniki sistema naročanja in ugotovili, da se rezultati večinoma ujemajo z naprej pričakovanimi kompetencami.
Ključne besede: FERI –Fakulteta za elektrotehniko računalništvo in informatiko, RDIF – Radiofrekvenčna identifikacija, XML – Razširljiv označevalni jezik, IT –Informacijska tehnologija, OF – Oracle Forms, ISO – Mednarodna organizacija za standarizacijo, RAM – Bralno-pisalni pomnilnik, ROM – Bralni pomnilnik, EEPROM – Električno zbrisljiv in programirljiv bralni pomnilnik, SQL –Strukturirani povpraševalni jezik za delo s podatkovnimi bazami, EAN – Črtna koda
Objavljeno v DKUM: 27.11.2012; Ogledov: 2179; Prenosov: 118
.pdf Celotno besedilo (2,02 MB)

7.
DIGITALNA PREISKAVA NEOBSTOJNIH PODATKOV OPERACIJSKIH SISTEMOV WINDOWS
Slavko Garantini, 2012, diplomsko delo

Opis: Tematika diplomske naloge obsega digitalno preiskavo neobstojnih podatkov operacijskih sistemov Windows. Vzroki in dejanja, ki privedejo do uvedbe preiskave so različni. Neodvisno od uporabljenega orodja in verzije preiskovanega operacijskega sistema potrebujemo metodologijo, ki zagotavlja dosledno zajetje ter analizo neobstojnih podatkov. Preiskavo zato vedno vodimo v štirih fazah, pri čemer zajete podatke preoblikujemo v dokaze. Pomemben vir neobstojnih podatkov predstavlja fizični pomnilnik. Predstavili bomo nekatere teoretične osnove delovanja pomnilnika, načine za ohranitev njegovega stanja ter opravili analizo izdelane slike.
Ključne besede: digitalna preiskava, neobstojni podatki, fizični pomnilnik, volatility okvir, operacijski sistemi Windows
Objavljeno v DKUM: 14.03.2012; Ogledov: 2167; Prenosov: 127
.pdf Celotno besedilo (5,25 MB)

8.
ENOTA ZA MASOVNO SHRANJEVANJE PODATKOV VGRAJENIH SISTEMOV
Matjaž Boldižar, 2011, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomski nalogi je opisan razvoj in uporaba enote za masovno shranjevanje podatkov. Enoto smo razvili za vgrajeni sistem zasnovan na Atmel DIOPSIS arhitekturi, vendar smo ob razvoju imeli v mislih, da jo lahko uporabimo na katerem koli vgrajenem sistemu. Opisana je nastavitev Linux jedra, ter potrebne spremembe v njem, da lahko enoto za masovno shranjevanje podatkov uporabimo kot je bilo zamišljeno. Izvedli smo različne teste za merjenje hitrosti enote na nizkem nivoju. Napisali smo tudi en test na nivoju datotečnega sistema, s katerim smo primerjali razliko med UBIFS in JFFS2 datotečnima sistemoma.
Ključne besede: shranjevanje, podatki, vgrajeni sistemi, datotečni sistemi, bliskovni pomnilnik
Objavljeno v DKUM: 01.09.2011; Ogledov: 2011; Prenosov: 147
.pdf Celotno besedilo (2,69 MB)

9.
RAZVOJ UNIVERZALNEGA VEČPREDSTAVNOSTNEGA VGRAJENEGA SISTEMA
Miha Gostenčnik, 2010, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen razvoj večpredstavnostnega vgrajenega sistema, ki bi zagotavljal čim večjo univerzalnost vmesnikov. Najprej opisujemo tehnologije, katere smo uporabili pri razvoju. Sledi splošni opis programskih razvojnih okolij in kratek pregled izdelave večslojnih tiskanih vezij. Opisan je primer gradnje vgrajenega operacijskega sistema Linux v navzkrižnem-razvojnem okolju Linux, distribucije Ubuntu. Namen diplomske naloge je izdelati strojno in programsko opremo in tiskanino za vgrajeni večpredstavnostni sistem.
Ključne besede: vgrajeni sistem, operacijski sistem Linux, mikrokrmilnik, AT91SAM9, elektronika, pomnilnik, Buildroot, uBoot, tiskana vezja, vmesniki, Android, Windows CE
Objavljeno v DKUM: 06.04.2011; Ogledov: 2459; Prenosov: 209
.pdf Celotno besedilo (7,00 MB)

10.
Iskanje izvedeno v 0.27 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici