| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 36
Na začetekNa prejšnjo stran1234Na naslednjo stranNa konec
1.
Ukrepi centralne banke za podporo bančnemu sistemu v času pandemije sars - covid - 19
Vanesa Fink, 2024, diplomsko delo

Opis: Centralna banka je glavna in neodvisna finančna institucija, ki jo ima vsaka država, zato lahko posledično trdimo, da gre za najpomembnejšo finančno institucijo v državi. Zaradi svoje pomembnosti pa centralne banke s svojimi izjavami lahko vplivajo na stanje na finančnem trgu. Glavna naloga centralne banke je, da skrbi za stabilnost gospodarstva države in ga krepi tako, da lahko gospodarstvo raste iz dneva v dan. Centralna banka tudi regulira ponudbo denarja in dostopnost kreditov, ima tudi regulativno funkcijo do določene mere. V letu 2020 pa nas je pretresla novica o pandemiji covid-19, ki ga je 11. marca razglasila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Gre za novi koronavirus, poimenovan SARS-Cov-2, ki je hud akutni respiratorni sindrom in lahko povzroči resne bolezni. Države v euroobmočju so v ta namen sprejele vrsto ukrepov, da bi preprečile širjenje bolezni. Ena izmed teh ukrepov je bila samoizolacija ljudi in pa ustavitev proizvodnih in poslovnih dejavnosti, kar pa je vodilo k padcu gospodarstva v euroobmočju. V tem letu je v prvi polovici gospodarska aktivnost upadala zaradi ukrepov za omejitev gibanja in povečane nenaklonjenosti tveganju. V drugi polovici pa se je aktivnost nekako stabilizirala ob pomoči močnega in koordiniranega odziva denarne in javnofinančne politike. ECB je v tem času zrahljala naravnanost denarne politike s nabori ukrepov. S tem je nekako preprečila negativen vpliv pandemije v euroobmočju. Angleška centralna banka Bank of England, je v času pandemije znižala obrestno mero na 0,25 odstotka. Za ta ukrep se je banka odločila zato, saj je s tem želela omejiti posledice pandemije, medtem pa je ameriška centralna banka Federal Reserve začela s povišanjem obrestnih mer, in sicer za 0,75 odstotka na 2,25 do 2,50 odstotka. Švedska centralna banka Sveriges Riksbank pa je poleg zniževanju obrestnih mer za banke, dala poudarek na nakupih vrednostnih papirjev, kjer je cilj olajšati dobavo kreditov in ublažiti gospodarstvo.
Ključne besede: centralna banka, tveganje, pandemija SARS-Covid-19, ukrepi, bančni sistem, pravne podlage.
Objavljeno v DKUM: 24.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (888,27 KB)

2.
Uporaba slikarskih likovnih tehnik v vrtcu Borisa Pečeta Maribor
Nina Fras, 2019, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela z naslovom Uporaba slikarskih likovnih tehnik v vrtcu Borisa Pečeta Maribor je bil ugotoviti, kako pogosto vzgojiteljice v tem vrtcu uporabljajo različne slikarske tehnike, različne slikarske materiale, orodja, pripomočke in podlage. Ugotavljali smo tudi, katere formate vzgojiteljice najpogosteje ponujajo otrokom in katero slikarsko likovno tehniko imajo otroci najraje. Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu so predstavljene vse slikarske likovne tehnike, različni slikarski materiali, orodja, pripomočki in podlage. Predstavili smo tudi vrtec Borisa Pečeta Maribor, v katerem smo ugotavljali uporabo slikarskih likovnih dejavnosti. V empiričnem delu smo predstavili rezultate predhodno opravljenega anketnega vprašalnika, ki je bil razdeljen diplomiranim vzgojiteljicam v vseh enotah vrtca Borisa Pečeta Maribor. Z izvedbo vprašalnika smo ugotovili, kako pogosto se vzgojiteljice v tem vrtcu odločajo za različne slikarske dejavnosti in uporabo različnih materialov, orodij, pripomočkov, podlag, formatov ter katero tehniko imajo otroci najraje.
Ključne besede: slikanje, likovni materiali, likovna orodja in pripomočki, podlage za slikanje
Objavljeno v DKUM: 08.11.2019; Ogledov: 1316; Prenosov: 166
.pdf Celotno besedilo (1,27 MB)

3.
Kompatibilnost različnih podlag vinske trte s sorto 'Renski rizling' in pojav nodozitet na koreninah, okuženih s trtno ušjo (Daktulosphaira vitifoliae Fitch)
Mojca Gumzej, 2018, magistrsko delo/naloga

Opis: V lončnem poskusu v rastlinjaku smo v letih 2014 in 2015 ugotavljali pojav nodozitet in trtne uši na koreninah različnih kombinacij (podlaga/cepič) Vitis L. ('Renski rizling', 'Johanniter', '5C'). Korenine vseh cepljenih kombinacij smo vsako leto v juniju inficirali s trtno ušjo (100 jajčec na lonček). Vsako leto, na koncu rastne dobe, pet mesecev po infekciji, smo pod optičnim mikroskopom prešteli primerke trtne uši v posameznih razvojnih fazah in nodozitete. Ugotavljali smo še kompatibilnost 14 različnih podlag s sorto 'Renski rizling'. Podlagi ’Alhäros’ in ’Novo Mexicana’ v naših razmerah nista bili kompatibilni s sorto 'Renski rizling' (propadle so vse cepljenke), pri ostalih kombinacijah pa je bil izplen nad 50 %. Največ nodozitet je bilo na koreninah podlage '5C', kar je bilo v nasprotju s pričakovanji. Najmanj nodozitet in osebkov trtne uši se je pojavilo pri kombinaciji cepiča '5C', cepljenega na sorto 'Renski rizling'. Število nodozitet na koreninah ni vplivalo na maso suhe snovi korenin in rozg (R²=0,0226).
Ključne besede: vinska trta, trtna uš, podlage, kompatibilnost, 'Renski rizling'
Objavljeno v DKUM: 10.09.2018; Ogledov: 1121; Prenosov: 130
.pdf Celotno besedilo (2,99 MB)

4.
Varstvo poslovne skrivnosti v računovodskem podjetju
Ksenija Jevšinek, 2017, diplomsko delo

Opis: Najbolj učinkovita rešitev varovanja poslovne skrivnosti je, da smo vedno en korak pred izdajalcem poslovne skrivnosti. Podatki v obliki t. i. poslovne skrivnosti postajajo vse pomembnejši del premoženja družb, njihova varnost pa postaja vedno bolj kompleksna. Iskanje oblik varovanja je postopek, ki se zaradi razvoja in napredka tehnologije nikoli ne zaključi. Za razumevanje poslovne skrivnosti je treba proučiti, kaj sploh pomeni pojem poslovna skrivnost oziroma tajnost. V diplomskem projektu smo raziskovali načine zaščite poslovne skrivnosti v računovodskem podjetju. Za pridobitev ustreznih podatkov smo uporabili anketni vprašalnik, ki smo ga posredovali v reševanje izključno računovodskim podjetjem. Zanimalo nas je, kako se posvetijo varovanju poslovne skrivnosti in v kakšni meri imajo vzpostavljen sistem nadzora nad zaposlenimi. Zanimivo je, da se računovodska podjetja trudijo obvarovati poslovne skrivnosti, vendar ne v zadostni meri, kot bi to pričakovali.
Ključne besede: poslovna skrivnost, varstvo, računovodja, pravne podlage
Objavljeno v DKUM: 10.11.2017; Ogledov: 1563; Prenosov: 282
.pdf Celotno besedilo (1,28 MB)

5.
Vpliv različnih podlag na kompatibilnost in pridelek pri sorti 'Laški rizling'
Barbara Herga, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: V poskusu, katerega smo en del izvajali v letu 2011 v lončkih pri Trsničarstvu Herga, drugi del pa v letu 2014 v vinogradih Radgonskih goric d.d., smo ugotavljali vpliv različnih podlag ('Kober 5BB', 'SO4', 'SO4 kl. 31', 'Binova', 'M V', 'M VI', '8BČ', 'Börner', 'G103', 'G203', 'G216', 'G251'; '5C') na kompatibilnost in pridelek pri sorti 'Laški rizling'. V lončnem poskusu smo spremljali dinamiko rasti mladik, maso suhe snovi rozg, korenin in podlag ter merili intenzivnost zelene barve listov. Dolžina mladik je bila največja pri podlagi 'Kober 5BB'. V masi suhe snovi rozg in korenin ni bilo statistično značilnih razlik. Masa suhe snovi podlag je bila večja pri podlagi 'Kober 5BB' v primerjavi z vsemi podlagami, razen s podlago 'G103' (p=0,05). Podlaga 'G203' je imela največje vrednosti pri merjenju intenzivnosti barve listov. V poskusu v vinogradu je podlaga '5C' imela največjo maso grozdja in število grozdov na trs, največji odstotek trsov s pridelkom na šparonu, največji povprečni pridelek na m², največjo maso 100 jagod in skupaj z 'M V' tudi največjo vsebnost skupnih titracijskih kislin. Podlaga 'G216' je imela največ propadlih trsov, največjo maso grozda in največjo maso enoletnega lesa. Podlaga 'G103' je imela najmanjšo maso grozda in najmanjšo maso in število grozdov na trs. Največji Ravaz indeks je bil pri podlagi 'G251'(19), najmanjši pa pri podlagi '8BČ' (10,3). Najmanjša vsebnost sladkorja v moštu je bila pri podlagi 'G251', največja pa pri '8BČ'.
Ključne besede: vinska trta, podlage, 'Laški rizling', kompatibilnost, pridelek
Objavljeno v DKUM: 18.09.2017; Ogledov: 1673; Prenosov: 106
.pdf Celotno besedilo (1,60 MB)

6.
Značilnosti spletnega trgovanja s poudarkom na pravnem vidiku
Andreja Stopar, 2017, magistrsko delo

Opis: Spletna trgovina je v sodobnem gospodarstvu vse bolj razširjena oblika poslovanja in boj spletnih trgovcev za prevlado na spletu postaja vse ostrejši. Glede na hitro rast spletnega trgovanja v Evropi in tudi v Sloveniji, je nujno, da pravo regulira tudi to dejavnost. Velja namreč, da tam, kjer so ljudje, tam je pravo. Prav zaradi tega v zadnjih letih opažamo vse večjo regulacijo spletnih trgovin in njihovega delovanja. Največ pravnih pravil obravnava zaščita potrošnikov. Tukaj se največ sprememb dogaja tako v slovenski zakonodaji kot tudi v evropski. Spletni trgovec mora upoštevati tudi pravila Zakona o elektronskem poslovanju na trgu. Če na spletnem mestu zbira osebne podatke kupcev in obiskovalcev, mora imeti sistem, ki ustreza Zakonu o varstvu osebnih podatkov. Uporaba grafičnih elementov in fotografij na spletnem mestu poleg tega zahteva še ustrezno pogodbo po avtorskem pravu. Splošni pogoji in pogodbe, ki jih sklepa s kupci dobavitelji itd. so podvržene določbam Obligacijskega zakonika. Namen magistrskega dela je opredeliti vse pravne podlage, ki jih moramo ob delovanju spletne trgovine upoštevati. Magistrska naloga je lahko v pomoč vsem, ki bi se radi lotili spletnega trgovanja in se v obilici zakonadaje ne znajdejo. Ta magistrska naloga jim ponuja združeno vso zakonodajo na enem mestu.
Ključne besede: splet, spletno trgovanje, spletna trgovina, pravne podlage, sodna praksa, varstvo potrošnikov
Objavljeno v DKUM: 13.03.2017; Ogledov: 1828; Prenosov: 248
.pdf Celotno besedilo (1,38 MB)

7.
VRSTE IN UPORABA GEODETSKIH PODLAG PRI IZGRADNJI PROMETNIC
Damjan Pungaršek, 2016, diplomsko delo

Opis: Povzetek Diplomska naloga prikazuje geodetske podlage ki se uporabljajo pri izgradnji prometnic in kako pomembna je vloga geodeta od začetka do zaključka projekta. Prikazali smo kako pomembna je kvaliteta geodetskih podlag pri celotnem projektu izgradnje prometnic od idejne zasnove do zaključka projekta. Na začetku diplomske naloge smo opisali osnove kartografije z njenimi začetki in prikazali tematske karte s katerimi se srečujemo. Pri celotnem projektu izgradnje prometnic se more upoštevati Pravilnik o geodetskem načrtu, Pravilnik o projektiranju cest in Pravilnik o gozdnih prometnicah, če projektiramo gozdno pot. Prikazane so prav tako vrste geodetskih podlag katere služijo kot temelj pri vseh geodetskih fazah za projektiranje in izgradnjo prometnic. Opisali smo geodetske faze in vlogo geodeta pri projektiranju in izgradnji objekta. Sem spadajo geodetska dela pred izgradnjo, med izgradnjo in po izgradnji objekta. Pred posegom v prostor pridobimo v zbirnem katastru gospodarske javne infrastrukture podatke o infrastrukturi, ki se nahaja na določeni lokaciji, saj lahko le tako preprečimo morebitne poškodbe infrastrukture na terenu. Poleg podatkov zbranih v zbirnem katastru gospodarske javne infrastrukture so nam poleg terenskih meritev v pomoč tudi podatki v digitalni obliki, ki se nahajajo v geografskem informacijskem sistemu. V zadnjem delu smo predstavili geodetske podlage na praktičnem primeru krožišča med Streliško cesto in Ljubljansko ulico v Mariboru.
Ključne besede: geodetske podlage, izgradnja prometnic, geodetski načrt
Objavljeno v DKUM: 15.09.2016; Ogledov: 1108; Prenosov: 81
.pdf Celotno besedilo (1,76 MB)

8.
ODNOS UČENCEV PETEGA RAZREDA DO SLIKARSKIH TEHNIK
Jasna Horvat, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo predstavili splošne značilnosti likovne umetnosti v osnovni šoli, učni načrt za likovno umetnost, likovni razvoj učencev v petem razredu osnovne šole, likovna področja, slikarske materiale, tehnike, orodja in podlage. Predvsem nas je zanimalo likovno področje slikanje. Raziskovali smo, katere slikarske tehnike so pri urah likovne umetnosti najpogostejše, katere slikarske materiale, podlage in orodja učenci največ uporabljajo in kakšen je odnos učencev do le-teh. Izvedli smo raziskavo na podlagi anketnega vprašalnika, ki ga je sestavljalo 7 vprašanj odprtega tipa in 1 vprašanje zaprtega tipa. Vprašanja so se nanašala na odnos učencev petega razreda do slikarskih tehnik, sodelovali pa so učenci osnovnih šol severovzhodne Slovenije, natančneje iz območne enote Maribor. V empiričnem delu diplomskega dela predstavljamo rezultate raziskave. Ugotovili smo, da je odnos učencev v veliki meri odvisen od ponujenih slikarskih tehnik, materialov, podlag in orodij. Učencem so všeč nove slikarske tehnike, vendar raje ustvarjajo s tistimi, ki jih uporabljajo večkrat. Menimo, da je v prihodnosti treba posvetiti več pozornosti uporabi različnih slikarskih materialov, tehnik, orodij in podlag. Tako bomo dosegli večje zanimanje učencev tudi do le-teh.
Ključne besede: ikovna umetnost, učenci petega razreda, slikarske tehnike, materiali, orodja in podlage, odnos učencev
Objavljeno v DKUM: 17.08.2016; Ogledov: 2014; Prenosov: 92
.pdf Celotno besedilo (1,89 MB)

9.
Odpoved pogodbe o zaposlitvi invalidni osebi
Katarina Budič, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomski nalogi smo se ukvarjali s problematiko zaposlovanja invalidov in njihovimi pravicami. Tako kot v državah po svetu, je tudi v Sloveniji brezposelnost invalidov večja od brezposelnosti ostalega prebivalstva. Da bi izenačili možnosti zaposlovanja invalidov, je v ta namen državna politika razvila vrsto ukrepov, ki jih je povzela iz drugih držav. Nekaterim pomembnejšim, kot so zaposlitvena rehabilitacija, zaščitna zaposlitev, podporna zaposlitev, zaposlitveni centri in vzpodbude za zaposlovanje smo posvetili več pozornosti. Primerjali smo tudi podatke Zavoda za zaposlovanje in Statističnega urada ob predpostavki, da je zaposlitvena možnost invalidov manjša kot pri neinvalidih. Poudarek smo dali na varstvene določbe, ki jih je zakonodajalec predvidel, da bi invalidom omogočil dodatno varstvo pri zaposlitvi, v času trajanja in pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi. Dejstvo je, da so pravice invalidov vključene v številne zakone in predpise, kar povzroča nepreglednosti in nejasnosti. Izpostavili smo tri najpomembnejše zakone, in sicer: Zakon o delovnih razmerjih, Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter Zakon o poklicni rehabilitaciji in zaposlitvi invalidov.
Ključne besede: invalid, pravice invalidov, ustrezno delovno mesto, zakon o delovnih razmerjih, zakon o rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov, komisija za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi
Objavljeno v DKUM: 04.07.2016; Ogledov: 1885; Prenosov: 172
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

10.
JAVNOFINANČNE OBVEZNOSTI POSLOVODNIH OSEB
Nuša Grubelnik, 2015, diplomsko delo

Opis: Družba kot umetna pravna tvorba nima bioloških lastnosti, ki so potrebne za oblikovanje in izjavljanje pravnoposlovne volje. Zato to funkcijo opravi določen organ v družbi, ki ga družba pooblasti. Poslovodna oseba je oseba, ki je po ZGD-1 ali aktih družbe pooblaščena, da vodi posle družbe. Obveznosti poslovodne osebe pa nastanejo z vpisom v register in prenehajo z njegovim izbrisom. S samim vpisom v register pa še ne nastane obveznost obračuna in plačevanja prispevkov, ampak šele s prijavo v zavarovanje. V zavarovanje se poslovodno osebo prijavi glede na pravno podlago za opravljanje funkcije. Torej, glede na to ali poslovodna oseba opravlja delo na podlagi sklenjenega delovnega razmerja ali na podlagi pogodbe o poslovodenju se vključitev v socialno zavarovanje določa na podlagi šifer podlage za zavarovanje. Prispevki, ki jih plačujejo poslovodne osebe določajo zakoni: Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), Zakon za zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje (ZZVZZ-M), Zakon za zavarovanje za starševsko varstvo (ZSDP-1) in Zakon za zavarovanje za primer brezposelnosti (ZUTD). Prispevki se plačujejo od zavarovalne osnove. Vse poslovodne osebe morajo svoje mesečne obračune oddajati na predpisanih obrazcih do 15. v mesecu. Ti obrazci pa se razlikujejo glede na podlago za prijavo v zavarovanje (REK-1, OPSVL). V skladu z 40. in 116.členom ZPIZ-2 pa je lahko tudi upokojenec poslovodna oseba in prejema delno pokojnino, vendar le če opravlja delo poslovodne osebe največ za 4 ure dnevno oziroma 20 ur tedensko.
Ključne besede: poslovodna oseba, pogodba o poslovodenju, prispevki za socialno varstvo, zavarovalne podlage, davek od dohodka, obračun prispevkov
Objavljeno v DKUM: 15.04.2016; Ogledov: 1668; Prenosov: 159
.pdf Celotno besedilo (3,25 MB)

Iskanje izvedeno v 0.3 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici