| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Obdavčitev kapitalskih dobičkov pri odsvojitvi izvedenih finančnih instrumentov
Damir Cavnik, 2016, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi se ukvarjam z vprašanjem primernosti ureditve obdavčevanja dobičkov fizičnih oseb od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov z davčnopravnega vidika. Slovenski davčni režim je na tem področju poseben, saj do uvedbe Zakona o davku od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov (ZDDOIFI) dobički fizičnih oseb od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov niso bili obdavčeni. Z njim je bila uvedena restriktivna obdavčitev za dosežene navedene dobičke z visoko 40 % davčno stopnjo za imetništva izvedenih finančnih instrumentov do enega leta. Višina davčne stopnje za dobičke, dosežene po enem letu imetništva, pa zapade po stopnji obdavčitve, kot velja za ostale kapitalske dobičke Zakonu o dohodnini. Zaradi izredne nujnosti uvajanja ZDDOIFI, ki je presenetil poslovno in strokovno javnost v letu 2008, se v delu ukvarjam tudi z razlogi, ki so privedli do uvedbe zakona, in posledično z vprašanjem, ali je zakon dosegel zastavljene fiskalne in nefiskalne cilje ter tudi na podlagi primerjalno pravne analize ureditve avstrijskega, nemškega in britanskega davčnega sistema podam predloge za izboljšave davčnega sistema na tem področju.
Ključne besede: finančni instrument, vrednostni papir, izvedeni finančni instrument, nestandardizirana terminska pogodba, standardizirana terminska pogodba, opcija, posel zamenjave, pogodba na razliko, Zakon o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov, Lafferjeva krivulja
Objavljeno v DKUM: 20.07.2016; Ogledov: 1735; Prenosov: 302
.pdf Celotno besedilo (5,28 MB)

2.
UPORABA VZORCEV NA GRAFIKONIH S SVEČNIKI PRI TRGOVANJU S POGODBAMI ZA RAZLIKO
Michel Bordelius, magistrsko delo

Opis: Pri trgovanju z izvedenim finančnim instrumentom, pogodba za razliko ali CFD (angl. Contract For Difference), se trgovci poslužujejo različnih orodij tehnične analize trga vrednostnih papirjev. Zaradi narave CFD, ki so špekulativni finančni instrument s finančnim vzvodom (angl. leverage), je trgovanje z njimi smiselno v kratkoročnem časovnem obdobju (od nekaj ur do največ nekaj mesecev). Trgovec sklene s ponudnikom pogodbo za razliko, s katero se zaveže, da bo poravnal razliko med nakupno in prodajno ceno pogodbe. To stori z dobroimetjem na svojem trgovalnem računu. V primeru pozitivne razlike se dobroimetje na računu viša, v primeru negativnega izida za trgovca pa niža. Eden izmed najbolj privlačnih aspektov trgovanja s CFD je uporaba finančnega vzvoda. Potrebujemo le manjši depozit, s pomočjo katerega si izposodimo preostala sredstva, ki nam omogočajo pridobitev ekvivalentno večjega imetja. Pogodba za razliko za trgovanje izkoristi moč vzvoda, kar je tudi ključni razlog za privlačnost in uspešnost trgovanja. Sklenitev pogodbe CFD je financirana z jamstvom, kar pomeni, da investitor za vstop v pozicijo potrebuje le določen odstotek začetnega kritja, običajno med 1-30% od celotne vrednosti pozicije. Zaradi specifičnih značilnosti in velike preglednosti, ki jih japonski svečni grafikoni nudijo, je opazovanje določenih vzorcev, ki se na njih oblikujejo, ena izmed bolj priljubljenih tehnik pri iskanju kratkoročnih naložbenih priložnosti pri trgovanju s CFD. Poleg tega, da je vzorce, ki jih tvorijo, mogoče hitro in enostavno prepoznati, so grafikoni tudi vizualno privlačni. Trgovcem omogočajo vpogled v psihologijo vlagateljev: strah, pohlep in upanje, ki imajo velik kratkoročni vpliv na cene finančnih instrumentov. Svečni grafikoni nudijo več kot le metodo za prepoznavanje vzorcev. Z njihovo pomočjo lahko preberemo spremembe v interpretaciji vrednosti premoženja pri vlagateljih. Pokažejo nam interakcijo med kupci in prodajalci na način, kot ga trenutno ne omogoča nobena druga metoda grafikonov. Posamezne svečne vzorce, kateri v teoriji nastopajo bodisi kot bikovski bodisi kot medvedji, sem s pomočjo trgovalne platforme SaxoTrader 2, ki jo je razvila Danska banka, Saxo Bank, za zasebne vlagatelje-fizične osebe (angl. retail traders), poiskal v različno dolgih časovnih horizontih na štirih največjih svetovnih borzah in ugotavljal njihovo uporabno vrednost v praksi. Dokazal sem, da je večina vzorcev, ki jih teorija navaja kot vzorce obrata trenda ali nadaljevanja trenda, zanesljivih in da jih lahko uporabimo pri kratkoročnem trgovanju kot pomembne oporne točke.
Ključne besede: Ključne besede: pogodba za razliko, Contract for Difference (CFD), finančni vzvod (angl. leverage), japonski svečni grafikon, bikovski svečni vzorec, medvedji svečni vzorec, vzorec obrata trenda, vzorec nadaljevanja trenda
Objavljeno v DKUM: 03.04.2012; Ogledov: 2750; Prenosov: 219
.pdf Celotno besedilo (5,10 MB)

3.
TRGOVANJE S CFDJI OZIROMA S POGODBAMI ZA RAZLIKO
Matej Ptičar, 2011, delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga

Opis: Trgovanje s pogodbami za razliko je že od samega začetka vlagateljem predstavljalo uporabno orodje, s katerim se je dalo realizirati zelo visoke vsote denarja. Kot glavni razlog za razvoj pogodb za razliko v ceni lahko navedemo njihovi zelo uporabni trgovalni metodi kot sta prodaja na kratko in uporaba finančnega vzvoda. Glede na številne vire, ki opisujejo nastanek in razvoj CFD-jev, lahko trdimo, da sta prav ti dve metodi glavni sili, ki sta privedli do nastanka tovrstnega finančnega produkta. Trgovanje s CFD-ji in tudi ostalimi izvedenimi finančnimi inštrumenti je po svetu postajalo vedno bolj popularno in tako so bile možnosti za njihovo uporabo kmalu prisotne skoraj na vseh večjih finančnih trgih po svetu. Večina trgovanj s pogodbami za razliko v ceni se v največji meri realizira prav na trgih kot so Avstralija, Kanada, Nemčija, Francija in številni drugi. Velja pa omeniti tudi dejstvo, da je uporaba CFD-jev v določenih državah sveta v celoti prepovedana. Prodaja na kratko kot zelo pomembno orodje špekulantov in tudi ostalih vlagateljev je v zadnjem desetletju postavila nove pomisleke na skoraj vseh finančnih trgih, ki so zaradi velike gospodarske krize utrpeli številne padce tečajev povsod po svetu. Napovedi o prihajajoči krizi, prenatrpanost nepremičninskih trgov ter vsesplošna panika so po svetu sprožili val nezaupanja med številnimi vlagatelji, ki pa so se kot odgovor na krizno situacijo zatekli k prodaji na kratko. Viri navajajo številne prednosti, ki jih ponuja uporaba kratkih pozicij, še posebej pa ima pomemben vpliv na likvidnost finančnih trgov. Uporabo prodaje na kratko pa so resneje obravnavale finančne institucije, še posebej banke, ki so bile mnenja, da lahko z uporabo kratkih pozicij svetovne trge le še bolj zamajajo ter jih privedejo do še večje recesije. Tako so bile na svetu kmalu uveljavljene določene omejitve glede uporabe kratkih pozicij ali pa so bili tovrstni posli v celoti prepovedani. Pogodbe za razliko v ceni pa vlagateljem ponujajo tudi številne prednosti tako na stroškovnem kot tudi davčnem področju. CFD-je uvrščamo med izvedene finančne inštrumente in tako za njih velja prav posebna davčna zakonodaja, ki pa se spreminja glede na državo v kateri se z njimi trguje. Stroški, ki nastajajo pri trgovanju s CFD-ji se kažejo predvsem v držanju dolgih pozicij preko noči, kar pa vlagateljem ne predstavlja posebnih problemov. Pomembno je omeniti, da je večina uporabnikov pogodb za razliko, tovrstne posle izbralo predvsem zaradi lastnih željah po špekuliranju oziroma dnevnem trgovanju (ang. day-trading). Borzno trgovanje lahko obravnavamo kot zelo pomembno panogo, ki je namenjena izkušenim vlagateljem in, ki v finančnem in gospodarskem svetu igra zelo pomembno vlogo. Finančne inštrumente, naj si gre za CFD-je, delnice ali katerokoli drugo obliko je pomembno dobro poznati preden se vlagatelji podajo v drage posle, ki pa se v nekaterih primerih izkažejo kot ogromna napaka.
Ključne besede: Pogodba za razliko, nakup na dolgo in prodaja na kratko, finančni vzvod, uporaba kritja, trgovanje z uporabo naročil, izvedeni finančni inštrumenti.
Objavljeno v DKUM: 07.12.2011; Ogledov: 3334; Prenosov: 212
.pdf Celotno besedilo (619,24 KB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici