| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vabilo, novica, poljudnoznanstveni prispevek in opis postopka v učbeniškem gradivu ter v projektu Slovenščina na dlani
Tadeja Filo, 2021, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo sega na področje besediloslovja, katerega osrednja raziskovalna predmeta sta besedilo kot komunikacijska pojavitev z značilno besedilnostjo in besedilne skupine. V teoretičnem delu so predstavljene ključne značilnosti in različne opredelitve besedil ter pomen večpredstavnosti v besedilih. Na podlagi skupnih značilnosti besedila glede na določene kriterije skupinimo na besedilne tipe in besedilne vrste. Različne skupine besedil so osnova za oblikovanje nalog in vaj tudi v učnem e-okolju projekta Slovenščina na dlani, znotraj katerega zbrana besedila prispevajo k razvijanju sporazumevalne jezikovne zmožnosti. Ta predstavlja temeljni cilj pouka slovenščine. Empirični del obsega opredelitve besedilnih skupin, in sicer vabila, novice, poljudnoznanstvenega prispevka in opisa postopka, v izbranem osnovno- in srednješolskem učbeniškem gradivu različnih založb ter v učnem e-okolju Slovenščina na dlani. Za vsako izbrano besedilno skupino je dodano vsaj eno avtentično besedilo s pripadajočimi nalogami in vajami. Tako so prikazani načini obravnave izbranih besedilnih skupin v učnem e-okolju.
Ključne besede: besediloslovje, projekt Slovenščina na dlani, zbirka BERTA, besedilne skupine, vabilo, novica, poljudnoznanstveni prispevek, opis postopka
Objavljeno v DKUM: 06.05.2021; Ogledov: 1171; Prenosov: 224
.pdf Celotno besedilo (3,41 MB)

2.
RAZVIJANJE TEME V IZBRANIH POLJUDNOZNANSTVENIH PRISPEVKIH
Desiree Žnidarič, 2016, diplomsko delo

Opis: Revija O konjih nam že več kot dve desetletji bogati znanje na področju konjeništva. Sestavljena je iz skupine prispevkov, katerih teme pokrivajo najrazličnejša področja konjeništva. S spreminjanjem življenjskega sloga ljudi, se spreminja tudi življenjski slog živali, ki živijo z ljudmi. Vse več ljudi se vrača nazaj k naravi, k alternativnim pristopom na vseh področjih življenja, tudi v konjeništvu. Zanimalo nas je, kakšni so praktični pristopi k drugačnemu delovanju in sobivanju s konji, ki so navedeni v reviji. Iz revije smo izbrali določene prispevke rubrike Praksa ter jih podrobneje analizirali. V teoretičnem delu smo predstavili model sporazumevanja in jezika. Predstavili smo tudi funkcijske zvrsti in še posebej jezik neumetnostnih besedil, med katere spada tudi poljudnoznanstveni prispevek in reportaža. Ugotovili smo, kaj je poljudnoznanstveni prispevek, kaj sporoča in kako. V empiričnem delu diplomskega dela smo ugotovili, kateri so kriteriji za dober poljudnoznanstveni prispevek in/ali so zadovoljeni. Zanimali so nas postopki razvijanja teme, sledila pa je besedilna analiza izbranih poljudnoznanstvenih prispevkov. V makrostrukturi smo se posvetili sestavnim delom prispevkov. Ugotovili smo namero prispevkov in proučili tematsko zgradbo. Posvetili smo se še merilom besedilnosti, kot sta kohezija in koherenca. V mikrostrukturi pa smo ugotovili, kako in koliko je upoštevana jezikovna norma. Skratka, preko analize smo ugotovili, ali so prispevki laičnemu bralcu razumljivi ali ne.
Ključne besede: sporazumevanje, besedilo, poljudnoznanstveni prispevek, znanstveni prispevek, konjeništvo
Objavljeno v DKUM: 28.07.2016; Ogledov: 1232; Prenosov: 110
.pdf Celotno besedilo (987,47 KB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici